Skocz do zawartości

WAWA GOTOWA !!


AGA

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam , była fajna atmosfera, ja to się w Delcie czuję prawie jak w rodzinie-pomagałem jak sie dało a pytań było sporo-dobrze że wiem co nieco :D

 

Oprócz sprzętu bardzo podbała mi się atmosfera i dwa stoły szwedzkie , jeden z jedzeniem , drugi z okularami.

 

Ze stołu z jedzeniem można było brać co sie chce , podobnie z okularami, zmartwił mnie tylko jeden fakt że nie można sie było częstowac tak jak ze stołu z jedzeniem :ha: .

 

Byłem z synem którego trzeba było położyć spac więc musiałem wrócić do Warszawy , a tak był bym do końca.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście początkowo pogoda nie dawała zbyt dużych nadziei na jakiekolwiek obserwacje, ale z czasem robiło się coraz lepiej. Inaczej niż pogoda atmosfera całego spotkania była już od początku świetna.

 

Do dyspozycji był cały arsenał sprzętu DO, więc było w czym wybierać :banan: . W ruch poszły naglerki, SWA, UWA, LVW i jakiś wynalazek Baadera w Syncie 10". Z drugiej strony stał Mewlon który rysował świetnego Marsa :rolleyes: . Pomiędzy nimi stał jeszcze ED SW i achro Celestrona.

 

Do dyspozycji były również lornetki. Tak samo jak YOKER`owi mi najbardziej podobał się Celestrona 15x70 - jasny i bardzo wyraźny obraz np. M42 czy Holmes.

 

W między czasie kiedy pojawiały się chmury można było się ogrzać przy gorącej herbacie i kawie :D

 

Dziękuje wszystkim z DO za zorganizowanie tego pokazu :rolleyes: ! Było świetnie !

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja dołączę kilka fotek:

 

_MG_0374.jpg _MG_0379.JPG _MG_0381.jpg _MG_0385.jpg _MG_0392.JPG _MG_0393.jpg _MG_0399.jpg _MG_0401.JPG _MG_0412.jpg _MG_0416.jpg _MG_0425.JPG _MG_0429.jpg

 

i gorąco dziękuję organizatorom za ten udany pokaz i miłą atmosferę

szkoda tylko, że nie starczyło nam jeszcze odrobiny cierpliwości, by doczekać pogodnego nieba,

bo naprawdę było bardzo dużo ciekawego sprzętu, zwłaszcza okularów, czekającego na wygłodniałe obserwacji oczy :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakies wrażenia, refleksje, uwagi....

 

było coś co wami wstrząsneło, albo wybitnie rozczarowało w temacie okularowym?

pozdrawiam

 

Wraz z Konradem (kdoju) porównywaliśmy Baader Scopes 30 mm z SWA 32 mm.

Muszę powiedzieć że w Syncie 10" Scopes wypadł nie wesoło po ok 55% pola koma dawał bardzo silnie znać o sobie. SWA też nie obył się bez wad ale na pewno mniejszych niż Scopes - koma dawała się znać po ok 65% pola.

 

Później w wyciągu pozostał już tylko Nagler 31 mm :D

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraz z Konradem (kdoju) porównywaliśmy Baader Scopes 30 mm z SWA 32 mm.

Muszę powiedzieć że w Syncie 10" Scopes wypadł nie wesoło po ok 55% pola koma dawał bardzo silnie znać o sobie. SWA też nie obył się bez wad ale na pewno mniejszych niż Scopes - koma dawała się znać po ok 65% pola.

 

Później w wyciągu pozostał już tylko Nagler 31 mm :D

 

Pozdrawiam

 

lech

myślisz o SWA 32mm Sky Watcher? - to ciekawe, Scoposa badałem ostatnio w f/6 i wypadł bardzo przyzwoicie, natomiast widzę, że wyższa światłosiła jest dla erfli bezlitosna

 

a macał ktoś z Was Baadera Asferycznego 31mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ehhh..

szkoda, że tak daleko :angry:

pomacałbym kilka szkiełek, a tak pozostaje zakup prawie w ciemno... co prawda można odesłać okulara w ciągu 10 dni, ale jak mówi stara zasada: kupisz sprzęta - zapomnij o pogodzie, więc nawet nie ma jak sprawdzić :ha:

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)obraz z Newlona przy okularze ortho. dal nieomal zerowa aberacje chromatyczna ,Lantal nie dal sobie z tym rady- wiadac bylo zolto-zielonkawa aberke. (...)

 

Takie info z praktyki. Rozmiar abery chromatycznej zarówno na orthoskopach jak i lantanach jest różny w zależności od jakości ustawienia ostrości. Zarówno lantany, pentaxy XW, jak i orthoskopy z którymi się zetknąłem, pokazywały większą aberę, gdy nie były w stu procentach wyostrzone. Najmniejszą rekację pod tym względem wykazywał XW, orthoskopy i lantany reagowały na podobnym poziomie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie info z praktyki. Rozmiar abery chromatycznej zarówno na orthoskopach jak i lantanach jest różny w zależności od jakości ustawienia ostrości. Zarówno lantany, pentaxy XW, jak i orthoskopy z którymi się zetknąłem, pokazywały większą aberę, gdy nie były w stu procentach wyostrzone. Najmniejszą rekację pod tym względem wykazywał XW, orthoskopy i lantany reagowały na podobnym poziomie.

 

Pozdrawiam.

 

 

Hans -Wiedzilem ,ze sie odezwiesz :D

 

Regulacja ostrosci byla wzorcowa- zapewne widziales Mewlona i wiesz jaki tam jest wyciag.

 

Poniewaz,interesowal mnie ten temat od dawna bawilem sie troche Lantano-orthoskopami do bolu,a ze mnie nikt nie gonil bym je -zaraz oddal" przycelowalem w to i owo.

 

Deep sky, obiekty o gromado-gwiazdkowe byc moze maja podobna aberacje ,ale jasne obkt. juz nie.

Zaluje tylko ,ze nie moglem teko sprawdzic ogladajac Lysego ,ale za to przycelowalem w najblizsza latarnie

co potwierdzilo tylko moje wczesniejsze obserwacje.

 

Co do komfortu obserwacji ,to prawda ,ze w wilgotne noce Lantan jest duzo wygodniejszy ale to tez zalezy od preferencji,mnie np. przeszkadza ustawieni glowy w pewnej odleglosci od okularka tak by powstal obraz, wiele osob miala rowniez z tym problemy -szukajac obrazu -krzyczac ,ze nic nie widza.

 

No ale to moje subiektywne odczucia ,dlatego pozwolilem sobie to opisac.

 

pozdr

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Wielkie podziękowania dla wszystkich za przybycie na sobotni pokaz :)

Z pogodą było tak jak było, po raz któryś już z rzędu ślepo zaufałem ICM-owi

wierząc w tą niewielką dziurę koło 19-22 i po raz kolejny udało się :)

Nieprawdopodobne było to że pomimo ściany deszczu jaką jeszcze można było przed

19 ogladać za szyba przyjechało do nas tylu gości że przez moment obawiałem się

czy zostanie przed budynkiem jakieś miejsce na teleskopy ;)

Pochmurny początek lekko pokrzyżował plany.. trudno było uruchomić montaże GoTo

bez widocznych na niebie gwiazd a ryzyko wystąpienia ponownych opadów

powstrzymywało przed wystawianiem na zewnątrz czegokolwiek co miało w sobie

jakąś elektornike..

W tych warunkach nalepiej spisał się poczciwy dobson którego starczyło chwycić

za "uszy" aby w odpowiedniej chwili w ciągu minuty znalazł się na zewnątrz :)

Około północy mieliśmy kawał dobrego nieba. Mimo tych paru latarni i

podmiejskich warunków w zenicie widać było bez kłopotu drogę mleczną..

Można tez podziękować pogodzie za to że przesunęła ten pokaz o 2 tygodnie..

Mieliśmy dzięki temu nad głowami cud natury jakim niewątpliwie jest kometa

Holmes :) Nie wątpie że jeszcze za naszego życia przylecą tu jakieś jaśniejsze

komety, wątpie jednak że dożyje czegoś równie osobliwego :)

W 25cm newtonie pięknie widoczna otoczka komety - o wyraźnych granicach z jednej strony i lekko rozmytych brzegach ze strony przeciwnej. Wewnątrz skąpane we mgle jądro..Po założeniu filtru OIII dostrzegłem ledwie widoczne mgliste halo otaczające kometę :)

Był też czas na obserwacje Marsa oraz co ciekawszych Messierów a w końcówce kilku wytrawnych testerów zabrało się za okulary.. Około 1-ej pogode diabli wzieli.

Dzięki wielkie jeszcze raz. Następnym razem załatwimy jeszcze te latarnie:)

 

Pozdrowienia!

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Wielkie podziękowania dla wszystkich za przybycie na sobotni pokaz :)

Z pogodą było tak jak było, po raz któryś już z rzędu ślepo zaufałem ICM-owi

wierząc w tą niewielką dziurę koło 19-22 i po raz kolejny udało się :)

Nieprawdopodobne było to że pomimo ściany deszczu jaką jeszcze można było przed

19 ogladać za szyba przyjechało do nas tylu gości że przez moment obawiałem się

czy zostanie przed budynkiem jakieś miejsce na teleskopy ;)

Pochmurny początek lekko pokrzyżował plany.. trudno było uruchomić montaże GoTo

bez widocznych na niebie gwiazd a ryzyko wystąpienia ponownych opadów

powstrzymywało przed wystawianiem na zewnątrz czegokolwiek co miało w sobie

jakąś elektornike..

W tych warunkach nalepiej spisał się poczciwy dobson którego starczyło chwycić

za "uszy" aby w odpowiedniej chwili w ciągu minuty znalazł się na zewnątrz :)

Około północy mieliśmy kawał dobrego nieba. Mimo tych paru latarni i

podmiejskich warunków w zenicie widać było bez kłopotu drogę mleczną..

Można tez podziękować pogodzie za to że przesunęła ten pokaz o 2 tygodnie..

Mieliśmy dzięki temu nad głowami cud natury jakim niewątpliwie jest kometa

Holmes :) Nie wątpie że jeszcze za naszego życia przylecą tu jakieś jaśniejsze

komety, wątpie jednak że dożyje czegoś równie osobliwego :)

W 25cm newtonie pięknie widoczna otoczka komety - o wyraźnych granicach z jednej strony i lekko rozmytych brzegach ze strony przeciwnej. Wewnątrz skąpane we mgle jądro..Po założeniu filtru OIII dostrzegłem ledwie widoczne mgliste halo otaczające kometę :)

Był też czas na obserwacje Marsa oraz co ciekawszych Messierów a w końcówce kilku wytrawnych testerów zabrało się za okulary.. Około 1-ej pogode diabli wzieli.

Dzięki wielkie jeszcze raz. Następnym razem załatwimy jeszcze te latarnie:)

 

Pozdrowienia!

 

 

Brahi,

 

Bylo ok. :D

 

Zalatw by chlopaki umiescili te zdjecia co wam wyslalem w sobote, nie moglem je przeslac bezposrednio od siebie -klopoty z komputerem.

 

Odnosnie latarni,to juz zbieram na proce z ktorej zrobisz uzytek we wlasciwym czasie :Salut:

 

pozdr

 

Y

 

Ps

 

Jak mnie pamiec nie myli to zapowiada sie powtorka w Styczniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyśl o LV 30 :rolleyes:

 

z miejscówki gdzie najczęściej prowadzę obserwacje przy 22 mm mam już na tyle dużą źrenicę wyjściową że mam bardzo jasne tło, więc teraz raczej myślę max o LVW 22mm.

 

Jak mnie pamiec nie myli to zapowiada sie powtorka w Styczniu?

 

Jeżeli będzie jeszcze jeden taki pokaz (a mam nadzieje że się odbędzie i to nie jeden :szczerbaty: ) to na bank wezmę swoją beczkę. Możliwość sprawdzenia tyluuuu szkieł w swoim sprzęcie to naprawdę jest świetna okazja.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie trzeba w styczniu :) Musze sobie tylko jakąś cieplejszą czapkę sprawić..

 

Patrzac na te sodówki wymyśliłem nowy patent: pokrowce na latarnie :D Pokrowce są tanie, nieszkodliwe, nie niszczą niczego, efekt jest odwracalny.. Potrzebny tylko patent do wieszania pokrowców na latarniach... kij?..podnosnik?..balon :D?

Każdy zna temat odpowiednich kloszy kierujących światło do dołu, jakichś kołnierzy z blachy, kończy sie oczywiście na gadaniu a tymczasem starczy obwiesic lampy gustownymi szmatami :)

 

Pozdrowki!

 

Przemo

 

 

 

 

Brahi,

 

Bylo ok. :D

 

Zalatw by chlopaki umiescili te zdjecia co wam wyslalem w sobote, nie moglem je przeslac bezposrednio od siebie -klopoty z komputerem.

 

Odnosnie latarni,to juz zbieram na proce z ktorej zrobisz uzytek we wlasciwym czasie :Salut:

 

pozdr

 

Y

 

Ps

 

Jak mnie pamiec nie myli to zapowiada sie powtorka w Styczniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.