Skocz do zawartości

WAWA GOTOWA !!


AGA

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z wawy planuje wyjscie w teren w ten weekend? Oczywiscie jak pogoda pozwoli...Jak coś to proszę pisać, podłączyłbym się z newtonem...

pozdrawiam, Hewel

 

Witam (mój pierwszy post na forum)...

 

Co prawda w najbliższy - i pewnie w kolejne również - weekendy jestem wyłączony z życia, jednak podepnę się pod wątek z pytaniem: gdzie w okolicach Warszawy są dobre, dostępne dla wszystkich lokalizacje? Tak, żeby było ciemno, możliwie szerokie pole widzenia, a jednocześnie w miarę bezpiecznie ;)

 

Sam korzystam z działki pod Kołbielą, jednak las przeszkadza w obserwacji nisko nad horyzontem.

 

Taką listę dobrych lokalizacji warto by chyba było gdzieś przypiąć na stałe, ułatwi to życie kolejnym 'zaczynającym' w regionie.

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam (mój pierwszy post na forum)...

 

Co prawda w najbliższy - i pewnie w kolejne również - weekendy jestem wyłączony z życia, jednak podepnę się pod wątek z pytaniem: gdzie w okolicach Warszawy są dobre, dostępne dla wszystkich lokalizacje? Tak, żeby było ciemno, możliwie szerokie pole widzenia, a jednocześnie w miarę bezpiecznie ;)

 

Sam korzystam z działki pod Kołbielą, jednak las przeszkadza w obserwacji nisko nad horyzontem.

 

Taką listę dobrych lokalizacji warto by chyba było gdzieś przypiąć na stałe, ułatwi to życie kolejnym 'zaczynającym' w regionie.

 

Łukasz

a) 3 razy byłem w Emilianowie (kier. Radzymin, Białystok) pd i zach odpada, tylko wsch i pn ale od 5,6 st. nad horyzontem, bo las. Tu spokojnie nikogo nie spotkałem, zaden samochod nie przejechał w ciągu 2 godzin (fakt - pora weekendowa tj 02 listopada), ale i w dzień (zakrycie Regulusa i wieczorem - zakrycie Saturna) nikogo nie było nawet z daleka widać

B) kiedyś z localizerem byliśmy za Pułtuskiem (tam naprawdę nic nie ma na horyzoncie i porządne podmiejskie niebo)

poza tym to słabo bo wawa jest wielka i świeci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam (mój pierwszy post na forum)...

 

Co prawda w najbliższy - i pewnie w kolejne również - weekendy jestem wyłączony z życia, jednak podepnę się pod wątek z pytaniem: gdzie w okolicach Warszawy są dobre, dostępne dla wszystkich lokalizacje? Tak, żeby było ciemno, możliwie szerokie pole widzenia, a jednocześnie w miarę bezpiecznie ;)

 

Sam korzystam z działki pod Kołbielą, jednak las przeszkadza w obserwacji nisko nad horyzontem.

 

Taką listę dobrych lokalizacji warto by chyba było gdzieś przypiąć na stałe, ułatwi to życie kolejnym 'zaczynającym' w regionie.

 

Łukasz

 

Kiedyś w dziale downloads (chyba) jeden z userów zamiesil mapkę okolic obserwacyjnych woków wawki. Czasami tam są jakies zlociki. Poszperaj:)

pozdrawiam, Hewel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W sobotę, 26 stycznia w siedzibie Delta Optical w Osinach Nowych k. Mińska Mazowieckiego odbędzie się pokaz nieba z użyciem sprzętu astronomicznego znajdującego się w ofercie firmy. Do dyspozycji naszych gości dostępny będzie sprzęt takich firm jak

Sky-Watcher, Celestron, Vixen, Baader Planetarium, Tele-Vue. Przetestować będzie można i porównać różnego rodzaju konstrukcje optyczne teleskopów jak też przetestować pod kątem własnych potrzeb różne rodzaje okularów i filtrów. Pokaz rozpocznie się na placu przed siedzibą Delta Optical o godzinie 16 i trwał będzie dopóki tylko będą chętni do obserwacji.

 

Noc 26 stycznia, jedna z dłuższych w roku dostarczy nam niemało atrakcji. Biorąc pod uwagę obiekty układu słonecznego do naszej dyspozycji będą następujące obiekty:

 

- Merkury – I tym razem może być nam dane podziwianie tej trudnej do odnalezienia planety. Obiekt widoczny będzie na pograniczu gwiazdozbiorów wodnika i koziorożca, stosunkowo daleko od Słońca. W chwili rozpoczęcia pokazu, na rozjaśnionym jeszcze niebie znajdował się on będzie na wysokości 13 stopni, już wtedy możliwe będzie zlokalizowanie jego położenia przy użyciu lornetek. Wraz z zapadającym zmierzchem planeta będzie znajdowała się coraz niżej, o ile jednak zachodnie niebo wolne będzie od zachmurzenia to dostrzeżemy planetę gołym okiem jak też przy użyciu zgromadzonego sprzętu.

 

- Mars – można powiedzieć, że Mars będzie planetarnym królem tej nocy. Czerwona planeta po niedawnej opozycji znajduje się w znakomitym położeniu do obserwacji, bardzo wysoko nad horyzontem. Jego tarcza jest obecnie na tyle duża, że w większości teleskopów bez problemu dostrzec będzie można zarysy tworów powierzchniowych oraz słynnych czap polarnych.

 

- Saturn – planeta z pierścieniami stanie się dostępna naszym oczom około godziny 21, znajdując się w gwiazdozbiorze lwa. Widok raczej niezapomniany. Oprócz znanego każdemu systemu pierścieni w bezpośrednim otoczeniu planety dostrzeżemy kilka największych księżyców planety na czele z Tytanem, na którym całkiem niedawno wylądował próbnik Huygens przekazując obrazy niezwykłego, pokrytego lodem i ciekłymi węglowodorami świata.

 

- Uran – ta bardzo odległa planeta przebywała będzie w gwiazdozbiorze wodnika w pobliżu gwiazdy Fi Aquarii i dostępna będzie obserwacjom tuż po zachodzie słońca. Widziana w małych teleskopach i lornetkach jako obiekt punktowy, w większym sprzęcie ukaże swoją charakterystyczną, szaro-zieloną tarczę. Warto pamiętać, że ten mroczny, odległy lodowaty świat odległy jest od nas o około 3 miliardy kilometrów.

 

- Księżyc – jest to bez wątpienia najbardziej efektowny obiekt wszelkich obserwacji, nawet w sytuacjach gdy dysponujemy niewielkimi teleskopami. Tym razem księżyc wzejdzie po godzinie 22 a więc wcześniej niż podczas ostatniego pokazu. Znajdował on się będzie w fazie pomiędzy pełnią a ostatnią kwadrą.

 

Dopóki nieba nie rozświetli na dobre księżyc zajmiemy się też obserwacjami obiektów mgławicowych. Nad naszymi głowami widoczne będzie całe bogactwo zimowego nieba z Wielką Mgławicą Oriona na czele. Prócz niej oczywiście szereg gromad otwartych, gwiazd podwójnych, kto wie, może też pokusimy się o jeszcze odleglejsze obiekty.. Teleskopy jak zawsze na naszych pokazach na brak średnicy nie będą cierpiały.

 

Wszystkich ciekawych nocnego nieba oraz zainteresowanych tajnikami sprzętu astronomicznego serdecznie zapraszamy. Na miejscu prócz lśniącej optyki i gwieździstego nieba czeka nas też mały poczęstunek i mocna kawa która dla niejednego obserwatora bywa bardzo przydatnym dodatkiem do teleskopu. Oczywiście pokaz odbędzie się tylko w przypadku korzystnych prognoz pogody a ostateczna informacja o pokazie ukaże się jeszcze na naszej stronie WWW. W dniu pokazu warto też dzwonić pod numer 022 624 08 04 gdzie udzielać będziemy informacji dotyczących pokazu.

 

Pozdrawiamy serdecznie!

 

Zespół Delta Optical

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Rozumiem ,ze sprzet bedzie dostepny w kazdym kalibrze i masci ? :D

 

Jezeli pogoda dopisze, przetestujemy pare markowych refractorkow no i "betoniarke"ktora trzeba bedzie wystawic troche wczesniej .

 

Bede na 90 % wraz z Mewlonem 180 i refractorem W.O 110 ,ktore niestety nie naleza do mnie :Salut:

 

pozdr

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja byłem dzisiaj na stronie Delty i muszę powiedzieć, że ta nowa cena LVW to miód na serca wszystkich miłosników astro - mam nadzieję, że te nowe, niższe stawki, to tendencja stała ;)

 

 

A wracając do Pokazu nieba - jaka szkoda, że nie mieszkam bliżej...

 

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tylko terminy (szkoła i praca) mi pozwolą (a myślę że pozwolą) to na pewno będę :D

ps: Czy będzie dostępny Sky-Watcher MAK 150 ?

 

a ja byłem dzisiaj na stronie Delty i muszę powiedzieć, że ta nowa cena LVW to miód na serca wszystkich miłośników astro

 

:banan::banan::banan:

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja obserwowałem ostatnio z pola pomiędzy Kampinosem a Teresinem, bliżej Kampinosu. Na wschód ode mnie Warszawa, na zachód Księżyc :) ale parę obiektów udało mi się wyłuskać. Warunki średnie ale zawsze to lepiej niż z balkonu na Bemowie :)

A co do Księżyca - żeby go pooglądać nie trzeba za bardzo z miasta wyjeżdżać, można z balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mozecie się zwalić do mnie (pod Zalesie Grn.) Łuna od Wa-wy na N jak nie ma łysego zasięg na wiekszości nieba w okolicach 5M.

 

Startować mogli bysmy ok. 21 finisz? Ja wiem, żeby byc przytomnym w robocie to tak max 1 am. Pewnie będę się bawił w jakies proste foto, Na drugim montazu moge rozstawić MC albo krowe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to mozecie się zwalić do mnie (pod Zalesie Grn.) Łuna od Wa-wy na N jak nie ma łysego zasięg na wiekszości nieba w okolicach 5M.

 

Startować mogli bysmy ok. 21 finisz? Ja wiem, żeby byc przytomnym w robocie to tak max 1 am. Pewnie będę się bawił w jakies proste foto, Na drugim montazu moge rozstawić MC albo krowe.

 

Pozdrawiam.

 

 

Patrzyłem teraz na mapę, tak daleko do Ciebie nie mam:))) Jeżeli byłaby taka możliwość to z chęcią się podłącze swoim Dobsoniakiem.... Coraz bardziej zaczyna mi się podobać ten sprzęt:))

Mam tylko jeszcze pytanie, jak możnaby się dowiedzieć, że będziesz się rozstawiał - forum, telefon, czy jeszcze coś innego? Bo godzina 21 nawet by mi pasowała... Zanim wykąpie się te moje szkraby a przedtem wróci z Wawy to jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowania do pokazu trwają , oto nowe dzieło i jego twórca :D .

 

 

DWIE NASADKI Z BETONIARKA - it wszystko pod choinka :D piekny prezent.

 

Rozumiem,ze jest to zestaw dla-CZTEROOKIEGO ? :D A wiec tradycyjnie -wszyscy "OBCY"- sa mile widziani. :Beer:

 

Pozdr

 

Y

 

Byle pogoda dopisala, akurat mam szkole - 40km od Osin,ale jako slynny "naginacz -czasoprzestrzeni" powinienem zdazyc przed górowaniem- Saturna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie siedzi 2" visual back, vixen flip mirror i wlasnie te nasadki ;)

Powstalo to spontanicznie tak jakos...

Z tylu mozna sobie patrzec, z przodu mozna wepchnac kamerki w stylu ImageSource;) Tylko masa calosci martwi.. ;)

Pozniej zebralo mi sie na przemyslenia. Np z 2 nasadek 90 stopni dwucalowych mozna zbudowac peryskop. Potrzebna tylko 2" rura na srodek.

Z dowolnej ilosci 2" rur, flip mirrorow i nasadek katowych mozna sobie tez zbudowac wodociag ;)

 

Przemo

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.