Skocz do zawartości

Spotkania Lublin


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Najbliższe zebranie lubelskiego PTMA odbędzie się 28 września.

Zebranie odbędzie się w Gimnazjum i Liceum im. Paderewskiego w Lublinie przy ul. Symfonicznej 1.

Zebranie odbędzie się w sali nr 27 o godzinie 17:15.

 

W programie zebrania:

1. Sprawy organizacyjne;

2. Relacja z zakrycia Jowisza przez Księżyc 15.07.2012;

3. Sprawozdanie z OZMA 2012;

4. Kalendarzyk astronomiczny;

5. Nowości wydawnicze;

6. Obserwacje - jak pogoda pozwoli.

Serdecznie zapraszamy!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam,

 

Jestem nowy w temacie, w sumie od dawna zbierałem się, żeby na poważnie zająć się tematyką astronomii i podglądania nieba. Póki co jednak moja wiedza jest delikatnie mówiąc mierna. Dlatego pomyślałem, że zanim zakupię teleskop i zacznę samodzielnie oglądać niebo, lepiej będzie jeśli ktoś wcześniej pokaże mi jak to wygląda, na czym to polega.

 

Tyle jest niezrozumiałych dla mnie terminów, że trudno jest od zera wejść w to, zwłaszcza przy ograniczonym czasie jakim dysponuje. :( Dlatego chciałem spytać, czy będzie w najbliższym czasie spotkanie w Lublinie i czy ktoś przygarnąłby mnie, coby wyjaśnić podstawy, pokazać jak działa teleskop itd :)

 

Docelowo rzecz jasna chciałbym samodzielnie obserwować niebo, ale wpierw przydałby się lekki kurs, instruktaż :)

 

Na przykład nie mam pojęcia (i nie mogłem znaleźć tego na forum), czy w ogóle jest sens, żebym u siebie w mieście próbował cokolwiek zobaczyć, skoro jest mnóstwo świateł (miejscowośc mała ~18 tys mieszkańców), a ja mieszkam w bloku... Znaczy pewnie wtedy trzeba by wychodzić na zewnątrz, gdzieś w ustronne miejsce, gdzie tychże świateł jest mniej, tak?

 

Jak ktoś ma namiar na jakiś poradnik, czyli jak, kiedy, gdzie patrzeć, jak działa teleskop (nie mam na myśli samego stricte patrzenia przez niego w niebo ;)), to poproszę o link, chętnie poczytam. Szukać będę oczywiście dalej sam, :)

 

 

pozdrawiam

 

EDIT: No i znalazłem :) Czytam już serię "od laika do astrofotografika". Ale jak ktoś ma inne cenne informację, to też wchłonę.

 

PS. A "impulsem" dla ruszenia się w tej kwestii było to zdjęcie:

 

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Hubble_ultra_deep_field.jpg&filetimestamp=20081125003005

Edytowane przez smykulfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. A na weekendzie są spotkania? Albo inaczej - czy jest jakiś grafik z wyprzedzeniem dwu-trzy tygodniowym? Bo póki co nie mam czasu, co weekend mam zjazdy na uczelni :( Więc miałbym czas pewnie tak koło końca lutego, początku marca... A na tygodniu praca, więc nie bardzo dam radę podjechać

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smykulfc, witaj na forum!
Dobry pomysł, abyś wpadł na zebranie PTMA. Właśnie po to, aby pogadać, od czego zacząć. Wbrew pozorom opcji jest sporo, chociaż od strony logistycznej uprawianie astronomii przez mieszkańca bloku w mieście nie jest sprawą łatwą, co akurat znam z autopsji. Temat rzeka, najlepiej obgadać osobiście, bo ewentualne wybory np. sprzętu trzeba b. starannie dobrać do własnych indywidualnych możliwości i potrzeb. Jeśli mogę doradzić coś ogólnego, to tematem astrofoto zajmij się raczej w drugiej kolejności, bo jest nieco bardziej złożony niż obserwacje wizualne.
Najbliższe zebranie 8 lutego, Adama akurat nie będzie, z racji zlotu, mnie byc może też.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Teleskop to nie jedyna opcja. Duża lorneta (od 50mm w górę) też daje dużo frajdy, a dużo mniej kłopotliwa w użytkowaniu od teleskopu Pod warunkiem, że mozesz wykorzystać jej możliwości w 100%, czyli uciec autem od miejskich świateł. Z tego co piszesz, mieszkasz w którymś z mniejszych miast regionu, co ułatwia takie nocne eskapady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smykulfc, witaj na forum!

Dobry pomysł, abyś wpadł na zebranie PTMA. Właśnie po to, aby pogadać, od czego zacząć. Wbrew pozorom opcji jest sporo, chociaż od strony logistycznej uprawianie astronomii przez mieszkańca bloku w mieście nie jest sprawą łatwą, co akurat znam z autopsji. Temat rzeka, najlepiej obgadać osobiście, bo ewentualne wybory np. sprzętu trzeba b. starannie dobrać do własnych indywidualnych możliwości i potrzeb. Jeśli mogę doradzić coś ogólnego, to tematem astrofoto zajmij się raczej w drugiej kolejności, bo jest nieco bardziej złożony niż obserwacje wizualne.

Najbliższe zebranie 8 lutego, Adama akurat nie będzie, z racji zlotu, mnie byc może też.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Teleskop to nie jedyna opcja. Duża lorneta (od 50mm w górę) też daje dużo frajdy, a dużo mniej kłopotliwa w użytkowaniu od teleskopu Pod warunkiem, że mozesz wykorzystać jej możliwości w 100%, czyli uciec autem od miejskich świateł. Z tego co piszesz, mieszkasz w którymś z mniejszych miast regionu, co ułatwia takie nocne eskapady.

 

Witaj

 

Powiem tak: Zgadzam się jak najbardziej, że potrzebne mi wskazówki i ukierunkowanie, liźnięcie jakichś podstaw, bo aktualnie wiem, że chcę, bo jak patrzę na fotki z forum, które są wrzucane przez użytkowników, to nie mogę się doczekać, kiedy własnoręcznie(własnoocznie ;)) będę mógł takie rzeczy obserwować, robić zdjęcia...

 

Zdaje sobie sprawę ztego, że to dość długi proces i "nie od razu teleskop zbudowano" ;). Dlatego wybiorę się na takowe spotkanie, zanim cokolwiek kupię (poza miesięcznikiem Astronomia Amatorska) i czytaniem serii artów "od laika do astrofotografika". Niemniej jednak chciałbym zacząć od teleskopu, nie lorneta, zwłaszcza, że do tych 2 tysięcy złotych mogę wydać na sprzęt. Oczywiście przydałby się doradca na początek :)

Edytowane przez smykulfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zlot ostatecznie nie jadę, więc pewnie będę na zebraniu 8-go lutego. Na mój gust jednak, skoro chcesz zacząć od teleskopu i mieszkasz w bloku, to potrzebujesz sprzetu mobilnego, który łatwo wynieść na balkon jak i na ulicę po schodach. Budżet masz spory. W tej sytuacji sprawdziłbym (u dystrybutora montażu, użytkowników), czy na montażu AZ4 da się powiesić tubę Newtona 150/750. Tzn. da się na pewno, tylko kwestia tego, czy nie bedzie haczyć przy próbie skierowania w zenit. Średnica tuby to ok. 200mm, a nie wiem, na ile do tyłu na wysięgniku wysunięta jest oś Alt. Jeśli wszystko gra, pozostaje Ci tylko dokupić w pasmanterii kilka m taśmy nylonowej takiej jak pasy nośne plecaków i możesz nosić taki zestaw rozłozony na 2 elementy (osobno tuba i montaż) na spore odległości. Oczywiście to tylko jakaś tam propozycja, nic wykutego w marmurze

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeżeli ktoś będzie potrzebować folii Baadera do wizuala to będę jutro dysponować sporą ilością do odsprzedaży (jak w sklepie - 8 złotych za dm2). Wczoraj kot zaszczał mi przygotowany na piątek filtr na Syntę; zmuszony byłem kupić to co było jeszcze dostępne na rynku czyli arkusz 100 x 50 cm. Mam nadzieję że GLS mi to przywiezie na jutro po południu.

Zainteresowanych zapraszam na prw; z oczywistych czasowo-logistycznych względów odbiór osobisty po południu we czwartek w Lublinie. Podawać proszę wymiary które mam wyciąć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.