Skocz do zawartości

Spotkania Lublin


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas fazy całkowitej niebo ściemniało i wyszła pieknie zimowa Droga Mleczna, pamiętam jak przed laty w obserwatorium w Niepołomicach podczas podobnego porannego zaćmienia oglądaliśmy i oceniali jakąś rozmytą kometę niewidoczną absolutnie podczas pełni tak więc można spokojnie połączyć zćmienie z astrofoto DS :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

26 listopada o 17:15 w Instytucie Fizyki UMCS - sala F II

 

ROCZNICA LĄDOWANIA LUDZI NA KSIĘŻYCU - dwa filmy wideo.

 

Prelekcja z cyklu FIZYKA DLA ASTROFANÓW -

SŁOŃCE - WIELKA A POWOLNA BOMBA "H"

plakat_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykład o "bombowym Słońcu" spotkał się z zainteresowaniem, cykl będzie kontynuowany ale dopiero po Nowym Roku.

Najbliższe spotkanie - (ostatnie w tym roku) - 10.XII.

Hitem będzie prelekcja Adamo o stackowaniu klatek z jego 300D. :Cheers:

Zapraszamy! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zorganizowanie małego sabatu sprzętowego w Lublinie (w którąś sobotę lub może niedzielę). Póki są zwały chmur - można tuningować sprzęt!

Kto byłby zainteresowany?

W dniach spotkań PTMA nie ma na to czasu, spotkania są coraz dłuższe (chyba coraz ciekawsze?) ale raczej teoretyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zebranie zwykle kończy się koło dwudziestej. Może poprostu na (po) zebraniu umówimy się na jakiś termin, bo trudno nazwać spotkanie 2 osób SABATEM może Jerzy się dołączy albo Adamo... Więc proponuję - dopóki jest nas tylko dwu - nic nie przesądzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poprzedniejej nocy Adamo mnie wyciągnął (za co Wielkie Dzięki!!!) w szczere pole gdzie fociliśmy do 3 rano. Parę stopni mrozu + wiatr dały się nam termicznie we znaki. Więcej czasu niż ustawianie osi montaży zabrało nam stworzenie z dwu samochodów względnego parawanu przeciwwietrznego. :x

 

Mieliśmy ze sobą dwa SEBENY, ale na moim U-boocie przy fatalnym wietrze nie dawało się ustawić NIETELEPIĄCEGO SIĘ obrazu w powiększeniu 120x więc nie udało się planetarnie sprawdzić ED. W każdym razie obraz z Sebana ED przy ogniskowej 7.5mm jest znacznie lepszy niż Plossl Antares 12.5mm + barlow Antares 2x.

Próbowałem też SkyLuxa. Montaż wymaga KONIECZNIE wymiany plastikowych pierścieni blokowania osi, bo bez tego nie trzyma położenia zablokowanego (nie jest sztywny), tylko ugina się względem obu osi jak na jakichś gumowych resorach.

Po próbach ze SkyLuxem jestem dumny z... doskonałej jakości mojego Ubooto - Optisana :shock: Daje świetne obrazy i... jest nadzwyczaj stabilny! :Cheers:

 

Adam fotografował kometę C2004 / Q2 Machholz. Zdjęcie w wątku dSLR. Fotografował też jeszcze coś, jak obrobi może nam pokaże! :)

Ja na tradycyjnym negatywie spróbowałem zarejestrować M42 (Tair 300A - 10 minut). Ale - jako że "to moje pierwsze zdjęcie" - pewnie nie ujrzy światła forumowego (jak już skończę naświetlać film to się okaże). W każdym razie prowadzenie dziesięciominutowe na precyzyjnej platforemce Adama jest możliwe do osiągnięcia bez większych trudności. Byłem zaszokowany że było to dla mnie możliwe do manualnego opanowania :shock: , co świadczy bardziej o poprawności konstrukcji i precyzji wykonania tejże niż o moich zdolnościach manualnych. Obawiam się że mi sie zbyt dobrze to nie udało bo trochę niewygodnie siedziałem a już było po godzinie drugiej, więc szkoda było czasu na optymalizowanie siedziska.

Chciałem robić długoczasowe zdjęcia nieba obejmujące biegun niebieski, ale niestety, w miejscu obserwacji północny horyzont był rozświetlony, więc spróbowałem naświetlić południowe fragmenty sfery niebieskiej, co jest z pewnością mniej efektowne.

Dzięki za wycieczkę, Adamo! :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zapraszamy AstroFanów na kolejne spotkanie Lubelskiego Oddziału PTMA

Instytut Fizyki UMCS, sala F II, 14 stycznia, godz. 17:15

 

W trakcie zebrania kolejna prelekcja o fizyce Słońca:

 

z cyklu FIZYKA DLA ASTROFANÓW

pt.: Z PALENISKA SŁONECZNEGO PIECA KU ZIEMI

post-910-1105127331_thumb.jpg

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Kolejne spotkanie PTMA - 11 lutego godzina 17:00, jak zawsze w Instytucie Fizyki, sala F II.

W programie kolejna prelekcja z cyklu FIZYKA DLA ASTROFANÓW.

Tym razem będzie o widmach i.... HIPER PRZYRZĄDACH SŁONECZNYCH!

Ale spoko, nie o duchy chodzi!

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... Przekroczyłem kolejny Rubikon.

Muszę powiedzieć, że odczuwam wielką satysfakcję!

 

Pierwszy Rubikon - to była pierwsza prelekcja cyklu - reakcje termojądrowe w jądrze Słońca. Okazało się że AstroBrać słuchała pilnie i nawet notowała... i chciała jeszcze!

 

Drugi Rubikon - heh, nadal słuchała chociaż mechanizmy transportu energii na Słońcu nie są przecież tym co w najmniejszym stopniu interesuje AstroFanów!

 

Ale TRZECI - heh...

1. Przeciągnąłem Miłych Słuchaczy przez zręby spektroskopii optycznej.

 

2. Oglądali widma ciągłe i liniowe "na żywo" w spektroskopach.

 

3. Obejrzeli "uzbrojenie" słoneczne amatora - filtr Baader Planetarium i filtr okularowy.

 

4. Wysłuchali z zainteresowaniem o Mastodontach naziemnych obserwacji Słońca, a to jest to, co Misie lubią najbardziej!!!!! :helo:

- McMath-Pierce Solar Telescope (NSO Kitt Peak) D: 1.61 m, f=82.62, światłosiła f:54

- The Dunn Solar Telescope (NSO Sacramento) D: 1.63 m, f=55 m, światłosiła 1:34

- Advanced Technology Solar Telescope... D: 4m, f=8m, światłosiła f:2 :blink:

 

 

No i jeszcze - następna prelekcja będzie trochę poza cyklem ale O NAJWIĘKSZYCH TELESKOPACH NA ZIEMI !!! :)

 

Bardzo udany wieczór!

 

No i po cichu - udało mi się wciągnąć na spotkanie PTMA córkę i jej chłopaka! A ten - po zebraniu - oświadczył córce: ZROBIĘ CI TAKĄ DRAKĘ ŻE BĘDĘ TU CHODZIŁ!!!

 

 

Na następnym spotkaniu, za dwa tygodnie, tematem głównym będą WARSZTATY Z ATLASAMI NIEBA (papierowymi, nie cyfrowymi).

 

Zapraszamy chętnych! :Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

11 marca o godzinie siedemnastej w sali F II INSTYTUTU FIZYKI UMCS kolejne zebranie LUBELSKIEGO ODDZIAŁU PTMA.

W trakcie - prelekcja pt. WIELKIE OCZY ZIEMI, o największych teleskopach optycznych. Prelekcję prowadzi Miłosław Śpiewak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad prelekcją bardziej rachunkową niż dotychczasowe, na jeden z podanych tematów:

 

1. Zasady interferometrii - jako wstęp do radioteleskopów

 

2. Elementarne liczenie prostego modelu Słońca - żeby pokazać jak się weryfikuje domniemanie "co jest w środku" i teorię "jak to działa" z tym co jest możliwe do zaobserwowania. Zakładam tu prosty model i rachunki dot. grawitacji bez całkowania, rzecz jasna. Coś na poziomie FIZYKI GWIAZD Kaplana.

 

Ten pierwszy byłby łatwiejszy, drugi trudniejszy ale stanowiłby kontynuację cyklu słonecznego. Czy to by mogło okazać się strawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.