Skocz do zawartości

[Wyniki] Kamera ASI w podziękowaniu dla społeczności


Adam_Jesion

  

83 użytkowników zagłosowało

  1. 1. W jakis sposób powinienem przekaza? kamer??

    • przekazanie jednemu z forumowiczów (macie swoje typy?)
    • konkurs w?ród kilku m?odych obiecuj?cych spo?eczników
    • licytacja i przekazanie kwoty na cel dobroczynny
    • inny (podaj ni?ej w w?tku)


Rekomendowane odpowiedzi

Mimo niewielkiego doświadczenia na tym forum, pozwolę sobie wtrącić i swoje trzy grosze. Jesteśmy bardzo miłą społecznością, co niestety jak zauważyli poprzednicy, wyklucza demokrację :) Widzę to w ten sposób - Kadra (admini, moderatorzy) przedstawiają 9 potencjalnych i zdolnych. Nie, nie 10... Dlaczego? Nie wiem. Nie ma demokracji :) To po prostu wystarczającą pula. 9 wyraża zgodę na udział w konkursie. Na konkurs muszą przygotować dwie rzeczy - swoją konfigurację sprzętową, oraz krótkie treściwe uzasadnienie/przedstawienie planów wykorzystania potencjału sprzętu (maksymalnie 200 słów). Fundator - w tym przypadku założyciel - wybierze jedną osobę (oczywiście nikt nie broni mu konsultacji z Kadrą) Pod uwagę będą brane trzy rzeczy - udzielanie się na forum i wkład jakościowy, potencjał już posiadanego sprzętu oraz plan jego zagospodarowania, zbieżność potencjalnego planu z szeroko rozumianym celem edukacyjnym Astropolis. Ostateczna decyzja należy do fundatora i jest niepodważalna. W przypadku gdyby pomysł nr 2, czy nawet trzy byłby do zrealizowania poza konkursem... bedzie sie rozwazać taką możliwość w późniejszym czasie - sam z chęcią dolożyłbym komuś :) oczywiście pieniędzy np. (50zl) do realizacji dobrego celu. Ale kamera jest tylko jedna.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Szanowny Panie Adamie, Kochani Koledzy,

 

Serdecznie dziękuję za tyle ciepłych słów. Panu Adamowi dziękuję za uznanie i za wybranie mnie spośród tak wielu osób (którym notabene do pięt nie dorastam i jeszcze wiele czasu upłynie zanim bedę mogła się z nimi równać w znajomości astronnomii). Jednocześnie pragnę zapewnić, że uczynię wszystko, aby nie zawieść Waszego zaufania. Tak jak już wspominałam, w najbliższym czasie bedę musiała rozbudować mój sprzet o prowadzenie oraz nauczyć się poprawnie z niego korzystać, gdyż póki co mój skromny newton to zaledwie sama optyka. Na wrześniowym zlocie zasięgnę porad od starszych fachem Kolegów, a po powrocie będę dzieliła się z Wami owocami mojej pracy. Szczęśliwie się skalada, że coraz bliżej jesień. A wraz z nią Orion oraz inne konstelacje, które obfitują w wyjątkowe układy podwójne i wielokrotne oraz w gwiazdy o skrajnych typach widmowych i przedziwnych barwach.

Nie ukrywam, że nieco trzesą mi się dłonie- to z emocji. Aż mi się nie chce wierzyć, że to mnie wybraliście. Będę Was pytała o rady, pewnie jeszcze nie raz bedę zameczała na forum pytaniami o obróbkę zdjęć oraz o korzystanie ze sprzetu. No ale nie zawiodę :)

Panu Adamowi z serca dziękuję za wspaniały prezent. Paetherowi- za pomoc, sprawdzanie artykułów, przeogromną cierpliwość oraz dobrotliwe serce. Dziękuję także Wam, Drodzy Astroprzyjaciele, a w szczególności Piotrowi, który zgłosił mnie do konkursowego grona osób.

Łącze serdeczne pozdrowienia oraz mały rysuneczek, na którym przesyłam Wam buziaki :)

 

Bellatrix

post-29939-0-55761600-1470601111_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Dobrze, Adam :) Jak sobie życzysz- bedę się zwracała do Ciebie po imieniu.

A jak to jest z fotografowaniem gwiazd? Przyznam szczerze, że przy powiększeniu 90x obraz przesuwa się dość znacznie Podczas wykonywania szkicu, centruję widok jakieś 5-8 razy. Czy to może jest tak, że długi czas naświetlania stosuje się przy tzw. szerokich kadrach, gdzie są różne piękne detale i trzeba je uwidocznić? A dla gwiazd ile czasu się naświetla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do gratulacji.

 

O astrofotografii jest tutaj napisana kiedyś przez jcbo seria artykułów pt. "Od laika do astrofotografika", z której wiele można się dowiedzieć (przy okazji prośba do adminów, żeby może obok numeru odcinka napisali jednym krótkim zdaniem, o czym on jest? Wtedy, gdy czytelnika interesuje jakieś konkretne zagadnienie, może od razu przejść do odpowiedniego odcinka serii, bez konieczności czytania wszystkiego po kolei).

 

A jak to jest z fotografowaniem gwiazd? Przyznam szczerze, że przy powiększeniu 90x obraz przesuwa się dość znacznie Podczas wykonywania szkicu, centruję widok jakieś 5-8 razy. Czy to może jest tak, że długi czas naświetlania stosuje się przy tzw. szerokich kadrach, gdzie są różne piękne detale i trzeba je uwidocznić? A dla gwiazd ile czasu się naświetla?

Jeśli masz prowadzenie za ruchem nieba, to wszystko zależy od jasności gwiazdy. Oczywiście im jaśniejsza gwiazda, tym krócej trzeba/można naświetlać, aby nie była przepalona. Natomiast nieruchomy aparat jest ograniczony dodatkowo ruchem nieba i jeśli chce się uzyskać punktowe gwiazdy, to czas naświetlania zależy od deklinacji gwiazdy. Oczywiście im bliżej równika niebieskiego, tym krócej można naświetlać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.