Jump to content

Recommended Posts

To ja na razie wrzucę coś starego, bo ostatnio robiłem najwyżej pojedyncze pomiary. Krzywa jasności Nova Del 2013 z obserwacji wizualnych :) Ten pik w centrum to miał być outburst, ale ciągle miałem wątpliwości, czy faktycznie tak było. Raczej u tego typu gwiazd nowych nie obserwuje się.

 

2s0zkh2.jpg

 • Like 9
Link to post
Share on other sites

Super, widać,jak w miesiąc spadła o 3 magnitudo a złapałeś ją na dzień-dwa przed maksimum. Widać, że trzymasz rękę na pulsie. Co do piku z dn. 6531 to warto sprawdzić z obserwacjami innych obserwatorów bo raczej mało prawdopodobna jest pomyłka w ocenie jasności aż o 0.5 mag.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Witaj Piotrze.

Co miałeś na myśli pisząc: ,,Dodam jeszcze, że kopalnią wiedzy bez której żaden obserwator sobie nie poradzi jest strona www.aavso.org również w języku polskim,,? Szukałem tego po polsku, ale bez powodzenia. Mógłbyś podać jakiś link?

 

Jurek

Link to post
Share on other sites

Cześć Jurku.

 

Jako, że jesteś wizualowcem przesyłam link do manuala obserwacji wizualnych:

https://www.aavso.org/visual-observing-manual-polish

 

Ale najlepiej wejdź na stronę główną, przewiń na sam dół i tam znajdziesz to w Observing Manuals a mapki do wydruku znajdziesz w zakładce Variable Star Plotter

Link to post
Share on other sites

Bardzo szybkie są te zmiany jasności! Dało radę nawet wyłapać dwa minima o różnej amplitudzie :)

Świetnie wykorzystujesz sprzęt, tym bardziej, że gwiazdy zmienne do popularnych celów nie należą. Tak samo znakomita dokładność i precyzja. Gratuluję!

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Doskonała precyzja wykresów. Aż miło popatrzeć :) Ciekawe, czy można gdzieś znaleźć diagram O-C dla tej zmiennej, choć niewykluczone, że to obiekt stosunkowo niedawno odkryty i wykres byłby bardzo ubogi.

Link to post
Share on other sites

W pierwszym poście zamieściłem krzywą minimum blasku zmienne zaćmieniowej V0496 Vul. Sugerowałem, że jest to minimum wtórne. Wreszcie udało mi się dokończyć serię obserwacji i wyznaczyć krzywą dla całego cyklu. Okazało się, że było to jednak minimum główne. Ciekawe, że maksimum blasku po minimum wtórnym jest o 0.02 mag. jaśniejsze. Zastanawiam się z jakiego powodu, czy nie jest to błąd obserwacji.

 

Obserwacje wykonałem w dn. 16.07, 29.07, 07.08.2016 (łącznie 502 pomiary)

Teleskop Newton 200/1000

Kamera Atik 383L+

Filtr Clear

Temperatura sensora -22

Czas naświetlania 30 sek.

 

Zaobserwowane minimum główne JD. Hel. 2457591.419

 

Załączam krzywą zmian blasku zredukowaną na jeden okres.

 

 

krzywa 1 V0496 Vul.jpg

 • Like 7
Link to post
Share on other sites

ja bym zrobil tak:

popatrzył na fazy Księżyca, czy przypadkiem nie ma korelacji pomiedzy jego pełnią, a Twoim maksimum.

Jak nie ma, to odjąłbym od krzywej zmian blasku zmienność od zaćmień, i poszukał w tym co pozostało drugiego okresu zmienności.

Ale przede wszystkim zrobił analizę błędów (przede wszystkim odchylenie standardowe). Dokładność fotometri na poziomie setnych części magnitudo, wystarcza, żeby wykrywać exoplanety, jest to bardzo duża dokładność, podchodziłbym do niej ostrożnie ;)

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem, wolę nie gdybać. Raczej nie jest to błąd pomiaru. Analizowałem odchylenia na podstawie porównań gwiazd referencyjnych i wszystko wygląda przyzwoicie. Trzeba poczytać o ciasnych układach zaćmieniowych, może gdzieś znajdę odpowiedź.

 

Właśnie zauważyłem, że 3 posty powyżej krzywa zmian blasku NSVS 11082150 (Też tego samego typu EW) wykazuje dokładnie to samo. A co do gwiazd referencyjnych to raczej nie podejrzewam zmienności, bo każdy pomiar zawsze odnoszę do dwóch gwiazd i sprawdzam różnicę jasności między nimi.

Link to post
Share on other sites

No wiec ;)

Nazywa się to "O'Connel effect". Efekt ten polega właśnie na różnicy jasności maksimów, w ciasnych układach podwójnych. Możliwe wytłumaczenie polega na tym, że gwiazdy kiedy są blisko siebie to mogą wysyłać 'w kosmos' materię (wszczególności kiedy wzazjemnie się odkształcają i przepływa między nimi materia). Poruszając sie po swoich orbitach tę materie zgarniają spowrotem i stąd (w skrócie ;) ) miałaby wynikać asymetria. Link do artykułu: http://www.raa-journal.org/docs/ChJAA/2003/2003_3_2p142.pdf

 • Like 5
Link to post
Share on other sites

Obserwacje ASAS J200652+1743.4

 

Jest to gwiazda typu Delta Scuti -cefeida karłowata. Okres zmieności: 2h 45m.

https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=117994

Serię pomiarów fotometrycznych zrobiłem dniu 11.08.2016

 

Teleskop Newton 200/1000

Kamera Atik 383L+

Filtr Johnson V

Temperatura sensora -25

Czas naświetlania 50 sek.

 

Ze względu na fatalną jak na sierpień pogodę przez ponad tydzień nie mogłem wykonać kolejnej serii obserwacji, żeby wykreślić krzywą zmian blasku po zredukowaniu na jeden okres. Tak więc załączam wyniki tylko z jednej nocy.

 

Poniżej fotografia okolicy zmiennej i krzywa zmian blasku uzyskanej ze 187 pomiarów.

Czas uniwersalny, zredukowany na Słońce podany w dniach Juliańskich JD+ 2450000

Jasność Magnitudo w odniesieniu do 2 gwiazd porównania

ASAS J200652+1743,4  Sge.jpg

krzywa ASAS J2006 Sge.jpg

Edited by Grzędziel
 • Like 9
Link to post
Share on other sites

Piotr,

 

Świetny materiał ! Chyba sam spróbuje swoich sił :)

Pozdrawiam

Pawel

 

Dzięki, spróbuj koniecznie.

 

Jak widzisz jest to bardzo proste a sprzęt masz aż nadto. To fajne zajęcie, bo stosunkowo niewielkim nakładem masz widoczne efekty. LP tak bardzo nie przeszkadza, Księżyc też, tylko cirrusy. No i możesz się trochę poczuć jak zawodowy astronom. Oni w Polsce też to robią -w Ostrowiku, na Suchorze i w Białkowie (z tego co wiem).

Połączmy siły, fajnie będzie porównać wyniki.

Pozdrawiam

 

Piotr

Link to post
Share on other sites

Podziwiam za dokładność. Może jakiś tranzyt egzoplanety następnym razem? ;)

 

Dzięki, przymierzam się do tego i pewnie wreszcie zrobię, tylko po 10 września, po urlopie. Zgłoszę się do Ciebie bo wiem, że masz w jednym palcu wszystkie efemerydy

:)

Edited by Grzędziel
Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Obserwacje gwiazdy 1SWASP J201020.54+570930.2

 

To kolejna gwiazda pulsująca typu Delta Scuti którą wziąłem na warsztat. Okres zmienności: 0.070142 doby, lokalizacja -Cygnus.

Serię pomiarów fotometrycznych zrobiłem w dniu 20.08.2016 i po wakacyjnej przerwie znalazłem wreszcie czas na opracowanie danych. W kolejce czeka jeszcze sporo innych obserwacji.

 

Setup jak zwykle:

Newton 200/1000

Kamera Atik 383L+

Filtr Johnson V

Temperatura sensora -20

Czas naświetlania 50 sek.

 

Pogoda niestety nie najlepsza -przechodzące cirrusy spowodowały, że część klatek musiałem odrzucić i dokładność pozostałych jest wyraźnie gorsza. A gwiazda do łatwych nie należy. Zakres zmienności poniżej 0.2 Mag. Fotometrię aperturową wykonałem w odniesieniu do 2 gwiazd porównania.

 

Co ciekawe, gwiazda wykazuje pulsacje w dwóch modach: radialnym i nieradialnym efektem czego jest wygląd krzywej zmian blasku. Kolejne po sobie maksima i minima blasku mają różniące się od siebie poziomy jasności co udało mi się uchwycić.

Aby zweryfikować ewentualne błędy, których nie wykluczam ze względu na niestabilną pogodę planuję przeprowadzić kolejną wielogodzinną serię obserwacji tej gwiazdy tak aby uchwycić dwa pełne okresy.

 

Poniżej fotografia okolicy zmiennej (FOV 30') i krzywa zmian blasku uzyskana ze 168 pomiarów.

Czas uniwersalny, zredukowany na Słońce podany w dniach Juliańskich JD+ 2450000

 

1SWASP J201020+570930.jpg

Krzywa  1SWASP J201020+570930.jpg

Edited by Grzędziel
 • Like 6
Link to post
Share on other sites
 • 3 weeks later...

Obserwacje gwiazdy 1SWASP J201020.54+570930.2 - druga sesja obserwacyjna

 

W dniu 06.10.2016 powróciłem do obserwacji tej gwiazdy. Chciałem sprawdzić, czy zakres zmian jasności kolejno następujących po sobie maksimów jest podobny jak podczas 1-szej sesji. Ustaliłem czas obserwacji tak, aby w pełni pokryć dwa cykle.

Ku mojemu zaskoczeniu zmienność zakresu jasności wyszła jeszcze większa. Analizując krzywą zmian blasku pierwsze wnioski to to, że nagle coś "siadło" i druga część obserwacji jest obarczona jakimś systematycznym błędem. Wygląd krzywej zupełnie odbiega od oczekiwanego. Sprawdziłem na innych gwiazdach o stałym blasku -wyszło, że wszystko jest ok. średnia dokładność jednego pomiaru +/- 0.008 magnitudo.

 

Dla ilustracji załączam krzywą jasności z 224 pomiarów. Czas naświetlania 50 sek. filtr Johnson V, temperatura sensora -25, czas JD Hel. +2450000, setup jak zwykle.

Krzywa  1SWASP J201020+570930 2.jpg

 • Like 5
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 12 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.