Skocz do zawartości

Kamerka czy 300D? co wybrać?


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Stając przed wyborem kupna pierwszego CCD do celów astro zastanawiamy się co wybrać i jak zainwestować pieniądze?

Czy zainwestować w Lustrzankę ze sporym polem widzenia oraz możliwością zastosowania do innych celów niż astro? czy wybrać kamerkę CCD z małym polem widzenia ale za to z większą czułością i paroma innymi zaletami.

Z drugiej zaś strony do kamerki niezbędny jest komputer a lustrzanka będzie pracowała bez kompa – mam na myśli samo fotografowanie a nie obróbkę.

Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie QFocus, a DSLRFocus... Ten pierwszy to do Vesty.

 

Sprawa jest chyba dosyc prosta, bardziej niz nam sie wydaje. Wg mnie, jest dokladnie tak:

1. jezeli interesuje sie fotografia, wiem co to przeslona, czas naswietlania etc., to zdecydowanie pierwszym zakupem powinna byc lustrzanka cyfrowa. Jezeli nas stac, to potem do nocnego nieba dokupujemy astroccd, lub 300D z demobilu i usuwamy filtr IR/AA,

 

2. jezeli foto dzienne nam wisi, a fotki cykamy tylko na urodzinach, lub wakacjach, to zdecydowanie doradzam start od razu z astroccd, a do zwyklego foto malego, lekkiego kompakcika cyfrowego.

 

Tak to +/- zdroworozsadkowo powinno wygladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam pewne wątpliwości, czy lustrzenaka będzie pracowała bez komputera. A mianowicie jak idealnie ustawić ostrość bez komputera ? Może dla krótkiej ogniskowej nie będzi to miało aż takiego znaczenia ale dla dłuższej - olbrzymie. Tak więc ten argument za lustrzanką (nie wybaga komputera) jak dla mnie odpada chyba, że Adamo zdradzisz nam jakis sekret - jak ty to robisz.

 

Zalety lustrzanki (300D) - rozdzielczość, uniwersalność, duże pole (o ile nie bedzie już z nim krzywizny pola itd.) i ... cena. To są naprawdę poważne argumenty za.

 

Zalety kamerki CCD - czułość, jakość i elastyczność (różne filtry - np. H-alpha, SII itd.) - a o to przecież w tym wariactwie astrofotograficznym chodzi. Co do ceny to należy do niej doliczyć cenę koła filtrowego (RGB) z filtrami (kosztuje zazwyczaj więcej niż 300D, sam filtr H-alpha 1,25 kosztuje ok. 300 USD).

 

Wiem Adamo, że zrobiłeś naprawde bardzo dobre zdjęcie M31 i nie tylko z Canonem. Ja właśnie podłączyłem kamerkę CCD do obiektywu fotograficznego Zeiss Sonnar i zobaczę jak wyjdzie M31 (LRGB) z Sonnarem. Taki test jak sądzę bedzie pewną formą odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytanie. Trzeba poczekac na rozsądną pogodę bo u mnie dzisiaj mgła :salu:

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda ustawiania ostrości jest dosyć prosta, mam tu na myśli MTO-1000 bo przy ogniskowych rzędu 300mm to problemu nie ma bo tam mam na stałe ustawioną ostrość.

Jeśli chodzi o MTO to robię serię fotek (ok5-7szt) i powiększam sobie na wyświetlaczu do maksymalnej wartości a następnie je porównuje, w ten sposób da się ostrość dosyć dokładnie ustawić bez komputera, oczywiście sprawdzam zdjęcie po zdjęciu. Na pewno nie jest to to samo co pomiar pikseli ale jak widać ostrość na fotkach które robiłem (jak na ten sprzęt) jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to to samo co pomiar pikseli ale jak widać ostrość na fotkach które robiłem (jak na ten sprzęt) jest ok.

 

Czy jest ok - tego nigdy po fakcie nie wiadomo. Fotografujac w zastanych warunkach musisz miec pewnosc, ze wyciagasz wszystko co sie da - a do tego perfekcyjna (nie bardzo dobra) ostrosc to podstawa. Robilem kiedys test z obiektywem 200mm. Ustawialem wielokrotnie focus recznie (taka metoda jak twoja). Zgralem fotki i potem wzialem DSLRFocus i ustawilem za jego pomoca. Roznica byla znaczna mimo, ze wczesniej tego nie widzialem. Za jego pomoca wiem, ze jest idealnie i dzisiaj lepiej nie bedzie - spie spokojnie.

 

Domek - podlaczanie astroccd do obiektywow foto to bardzo dobry pomysl. Efekt powinien byc powalajacy. Czekam z niecierpliwoscia.

 

Cala dyskusja poza tym, co juz wyzej napisalem, rozbija sie o pieniadze. Jezeli nam na to pozwalaja, to w domu bedziemy mieli zestaw do foto dziennego + zestaw do foto nocnego (kamera, kolo, filtry etc.). Tak wiec, ja bym sie bal stawiac pytanie - co jest lepsze, bo tu nie ma takiego dylematu! Kazde sprzet specjalizowany bedzie duzo lepszy od uniwersalnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.