Skocz do zawartości

Jakie macie hobby/zainteresowania oprócz astro?


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Jednym z moich zainteresowań jest psychologia. Kiedyś bardzo starannie się nią interesowałem.

 

Poniższe trzy klasyfikacje opracowałem wiele lat temu, a teraz okazało się, że jedna z pozycji idealnie pasuje do ATM :)

 

Potrzeby psychologiczne człowieka (opracowałem kiedyś na podstawie całej dostępnej literatury naukowej w bibliotekach uczelnianych):

 

Zdrowie, seks, poznawanie, pomaganie (w tym działalność pożyteczna oraz posiadanie i wychowywanie dzieci, o ile warunki i zdrowie pozwalają - jest ono pomaganiem społeczeństwu odnośnie jego przyszłości).

 

Poznawanie to:
Wycieczki, zabawy, rozmowy, obserwacje, kultura. (lista łatwa do zapamiętania przez anagram: W.Z.R.O.K.)

 

Zabawy dzielą się na:
Sprawnościowe, artystyczne, techniczno-wynalazcze.

 

---
(druga i trzecia kategoria zobrazowana na załączonej grafice).
I ta ostatnia kategoria idealnie pasuje do ATM - Amateur telescope making - amatorskie projektowanie i budowanie teleskopów.

 

Siema

 

 

dali.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga moja pasja to rysowanie okrętów wojennych i samolotów. Kolejna moja fantazja to lotniskowiec. Lata robią swoje, wyjazdy w teren z teleskopem już nie są tak częste. Więcej czasu spędzam na rysowaniu na laptopie. 
https://astropolis.pl/topic/68257-rysowanie/?tab=comments#comment-777346

Lotniskowiec.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Odświeżę temat.

Od około miesiąca wciągnęła mnie numizmatyka. Na razie jestem na etapie pochłaniania kolejnych pozycji książkowych i określania, co chciałbym zbierać.

Osoby bardziej zaawansowane, które miałyby chęć na rozmowę z numizmatycznym świeżakiem, podzielenie się wiedzą (a może i jakimiś monetami ze swoich kolekcji) proszę o kontakt na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie napisałem już w temacie powitalnym, ale powtórzę się :P

 

Poza astronomią interesuję się ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi - głównie burzami. Ostatnio wkręcam się w fotografię krajobrazową, a także w Dalekie Obserwacje. Ponadto dużo jeżdżę rowerem, czasami na długodystansowe, kilkudniowe trasy rowerowe. Uwielbiam także góry, szczególnie miłuję Tatry, które z resztą już trochę schodziłem :icon_smile:. Czasami też lubię pogrzebać w elektronice, szczególnie ostatnimi czasy kombinuję z platformą Arduino Uno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2020 o 11:06, Mariusz Psut napisał:

Choć ostatnio przeżywam kryzys twórczy

No ja właśnie też. AT-AT leży już od nie pamiętam kiedy na półce i nie mogę się zebrać, żeby go dokończyć, a zostało tak naprawdę niewiele :(

IMG_20200407_2313420.jpg.378e4862e5aa5477e1e87a3c4e357fc6.jpg

  • Lubię 4
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Przypomniałem sobie o jeszcze jednym moim zainteresowaniu.
Ten model z satysfakcją używałem przez kilka lat zarówno w mieszkaniu (dystans około 9 metrów) jak i w plenerze.

Wybrałem wersję na mniejszy śrut ("apertura" 4.5 mm) bo to ponoć daje większą powtarzalność/celność niż 5.5 mm przy takiej samej długości lufy.
Oczywiście cięższy pocisk ma z kolei trochę mniej problemów z utrudnieniami ze strony powietrza. Ale nie jest to ... seeing :D

 

Szybkość lotu i celność zbliżają się tu do parametrów osiąganych z wiatrówek karabinów czyli jest rewelacyjna.

Nie chciałem innych modeli (nie wymagających pracy rąk) i kupować do nich ciągle pojemniczki ze sprężonym gazem - czyli być wiecznym klientem odpowiednich sklepów.
Śrutu można nakupić na lata i zabrać taki zestaw nawet na Antarktydę, ISS czy Marsa (w tych ostatnich dwóch przypadkach uwaga na okna bo za nimi jest faktycznie lub nieomal próżnia).

 

Siema

 

hobbbyyy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje drugie (po astronomii) hobby jest dość przyziemne - fotokolekcjonuję pokrywy różnych studzienek wodiciągowych, kalizacyjnych, gazowych i elektrycznych. Także pompy, hydranty i emblematy na słupach i słupkach. Screenshot_20200611_170331.jpg.50cffa54d3d0713a34acc17742d0d8b5.jpg

Mój ojciec przepracował całe życie w Wodociągach Warszawskich i traktuje to też jako taki hołd dla niego. Zawsze pyta o nowe gdy wracam z podróży :)

Najciekawsze są te, które wiążą się graficznie z miejscem gdzie je umieszczono, te z herbami lub upamiętniające jakieś wydarzenia. 

Zbieram też murale, graffiti i wlepki. Taki nietypowy sposób poznawania kultury i sztuki na świecie. 

Screenshot_20200611_170909.jpg.9e29f32896ca8bb92aab1d44fa2bc901.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góry! To jest coś, co bardzo mnie zajmuje "od zawsze" (czyt: samodzielne wejście na Śnieżkę w wieku 6 lat ;))

Najbardziej kocham oczywiście Tatry - spędziłem w nich (w różnych rolach) tzw. pół życia.

 

Zauważyłem ciekawą sprawę - z każdym rokiem te dobrze mi znane góry robią się jakby coraz wyższe... 

Poniżej moje najbardziej ulubione miejsce w Tatrach.

 

Ktoś wie gdzie to? :) (zdjęcie nie moje)

b266893_slowacja_wysokie_tatry_dolina_ciemnosmreczynska.jpg.564ad0b38d11a4c2d431247fe0f590b0.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, dj_peterka napisał:

fotokolekcjonuję pokrywy różnych studzienek wodiciągowych, kalizacyjnych, gazowych i elektrycznych.

Jeśli zbierasz też od innych to mogę poszukać Ci jakieś egzotyczne z Chin, Izraela czy Australii.

 

27 minut temu, Agent Smith napisał:

Najbardziej kocham oczywiście Tatry - spędziłem w nich (w różnych rolach) tzw. pół życia.

Bo Ty góral jesteś tylko jeszcze nie wiesz. :)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Darek_B napisał:

Jeśli zbierasz też od innych to mogę poszukać Ci jakieś egzotyczne z Chin, Izraela czy Australii. 

Dzięki :) Znajomi, którzy znają moje hibby, podsyłają mi czasem. Chętnie przygarnę, mam oddzielny katalog na nie. Miałem zamiar robić odlewy albo "odbitki" czyli smarować czymś dekiel, przykrywać papierem i dociskać, kolekcja byłaby bardziej efektowna, ale mało realne w podróży, szczególnie służbowej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.