Skocz do zawartości

Trójmiasto również!


Mariusz.K

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś trafiłem na taką informację

http://deltaoptical.pl/deltasklep/aktualnosci.php

Wychodzi na to, że sklep czynny już od zeszłej soboty – w końcu będzie możliwość zobaczenia i wybadania sprzętu osobiście :helo:

 

ja już news'a widziałem jakiś czas temu i powiem szczerze, że jestem niezmiernie zadowolony, że ów sklep powstał w Gdańsku :)

brakowało mi dobrego sklepu optycznego na północy Polski ;) i oto jest. delta optical utworzyła filę w Gd.

będzie trzeba się wybrać kiedyś tam :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

hm... jak zwykle winowajcą jest czas a właściwie jego brak... dla mnie wypady ponad 30km od Gdyni są w tej chwili raczej poza zasięgiem :( A nie będę wam przecież proponować miejscówki z łunami, kiedy jak patrzę w wasze miejsca zamieszkania, to pewnie spod domu macie lepsze warunki...

 

Jednakże jeśli coś wysmażycie w kwestii spotkania, to pilnie rozpatrzę ewentualność pooglądania z wami :), muszę tylko odpowiednio wcześniej wiedzieć, żeby logistycznie wszystko poukładać, min. sprzedać dziecko dziadkom ;)

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam,

podzielę się z Wami wrażeniami z pobytu w Gdańskim Parku Naukowo-Technicznym, gdzie do 21 czerwca trwa wystawa interaktywna poświęcona największemu na świecie urządzeniu badawczemu zbudowanemu przez fizyków w Europejskiej Organizacji Fizyki Jądrowej -CERN, Genewa.

Otóż z ciekawością i lekką nieśmiałością skierowałam swoje kroki na wystawę chwytając zaraz przy wejściu prospekty, ulotki, książeczki informacyjne, które pomogą w zrozumieniu co nieco, ale nie zdążyłam się z nimi zapoznać, bo już w tym samym momencie zostałam przechwycona przez osoby obsługujące wystawę, którymi okazali się studenci 4 roku fizyki Politechniki Gdańskiej i ich wykładowcy. Jako osobę - prawie że laika - w tym temacie, pokierowno mnie do punktu, od którego powinnam zacząć zwiedzanie. I tak się zaczęło... Na wielkich ruchomych ściankach - parawanach, widniały w koło treści tzw. kompendium wiedzy potrzebnej do dalszego zrozumienia ekspozycji i stoisk eksperymentalnych nawiązjących do sposobu działania Wielkiego Zderzacza Hadronów na każdym jego etapie. Stoiska te obsługiwane były przez studentów fizyki. Na moje nawet najgłupsze pytania (chociaż ponoć nie ma głupich pytań) odpowiadano z wielką cierpliwością i zaangażowaniem, pokazywano eksperymentalnie jak co działa i dlaczego. Właściwie, to miałam swojego opiekuna, który od początku do końca oprowadzał, tłumaczył, opowiadał,pokazywał jak to wszystko działa - wykazał się niesamowitą wiedzą, której do końca, powiem szczerze, nie pojęłam, ale zawsze coś w głowie pozostanie (mam taką nadzieję). Teraz po powrocie do domu zajmę się czytaniem wszystkich ulotek, książeczek i materiałów przygotowanych specjalnie dla odwiedzających wystawę. No i oczywiście również polecono mi odpowiednie lektury, które pozwolą zgłębić tematykę m. in. czarnych dziur- bo o to pytałam również.

A teraz trochę teorii:

Co znaczy skrót LHC?

LHC to Large Hadron Collider) Wielki Zderzacz Hadronów. Large - wielki, z powodu swoich rozmiarów (w przybliżeniu ma 27 kilometrów obwodu), Hadron - hadronów, ponieważ przyśpiesza protony i jony, które są hadronami i Collider - to Zderzacz, ponieważ hadrony tworzą dwie przeciwbieżne wiązki, zderzające się ze sobą w czterech punktach, w których przecinają się dwa pierścienie akceleratora.

 

Hadrony (z greckiego "adros" znaczy opasły) są cząstkami złożonymi z kwarków. Protony i neutrony, z których zbudowane jest jądro atomowe należą do tej rodziny. Natomiast leptony są cząstkami, kóre nie są zbudowane z kwarków. Elektrony i miony są przykładami leptonów (od greckiego słowa "leptos" co znaczy cienki).

 

Jakie są główne zadania LHC?

- Model Standardowy nie wyjaśnia zagadnienia początku masy, ani nie daje odpowiedzi na pytanie - dlaczego niektóre cząstki są bardzo ciężkie, a inne nie mają masy w ogóle. Być może odpowiedź na nie da tzw. mechanizm Higgsa. Według teorii mechanizmu Higgsa cała przestrzń wypełniona jest "polem Higgsa", przez oddziaływanie z którym cząstki uzyskują masy. Cząstki, które oddziałują silnie z polem Higgsa są ciężkie, natomiast te, kóre oddziałują słabo są lekkie. Pole Hoggsa ma przynajmniej jedną nową cząstkę z nim związaną - bozon Higgsa. Jeżeli taką cząstka istnieje, to eksperymenty w LHC bęą mogły ją wykryć.

- Model Standardowy nie daje jednolitego opisu wszystkich sił fundamentalnych, ponieważ ciągle trudno jest stworzyć teorię grawitacji podobną do teorii pozostałych sił. Supersymetria - teoria, która zakłada hipotetyczne istnienie cięższych partnerówznanych nam cząstek - może ułatwić unifikację fundamentalnych oddziaływań. Jeżeli supersymetria jest poprawną teorią, wówczas najlżejsze supersymetryczne cząstki powinny być znalezione w LHC.

- Obserwacje kosmologiczne i astrofizyczne pokazały, że cała widzialna materia stanowi jedynie 4% Wszechświata. Prowadzone są badania cząstek i zjawisk odpowiedzialnych za ciemną materię (23%) i ciemną energię (73%). Najpopularniejsze jest przypuszczenie, żę ciemna materia zbudowana jest z nieodkrytych jeszcze neutralnych cząstek supersymetrycznych.

- LHC pomoże również w badaniu zagdki antymaterii. Materia i antymateria musiały zostać wyprodukowane w tych samych ilościach w czasie Wielkiego Wybuchu, lecz na podstawie dotychczasowych obserwacji wiemy, że nasz Wszechświat jest zbudowany tylko z materii. Dlaczego? LHC może nam pomóc w znalezieniu odpowiedzi.

- Dodatkowo, badanie zderzeń proton - proton i ciężkich jonów w LHC pozwoli na nowe spojrzenie na stan materii zwanej "plazmą kwarkowo-gluonową", kóra mogła istnieć we wczesnym Wszechświecie. Gdy ciężkie jony zderzają się przy bardzo dużych energiach, tworzą się na chwilę gorące skupiska gęstej materii ("fireballs" - kule ogniste), kóre mogą być badane eksperymentalnie.

 

Polecam wystawę ze względu na możliwość "zajrzenia do środka" LHC z pełnym tłumaczeniem działania tego przedsięwzięcia przez fachową obsługę - ludzi bardzo zaangażowanych w propagowanie wiedzy związanej z tym tematem.

 

Wszelkie informacje odnośnie teorii zostały zaczerpnięte z materiałów udostępnionych zwiedzającym wystawę m.in. z: "CERN. Często zadawane pytania. Przewodnik po LHC"

 

Pozdrawiam i namawiam jeszcze raz szczególnie pobliskich mieszkańców do zajrzenia w to miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hih, zauważyłam wątek po czasie. W sumie szkoda, bo mogłam wpaść i dowiedzieć się czegoś nowego. W końcu raz w życiu ma się czteromiesięczne wakacje <_<

 

Szkoda, że żadnych zdjęć nie dałeś. W każdym razie dziękuję za relację. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i mobilność <_<

 

Aby móc towarzyszyć musiałabym:

a) znaleźć przewoźnika

lub

B ) zrobić prawko i kupić samochód.

 

Do siebie zapraszać chyba też nie warto. Rumia, niby takie małe miasto, a strasznie oświetlone. Mam marne warunki na wschodzie i południu (centrum miasta), na zachodzie (hipermarket Auchan), tylko na północy jest zjadliwie. :mellow:

 

Ale jak coś będzie się organizować, dajcie znać, może nadarzy się okazja.

Ja jestem w temacie zielona, więc chyba warto byłoby poznać doświadczonych astroamatorów :D

Edytowane przez Urania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam nadzieję, że temat jest odpowiedni do tego typu zapytań.

 

Ostatnio dołączyłem do szacownego grona, jako astronomiczny neofita.

Przyznam szczerze, że wielu spraw w temacie jeszcze nie ogarniam i chętnie podpatrzyłbym, jak radzi sobie ktoś kto na rzeczy się już zna.

Może ktoś z Trójmiasta (również z jakichś Rumii i innych Banin) zechciałby pokazać mi jakieś ciekawe miejscówki, nauczyć podstaw, pogadać i pomóc przy kolimacji zanim zdemoluję telepa przy samodzielnych próbach.

 

Byłbym niezwykle wdzięczny.

Pozdr

 

PS Środek transportu posiadam, więc jestem mobilny

PS2 Czasowo i przestrzennie dopasuję się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Patryk, to może zrób rekonesans w okolicy? Google Earth pokazuje, że całkiem niezłe niebo powinno być TU lub - jeszcze lepiej - TU.

Nie będzie to raczej miejscówka na szybkie skrzyknięcie (dobre 60km od Gdańska), ale w miarę regularnie - np. okolice nowiu - można się spotkać (w kupie zawsze raźniej) i zrobić mini-zlot.

Auto masz, więc zrób najpierw objazd w dzień i zobacz jak te miejsca wyglądają (chyba, że znasz jakieś inne, lepsze?).

Co ty na to? Szczególnie ta druga miejscówka powinna być naprawdę niezła... Sprawdzisz dla nas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panasmaras, pewnie postaram się w najbliższym czasie wyskoczyć w owe zaznaczone miejsca i zobaczyć jak tam sytuacja wygląda ;)

bo to nawet stosunkowo niedaleko mnie.

 

w końcu jest Nas już troszeczkę z pomorskiego, więc można by było coś zorganizować ;)

osoby z Gdańska lub okolic mogłyby zabrać się w jedną paczkę i przyjechać (oczywiście, jakby to nie był żaden problem ;) )

 

w najbliższym czasie możecie oczekiwać mojej małej relacji na temat owych miejsc podanych przez panasmaras'a ;)

 

Pozdrowienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innych miejsc wartych rozważenia mogą być:

1) Kaszubskie okolice - za Kartuzami - jest tam sporo górek, więc można by oglądać obiekty nisko nad horyzontem, jednocześnie zalesienie i zajeziorzenie <g> powoduje, że sa miejsca bez dużej łuny

2) Okolice Bytowa - daleko, ale jak pamiętam mapę zaświetlenia sprzed paru lat to były to jedyne miejsca w okolicy, gdzie było kompletnie czarno

3) półwysep Helski - przyszło mi do głowy, że z uwagi na otaczające to miejsce morze kilka kierunków obserwacji powinno być kompletnie czystych. Zresztą można by nawet spróbować ustawić się gdzieś w poblizu brzegu otwartego morza - kierunek północny powinien być kompletnie czarny.

 

pozdr,

D>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.