Skocz do zawartości

Trójmiasto również!


Mariusz.K

Rekomendowane odpowiedzi

Z innych miejsc wartych rozważenia mogą być:

1) Kaszubskie okolice - za Kartuzami - jest tam sporo górek, więc można by oglądać obiekty nisko nad horyzontem, jednocześnie zalesienie i zajeziorzenie <g> powoduje, że sa miejsca bez dużej łuny

podejrzewam, że raczej dopiero za Kościerzyną zaczną się bardziej sensowne miejscówki.

 

2) Okolice Bytowa - daleko, ale jak pamiętam mapę zaświetlenia sprzed paru lat to były to jedyne miejsca w okolicy, gdzie było kompletnie czarno

też mi się wydaje że tam byłoby pięknie. Tyle, że Młody188 będzie zachwycony :szczerbaty: - z Kwidzyna jakieś 120 km...

 

3) półwysep Helski - przyszło mi do głowy, że z uwagi na otaczające to miejsce morze kilka kierunków obserwacji powinno być kompletnie czystych. Zresztą można by nawet spróbować ustawić się gdzieś w poblizu brzegu otwartego morza - kierunek północny powinien być kompletnie czarny.

pewnie tak. Tylko po co obserwować coś nisko nad horyzontem, skoro kilka miesięcy później mogę obserwować te same obiekty w zenicie?

Obawiam się, że bardziej interesujący byłby kierunek południowy, a tu z kolei Trójmiasto daje do wiwatu. Dlatego sugerowałbym odrzucić "kandydaturę" Helu.

 

 

Jeśli mogę się wtrącić to polecam Hel - nawet w samym środku miasta jest wspaniała widoczność. Jedyny problem jest taki że bardzo wieje dość silny wiatr, no i kropelki wody mogą osadzać się na teleskopach.

Obawiam się, że nie dość wspaniała. Raczej nie ma sensu na własne życzenie ładować się między sodówki. Nawet, jeśli nie jest źle - jak na miasto.

 

Hej, a może TA MIEJSCÓWKA?

Zarówno mapka z Celestii jak i GoogleEarth pokazują, że będzie tu naprawdę ciemno. Same lasy, ale dość regularnie zdarzają się jakieś polany, wycinki itp. tak więc jakieś dogodne miejsce obserwacyjne powinno się znaleźć. Do tego wygodny dojazd z Trójmiasta (ok. 60 km A1 i 25 km pomniejszymi drogami - więc znośnie), a i do Kwidzyna niedaleko.

Jak znajdę czas, to pofatyguję się i ja sprawdzę.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie się coś ruszyło ;)

oto mi chodziło, aby ruszyć ekipę forumową z tych okolic, jako, że strasznie cicho tutaj było.

 

panasmaras, cholernie ciężko by było trafić w tą miejscówkę (tą ostatnią co podałeś) bo musiałbym jechać przez Grudziądz albo Tczew (Kwidzyn jak na razie nie może się doprosić mostu przez Wisłę, a walczy o niego już od ponad 10 lat :(). (chociaż czego się nie robi dla wspólnych obserwacji)

Jeszcze nie miałem okazji wybrać się w te miejsca podane na początku przez panasmaras'a jako, że od kilku dni w domu jestem i mały kocioł.

postaram się jeszcze w tym tygodniu tam wyskoczyć, a nawet zrobić małą fotorelację z okolicy :)

 

odnośnie Helu, to chyba jednak odpada, bo to jakby nie patrzeć strasznie daleko czy też dla mnie, czy dla Gdańszczan.

Zamiast Helu to już chyba lepiej polecić w rejony Krynicy Morskiej (widoczna ślicznie droga mleczna).

 

okolice Bytowa to chyba okolica na jakiś większy (kilku dniowy) zlot w większym gronie :) bo jakby nie patrzeć świetna okolica na letni zlot.

 

dobrą miejscówką mogą być okolice Dzierzgonia. pojeżdżę popatrzę. miło by było się wreszcie spotkać na wspólnych obserwacjach.

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

ja również z chęcią dołączę się do minizlotu - liczę na waszą pomoc podczas odszukiwania obiektów swoja Syntha 8", bo jestem totalnie świeży :notworthy:

oczywiscie nie piszę o Jowiszu czy księżycu :szczerbaty:

z terminem się dopasuję, ale z dośwadczenia wiem, że jakiś termin trzeba wyznaczyć, choćby, żeby wiara się wypowiedziała.

może nasi masterzy cos zaproponują?

 

pozdrawiam,

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... a nie działa w Kwidzynie przeprawa promowa?

 

pewnie, że działa. tylko z tego co pamiętam w godzinach 6-20 ;p chyba, że spotykamy się po 20 i rozjeżdżamy się ok. 6 :D to OK. :)

 

Pozdrowienia

 

edit:

dodatkowo tak jak napisał Krzysztof poniżej, zależy też to od pogody i stanu wody na Wiśle.

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... a nie działa w Kwidzynie przeprawa promowa?

 

Czasami działa - jak jest dobra pogoda, odpowiedni stan wody i jest jasno (godziny są wywieszone na dojazdówkach 6:00 - 19:30 chyba ). Na "promie" mieszczą się 4 samochody osobowe, czas przeprawy w jedną stronę - około 15 minut.

http://mapa.nocowanie.pl/kwidzyn/zdjecia/637087/

 

Propo miejscówki - kolejna propozycja:

Okolice wału przy lesie - droga średnio przejezdna ale da się. W nocy nigdy tam jeszcze nie byłem, kilka razy przejeżdżałem szukając ciemnego miejsca.

 

Tak sobie jeszcze myślę o Starej Kiszewie. Nocleg w hotelu Wrota Kaszub za dnia całkiem sporo atrakcji a nocą też nie powinno być źle jeżeli chodzi o niebo. Taki tam weekendowy, rodzinny astro wyjazd.

Edytowane przez KrzysztofCz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No witam,

a jaki termin jest w ogóle brany pod uwagę?

pomysł z tym wałem uważam za bardzo dobry, może jest trochę daleko, ale nie spodziewam się sytuacji, że dla każdego będzie blisko.

Ja będę leciał z Gdańska (Wrzeszcz), i w drogę na powyzszą lokalizację chętnie zabiorę jedną osobę + cały sprzęt.

pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli damy radę to możemy zrobić spotkanie obserwacyjne nawet przed zlotem w Jodłowie.

pewnie dużemu gronu osób będzie najbardziej pasował weekend.

 

ale co najważniejsze musi być pogoda, abyśmy cokolwiek zobaczyli :)

 

edit:

ta miejscówka za wałem wydaje się bardzo przyzwoita, będę musiał o nią zahaczyć w momencie wycieczki w te miejsca ;)

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przed Jodłowem na pewno nie dam rady.

Zanim się umówimy na jakiś konkretny termin, proponuję, żebyśmy mieli kilka konkretnych propozycji miejscówek, tj. żeby te miejscówki były odwiedzone i w dzień (bezpieczeństwo, ogólne warunki) i w nocy (faktyczna jakość nieba - ogólne zaświetlenie, bliskość bezpośrednich źródeł światła, łuny - i jaki z tego wynika zasięg gwiazdowy w zenicie i niżej, ile stopni nieba przy horyzoncie odpada z powodu łun i drzew itp.). Skoro każdy z nas ma przejechać te kilkadziesiąt kilometrów, to lepiej, żeby nie była to improwizacja. Podam jeszcze przykład: ostatnio testuję jedną miejscówkę w odległości ok. 30 km od Trójmiasta - w dzień super, w nocy super, ale... prawdopodobnie jest to miejsce, gdzie lubią zbierać się mgły. Dlatego dobrze by było, gdyby propozycje były po prostu obadane i sprawdzone. I żeby - w razie czego* - każda poważna propozycja miała jakąś alternatywę w promieniu - powiedzmy - kilkunastu kilometrów. Skoro mamy się bawić w zlot, to niech to nie będzie niewypał. Proponuję, żebyśmy przed Jodłowem zobaczyli sami miejscówki, które proponujemy. Biorąc pod uwagę przeciętne możliwości czasowe każdego z nas, 2-3 tygodnie to wcale nie jest dużo czasu (tym bardziej że ostatnie prognozy nie są rewelacyjne i trudno będzie np. z określeniem zasięgu gwiazdowego na danym miejscu).

 

_____________________________________

*mgły, niedźwiedzie, dzikie węże - wiadomo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

cos cisza tu u nas...

MOże znalazłby się chętny - wsród bardziej doświadczonych Kolegów/Koleżanek na małą obserwację nieba, w okolicy gdańska.czas - oczywiście wieczorem, na jakies dwie - trzy godzinki :rolleyes:

czy u nas w ogóle są jakieś punkty w okolicy do obserwacji?

nie mam na myśli superlokalizacji pozamiejskiej, ale chociaż takie które nie były by skazone sodówkami, i ulicznym ruchem.Może jakaś matarnia, jakaś osowa, lub górny sopot?

a może po prostu zwykła plaża?

niestety obserwacje balkonowe maja same minusy, oprócz niewielkich plusów, hehe, a wypad kilka kilosów na outside nie jest aż taki męczący.

Ja się piszę, może ktoś się znajdzie.

może być tez poczatkujący - będziemy sobie wtedy błądzić razem :szczerbaty:

pozdro

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i odkurzam ten temat.

Czy sprawa Tatrzańskiej jest jeszcze aktualna?

i napiszcie, gdzie się aktualnie można spotkać w Trójmieście, w celu j.w. w postach, obserwacja, pogawędka, jakiś kontakt generalnie.

Przez ten czas, w którym temat nie był poruszany, pewnie się trochę pozmieniało w trójmiejskim swiatku, ktoś nowy doszedł, ktoś odpadfł, jak to w życiu,

czekam na odzew,

pozdro,

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstępny plan mówi, że jutro wybieram się na wycieczkę ;) w te miejsca o których pisaliśmy :)

 

Przepraszam, że tak późno, ale wcześniej nie było możliwości się ruszyć "aż tak daleko" :)

 

edit:

Dzisiaj pogoda nie pozwoliła na wyjazd :(

planowalem wyjechać po 15, a tutaj deszczyk.

Kolejna próba dnia jutrzejszego. (zostaje jeszcze niedziela)

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sobie urządziłem obiecaną wycieczkę po rejonie ;)

 

na pierwszy rzut poszła ta miejscówka Miejscówka nr 1

panasmaras - podawałeś inne dane, kilka set metrów dalej, ale przez mój błąd ogarnąłem miejsce trochę bliżej od wyznaczonego miejsca przez Ciebie, ale jak już je "poznałem" to dodaję to co zobaczyłem.

 

Z dojazdem nie miałem żadnego problemu, droga nie była najgorsza. (test dla nawigacji po bardzo wiejskich drogach)

pierwsza wolna przestrzeń jest na przeciw "Miejscówki nr 1" Tutaj

tak ona wygląda:

1.jpg1A.jpg

Ogólnie z każdej strony niebo zasłaniają nam drzewa (zdjęcie pierwsze wykonane w kierunku południowym, za mną drzewa), pokazuję to miejsce ze względu na przestrzeń. podłoże jak widać po wycince lub czymś takim.

 

Natomiast "Miejscówka nr 1" prezentuje się tak:

panorama1.jpg <- jest to widok z jednej strony (południe, południowy zachód) -> po prawej stronie widać małe krzaki które odgradzają od "pola" z drugiej strony.

2.jpg<- tak wygląda podłoże.

 

panorama2.jpg -> taka "prawie" panorama tego miejsca :)

Sytuacja za krzaczkami :szczerbaty: wygląda tak:

panorama3.jpg -> kierunek północny i północno zachodni.

 

od wschodu sytuacja wygląda tak:

2A.jpg

 

Podłoże i wejście na "Miejscówke nr 1":

2B.jpg

 

ciąg dalszy w następnym poście jutro z rana odnośnie Miejscówki nr 2 bardzo ładna i ciekawa okolica :) (tymczasem znikam spać)

 

Dobranoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc teraz pora na "Miejscówkę nr 2":

 

Miejsce na mapie z którego były robione zdjęcia: Miejscówka nr 2

 

Patrząc na mapę myślałem, że będzie gorzej z dojazdem (gorsza droga), ale ogólnie nie było najgorzej, tylko wąsko.

Co jakiś czas tym rejonem przejedzie jakiś samochód.

Zdjęcia są wykonane z wału:

3.jpg3a.jpg3b.jpg

3c.jpg3d.jpg3e.jpg

3f.jpg

 

Obserwacje mogłyby być czynione z samego wału, czy też zjechać kawałek drużką (widać ją na ostatnim zdjęciu). wtedy wał zakryje nam ulicę.

Jak widać nigdzie przy drodze nie ma sodówek czy też innych cudownych lamp :)

Miejsce wskazane przez Krzysztofa znajduje się kawałek dalej, trzeba by było się udać drogą widoczną na czwartym zdjęciu.

tylko że po prawej stronie będziemy mieli drzewa to zasłonią nam kawałek nieba.

Można zjechać na dół i znaleźć kawałek miejsca między polami i również rozstawić się ze sprzętem.

Według mnie jest to świetne miejsce obserwacyjne, bo mamy naprawdę ładny obszar nieba do dyspozycji.

 

W oddali majaczy się jakiś zakład:

zblizenie.jpg prawdpodobnie stąd

 

Kolejnym miejscem w którym się zatrzymałem był ten punkt (już wracając do domu).

 

Tylko ten minus, że miejsce znajduje się bliżej jakiś tam zabudowań.

a wygląda tak:

4.jpg4a.jpg4b.jpg

4c.jpg4d.jpg

 

A tutaj mamy miejsca które udało mi się ustrzelić jako mogące przeszkadzać w obserwacjach.

Czyli najbliższe zabudowania itp.

4e.jpg4f.jpg4g.jpg

4h.jpg4zz.jpg

 

Miejsce jest bardzo fajne, również na dół za wał można zjechać i np. właśnie tam rozstawić się ze sprzętem.

Jeszcze czeka mnie wycieczka w okolice Dzierzgonia, w to miejsce o którym pisał panasmaras (wczoraj bardzo nie po drodze ;p).

Chociaż ja bym jednak postawił na "Miejscówkę nr 2" podaną przez Krzyśka lub w tych okolicach coś znaleźć, ale już wspólnie :).

Te rejony są przepiękne krajobrazowo. Co najważniejsze brakuje tam sodówek :D

 

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania odnośnie tych miejsc itp. to piszcie w tym wątku, postaram się na te pytania odpowiedzieć.

 

 

Pozdrawiam

mlody188

Patryk

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rekonesans. Mimo optymistycznych wieści, dalej niecierpliwie wyczekuję relacji z okolic Dzierzgonia :)

Co najważniejsze brakuje tam sodówek

Sodówki blisko świecące to jedno, a łuny to kolejny problem. Obie miejscówki są kilka-kilkanaście kilometrów od Sztumu i Malborka, więc łuny mogą psuć niebo (pozostaje pytanie - jak mocno te miasta świecą). Jest szansa, żebyś odwiedził te miejsca w nocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe, że mogą być łuny ze strony Malborka i Sztumu, ale musimy się również liczyć z łunami za strony Wisły, niby są tam małe miejscowości ale też świecą.

 

Raczej nie będzie problemu aby podjechać tam w nocy, ale to tymczasowo niemożliwe. Na pewno do zlotu w Jodłowie nie dam rady tam trafić.

Postaram się po zlocie te miejsca odwiedzić w nocy.

 

Chociaż niebo i tak tam powinno był ładne (tak mi się zdaje z dziennego rozeznania).

Łuny pewnie możliwe będą przy horyzoncie owych miast.

 

Zabiorę na nocny rekonesans również aparat i zobaczymy co zarejestruję. To się z Wami podzielę ;)

Edytowane przez mlody188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek tylko, że ja byłem wczoraj. stąd pierwsza sesja wrzucona w nocy, druga miała być dodana rano, ale nie miałem za wiele czasu ;p

i chyba takiej pogody nie było dzisiaj jak na zdjęciach widać ;p i wrzucaj swoje zdjęcia, tylko zaznacz na mapie skąd robione :)

 

PS. jeżeli chodzi o moje zdjęcia to ja ich nie obrabiałem (jedynie zmniejszona wielkość zdjęcia :) ) i czasem przez kompresje uciekła jakość :(.

 

Pozdrawiam

Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie,

co słychać u braci trójmiejskiej?

czy plany jakiegoś wspólnego wyjazdu w teren są nadal aktualne w naszych założeniach?

Ustalmy jakis termin, i zbierzmy się.

jest ktoś może chętny do wypadu takiego light - gdzies w bezpośredniej okolicy np. Osowa, lub rejon Obwodnicy, lub gdzieś na jakiejś sprawdzonej miejscówce?

Chętnie się podłączę - zapewniam transport.

POzdro for all,

Tomek

Wrzeszcz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trójmiejska brać jest w dużej części myślami jeszcze TU ;). Ja chwilowo jestem uziemiony nawałem pracy, a jak nawał się skończy to akurat będzie pełnia. Ja chętnie się piszę po 11.10 (jak Księżyc będzie między trzecią kwadrą a nowiem), tyle że pewnie części osób nie będzie pasowało spotkanie w tygodniu. Więc może 17/18 (nów), jak pogoda pozwoli?

I od razu sugerowałbym jakąś lepszą miejscówkę (Osowa i inne rejony obwodnicy raczej nie przejdą po jodłowskich doświadczeniach z zasięgiem gwiazdowym - to już lepiej siedzieć na balkonie...).

Proponuję moją miejscówkę w okolicach Przywidza lub - jeśli Młody188 zdąży sprawdzić - okolica Dzierzgonia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie mam możliwości udania się do Dzierzgonia, ponieważ wydelegowałem do Olsztyna postudiować... :( i teraz na weekendy w domu (od czasu do czasu)

 

Ja bym był za wybraniem się na obserwacje w okolice tego wału (fotorelacja 2), na pewno coś zobaczymy, a nawet więcej aniżeli pod miejskim niebem :)

A jest to bliżej Gdańska aniżeli Dzierzgoń.

 

Jeżeli w praktyce okaże się że nie jest tak pięknie jak być powinno na kolejne spotkanie byśmy poszukali czegoś nowego :)

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie ;) więc co robimy, wybieramy jakiś konkretny termin (najlepiej weekendowy) aby się spotkać? :)

 

bo lepiej przejść do praktyki aniżeli wszystko w teorii męczyć ;)

Proponowałbym to miejsce przy wale w okolicach Sztumu z którego robiłem relację ;).

 

Chyba, że jednak ktoś ma dobrze sprawdzoną miejscówkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.