Skocz do zawartości

Trójmiasto również!


Mariusz.K

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję noc 17/18 - ja już ją sobie rezerwuję jako obserwacyjną (ewentualnie noc wcześniej, jeśli prognozy pogody będą wskazywały na lepszą pogodę z piątku na sobotę).

Miejscówka na wale może być, choć prawdę mówiąc dobrze by było, gdyby była sprawdzona w nocy. Niepokoi mnie nieco te 12km do Malborka i kilka ewentualnych łun od Gniewu, Sztumu i Kwidzyna - niewykluczone, że będzie to po prostu strzał do własnej bramki. Ale nie chcę mieszać, więc jeśli nie wypali, to będziemy się zastanawiać nad następną miejscówką przy kolejnej okazji. Chętnie bym zaproponował moją, ale wcześniej wolałbym pogadać z właścicielem pola (ta miejscówka nie jest "ziemią niczyją"). Bo co innego, jak jeden popapraniec wjeżdża na czyjeś pole, a co innego całe stado :szczerbaty:

Problemem może być jednak czas (a dokładniej - jego brak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w piątek powinienem być w domu, więc spotkanie na dniach 16/17/18 by mi odpowiadało ;)

 

Teraz tylko pytanie: co z pogodą będzi...

Lokalizacja? Wałówka? Czy atakujemy coś innego?

 

Dyoda odnośnie współrzędnych to podam jak wyklaruje się miejsce spotkania ;)

Fajnie, że powiększa się grupa ;))

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek ja na forum przelotnie wczoraj byłem, dopiero dzisiaj przeczytałem Twój post.

na razie nie mam możliwości się udać tam w nocy.

 

Dyoda odnośnie miejsca to chodzi o te rejony:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26355&view=findpost&p=364298

współrzędne: 53.976343 N 18.873768 E

 

pogoda mniej więcej dla tych rejonów:

http://www.accuweather.com/world-forecast-hourly.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=EUR|PL|PL011|PIEKLO&metric=1

czyżby zapowiadała się bdb. noc obserwacyjna? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pogoda mniej więcej dla tych rejonów:

http://www.accuweath...PIEKLO&metric=1

czyżby zapowiadała się bdb. noc obserwacyjna? :)

 

temperaturę dla "Pieklo, Poland" przewidują w okolicach 2°.

Cold like hell, że tak powiem :szczerbaty:

To jak, o której zbiórka i gdzie? :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperaturę dla "Pieklo, Poland" przewidują w okolicach 2°.

Cold like hell, że tak powiem :szczerbaty:

To jak, o której zbiórka i gdzie? :helo:

 

totalne piekiełko ;D

 

Ja dzisiaj mógłbym się wybrać, tyle, że bez teleskopu, bo mam tak rozkopaną ulicę, że nie sposób przejechać, samochód zostawiam na łące oddalonej o 300 m ;/ a do tego przejść przez ulicę to prawdziwa przeprawa "wojenna", bo błoto po kostki ;/ + dodać jeszcze mostek przez rzeczkę, który prowadzi do łąki. masaakra.

 

chyba, że uda mi się jakimś cudem podjechać pod dom to wtedy syncine mógłbym zapakować (bardzo małe prawdopodobieństwo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądam zdjęcia z sat24 i nie napawają optymizmem...

Wygląda na to, że chmurwy próbują wziąć nas w kleszcze...

http://www.sat24.com...xas=420&yas=180

...

Zobaczymy jeszcze, jak się sytuacja będzie rozwijać...

 

EDIT:

a na meteo prognozy się rozmyślają: model UM z dobrej pogody 2h temu przewiduje obecnie skaszanienie, model COAMPS przeciwnie (wcześniej zapowiadali pełne zachmurzenie, teraz przewidują dziurę w chmurach).

Czy ktoś dopija właśnie herbatę i może powiedzieć, jak się fusy układają?

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na każdym serwisie jest inaczej ;/

patrząc za okno, ciężko uwierzyć, żeby się rozpogodziło.

 

patrząc na sat24 wygląda to tak jak piszesz, chcą Nas wziąć w kleszcze, stąd pewnie takie niejasności z tą prognozą zachmurzenia.

 

 

W ogóle to ktoś jeszcze z Naszych rejonów wybrałby by się na to spotkanie obserwacyjne ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już go zapakowałem ;DD

 

Więc jedziemy.

Spotykamy się o 21 w tym, że miejscu -> Miejscówka nr 2

 

Miejsce można zobaczyć tutaj: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26355&view=findpost&p=364298

 

Wszystkich zainteresowanych z pobliskich jak i odległych okolic zapraszamy :)

 

Jeżeli ktoś się wybiera zapraszam na PW, jeżeli potrzeba więcej informacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie pierwszego spotkania grupy Pomorskiej ;)

 

Miejsce na pierwsze spotkanie zostało obrane jak widać powyżej w okolicach wałów.

 

Z oddali majaczyły się jakieś tam łuny, dodatkowo troszkę światełek od Gniewu było widać, poza tym według mnie było całkiem przyjemnie, w mieście takich widoków na pewno nie masz!

tak czy siak, raczej ciężko zaraz przy horyzoncie obserwować jakiekolwiek obiekty. (chyba, że drzewa i światła)

 

Po przyjeździe mieliśmy piękne widoczki na drogę mleczną.

w oczekiwaniu na przyjazd Marka i Pawła troszkę zmarzliśmy, temperatura spadła poniżej zera.

następnym razem trzeba się cieplej ubrać, bo to nie przelewki już.

 

Mieliśmy okazję podziwiać kilka ładnie przelatujących meteorów, jeden z takim ładnym błyskiem przy końcu swojego lotu (bolid?)

Po przyjeździe chłopaków, który przywieźli ze sobą legendarną Syncinę naszły chmury (czyt. mgła) :szczerbaty:

No cóż, pomyśleliśmy sobie pech, Ci co mieli swoich kierowców mogli się rozgrzać czymś ekstra wybuchowym, nam kierowcom została kawa :D

Jak się okazało napój rozgrzewający rozwiał także mgłę i w momencie gdy traciliśmy już nadzieję ponownie się rozchmurzyło i mleczko na niebie znów widniało :D

 

Pierwsze spotkanie tak zacnej grupy pomorskiej możemy uznać za sukces :szczerbaty:

następnym razem oczekujemy, że ktoś do Nas dołączy, rewelacyjna atmosfera, świetne widoki ;)

 

Tak nam przymroziło, że przymarzł/zaparował obiektyw ;p.

stąd zdjęcie chłopaków troszkę przymazane ;p

aaaaa.jpgaqq.jpg

 

Pozdrawiam

Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze tylko wspomnę o dwóch obiektach, które zdominowały obserwacje: M42 (a jakże!) i Mars. Wielka Mgławica w Orionie została oblukana chyba wszystkimi dostępnymi na miejscu okularami - oczywiście nie wskażę, w którym najlepiej się prezentowała, bo w każdym powiększeniu pokazywała coś, czego nie było widać w innym. Choć chyba moim faworytem byłby widok z Oriona 8mm (okular b. podobny do LVW8).

Co do Marsa - największe wrażenie zrobił oczywiście widok po załadowaniu do wyciągu Naglera 4,8mm. Co najbardziej mnie zszokowało - obraz w powiększeniu 250-krotnym był ostry jak żyleta! Oczywiście faza była wyraźna, a na tarczy można było dostrzec ciemniejszy nieregularny obszar. Do teraz pluję sobie w brodę, że nie popełniłem szkicu, ale byłem za bardzo wyziębiony i zmęczony... Mam nadzieję, że niebawem uda mi się wrócić do tematu w równie sprzyjających warunkach.

Próbowałem też zapolować na galaktyczkę NGC 1015 i supernową, która w niej wybuchła. Trafiłem w pożądany skrawek nieba, ale nie mogłem jednoznacznie stwierdzić, czy widzę ów obiekt - miałem wrażenie, że zerkaniem coś maleńkiego mi majaczy, ale Patryk nie potwierdził, że widzi cokolwiek w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem też zapolować na galaktyczkę NGC 1015 i supernową, która w niej wybuchła. Trafiłem w pożądany skrawek nieba, ale nie mogłem jednoznacznie stwierdzić, czy widzę ów obiekt - miałem wrażenie, że zerkaniem coś maleńkiego mi majaczy, ale Patryk nie potwierdził, że widzi cokolwiek w tym miejscu.

Marne szanse na supernową, jej jasność spadła poniżej 15 mag, więc potrzebny tu jest już konkretny kaliber ... ale na galaktyczkę jak najbardziej :rolleyes:

Pozdrawiam

Krzysztof K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda... Miałem nadzieję, że jeszcze trzyma się w okolicach 13,2mag...

Cóż, idealne szanse na tę supernową były w Jodłowie, ale zapomniałem wydrukować mapki (w sumie wystarczyłoby zapamiętać w której galaktyce jej szukać). Z zasięgiem nie było problemu, kilkunastocalowych lusterek było pod dostatkiem...

Co do samej NGC 1015 - też sądzę, że z powodzeniem ją złapię w swojej Syncie 8 przy lepszej przejrzystości powietrza. Z piątku na sobotę było z tym różnie (abstrahując od chmur przewalających się przez nieboskłon)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku! :D Nie ograniczaj się tylko do Tczewa i Kwidzyna, bo może ktoś inny będzie chętny na wypad z innych okolic :))

 

Ja niestety odpadam.

Najbliższy mi możliwy termin to ponownie weekend poczynając od nocy z czwartku na piątek.

 

Aktualne miejsce pobytu: Olsztyn.

 

Podoba mi się to, że wreszcie ruszyła akcja spotkań na pomorskim ;) byle Nas co raz więcej było.

Z Trójmiasta jest masa ludzi którzy mogli by się wybrać na spotkanie z Nami ;)

W jeden samochód się zapakować i już taniej ;) i weselej :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ nie zamierzam się ograniczać, po prostu chciałem w bardzo zawoalowany sposób powiedzieć, że przydałaby mi się na obserwacjach QX26-tka :ha::szczerbaty:

A tak serio, to raczej spodziewałem się, że skoro ludzie z Trójmiasta odpadli z terminu, o którym trąbiliśmy od dłuższego czasu, to jeśli ktoś chętny się znajdzie na szybki wypad, to raczej będziecie to Wy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie bym się dołączył ale ja w poniedziałki raczej nie mam ochoty na cokolwiek i tak samo jak Patryk wolę wykendy bo nie trzeba na drugi dzień do roboty wstawać. Ale tak od środy to sam chętnie już gdzieś wypełzam więc czemu nie. Piszcie na bieżąco a postaram się przyjechać nawet na spontana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam wszytskich,

jestem z powrotem,

żałuję bardzo, że nie udało mi się uczestniczyć w waszym spotkaniu,

Jednoczesnie okreslam się na przyszła okazję, - nawet w ciemno.

może jakiś termin w drugiej połowie listopada??

Jestem z GDańska, więc mogę kogoś zabrać,

pozdro,

tomek gdańsk

Edytowane przez bird
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Nas pogoda nie rozpieszcza :(

brak warunków aby się wybrać gdzieś na obserwacje.

 

Na AccuWeather coś tam się pokazuje na ten weekend, że może coś nieba nam się pokaże.

Co wy na to?

Jak będą warunki wybieramy się na jakieś spotkanko? :)

Zbliżają się Leonidki, ale raczej wspólne obserwacje tego roju w maksimum nie da rady. Ale weekend coś z nich też pewnie da radę zobaczyć :)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.