Skocz do zawartości

Między planetą a gwiazdą - Brązowe Karły


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Przepiękny artykuł.

A z tego schematu ukazującego stadia powstawania gwiazdy oraz brazowego karła możemy wnioskować, że brazowy karzeł nigdy nie bedzie miał własnego systemu planetarnego? Zbyt mała ilość materii i zbyt wątły dysk pyłowy nie pozwolą na uformowanie się planet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Ze schematu to nie wynika, ale pewnie dlatego, żeby dobitniej ukazać "mizerność" brazowego karła względem planety? :) A w rzeczywistosci mogą powstawać malusieńkie ciała niebieskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się to czyta :)

Parę lat temu też zgłębiałem tajemnice brązowych karłów i nawet się na ten temat trochę "wymądrzałem":

http://www.ptma.szczecin.pl/prelekcje/Brazowe_Karly_prezentacja_11_12_2014_PTMA_Szn.pdf

 

Wtedy najbardziej urzekło mnie, że jest pogoda na brązowych karłach i może tam padać deszcz z ciekłego żelaza lub stopionego szkła w temperaturach coś około 1200-1500K (?). A zresztą widać to na str. 60 ww. prezentacji.

 

I małe sprostowanie ...

>>>

Jak gorąca musi być protogwiazda aby podtrzymać fuzję jądrową?
Około 10.000.000° Celsjusza,

<<<

Gwiazdami są ciała niebieskie o temperaturach centralnych > 3 000 000K, bo wtedy samoistnie podtrzymuje się reakcja jądrowa PPI: p + p → d + e+ + neutrino el.,.

Widać to również na slajdzie nr 8 z ww. prezentacji.

 

 

Pada__stopione_zelazo.jpg

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze schematu to nie wynika, ale pewnie dlatego, żeby dobitniej ukazać "mizerność" brazowego karła względem planety? :) A w rzeczywistosci mogą powstawać malusieńkie ciała niebieskie?

 

Tutaj też dochodzi podkreślenie różnicy między powstaniem brązowych karłów a gazowych gigantów ;) Brązowe karły powstają z pierwotnego obłoku, planety już z dysku protoplanetarnego.

Obiekty stosunkowo podobne więc szuka się tych różnic żeby mieć podstawy do precyzyjnej klasyfikacji :)

 

Przy okazji dajny filmik o tych żelaznych deszczach i ogólnie o brązowych karłach:

 

https://www.youtube.com/watch?v=xAbfVOZmBTc

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie pojawiła się tu informacja ile jest tych "nieudaczników" w kosmosie.

Zaledwie jeden na sześć gwiazd.

To i dobrze bo zbędnych rzeczy nam nie trzeba.

Podobno są wyjątkowo trudne do wykorzystania przez ludzi lub inne istoty lubiące ciekłą wodę (gdyby zechciały przy niech mieszkać nawet podciągając gdzie trzeba jakąś planetkę czy dużą arkę alanoego).

Cały czas zastanawiam się jak możnaby je wykorzystać. Mam tu na myśli tę ich fazę gdy już wystygną znacznie. Kusi ta ich wysoka gęstość - toż to prawie skała - a skały to przecież podstawa naszego świata!

Niestety nie da się tam żyć nawet w basenach bo siła wyporu wody zgniotłaby nasze ciała. No po prostu astronauta nie ma tam szans nawet przez minutę.

Pozdrawiam

p.s.

Siły pływowe są jednym z problemów dla potencjalnych tambylców orbitujących w pobliżu.

Ale może z tej wady dałoby się zrobić zaletę (dobrze dopasowaną grzałkę)?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nasz (ludzi) los jest ciężki i bliższa koszula ciału.

Słońce lada moment (w wszechświatowej skali czasu) spuchnie i rozpłynie się w kosmosie pozostawiając mocno kłopotliwego białego karła (strzela w okolice nieprzyjemnymi promieniowaniami).

Tymczasem ledwo ciepły brązowy karzeł byłby świetnym bo stabilnym punktem zaczepienia na setki a może i tysiące miliardów lat. Gdyby tylko udało sią nad nim z sensem orbitować. Jak nie to nasz los staje się znacznie trudniejszy.

Od zawsze, w skrytości ducha, liczyłem na te karły.

Jakby tak udało się stworzyć arkę która podgrzewałby się siłami pływowymi ale nie rozlatywała to fajnie by było.

Co nie znaczy ze cały układ byłby wieczny. Nie ma nic za darmo. Ale cielska karła jest dużo.

 

Pozdrawiam

p.s.

Bella , oczywiście że wszystko jest piękne i potrzebne jako takie do podziwiania. Nawet faceci ;)

Ale jak mamy do zagospodarowania x ton materii to lepiej żeby więcej poszło na to co daje nam szansę przeżycia niż odwrotnie.

Zresztą napisałem to świadomie z pewną przesadą (taka licencja poetica) bo się na nich trochę zawiodłem.

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Odkryto brązowego karła w odległości 16.300 lat świetlnych. Karzeł orbituje sobie wokół normalnej gwiazdy w odległości 0,25 albo 0,45 jednostki astronomicznej i tak się złożyło, że układ ten znalazł się pomiędzy nami a odległą gwiazdą co spowodowało mikrosoczewkowanie grawitacyjne, któremu nadano numer katalogowy OGLE-2015-BLG-1319. Obserwacje poczyniono za pomocą Teleskopu Spitzera i Satelity Swift.

 

http://www.sci-news.com/astronomy/brown-dwarf-microlensing-04357.html

 

image_4357_2e-Brown-Dwarf.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Tak jest ;)

 

To brązowy karzeł ISO-Oph 102 o jasnośći 18,95 mag. Dosyć spory jak na swój "gatunek" - 60 mas Jowisza. Jego obserwacje pozwoliły stwierdzić, że brązowe karły formują się jak gwiazdy i przy okazji mogą zostawiać dysk materii więc możliwe są układy planetarne wokół takiego obiektu.

 

Kiedy pisałem powyższy artykuł, sprawdziłem wszystkie znalezione zdjęcia tego obszaru na forum pod kątem zarejestrowania tego karła ale bez efektu. Jak widać, sytuacja się zmieniła :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pejcz dał tu świetną symulację powstawania układu planetarnego. Pokazuje ona to co dopiero od niedawna wiemy dzięki misji Rosetta i zdjęciom radarowym z radioteleskopu Arecibo małych obiektów mijających Ziemię.

One nie są kulkami. Łączenie się mniejszych rzeczy w większe to efekt stłuczek, które zlepiają je w twory o nieregularnych kształtach (a grawitacja jest za słaba by je zaokrąglić) - np podobne do kaczki :)

Oczywiście najlżejsze gazy są wywiewane i dlatego blisko gwiazdy (czy brązowego karła) mamy względnie spoiste (skalne) planety.

Pav1007 mnie ubiegł - wczoraj zabrakło mi czasu - doceniam pracę.

O tym brązowym karle przeczytałem na wikipedii jak tylko Jesion dał tę fotkę z Afryki. Na ogół trudno je wykryć zwłaszcza gdzieś dalej.

 

I ciekawostka - inne gwiazdy przeminą (zamienia się w małe "byle co") a ten brązowy karzeł będzie trwał i trwał.

 

Pozdrawiam

C94I4xWVYAAnPT7.jpg

Comet_67P_on_19_September_2014_NavCam_mosaic.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.