Skocz do zawartości
Paether

Między planetą a gwiazdą - Brązowe Karły

Promowane odpowiedzi

Paether    11428

Tak jest ;)

To brązowy karzeł ISO-Oph 102 o jasnośći 18,95 mag. Dosyć spory jak na swój "gatunek" - 60 mas Jowisza. Jego obserwacje pozwoliły stwierdzić, że brązowe karły formują się jak gwiazdy i przy okazji mogą zostawiać dysk materii więc możliwe są układy planetarne wokół takiego obiektu.

Kiedy pisałem powyższy artykuł, sprawdziłem wszystkie znalezione zdjęcia tego obszaru na forum pod kątem zarejestrowania tego karła ale bez efektu. Jak widać, sytuacja się zmieniła :)

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Adam_Jesion    9500

Muszę zerknąć w surowy materiał, czy czasem nie jest lepiej widoczny. Mógł się trochę przygasić w procesie kontroli szumu w pasach pyłowych.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
ekolog    2818
Napisano (edytowane)

Pejcz dał tu świetną symulację powstawania układu planetarnego. Pokazuje ona to co dopiero od niedawna wiemy dzięki misji Rosetta i zdjęciom radarowym z radioteleskopu Arecibo małych obiektów mijających Ziemię.

One nie są kulkami. Łączenie się mniejszych rzeczy w większe to efekt stłuczek, które zlepiają je w twory o nieregularnych kształtach (a grawitacja jest za słaba by je zaokrąglić) - np podobne do kaczki :)

Oczywiście najlżejsze gazy są wywiewane i dlatego blisko gwiazdy (czy brązowego karła) mamy względnie spoiste (skalne) planety.

Pav1007 mnie ubiegł - wczoraj zabrakło mi czasu - doceniam pracę.

O tym brązowym karle przeczytałem na wikipedii jak tylko Jesion dał tę fotkę z Afryki. Na ogół trudno je wykryć zwłaszcza gdzieś dalej.

I ciekawostka - inne gwiazdy przeminą (zamienia się w małe "byle co") a ten brązowy karzeł będzie trwał i trwał.

Pozdrawiam

C94I4xWVYAAnPT7.jpg

Comet_67P_on_19_September_2014_NavCam_mosaic.jpg

Edytowane przez ekolog

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Adam_Jesion    9500

Teraz widać go znacznie lepiej.

browndw.png

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
HAMAL    6899

Teraz widać go znacznie lepiej.

No ale wyszedł szum ;):P

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Paether    11428

Okazuje się, że tych brązowych karłów jest ogromna ilość. Bardzo ostrożne szacunki przewidują ponad 25.000.000.000 (czyli 25 miliardów!) w naszej galaktyce. Jest to minimalne minimum, jakie się zakłada!

W 2006 roku w ramach przeglądu nieba SONYC, obserwowano gromadę otwartą NGC1333 pod kątem obecności brązowych karłów i okazało się, że jest ich tylko o połowę mniej niż zwykłych gwiazd. 

Dziesięć lat później (w zeszłym roku), w celu weryfikacji takiej proporcji, skierowano Very Large Telescope w kierunku młodej gromady otwartej RCW 38 w gwiazdozbiorze Żagla. Wybrano ją ponieważ zawiera dużą ilość masywnych gwiazd i ogólnie zupełnie inne warunki do powstawania nowych niż NGC1333. Co się okazało? Tam również ilość brązowych karłów to okolice połowy ilości gwiazd. Co więcej, trzeba zdawać sobie sprawę, że spora część brązowych karłów może być zbyt słaba, żeby je zaobserwować dostępną obecnie aparaturą. Dlatego przedział szacowanej ich ilości zawiera się między wspomnianymi 25 a nawet 100 miliardami.

Poniżej fragment RCW 38 z VLT w bliskiej podczerwieni z zaznaczonymi brązowymi karłami.

karły.jpg

http://www.sci-news.com/astronomy/milky-way-galaxy-brown-dwarfs-05015.html

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta