Skocz do zawartości

PLEJADY, czyli siostry w błękicie


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Zaryzykuję i dodam. Wiem, wstyd okropny. Nigdy nie szkicowałam DS-ów, a tym razem to wyjątek, były tak pięknie widoczne, a co więcej, całe mieściły mi się w polu widzenia (przy najmniejszym powiększeniu 36x). No ale szkic wyszedł koszmarnie.

post-29939-0-83177000-1479038581.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, ciekawa interpretacja z tym Smokiem :) Faktycznie, troszki przypomina. Tak, niestety nosek z jedną dziurką mu zrobiłam :( Jak będę miała znów czyste niebo to spróbuję naszkicować Plejady jeszcze raz. Wiadomo, bez prowadzenia takie obiekty szkicuje się trudniej niż gwiazdy podwójne, pojedyncze wraz z ich tłem (otoczeniem). Całość będzie do poprawki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Bellatrix

Kochani, wstawiam szkic M45 w wersji poprawionej. Wiem, że nie jest to rysunek dobrej jakości, ale z pewnością jeszcze nie raz podejdę do tematu. Będę wdzięczna za uwagi i rady.

post-29939-0-74426000-1480977260.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że przepiękna mgławica pyłowo-gazowa otaczająca Plejady nie jest tą, w której one się urodziły. W ciągu tych kilkudziesięciu milionów lat od powstania Plejad pierwotna mgławica już dawno się rozproszyła.
A to co widzimy to jest brzeg grupy obłoków ciemnej materii miedzygwiazdowej w Byku (Taurus Dark Cloud Complex). Jak pisze Mike Inglis w swojej książce "Observer's Guide To Stellar Evolution", Plejady "przelatują" przez ten obłok z prędkością 40 km/sek i za około 32 tysiące lat będą w odległości kątowej równej tarczy Księżyca.

 

Ech ... a ja się łudziłem, że taki przepiękny widok Plejad będzie trwał dłużej niż tylko 32 tysiące lat :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Ojej... Czyli ten sinawy welon nie jest ich :( To ciemna materia? Czyli można wnioskować, że świeci na błękitno, bo odbija się od jej drobin światło niebieskich gwiazd, a gdy Plejady opuszczą ten obszar, to obłok przestanie świecić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

a zauważyliście, że "w środku" Plejad jest gwiazda podwójna o silnym kontraście barw? :) Niby (B-V) tylko +0,29 i +1,17 ale sprawiają wrażenie błękitnej i czerwonawej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim szkicu nie da się ukryć ale z separacją to nieco przesadziłaś ;)

 

a gdy Plejady opuszczą ten obszar, to obłok przestanie świecić?

 

Ale bardzo możliwe, że zacznie świecić inny :) Tam wszędzie wokół panoszy się kosmiczny brud ;)

Dobrze widać to na zdjęciu Marcina - http://astropolis.pl/topic/56587-plejady-z-canona-i-szerzej/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

Prawda, bardzo chciałam ukazać je jako dwie odrębne gwiazdy. W rzeczywistości ten stopień to jakieś 30''.

 

......

Przed chwilą odszukałam te niewielkie gwiazdki w katalogach uzupełniających i okazało się, że st. separacji to 39,5''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.