Skocz do zawartości

Dziwne obrazy gwiazd w polu pełnej klatki


grztus

Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym o pomoc w analizie załączonych zdjęć: czy to "tylko" problem z kolimacją, czy może błędy w ustawieniu optyki (mam głównie na myśli lustro wtórne, np. offset).

Chodzi o to, aby szukając rozwiązania problemu nie pogorszyć niepotrzebnie sytuacji.

 

Sprzęt: Newton 10" f/4 TS UNC; korektor Baader MPCC Mark III, eos 5Ds R (pełna klatka).

 

Próbując rozwiązać zagadkę sprawdziłem już wyciąg (był luz na jednym łożysku - naprawiono), lustro wtórne (jedno z ramion pająka było niedokręcone - naprawiono). Nie zagłębiałem się zaś na razie w położenie LW oraz w gruntowną kolimację, oprócz ustawienia laserem, który jak się okazało, w zależności od kąta obrotu wokół osi, daje inny wynik...

 

W załączeniu kratka prezentująca różne fragmenty zdjęcia (zgodnie z ich położeniem w kadrze), a poniżej miniaturki stanowiące linki do dwóch pełnych rozmiarów jpeg:

 

crescent.jpg

 

andromeda.jpg

 

kratka.jpg

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na problem z kolimacją. F/4 to już bardzo wymagający sprzęt pod tym względem. Osoby bardzo doświadczone na tym forum opisywały swoje zmagania z kolimacją takiego teleskopu często nie uzyskujac idealnej kolimacji. Zacznij od sprawdzenia kolimacji samego lasera. Poza tym dobrze też potwierdzić kolimację inną metodą (laser potrafi być zawodny). Ja kolimowałem swojego Newtona F/4,5 metodą Hamala krok po kroku oraz laserem wielokrotnie a i tak przy matrycy APS-C wychodzą niedoskonałości. Przy czym zaznaczam że nie jestem ekspertem w tej dziedzinie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winietę chyba sam widzisz. To nowy sklepowy zakup czy używka. Jeśli masz standardowej wielkości LW, które daje 30.5 mm pełnego oświetlenia, to musisz je wymienić na większe, bo do FF obecne jest za małe. Do kolimacji newtona, zwłaszcza F4, najlepszy jest kolimator holograficzny, metoda Hamala też daje radę, w obu przypadkach trzeba mieć tony cierpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LW powinno być wystarczające, krótsza oś ma 80mm, dłuższa około 130mm. Winieta mi nie przeszkadza, bo idzie ją usunąć w znacznym stopniu kalibracją flatem (prawdopodobnie powoduje ją mpcc). Wstępnie sprawdziłem ustawienie LW, wygląda ok, więc zajmę się kolimacją metodą opisaną przez Hamala. Dzięki za wskazówki.

Czy ktoś może pożyczyć kolimator holograficzny na kilka dni? Opłacę przesyłki. Chciałbym zobaczyć w realu jak idzie kolimacja i jaki da efekt w moim przypadku. Info via PW.

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.