Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam miejsce, gdzie jeżdzę oglądac niebo (piszę to po spędzaniu tam jakiś 20 godzin). Najciemniejsze miejsce, jakie znalzłem w tę stronę (dotąd). Południe Wrocławia, dlatego że mieszkam z tej strony miasta.

Dojechać można na pare sposobów. Ja preferuje doojazd na Bielany i skręt na A4 w stronę Katowic. Na następnym węźle Krajków zjeżdzam w kierunku Strzelina. Parę kilometrów i dojeżdzamy do trasy Oława - Środa Śląska, tutaj skręcamy w kierunku Środy i po przejechaniu przez Węgry po jakiś 2 kilometrach wypatrujemy kierunkowskazu w prawo na Brzeście (obok wysypiska śmieci). Tutaj w bok odchodzi szeroka szutrowa droga. Po jakimś 800 metrach docieramy do mojego punktu obserwacyjnego (na mapie oznaczony A).

Jest także wariant B, tzn jedziemy jeszcze 800 m i skręcamy w Brześciu w prawo, 300 metrów wyboistą drogą i przy zrujnowanym folwarku znowu kawałek w prawo.

Jest także inny wariant dojazdu z Wrocławia. Jedziemy 8 na Kobierzyce i za Kobierzycami w lewo na Oławę. Jedziemy przez parę wiosek, docieramy do Marcinkowic (chyba się to tak nazywa) wioska za mostem na Ślęzy (nie skręcamy tutaj na Brzescie) i jeszcze potem jedziemy jakiś kilometr, aby dotrzeć do punktu skrętu przy wysypisku z powyższej trasy.

 

Coś na temat miejscówki.

Brzescie jest chyba jedyną wioską w okolicy, która nie jest oświetlona, to jej b. duży plus.

Obserwację dotąd prowadziłem z punktu A. Najbliższe latarnie widoczne z tego miejsca są jakieś 2-3km i zupełnie nie przeszkadzają. Łuna od Wrocławia majaczy się tylko gdzieś na północy. Niestety raz na godzinę od strony Borowa (to żółta droga na południe) wyjeżdzają samochody na długich i dają trochę po oczach. Obserwacje prowadziłem bezpośrednio z drogi. Na czas tam spędzony zdażyło się, że przejechał mi 4x samochód tamtędy. Może niepokoić bliskość Ślęzy (ponad 1km). Nie zaobserwowałem jak dotąd żadnych objawów jej bliskości (wyjazdy latem, więc było ciepło). Te niedostatki można jeszcze wyeliminować obserwując nie z drogi, lecz z pobliskiej odkrywki piasku (3 m poniżej poziomu + wał ziemi, widać jedynie niebo). Inną alternatywą jest podjechać do punktu B. Niestety droga tam jest gorsza (już polna) i nie potrafię zagwarantować, czy nie widać gdzieś jakiejś latarni z Węgrów (a może Węgier :? ). Zaleta to natomiast spory zagajnik w tę stronę, więc akumulacja ciepła może odstraszać rosę.

 

Relację z jednego z nocnych weekendów można znaleźć tutaj

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5340

 

Oto mapa tego miejsca

 

Mam nadzieję, że będziemy mogli się tam spotkac w szerszym gronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej w wątku obok ( w ogródku Wrocław) umieściłem archiwalne zdjęcia z budowy . Dzisiaj obserwatorium jest w końcowej fazie realizacji . Na pierwszy rzut oka wygląda jak garaż lub składzik gospodarczy .

 

strz1.jpg

 

 

strz3.jpg

 

Ale po 30-tu sekundach wyglada to już zupełnie inaczej . Cała zabudowa odjeżdża na 12-tu kółkach po specjalnie przygotowanym torowisku .

 

 

strz4.jpg

 

strz5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten biały teleskop to Meade SC Piotrka Sadowskiego , chcemy go powiesić na Atluxsie i zrobioć próbne zdjęcia . Niestety Piotrek zapomniał szukacza i rura czeka na swoją szansę . Zabudowy nikt nie pomaluje sprajami bo od osiedla nie ma do niej dostępu . Całość jest na zamkniętej i ogrodzonej posesji .Na jednym ze zdjęć widać wilczycę która tylko czycha na sprajowców .al.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - ekstra obserwatorium - duuuużżżo miejsca do wykorzystania. W sumie obserwatorium to niesamowita wygoda (wiem bo też już mam takie malutkie). Tutaj zamiesciłem historię budowy mojego: http://www.astrofotografia.zone.pl/gear/dome/dome.html

 

Zastanawiam się jednak jak sprzęt będzie znosił zimę (oszronienia itd) w nieogrzewanym pomieszczeniu (jeśli będziesz go zostawiał na noc). Masz może jakieś przemyślenia na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten stary komputer jest tam już rok i przetrzymał najgorsze mrozy w zimie , na noc zakrywam kompa i monitor grubym kocem .W zimie stosuję suszarkę jak soczewka zamarznie . Jest oczywiście sieć lan i internet w obserwatorium .

 

Dominik , Twoje też fajne i widać w lepszych warunkach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam internet w obserwatorium - WiFi :D

 

U mnie jest ten problem, a mianowicie mieszkam prawie w otwartym terenie. Czasmi dość mocno wieje od zachodu tak wiec musiałem uwzglednić to przy budowie obserwatorium i postawić takie z odsuwanym dachem. Tak wiec ściany u mnie osłaniają od wiatru. U ciebie Piotrze jak widzę jest dość wysoki mur i bloki, które znakomicie osłaniają przed wiatrem. Co do warunków, to akurat wchodnie i południowe niebo mam nad Warszawą więc tak rożowo to nie jest. Ale "rozstawienie sprzętu i jego złożenie" zajmuje mi jakieś 3 minuty :D I to jest własnie główna zaleta obserwatorium dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi blokami to spory problem ale zasięg jak na przedmieście wielkiego miasta jest i tak niezły . Późno w nocy jak pogasną światła mam średnio 4,8-5 mag gołym okiem . Rekord to 5,19 mag ale takich nocy w roku trafia się kilka . Szukam też pozytywnych stron takiego położenia np: wszystkie niskie pełnie mam za blokami i można śmiało robić zdjęcia gromadek . No i ten komfort że wszystko jest pod domem . Po zakończeniu sesji po sieci podaję pliki na główny komp w domu i zaraz widzę po klatkach czy sesja była udana .

 

Chłodzenie białego telepa robił Piotrkowi Leszek , zobacz w dziale ATM .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam internet w obserwatorium - WiFi :D

 

Co do warunków, to akurat wchodnie i południowe niebo mam nad Warszawą więc tak rożowo to nie jest.

 

Eee tam...jest cholernie rozowo..:) Sadzac po ustawieniu tej luny to calkiem blisko do mnie masz Domq domek :)

 

Pozdrawiam

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać dlaczego na zdjęciach są dwa kompy , stacjonarny i laptop . Ten pierwszy obsługuje CCD programem Astroart 3.0 . Laptop łączę z pilotem Sky Sensora i za pomocą programu np: Starry Night widzę dokładnie gdzie jestem z teleskopem . Jest to istotne kiedy trzeba zrobić serię zdjęć dużego obiektu aby połączyć go potem w mozaikę . Krzyżyk dokładnie wskazuje którą część aktualnie mam w kamerce . Dodatkowo mogę porównać surowe klatki z obrazem z softu na laptopie i sprawdzić czy wszystkie gwiazdki są na swoim miejscu . Gdyby trafiła się jakaś "nielegalna" to wiadomo , trzeba sprawdzić czy nie jest to planetoidka , kometa czy coś innego . To samo dotyczy galaktyk , jeżeli jakaś gwiazdka nie pasuje do tej z programu to możliwe że mielibyśmy supernową . Taką możliwość mam dopiero od niedawna i jest to na etapie testów ale może kiedyś coś się trafi , kto wie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środowisko astromaniaków z Wrocławia i okolic spotyka się od dawna na Strzegomskiej gdzie wybudowaliśmy wspólnie obserwatorium . Każdy kto chciałby zacząć swoją przygodę z astronomią może zawsze tam przyjechać w pogodną noc .Na tej fotce ja , Oskar i Dave .

 

 

 

part1.jpg

 

Tu Dave , Frebert i jo

 

part2.jpg

 

 

Tu Robinson zapatrzony w gwiazdy .

 

part3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że na Strzegomskiej Gości mamy wielu na zdjęciu Wojtek "Burza" Burzyński , Buuuurzynsky :D

 

part8.jpg

 

Jak pamiętam to oprócz Wojtka, z Polski odwiedzili nas : Bartolo, Mirek Krasnowski , Michał Witkowski, Paweł Turek , Janusz Płeszka , Jurek Bohusz i wielu innych astrobraci których na tą chwilę nie mogę sobie przypomnieć ( brak zdjęć)

 

Tu Cichy stroi kamerkę .

 

 

 

part10.jpg

 

Mieliśmy kiedyś nawet taki teleskop, już sprzedany ( Czekamy na 60-tkę )

 

party9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.