Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Przez cały dzień lało, jednak po południu silny wiatr rozwiał chmury i zrobiło się naprawdę ładne niebo. Obserwacje prowadziłem z balkonu (centrum Wrocławia) lornetką BPC 20x60mm, albowiem nie posiadam aktualnie montażu pod teleskop. Zasięg gołym okiem co najmniej 4,5 mag.

Do godziny 22 wykonałem 14 ocen jasności gwiazd zmiennych, wśród nich obserwowałem mirydy: T Cep, T UMa oraz Mirę.

Na podstawie map ze Sky&Telescope nr 11/2004 odnalazłem Urana (położenie RA 22h20m, decl -11o10’, jasność 5,8 mag.), który świecił między sigma Aqr a 38 Aqr oraz planetoidę Westę niedaleko 21 Aqr (położenie RA 23h16m, decl. -15o10’, jasność 6,4 mag.). Obydwa obiekty świecą w Wodniku.

Poza tym oglądałem gwiazdy podwójne w Łabędziu. Lornetką obserwowałem szerokie pary mu Cygni (198” separacji) oraz 79 Cygni (150”), a także ciaśniejszy układ 61 Cygni (31”), który szczególnie mi się podobał.

Koledzy na Strzegomskiej na pewno fotografują i liczę również na ich relację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Faktycznie zrobiła się pogoda. Po małym nieporozumieniu co do miejsca spotkania (ja stałem pod jednym Lidlem, a DaVe pod drugim) udało sie nam spotkać u Piotra. Wystawiliśmy Sky Luxa i rozpoczęliśmy od Księżyca. Przedstawiał się w tym małym refraktorku zupełnie dobrze. Pote, oglądaliśmy Plejady, M31 i M32 oraz słabo widoczną M57. Następnie ładana para Albireo. Potem jeszcze Ha Hi, M35 i M42 - hmm bez rewelacji. Na koniec Saturn - widoczny ładnie pierścień i Tytan. Ale bez żadnych szczegółów. Ogólnie można powiedzieć, że cena za ten refraktorek jest dobra. Od sprzętu zaś za wiele właśnie z uwagi na cenę wymagać nie można. Rozważyć można ten teleskop jako pewne minimum do obserwacji za niewielką cenę. Jednym słowem kolejny sprzęt do kolekcji jednego z naszych kolegów :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie po tej krótkiej sesji obserwacyjnej zaczolem doceniac ten sprzet. Moon i Albireo wygladaly bardzo interesująco. Spodziewalismy sie znacznie gorszych efektów. Faktem jest tez że sprzet objawił kilka niedopracowanych miejsc .

Piotr pokaz foty z obs.

 

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki z testów Sky Luxa jutro bo komp sirPaqa już śpi i nie widzę go w sieci . Pogoda jednak w nocy wróciła na ponad godzinkę i zrobiłem fotki M-31 i M-33 już swoim ref czyli 80 ED . Część klatek przez pędzące chmury więc nic wielkiego , ot zapis fotograficzny z pierwszej od dwóch tygodni pogodnej nocy . W jednym jak i drugim przypadku stosowałem dodatkowy filtr Light Pollution Oriona .

 

33z.jpg

 

 

31z.jpg

 

 

 

 

Co do testów Sky Luxa to jak na taką zabawkę zaimponował mi obraz w okularze 20mm gdzie nie było widocznej aberracji na księżycu i żadnej komy na Hiadach . Albireo też pięknie wyglądał z kolorkami składników . Saturn widoczny oczywiście maleńki ale wyraźnie tarcza oddzielona od pierścienia , oczywiście żadnych szczegółów . Zalecał bym małe powiększenia max do 60x . Cena 299zł w markecie jest wręcz niemożliwa do wykonania w Europie w produkcji tu Chińczyk przebił samego siebie , mamy w zestawie montaż , refrektor , złączkę kątową 1,25 , Barlowa , dwa okularki i opakowanie . Sam montaż jest wart tej ceny z zastosowaniem jego podzespołów do ATM . Słowem refraktorek pod choinkę za niewielką cenę a na drugi rok dać w prezencie rodzince z dzieckiem aby zaciekawiło się niebem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.