Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Jak można przegapić bezchmurne niebo hahaha.gif Oj, Robercik cool.gif

 

Rysiek - ja już przywykłem, że nad Wrocem są same chmury... i ja głupi częściej patrzę w icm niż na niebo :Boink::Boink::Boink:

I chyba właśnie zaprzepaściłem jedyną szansę na obserwacje przed letnim przesileniem. :Boink::Boink::Boink:

 

Tomek - Podwójne gratulacje:

1. z całkiem udanego połowu i...

2. ....z kontekstu łapię, że masz Taurusa - tak? :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w późnych godzinach wieczornych wspólnie z inwestorami z Torunia otworzyliśmy fabryke plakatów księżyca.

 

Wykonujemy plakaty metoda projekcji i recznego szkicu z księżycem o średnicy od 40cm do 1,5 metra.

 

 

1.JPG

2.jpg

 

 

Pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś z górki przy pętli tramwajowej na Grabiszynie/Oporowie (cmentarz na górze z pomnikiem) widziałem przez lornetkę schronisko na Szrenicy. To prawie azymut zachodni. Ale własciwie widać wszystko od ES do NW.

 

Powodzenia.

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki teha,

 

miejsce naprawdę świetne. Zrobiłem krótki pokaz dla kumpla i córki: Wenus, Jowisz a na deser Saturn. Choć sprzęt mam oczywiście niespecjalnie do planet, ale przy powiększeniach w okolicach 133x zachowywał się poprawnie i dawał ładne obrazy (choć Cassiniego to musiałem sobie jeszcze wyobrażać. Może kiedyś, przy ciemniejszym niebie i spokojniejszej atmosferze).

 

No i mnóstwo samolotów na różnych wysokościach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dzisiaj jakiś wyjazd obserwacyjny. Zabieram swoje zabawki. Miejsce do uzgodnienia (ale gdzieś na południe). Ksiezyc zaczyna przeszkadzać dopiero po 2:00.

Chętnych zapraszam do obserwacji wątku. Wyjazd koło 21:30, o ile cirrusów nie zafunduje nam pogoda. I nie wierzyć mi w ICM.

Mogę zabrać dwie osoby.

 

!ciemnego nieba!

:astro:

 

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechaliśmy wczoraj pod Jordanow z Mariuszem. Juz nie pamiętam, kiedy ostatnio było tak ciepło.

Zanim się jeszcze na dobre ściemniło upolowalismy tranzyt Io. Potem seeing się drastycznie pogorszył.

Wszystko zaczęło spływać wodą.

Przelecielieliśmy przez kanon obiektów obecnych teraz na niebie. W szczególności Skorpiona, Strzelca, Tarczę, Warkocz,UMa, CVa.

W M51 przy 180x ładnie wychodziły ramiona,a ngc4565 nie mieścił sie w polu widzenia.

 

Z ciekawostek. Próbowałem upolować Plutona. Chyba go wyróżniłem, muszę potwierdzić którejś kolejnej nocy,

że to nie była tylko gwiazdka. Szukałem z mapką z CdC. Teraz wydrukowałem sobie ją z DSS - gwiazdek

odniesienia nie pownno zabraknąć.

 

Puściłem sie też w Veila. Odszukałem wschodniego 6992/6995 i zachodniego 6960. Pięknie widoczna smuga,

szczególnie w tym drugim. Niestety środkowego segmentu nie udało się. Łabędź jeszcze był dośc nisko, a

i wschodni horyzont nie jest tam najciemniejszy.

 

Złapałem też Templa 1. Od wczoraj widać przesunięcie. Łapałem go dośc póżno (koło 2:00) i Panna była trochę

podupadła. Stąd kometka była na skraju widzialności.

 

Po raz kolejny podszedłem do Coma Berenica Cluster. Przy powiększeniu 55x własciwie widać tylko parę

jaśniejszych galaktyk. Przy 180x kontrast wzrósł na tyle, że zaczęły wychodzić i te słabsze. BYło tego

jakieś kilkadziesiąt sztuk w promieniu jednego stopnia. W tym sezonie to chyba ostatnia szansa, aby go doobserwować.

 

Koło drugiej wlazł Księżyc i zapakowaliśmy do domu.

 

Dzięki Mariusz za towarzystwo.

 

 

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawostek. Próbowałem upolować Plutona. Chyba go wyróżniłem, muszę potwierdzić którejś kolejnej nocy,

że to nie była tylko gwiazdka. Szukałem z mapką z CdC. Teraz wydrukowałem sobie ją z DSS - gwiazdek

odniesienia nie pownno zabraknąć.

 

Wygeneruj sobie w Aladinie zdjęcie dla gwiazdki BD-14 4679. Pluton ostatniej nocy przebywał w dolnych partiach tego zdjęcia. Przynajmniej tak wskazuje Guide.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mariusz za towarzystwo.

th

 

To ja dziękuję, mam nadzieję, że nie przeszkadzałem. 0.38 to naprawdę piękny instrument i niech żałują wszyscy, którzy przez niego nie patrzyli. Bardzo ładna Sowa, Ring, Hanle (Ogryzek :D ), że o mnóstwie gromadek nie wspomnę.

 

Nie ukrywam, że mam wrażenie, że gdybym sprzedał swojego Oriona i sprezentował Ci za tę kasę filtr mgławicowy to większy byłby ze mnie pożytek dla astronomii amatorskiej.

Ale nie poddaję się. Następnym razem wybiorę się sam, żeby nie rozpraszały mnie piękne widoki z dużych kalibrów i przyceluję w M31 i parę innych obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygeneruj sobie w Aladinie zdjęcie dla gwiazdki BD-14 4679. Pluton ostatniej nocy przebywał w dolnych partiach tego zdjęcia. Przynajmniej tak wskazuje Guide.

Ja robię wg CdC. Z niego wydrukowałem sobie DSS I dokładnie tej okolicy (30 arcmin). CdC naniósł na taką mapkę przewidywane położenia Plutona na dwa tygodnie w przód.

 

Z aladynem jest ten problem, że nie potrafi (a może to ja nie potrafię) nanieść pozycji obiektów Układu Słonecznego na zdjęcie. Do aladyna możesz też wpisać współrzędne obiektu i wówczas on szuka dokładnie tego miejsca. Czyli zamiast podawać nazwę gwiazdki, wklej mu współrzędne 17:33:23.98 -14:58:38.5 .Otrzymasz mapkę dokładnie wycenrtowaną wg współrzednej.

 

PS. Z rozpędu zrobiłem dzisiaj też mapki dla paru mniejszych planetek. Będę polować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.