Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ukrywam, że mam wrażenie, że gdybym sprzedał swojego Oriona i sprezentował Ci za tę kasę filtr mgławicowy to większy byłby ze mnie pożytek dla astronomii amatorskiej.

Ale nie poddaję się. Następnym razem wybiorę się sam, żeby nie rozpraszały mnie piękne widoki z dużych kalibrów i przyceluję w M31 i parę innych obiektów.

Nie od razu Wrocław zbudowano.

Największa radocha jest w tym jak się samemu odkrywa te obiekty po raz pierwszy. I pierwszy rok poznawania nieba daje ogromną frajdę.

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do aladyna możesz też wpisać współrzędne obiektu i wówczas on szuka dokładnie tego miejsca. Czyli zamiast podawać nazwę gwiazdki, wklej mu współrzędne  17:33:23.98 -14:58:38.5  .Otrzymasz mapkę dokładnie wycenrtowaną wg współrzednej.

 

PS. Z rozpędu zrobiłem dzisiaj też mapki dla paru mniejszych planetek.  Będę polować.

 

Tak, wiem. Chciałem tobie ułatwić ewentualne wyszukiwanie zdjęcia, bez wpisywania dwóch dokładnych współrzędnych.

 

Co będziesz szukał? Które planetki? Ja pewnie będę rozwiązywał zadanie Piotra. Większość chce o 22 i muszę się dostosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam mapki do Irisa,Melopomene,Pallasa,Hebe, Ceres i Irene. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Powodzenia w rywalizacji.

 

A gdzie mapka do planetoidy Teha? ;)

 

Aaa, teraz wiem czego będziesz szukał. :D

 

Polecam Antigone i Aspasie. Obie łatwe do odnalezienia. Szczególnie ta druga, gdyż jest zaledwie 0,5 stopnia od bety Skorpiona.

 

Pozdrawiam i powodzenia w łowach

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was!

Nazywam się Krzysztof Wiliński i jestem członkiem forum od wczoraj. Mieszkam we Wrocławiu i chciałbym nawiązać z Wami bliższe kontakty, aby móc wspólnie obserwować. Jestem początkującym obserwatorem, ale pełnym zapału. Nie posiadam własnego teleskopu (jedynie lornetkę) i dlatego chciałbym najpierw pouczyć się z Wami zanim zaopatrzę się w coś sensownego. Posiadam transport. Odezwijcie się. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was!

Nazywam się Krzysztof Wiliński i jestem członkiem forum od wczoraj. Mieszkam we Wrocławiu i chciałbym nawiązać z Wami bliższe kontakty, aby móc wspólnie obserwować. Jestem początkującym obserwatorem, ale pełnym zapału. Nie posiadam własnego teleskopu (jedynie lornetkę) i dlatego chciałbym najpierw pouczyć się z Wami zanim zaopatrzę się w coś sensownego. Posiadam transport. Odezwijcie się. Pozdrawiam

 

Witam, przepraszam, że zignorowałem Twoje posty na forum dla nowych. Już tam zaglądam i odpowiadam.

Ja też się dopiero uczę nieba. Ale polecam teha w roli nauczyciela.

Obserwuj wrocławiskie wątki, jak zobaczysz, że ktoś planuje jakieś spotkanie, to się zapraszaj "bez krępacji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdzę za miasto dość często na obserwacje. O ile planuję wcześniej wyjazd, to wrzucam na forum info. Śledź forum wrocławskie (w szczególności jak zbiera się na pogodę), to zabierzemy się razem.

Chętnie służę pomocą.

 

pozdr

th (Tomek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, przepraszam, że zignorowałem Twoje posty na forum dla nowych. Już tam zaglądam i odpowiadam.

Ja też się dopiero uczę nieba. Ale polecam teha w roli nauczyciela.

Obserwuj wrocławiskie wątki, jak zobaczysz, że ktoś planuje jakieś spotkanie, to się zapraszaj "bez krępacji".

 

Dzięki i do zobaczenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżdzę za miasto dość często na obserwacje. O ile planuję wcześniej wyjazd, to wrzucam na forum info. Śledź forum wrocławskie (w szczególności jak zbiera się na pogodę), to zabierzemy się razem.

Chętnie służę pomocą.

 

pozdr

th (Tomek)

 

Zatem do zobaczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi Ci przypadkiem o BPC 20x60 Kronos??

 

Ja ją mam (20x60) i jestem bardzo zadowolony, próbowałem ja kupić najpierw w Astrokraku, ale nie było i mieli ją własnie usunąć z oferty (co jak widać sie nie udało). Ja kupiłem na allegro, ale nie jest to bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Poradźcie proszę czy warto kupić tę lornetkę, gdzie i za ile. Wiem, że teha używa jej. Astrokrak poleca je po 475 zł. Proszę o pomoc!

 

W zakresie średnich lornetek jest to niewątpliwie niezła lorneta. Dystrybutorem na Polskę ich jest DO. Jak wieść gminna niesie zostały zastąpione przez Tajgi i nie są sprowadzone (a może nawet produkowane). Nie wiem co to jest za lorneta u Janusza, ale porównania, które widziałem u niego na stronie kiedyś, mówią, że nie jest to BPC Kronos, a raczej noname 20x60 (co niekoniecznie oznacza - gorszy).

Raczej więc pozostaje zakup z drugiej ręki. Pojawiają się do sprzedania. Trzeba śledzić to i bratnie forum - działy sprzedam (ostatnio była zdaje się za 250PLN). Z allegro to bym uważał, jak nie masz możliwości pomacania przed wydaniem kasy.

 

Na pewno wadą jej jest to, że jest dość ciężka (ale za to pancerna). Co przy powiększeniu 20x, sprawia, ze z ręki nie da rady obserwować. Bez statywu porządnego lub żurawia ani rusz na dłuższą metę. Po zamocowaniu na żurawiu (samoróba) zasięg skacze mi o 1.5mag.

Drugą sprawą jest ustawianie ostrości, które IMHO zbyt łatwo się rozjeżdza.

 

Jeśli wybierzamy się gdzieś na wspólny wypadzik, to mogę zabrać swoją.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wadą jej jest to, że jest dość ciężka (ale za to pancerna). Co przy powiększeniu 20x, sprawia, ze z ręki nie da rady obserwować.

Da się, komfort to żaden, ale można obserwować. Sam mam taki statyw co by nie wytrzymał jej ciężaru więć musze z ręki. (Najlepiej oprzeć o coś dwie ręce wtedy lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już z powrotem we Wrocławiu. Wyjechaliśmy po 22 ze stacji BP. Około 22.45 byliśmy na miejscu w okolicach Jordanowa i masywu Ślęży. Teha zabrał 0.38m, mileiśmy też dwie lornetki. Obecni: Teha, Mariusz, DaVe i ja. Taurus został szybko skręcony, mimo pewnych problemów z kolimacją. Na pierwszy ogień poszedł Jowisz. Jednak seeing nie był rewelacyjny. Potem obserwowaliśmy wspaniałe gromady M3 i M13, które przy powiększeniu 180x rozdzielały się aż do centrum na mrowie gwiazd. Dalej M51. Po 23 pokazała się Droga Mleczna. Zasięgo około 5,5 mag. Najciekawsze obiekty to Wieloryb (NGC 4631 i 4627), a tuż obok Motyka (NGC 4656 i 4657). Widziałem je pierwszy raz i bardzo mi się podobały. Potem jeszcze Strzała (NGC 4565) oraz M85. Przy okazji wykonałem 17 ocen jasności gwiazd zmiennych.

Po północy z Dawidem wyjechaliśmy do Wrocławia, zaś Tomek i Mariusz zostali jeszcze. Czekamy na relację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, my skończyliśmy ok 1.30, bo najpierw nadeszły chmury, zajęły 3/4 nieba, tylko Kasjopea była w miarę czysta a potem zerwał się wiatr. Co śmieszniejsze, po drodze było widać, że wiatr przegnał chmury i znów zrobiło się ładne niebo.

 

Próbowałem w Kasjopei znaleźć lornetką M103, ale jakoś nie mogłem wcelować. Obejrzeliśmy ją w końcu przez Taurusa, razem z sąsiednią NGC 663 chyba. Teha pokazał mi też M81 i M82, ja próbowałem na lornetce złapać M31, ale była za nisko i nad Wrocławiem.

A, była jeszcze M103, maleństwo takie nawet przez kaliber 0.38, dwie jasne gwiazdy (podwójna Struve 131, nie należąca zresztą do gromady) i parę kropek w środku, w życiu bym tego gromadą nie nazwał :o

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopaki zwinęli się po północy, a zaraz za nimi pogoda. Do tego co napisał Mariusz mogę dodać, że

 

zrobiłem kolejne podejście do tercetu w Smoku, który opisywał ostatnio TUR za S&T (ngc5985/5982/5981). Widoczne wszystkie 3 galaktyczki. Ta ostatnia już dośc słaba, ale tym razem dostrzegalna. W pierwszej nie udało mi się wypatrzyć struktury spiralnej, aczkolwiek widoczne jakieś nierównomierności. Próbowałem się tez zmierzyć przez Taurusa z ngc4236. Tu niestety na tarczy. Do niej musi być czarne niebo, więc nie w czerwcu.

A w Kasjopei jeszcze ngc457 (człowieczek) i wychodzące chichotki. Ta cześc nieba była nisko nad horyzontem, co jeszcze potęgowało kolorki w gromadkach.

W okolicach M81/M82 jeszcze ngc3077/2976. Było jeszcze ich tam parę, ale przyszły chmury i nie zdążyłem ich zidentyfikować.

 

No i jeszcze przez lornetkę gromadkę w Wężowniku IC4665.

 

do zobaczenia po ciemnym niebem

th

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkim Wrocławianom przypominam, że dzisiaj wieczorem warto o 20.53 czasu lokalnego spojrzeć w górę (69 stopni) w kierunku północno-wschodnim (azymyt 54 st.) i zobaczyc flarę satelity Irydium o jasności -8.4 mag - o ile akurat się niebo przejaśni.

Słońce powinno właśnie w tej samej chwili zachodzić za horyzont. Może ktoś by fotkę pstryknął?

 

Prawdę mówiąc, miałem ochotę wybrać sie na górkę koło cmentarza Grabiszyńskiego, żeby nacieszyć się tym widokiem, ale pogoda jakoś nie zachęca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.