Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też dziękuję Kolegom za towarzystwo. Choć wyraźnie drugiej nocy poweru już mi zabrakło i ostatnią godzinę przespałem - jednak ławeczki na przełęczy to dobra rzecz.

 

Najpierw podzielę się z Wami informacją, że to co widzieliśmy ostatniej nocy ok. 21:20 to był jednak, wg heavens-above, ISS a nie flara Irydium.

 

Po drugie, cieszę się, że zaczynam wreszcie łapać sam pierwsze obiekty a nie tylko zaglądam Wam w okular. Najjaśniejsze obiekty, jak M13 czy M31 widzę już w lidletce od pierwszego strzału. Na upartego mógłbym powiedzieć, że gołym okiem też je widzę, przy takim niebie jak na naszych wyjazdach. Choć przyznam, że M31 z przyległościami w taurusie teha wygląda zdecydowanie bardziej imponująco...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra jestem na rzęsach, ale trzeba kuć żelazo póki czyste niebo.

 

Proponuję Jordanów, tym razem wyjazd wcześniej, bo o 20:00 w standardowym miejscu (macdanald Karkonowska)

Jeśli kogoś mam zabrać, to proszę o szybki kontakt.

Muszą zacząć się pakować z powrotem najpóźniej o 0:30, wiec jakbym się nie mógł oderwać od okularu, to proszę mnie skopać.....

 

! ciemnego nieba i zero wiatru !

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, po ponad miesiącu netowej abstynencji wreszcie wracam od dzisiaj do sieci - ale to tylko uwaga na marginesie - a chodzi mi o to, że już nie pamiętam kiedy to w czasie nowiu pogoda darowała nam pod rząd aż cztery bezchmurne noce.

Wypas był niezły, ale nie wiem czy czuję się już syty (chyba ciągle nie).

Podczas obserwacji (Jordanów i Tąpadła), o których pisał powyżej Teha, skoncentrowałem się na dostępnych obiektach Caldwella. Pewną niespodzianką - dzięki Tomkowi - była dla mnie Veil Nebula w Łabędziu. E. Pititch w "Niebo na dłoni" napisał, że nie widać jej podczas obserwacji wizualnych i można ją oglądać tylko na zdjęciach. Otóż donoszę, że widać ją w już Syncie 200/1200 i okularach Erfel 32 (Antares) a jeszcze lepiej w Nagler 17. Kupę frajdy miałem też przy wyszukiwaniu mgławic planetarnych: błękitna śnieżka (ngc7662) w Anromedzie, Saturn Nebel (ndc7009) w Wodniku i kociego oka (ngc6543) w Smoku. Niestety, nie udało się złowić Helix Nebel - była zbyt jasna linia horyzontu. Niezwykle wdzięczne okazały się też gromdy kuliste w Delfinie (ngc7006 i 6934) i galaktyki Pegaza (ngc7331, 7814, 7479). Ale najbardziej umordowały mnie galaktyczka Cassiopei ngc185 (ngc 147 nie stwarzała problemu) i Perseusa - ngc1275. ta ostatnia była wyjątkowo niegrzeczna. Gdyby nie gwiezdne punkty odniesienia na pewno bym jej nie znalazł. Tak naprawdę to sam już nie wiem czy ona istnieje i czy ją widziałem, czy autorzy astro-atlasów tylko ją zmyślili.

Suma sumarum w trzy noce zaliczyłem 25 obiektów Caldwella. :helo:

Serdecznie pozdrawiam wszystkich za towarzystwo - i niechaj się znów niebo rozchmurzy! Do zobaczenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewną niespodzianką - dzięki Tomkowi - była dla mnie Veil Nebula w Łabędziu. E. Pititch w "Niebo na dłoni" napisał, że nie widać jej podczas obserwacji wizualnych i można ją oglądać tylko na zdjęciach. Otóż donoszę, że widać ją w już Syncie 200/1200 i okularach Erfel 32 (Antares) a jeszcze lepiej w Nagler 17.

 

Na wyjeździe na Słowację, pod niebem 7 mag. Cirrus/Veil był widoczny w lornetce 10x50 z Lidla :)

 

Niezwykle wdzięczne okazały się też gromdy kuliste w Delfinie (ngc7006 i 6934)

 

Również je odwiedziliśmy Taurusem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CYTAT(frebert @ Sep 3 2005, 18:42)

Pewną niespodzianką - dzięki Tomkowi - była dla mnie Veil Nebula w Łabędziu. E. Pititch w "Niebo na dłoni" napisał, że nie widać jej podczas obserwacji wizualnych i można ją oglądać tylko na zdjęciach. Otóż donoszę, że widać ją w już Syncie 200/1200 i okularach Erfel 32 (Antares) a jeszcze lepiej w Nagler 17.

*

 

Antyqjon:

Na wyjeździe na Słowację, pod niebem 7 mag. Cirrus/Veil był widoczny w lornetce 10x50 z Lidla smile.gif

 

 

:D A to ci numer!!! Bo ten Eduard Pittich to Słowak (Tak wynika ze stopki redakcyjnej). I wierz tu w słowo pisane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do tych obserwacji mogę dodać jeszcze parę ciekawostek

 

M57 - dawno nie wisiałem już tak długo nad okularem z jednym obiektem (>1h), okular Nagler 7mm (230x), czarny ortalion na łeb i heja; jak wygląda pierścionek nie ma co pisać. Widać wydłużonego precelka o nierównomiernej jasności, warunki były bardzo sprzyjące, na początek widać jasną gwiazdkę na godzinie 3, jeszcze dwie po drugiej stronie, w odległości nie większej od promienia mgławicy; dalsze

wpatrywanie pozwoliło wypatrzyć kolejne gwiazdki w tym otoczeniu - łącznie 8 gwiazdek w około (w tym jedna podwójna rozdzielona), Robert pierwszy dostrzegł gwiazdkę centralną, rzeczywiście potem także ja ją dojrzałem, widoczna zerkaniem przez jakieś 20%; sprawdzam sobie teraz w domu po katalogach, ale różnie jest podawana jasność tych gwiazdek w około - nawet do mag 16.9, co akurat przy niebie 6.5 jest realne przez 0.38m

 

 

Drugim ciekawym obiektem była Blue Snowball Nebula ngc7662. Dało się dostrzec w niej nierównowmierności układające się niczym nitki w owalny kształt - wyglądała raczej jak Blue Tennis Ball; widoczny był niebieskawy odcień mgławicy; sama jest dość jasna i niezbyt duża; tuż obok pojedyncza gwiazdka; 2* dalej jest dość jasna i spora galaktyczka ngc7640, ułożona do nas bokiem, widać ciemniejsze miejsca w niej, aczkowliek nie udało ułożyć mi się w jej w strukturę spiralną.

 

Blinking Star Nebula ngc6826 - żeby blinkowała nie zauważyłem, w środku widoczna gwiazdka centralna, zauważalny odcień niebieskawy, swoja drogą to ciekawe, że jak jestem w PNach w stanie dostrzec kolor, to jest to z reguły niebieskawy.

 

bubble - no niestety tylko duza wyobraźnia wskazywała na mgławicę w tym miejscu

 

grupa galaktyk ngc80/83/91; celowałem wg the NSOG; znalzłem galaktyczki - miało być, potem w domu okazało się, że 91 zgubiłem, ale bez problemu znazłem słabsze 79/85//86; generalnie dośc ciekawa, liczna grupa dość jasnych glx, ale widze że będzie do poprawki

 

Była jeszcze ngc7027 - mgławica proptoplanetarna,taka nie symetryczna mgiełka, na czym polega jej proto- nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udało się wczoraj - wystraszyły nas wysokie chmury przed 20:00 i zbieraliśmy siły na dziś. Więc...

 

Zbiórka o 20:00 pod MacDonaldem na Karkonoskiej. Jedziemy na Tąpadła, bo w Jordanowie mogą być tumany kurzu przy takim wietrze. Tak do godziny 0:30. Mogę kogoś zabrać, proszę tylko mi dać znać do 19:00.

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udało się wczoraj - wystraszyły nas wysokie chmury przed 20:00 i zbieraliśmy siły na dziś. Więc...

 

Zbiórka o 20:00 pod MacDonaldem na Karkonoskiej. Jedziemy na Tąpadła, bo w Jordanowie mogą być tumany kurzu przy takim wietrze. Tak do godziny 0:30. Mogę kogoś zabrać, proszę tylko mi dać znać do 19:00.

 

!ciemnego nieba!

th

Chętnie się dzisiaj zabiorę z wami. Czy dasz radę podjechać po mnie na Reja? Jeżeli tak, to o której. No i proszę weź Kronosa.

Pozdrawiam

Krzysztof :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, ze nikt się nie zabiera za pisanie relacji z ostatnich nocy - i nic w tym dziwnego, pewnie wszystcy odsypiają - a było odjazdowo. Nie pamiętam już kiedy we wrocu przez tydzień cięgiem podczas nowiu nie notowano chmurw. Dlatego też ogłupieliśmy i od 28 sierpnia do 8 września zaliczyliśmy statystycznie co drugą noc obserwacyjną poza miastem (ja zaliczyłem 5 wypraw, a rekordzistą jest Techa - 6 wyjazdów). Obserwowaliśmy na polu pod Jordanowem i na przełęczy Tąpadła.

O obiektach Messiera nie wspomnę, bo to już trywium. Na ogień poszły - w moim przypadku - przede wszystkim mgławice planetarne: Saturn, Blue Snowball, Cat's Eye, Blinking, Ring, Hantle, Kleine Hanntle oraz ngc 40 w Cefeuszu, ngc 6210 w Heraklesie, ic 1295 w Tarczy. Ta ostatnia - trzeba dodać - wraz zgromadką kulistą ngc 6212 są towarzyszami pewnej słynnej kaczki (M11). Warto rzucić okiem na mapki nieba i złowić tę mgławiczkę i planetgromadkę. Wraz z M11 tworzą ciekawe trio: OC, GC i Pl Neb. Brakuje tylko jakiejś galaktyczki i byłby astro-kwartet.

Z kolei Teha skoncentrował się na galaktyczkach, o które przeciętny astro-amator (taki jak ja) ogląda tylko w necie. Pewnie, jak się wreszcie wyśpi, to sam o tym w krótce napisze. Ja się za to nie biorę, bo już sam nie pamiętam, kiedy straciłem nad nimi kontrolę. Powiem tylko jedno. Obraz w Taurusie 380 to już ekstaza. A Taurus + Tomek obsługujący Taurusa... to jest już... dokładnie tak jak pisał poeta: "spójrz tam gdzie oko nie sięga".

Niebo było masakryczne. Ja też jestem zmasakrowany. Serdeczne pozdro dla współtowarzyszy bezsenności: Tomka, Pawła i Krzyśka. Oby w Jodłowie też nam tak dopisało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj! na obserwowaliśmy się w przez ten nów. Zdrowo. Ostatnie nocki skupiłem się na grupkach i gromadkach galaktyk Pegaza i Andromedy.

Taurus 0.38 pozwala wydobyć z ciemnego nieba niezłe perełki. Pięknie prezentowały się w Naglerze 17mm na Tąpadłach dwa ciemne pasy pyłowe w M31. Były także widoczne w Erflach 30mm i 32mm, ale przez Soligora x2 znacznie lepszy był w nich kontrast.

 

 

Było jeszcz kilka mniejszych i większych emek np. koło takiej fajnej bladej galaktyczki ic4617, zerkaniem widocznej przez 30% na tle paru gwiazdek, jest M13 . Trochę dalej od em13 jest już sporo jasna glx ngc6207.

 

Do obserwacji gromadek przystąpiłem uzbrojony w plik zdjęć z DSS1. Jednak taka metoda też ma parę wad. Trudno znaleźć tej podstawie własciwy obszar nieba - nawet posiadając współrzędne. Na zdjęciu nie miałem zaznaczonych obiektów, a przy czerwonym świetle słabo się szuka na zdjęciu mgiełek. W Brychu tylko zdarzały się niektóre galaktyki.

 

Obserwacje moje dotyczyły

 

* gromady Abell 2666 (wschodnia strona środka Pegaza). Tutaj zaliczone ngc7768/7767/7765/pgc72600/pgc72607/pgc72608/pgc72640. Wszystko

w Naglerze 7mm - prawie w jednym polu. Niektóre z nich mają powyżej 16mag i z pewnością je widziałem - takie 15.5mag to już 100% na wprost. W szerszym polu jest tego jeszcze więcej - do uzupełnienia

 

* grupa galaktyk wokół ngc507 - Pod Betą Andromedy jest tego nasiane zdrowo (formalnie to juz jednak piscesy). Dało radę dostrzec ngc507/508/503/504/IC1690/IC1689/PGC5129/ngc517/515/528/513/499/

496/495/494/483/ic1682/ic1680/pgc4910/Ugc0901/472/468/ic1666

Wiem, że jest tego jeszcze więcej. Ale ciężko odróżnić po ciemku na zdjęciu mgiełki od gwiazdki a i zdjęcie się w końcu kończy...

 

* grupka wokół ngc383 - minimalnie na zachód od powyzszej; ładnie układający się rządek 5 jasnych galaktyk; były widoczne bezwysiłkowo także w Syncie Roberta; od strony księgowej jest to ngc383/380/379/385/384/374 i trochę obok 403/399/398.

 

* grupa galaktyk wokół ngc80 - zaliczone ngc80/83/85/86/79/ic1546/ic1542/ngc91/ngc93/ngc94 - przynajmniej trzy z nich dość jasne.

 

Abell 2634 - (zachodnia strona środka Pegaza) tutaj widzałem z 10 galaktyk, ale nie mogłem ich nijak dopasować do zdjęcia, tak więc to do poprawki;

 

Pomiędzy dwoma Abellami w środku Pegaza jest duża jasna galaktyka spiralna ngc7741. Przy stabilnej atmosferze są podobno dostrzegalne ramiona. Jednak na Tąpadłach wiało zdrowo i choć powietrze było suche, to seeing nie był sprzyjający.

 

Było też parę podejść nieudanych. Helix i Barnard Glx wymagają już chyba masakrycznie czarnego nieba i pewnie lepiej jakby nabrały wysokości. Dla pocieszenia została planetarna engiecka 6818 obok Barnarda. Popróbujemy jeszcze na Jodłowie.

 

Z Tarczy to mogę potwierdzić, że nie spodziewałem się tak dużej PN ic1295 i Synta pokazywała ją podobnie do Taurusa, choć mniej gwiazdek w tle.

 

! ciemnego nieba i mnóstwa faincików !

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.