Skocz do zawartości

M13 i M27 z Dobsona Goto


Grzegorz S.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na fotę z GoTo to mi tam się podoba (szczególnie w miniaturce) :) Czekałem (w sumie to nie szukałem za bardzo, a tu się pięknie trafiło), aż ktoś wstawi takie poglądowe zdjęcie co można wycisnąć z GoTo + większy Newton w astrofoto. Tak sobie teraz myślę o kupnie takiego GoTo dla mojego 16", do tego może nieco lepsze ustawienie go no i więcej klatek, a nie tylko 1 :) Widzę też ogromną różnicę w szumach między tym Twoim 6D, a moim 350D, przy ISO6400 są dużo mniej widoczne, niż u mnie w ISO800... Trzeba by w końcu zainwestować w lepszą puszkę ;) Dzięki za poglądową fotkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miniaturze wygląda bardzo fajnie . Taka mała rada zmniejsz trochę rozmiar wstawionego zdjęcia będzie przyjemniejsze w odbiorze pełnej wersji.

 

Zmniejszyłem rozmiar - słuszna rada.

 

Co do aparatu: rzeczywiście różnica między 350D a 6D jest spora. Poniżej załączam pojedynczą klatkę M27 którą zrobiłem tydzień temu z 350D (1x25 s., 1600 ISO) - można sobie porównać. Szumy iście kosmiczne...

M27z EOS350D.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest dokładność prowadzenia i odrzut klatek? Przyznam, że myślałem nad zakupem Dobsona na GOTO i takie próby mnie przekonują. Nie mam weny do długoczasowych zdjęć (rzędu kilka minut), tylko same krótkie czasy (do 30-60s).

 

Jaka jest dokładność prowadzenia? Nie wiem. Ale na pewno nieporównanie gorsza od porządnych montaży paralaktycznych. Sądzę, że 30 sekund ekspozycji to wszystko, co można realnie wycisnąć. Tyle, że duże lustro trochę poprawia możliwości. Ale muszę jeszcze potestować z dłuższymi czasami - zdjęcia powiedzą prawdę :)

 

Co do odrzutu klatek: też jeszcze za mało próbowałem żeby się wypowiadać. W zamieszczonym przeze mnie pierwszym zdjęciu M27 widać przeskok, mimo, że czas ekspozycji był krótszy niż w tym drugim poniżej (z 350D) - tu jest czysto. Ale w sumie to robiłem po 2-3 klatki każdego obiektu, więc statystyk z tego nie zrobię. Gdy zbiorę więcej materiału to jeszcze napiszę...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.