Skocz do zawartości

HD 189733 b w Lisku (7.67 mag | 0.0282 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym, ale pogoda nie pozwoliła. Byłem ciągle na granicy chmur z bezchmurnym niebem. Wystarczyło tylko podjechać kilkadziesiąt kilometrów na południe i można było próbować. A po 3:30 nawet porządnie się rozpadało.

 

Przy okazji, będzie to dobry temat o powiadamianiu o zbliżających się tranzytach. W drugą noc Perseidów ma być też niemało tranzytów (4 głębokie dla czterech planet), z czego jakiś się wybierze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uwaga! Dzisiaj mamy kolejny tranzyt HD 189733 b, a mamy niezłą pogodę w całym kraju!

Początek o godzinie 00:39

Maksimum o godzinie 01:34

Koniec o godzinie 02:29

 

Dzisiaj do obserwacji podejmę za pomocą dwóch zestawów:

Canon EOS 60D + Jupiter 4/200 + EQ5

Altair GPCAMV2 IMX224 + ED80 + NEQ6

 

Miejmy nadzieję, że tym razem się uda. Nie wiem czy przeprowadzić transmisję, jeszcze zobaczymy.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw w ogóle nie zaparował, więc z tym nie było problemu. Prowadzenie EQ5 jest bardzo dobre, a NEQ6 trzeba poprawiać co 10 minut. Ale nic dziwnego, skoro skala na piksel jest 10x mniejsza i mamy mniejsze pole widzenia. Jeszcze 20 minut i lecimy z darkami i flatami. To prawdopodobnie klucz do pozytywnej rejestracji tranzytu, więc zobaczymy. Zauważyłem na CoRoT-2b, że wzrosty i spadki jasności trochę pokrywają się z momentami przestawiania montażu. Czyżby różna jasność tła mogłaby wpłynąć tak na zmiany jasności? Wygląda na to, że tak. Nawet przy gwieździe referencyjnej 100 px dalej mieliśmy już wahania po 0.02 mag.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flaty będą po zakończeniu :) Trochę przeczyściłem filtr UV/IR-cut, a pyłki z matrycy były zdmuchnięte. Zauważyłem, że na obiektywie ED80 zaczęła pojawiać się rosa, ale wpływ będzie minimalny. I tak już po tranzycie, a naprawiłem w 10s suszarką :)

 

Za moment puszczę serię 100 darków i flatów z Canona, a przez ten czas kamerka pewnie zrobi ich kilkaset.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna krzywa jasności z Canona EOS 60D wygląda następująco. Wziąłem pod uwagę cztery gwiazdy referencyjne i usunąłem 35 ocen, które bardzo odstają od reszty. Przy każdej wciąż mamy wyraźny spadek jasności, ale uśredniając wygląda jeszcze lepiej :)

 

Formularz jest prawie gotowy, tylko najpierw skontaktuję się jak to przesyłać do ETD (bo nigdzie na stronie nie znalazłem instrukcji).

Tranzyt finalny.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł czas na kamerę planetarną - tak wyszło bez użycia darków i flatów (jeszcze trzeba sprawdzić jaki będzie wpływ po ich dodaniu). Będzie tylko jedna gwiazda referencyjna ze względu na małe pole widzenia.

 

Pierwsza krzywa przedstawia realne warunki (pod koniec przyszły chmury i zniszczyły końcówkę tranzytu), a druga krzywa to duplikat z lewej strony (aby zachować symetryczność - jak by wyszło, gdyby czyste niebo się utrzymało (tylko eksperymentalnie)).

 

2:0 :)

Kamerka HD 189733 b krzywa.png

bez chmur dodatek.png

bez chmur.png

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje. Solidnie się napracowałeś. Czapki z głów. Teraz czekamy na odkrycie nowej planety...

 

Dzięki! Ale to mnie nie zniechęca, aby dalej próbować. Faktycznie zajęło mi to wiele godzin, ale zapał pozostaje. Mam nadzieję, że u mnie się rozpogodzi, to pomyślę nad łapaniem nowego celu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jakiś wpływ mógłby być. Każda z długości fali jest zaburzana w różnym stopniu, w dodatku pojawić się może aberracja chromatyczna itp. Na pewno jakoś to stabilizuje obraz. Za moment wystawiam sprzęt na kolejny obiekt, ale o nim będzie już w innym wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.