Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Długo czekałem aby Celestronka ED przetestować na średniej jasności galaktykach dla potrzeb CCD . Niestety nie miałem swojego podstawowego montażu wczorajszej nocy i próbowałem ze starego Soligora wycisnąć 55 sek przy tak czułej kamerce jak MX-7C . Moim zdaniem jak na tak krótkie czasy to galaktyka 2903 wyszła nieźle biorąc pod uwagę że fotki zostały zrobione we Wrocławiu .

 

2903.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nieźle to bardzo skromnie powiedziane Piotrze, szacunek :salu: dla twojej pracy i plusiki dla refraktorka ED i montażu Soligora i niech mi teraz ktoś napisze że się tym zdjęć nie da robić :wink: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio podczas obserwacji w mrożne noce wyciąg Megreza nieco mnie wkurzył, wewnętrzna rurka jakby bardziej kurczy się na zimnie i pod ciężarem większych okularów wyciąg swobodnie się wysuwał. Okazuje się że regulacja śrubką przy wyciągu działa perfekcyjnie, jak ją dobrze skręcić to nie wysuwa się pod ciężarem okularu 2" i jednocześnie Canona 300D no i chodzi dosyć ciężko. Jest jeszcze trochę miejsca na skręcenie, mam nadzieję że starczy zakresu także na mroźne dni. Na zdjęciu wyciąg z kluczem imbusowym w śrubce regulacyjnej.

 

Pisano w tym wątku o delikatnym wyciągu Megreza więc chciałem uzupełnic informację

wyciag_megrez.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Poniewaz do dzisiaj nie otrzymalem testowego egzemplarza Oriona 80ED nie jestesmy w stanie wykonac porownania. Oznacza to, ze niniejszym oglaszam zakonczenie tego testu.

 

Jezeli w przyszlosci otrzymam egzemplarz Orion 80ED, na pewno test uzupelnie.

 

Dziekuje za uwage i zapraszam do nastepnych testow "live".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

mam pytanie ...........w zasadzie do Andrzeja (Łysego )

 

jak wyważony jest WO Megrez ??

pytam w kontekście zamocowania go do montażu np. EQ ??

 

Celestron to "prosta rurka" i spokojnie można ją przesuwać w obejmach czy klamrze w zależności od cięzaru zawieszonego sprzętu na wyciągu

 

Megrez ma tubę z dwóch części o różnych średnicach ...

 

wydaje się to dość istotne przy założenieu że bedziemy używać Megrez'a do astrofoto ???

 

 

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Megrez ma tubę z dwóch części o różnych średnicach ...<<

 

ta szersza tuba to odrośnik, który się odsuwa i odsłania resztę głównej tuby o stałej średnicy, nie wiem jak krótszą wersję ale dłuższą wyważa się bez problemu

 

pozdrawiam

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wrócę troszkę do tematu po czasie mając taki sprzęt.

Przyznać trzeba, że do obserwacji planet oraz gromad otwartych jest to sprzęt bardzo dobry.

DSy moim zdaniem odpadają i to w zasadzie w przedbiegach.

Wynagrodzeniem braku możliwości obserwacji DSów jest astrofoto, gdzie ten sprzęt sprawuje się w miarę fajnie ale światło F/7.5 wymusza posiadanie dobrego montażu lub czułej kamery.

Jeśli ktoś nie na stawia się na planety to za parę groszy więcej można kupić Achro 150/760 F/5 i wówczas DSy wymiata pięknie a aberacja nie przeszkadza.

Ot takie moje trelemorele ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygował mnie ten refraktor z obiektywem Petzwala, model 127/635, F:5, gdyż ma dużo lepszą światłosiłę niż ED-80 i zastanawiam się jak się sprawdzi w astrofoto, ale nikt nie przyznaje się do jego posiadania. Jest to tzw. neoachromat z jednym achromatem nie klejonym z przodu i drugim korekcyjnym klejonym umieszczonym przed wyciągiem okularowym. Całość redukuje aberrację chromatyczną w lepszym stopniu niż zwykły achromat, daje większe plaskie pole obrazowe, co predystynuje go do astrofoto. Czy może już masz taki, czy dopiero zamierzasz kupić?

schematn_eoachroatu.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w tej chwili takiego Petzwala na testach (a nawet 2) i muszę przyznać, że do astrofoto odpada całkowicie.

Do wizuala owszem ale astrofoto to odpada.

DSy ładnie widać ale ładniej prezentuja się w jego "starszym bracie" 152/760 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakim względem się nie nadają? Wiadomo że światłosilne lunety dają większe placki gwiazd, ale jak jest z aberracją chromatyczną i rozdzielczością fotograficzną, bo ED-ki owszem ostrzą perfekcyjnie, ale to po części zasługa małej światłosiły.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem aberacji! jest straszna! więc astrofoto odpada.

Wizualnie 152/760 wymiata DSy piękinie!

Trafiłem na dobrą pogodę i w Strzelcu widziałem ............ och rzeczy niewidziane tak ładnie od dawna przez moje oczka.

Do DSów ten sprzęt jest fajny i tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.