Skocz do zawartości

Celestron 80ED vs Orion 80ED


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Nowa dostawa w trakcie zamawiania i jest w niej oczywiście zamówione APO 80, oby tylko było na magazynie w momencie realizacji zamówienia :roll: .

Jeśli ktoś jeszcze potrzebuje coś mniej typowego z oferty Oriona to proszę zamawiać a dołączymy to jeszcze do obecnego zamówienia :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze po tych testowych fotach i pierwszym pozytywnym wrażeniu możesz tu spokojnie zacytować recenzję obserwacyjną Oriona ED 80 APO napisaną przez kolegę Mirka Dymka z "działkowymi" testami na gwiazdach podwójnych :lol:

Proponuję te same testy porównawczo wykonać Celestronem ED APO i niech się wątek dalej kręci bo robi się bardzo ciekawy materiał porównawczy :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, nie chce cytowac innych. Wiesz jak to jest - o swoim zdaniu i to co sam widze moge pisac i nawet bronic (subiektywne odczucia tez). Poza tym, nawet chyba nie czytalem tej recenzji. Daj linka.

 

PS. O Orionie pisac poki co nie moge (poza teoria) - nie widzialem go na oczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko otrzymam ten refraktor 80ED Celestrona (już zamówiłem :oops: ) to zrobię jednocześnie zdjęcia tego samego obiektu achromatem 150/750 i tym ED . Zmieszczą się spokojnie obydwa na Atluxie . Fotki będą robione w tych samych warunkach w odstępie kilkunastu minut .Sam jestem ciekaw różnicy w otoczkach aberracyjnych i ogólnie jakości zdjęć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko otrzymam ten refraktor 80ED Celestrona (już zamówiłem :oops: ) to zrobię jednocześnie zdjęcia tego samego obiektu achromatem 150/750 i tym ED . Zmieszczą się spokojnie obydwa na Atluxie . Fotki będą robione w tych samych warunkach w odstępie kilkunastu minut .Sam jestem ciekaw różnicy w otoczkach aberracyjnych i ogólnie jakości zdjęć .

 

Piotrze - to będzie nie fair :-) Niech Oskar daje FS102 to będzie dopiero kandydat do porównań :lol:

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie niesmialo mysle, ze mozna by troszeczke rozszerzyc ten test i do porownan dorzucic jakiegos malego dobrego Maka, np ETX90. Bo wlasnie male Maki to glowni konkurenci tych nowych APO w kontekscie malych romiarow, "braku" aberracji chromatycznej i atrakcyjnej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - to będzie nie fair  Niech Oskar daje FS102 to będzie dopiero kandydat do porównań

 

Domek - jakie to porownanie? Przeciez to inna klasa cenowa. My tu rozprawiamy o Low Budget :) i nie szukamy teleskopu o najlepszej korekcji, bo wtedy bym sie umowil z toba na fotki z TMB ;)

 

Zaraz poszukam fotek dziennych z achromatu. Byl gdzies taki site porownawczy. Ja swoim tez robilem, ale jakos nie moge znalezc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie niesmialo mysle, ze mozna by troszeczke rozszerzyc ten test i do porownan dorzucic jakiegos malego dobrego Maka, np ETX90. Bo wlasnie male Maki to glowni konkurenci tych nowych APO w kontekscie malych romiarow, "braku" aberracji chromatycznej i atrakcyjnej ceny.

 

I tak i nie... Aperaturowym konkurentem dla tego refraktora bedzie predzej ETX128, a i tu sie moze okazac, ze przegra. Widzialem test porownawczy 80ED z newtonami premium 6". I to one im dorownuja, ale to by trzeba empirycznie dowiesc, a w necie to rozne rzeczy mozna czytac, nie zawsze prawdziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku - znalazlem w szufladzie stary obiektyw od kita EOS300. Badziewie, ale dzieki niemu moge ci pokazac, jak wyjda na fotce aberracje chromatyczne. Achromat zachowuje sie jeszcze gorzej. To tak dla informacji.

 

PS. Piotr, moze wez od Dava 300D i cyknijcie lampy uliczne.

IMG_8193.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem fotke dzienna z CR150 Achromat. Dokladnie tak to wychodzi, bo sam robilem takie fotki. Po prawej stronie jest wersja z Chromacorem, a wiec APO (teoretycznie). Teraz osoby nieznajace sprawy aberracji moge uswiadomic sobie, po co robilem te liscie i galazki.

synta_without_with_chromacor_20020422_mosaicw.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa. Na szerokim kacie widac, ze te male lampki na plocie to rteciowki i aberracja zabija. Na zdjeciu z Celestrona swiatlo mialo zoltawy odcien i troche mnie to wprowadzilo w blad. Sory za zamieszanie.

 

Anyway mysle, ze malutkie porownanie z Makiem byloby pozyteczne. But it's up to you.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED jeszcze nie mam i dopiero jutro mam otrzymać informację kiedy będzie . Test z moim achromatem będzie o tyle istotny że zobaczymy różnicę jakości optyki dwóch refraktorów w cenie do 3 tys zł . Gdyby połączyć to z APO Oskara to wynik byłby jeszcze pełniejszy . Mam zamiar zrobić zdjęcia gwiazdom i jasnym gromadom gdzie efekt aberracji jest najbardziej widoczny . To będzie oczywiście tylko cząstka wielkiego testu robionego przez Adama i Andrzeja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy test. Właśnie zastanawiałem się kiedy Chińczycy z czymś takim wyskoczą. No i stało się. Od 3 lat mam refraktor 100/ 1000 pod niezbyt zachęcajacą nazwą "Bresser" ale jest to chyba ten sam producent patrząc na szczegóły w tej 80-ce .Porównując go z Maksutowem 150/ 1800 wypada on bardzo dobrze .Do obserwacji ziemskich z nasadką dwu oczną lub "szybkich obserwacji balkonowych" Używam refraktora. Jedyna wada to właśnie ta niebieska poświata ale jeżeli specjalnie jej się nie szuka to nie ma problemu . Próbowałem ją korygować "domowymi" sposobami zakładając jakieś filtry. wstawiałem też dodatkową soczewkę achro. 80 / 6001 (od jakiegoś sprzętu wojskowego) ale mimo tak słabej siły optycznej skracała ona na tyle sumaryczną ogniskową,że nie łapałem ostrości . Nic więc z tego nie wyszło.

Może nie doczytałem ale nie było mowy ile to cudo ma kosztować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.