Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Informacja dla osob z rejonu malopolski:

 

Z Regulusem wymyslilismy ze w czasie pazdziernikowego nowiu ksiezyca mozna bylo by w naszych okolicach zorganizowac jakies wpolne obserwacje milosnikow astronomii z naszego rejonu. Mysle ze warto sie poznac, potestowac sprzet czy tez nauczyc sie czegos nowego.

Bede wdzieczny za informacje o chetnych. Bylo by milo abyscie sie wlaczyli w watek nad dalszym rozwinieciem tematu gdzie i kiedy i w jakiej formie mozna to zrealizowac.

Z naszej strony jestesmy przedstawic kilka ciekawych miejsc do obserwacji, a co za tym idzie juz pewnych doswiadczen z tym zwiazanych.

W zasadzie mozna sie wybrac na obserwacje z noclegiem lub tez bez niego, na jeden lub kilka dni. To wszystko w zasadzie zalezy od Nas.

Chcialbym poddac to pod dyskusje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram inicjatywę ax-a w całej rozciągłości. Naliczyłem na tym forum 11 osób z samego Tarnowa, i kilka z okolic. Nie wiem ile jest na innych forach lub wogóle nie będących na żadnym.

Jak wyżej wspomniał ax, znamy się od dłuższego czasu i częto jeździmy razem na obserwacje lub zloty. Od kilku miesięcy również z Madolo i Piterem. Znamy kilka ciekawych miejsc w okolicy, ale zapewne inni koledzy mogą mieć inne swoje miejsca obserwacyjne, byc może lepsze - dlatego warto działać razem i wymienić doświadczenia.

Proponuję jakieś spotkanie zapoznawcze wszystkich chętnych i ustalenie dalszych działań. Od razu zastrzegam że nie mam na myśli żadanych form organizacyjnych czy jakiegoś przymusu, każdy mógły uczestniczyć w takim zakresie jaki mu odpowiada. Miało by to też tą zaletę że nie wszyscy mają sprzęt obserwcyjny, lub mają różny, była by okazja obserwacji przez sprzęt kolegi. Podobnie ma się sprawa ze środkami transportu, nie wszyscy mają samochody, a jest to bradzo pomocne żeby się przemieszczeć nawet w niedalekiej okolicy razem ze sprzętem. Proszę o odzzew w tym wątku wszystykich chętnych.

Regulus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem chętny jak zawsze  :salu:  :D

 

Słyszałem że skończyłeś szlifować swoje lustro. A na jakim etapie są prace przy tubusie, montażu i całej reszcie ? Może wziąłbyś je ze sobą na spotkanie,żeby się pochwalić i zainspirowć innych do samodzielnej budowy teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze polerka i figuryzacja :| ale chyba polerownik mi wyszedł z deka za miękki - zobaczymy, co z tego wyjdzie. Skończę polerować figuryzować to pomyśle o montażu i tubusie.

Mam kilka pomysłów, ale to trzeba jeszcze dobrze przemyśleć. Przy takich ogniskowych rura wychodzi długa Pasowałoby, żeby to coś weszło do Poloneza bez najmniejszych problemów – możliwe? Po tym weekendzie napisze jak idzie polerka

 

P.S. Nie ma sprawy zabiore jeżeli spotkanie dojdzie do skutku :salu: Szliforwanie to fajna zabawa i warto się sprawdzić. :D

 

 

Pozdrawiam Pitter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Regulusem wymyslilismy ze w czasie pazdziernikowego nowiu ksiezyca mozna bylo by w naszych okolicach zorganizowac jakies wpolne obserwacje milosnikow astronomii z naszego rejonu.

 

Chciałbym jescze do tego dodać że oprócz wspomnianego nowiu jest też pod koniec października ( w nocy z 27/28 od ok. godz. 2:05) całkowite zaćmienie Księżyca. Myślę że to też by była znakomita okazja do wspólnego wypadu na okoliczne pagórki. Poprzednią taką impreżę ( z Ax-em, Madolem i Piterem ) zepsuła nam niestety pogoda. Może tym razem będziemy mieć więcej szczęścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Nie ma sprawy zabiore jeżeli spotkanie dojdzie do skutku  :salu:  

 

Oj musi dojsc do skutku :)

Mysle ze takie inicjatywy astro-obserwacjne sluza ogolnemu rozwojowi astromanii i poszerzaniu wlasnych doswiadczen w tej dziedzinie.

Pamietam ciezkie lata 80-te gdzie sprzetu bylo na lekarstwo a w moim regionie nie slyszalem o inicjatywach milosniczych. Jak juz przeczytalem w jednym z pierwszych "Vademecum M. A." o klubie ktory zaistnial to zaraz po przeczytaniu odnalazlem budynek klubu po czym okazalo sie ze juz klub juz nie istnieje...:(

 

Wiec notesy w dlon i szukajmy terminu...np jakiegos wekendowego co by kazdy mogl sobie zawalic obserwacjami nocke :)

 

A moze jeszcze ktos z okolic Tarnowa mialby ochote na takie spodkanko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jescze do tego dodać że oprócz wspomnianego nowiu jest też pod koniec października ( w nocy z 27/28 od ok. godz. 2:05) całkowite zaćmienie Księżyca. Myślę że to też by była znakomita okazja do wspólnego wypadu na okoliczne pagórki. Poprzednią taką impreżę ( z Ax-em, Moadolem i Piterem ) zepsuła nam niestety pogoda. Może tym razem będziemy mieć więcej szczęścia.

 

Nie zapominajmy o bardzo udanym przejsciu Wenus przez tarcze naszego Słoneczka na gorze Wal ktore udalo sie zrobic w milym gronie ktory wymieniasz :) Kilka godzin wlepiania sie w czarny punkcik :mrgreen: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, pora na konkrety. Pierwsze spotkanie - kiedy i gdzie?

 

Proponuję piątek (01.10) albo sobota (02.10) po południu ok. 16-17 w jakieś knajpce na Rynku, może Bronx?

 

Kontakt ze mną na GG: 9372821 lub na maila antyqjon @ interia.pl

 

Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy o bardzo udanym przejsciu Wenus przez tarcze naszego Słoneczka na gorze Wal ktore udalo sie zrobic w milym gronie ktory wymieniasz  Kilka godzin wlepiania sie w czarny punkcik  

 

Mam nawet z niego fotki http://83.16.137.130/~jerzys/astro-foto/ , a z webkamerki http://83.16.137.130/~jerzys/astro-video/. Szkoda ze nie posłąem ich na konkurs,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w swoim pierwszym poście na tym forum.

Chętnie wezmę udział w zlocie, ale - niestety - raczej w charakterze pasożyta, ponieważ nie posiadam żadnego sprzętu.

Jeśli znajdzie się miejsce dla kogoś takiego, to bardzo chętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ja mam góry

 

a gdzie dokładnie w okolicach Zakopanefgo można obserwować. Byłem 2 tygodnie temu kilka dni w Małym Cichym, widoczność była kapitalna, ale co kawałek lampa uliczna ( dobrze że chociać rtęciówka ) lub świecący szyld sklepu. Inna sprawa ża na jakies miejsce gdzie byłby jakiś horyzont to dojechać można by tylko ciągnikiem rolniczym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe Ciche leży w dolinie więc "horyzont" jest trochę wysoko.

W pobliżu dobre miejsca są w Gliczarowie ,Jurgowie i na drodze do Łysej Polany na pd. od Bukowiny Tatrzańskiej.

Po zachodniej stronie Zakopanego polecam Dolinę Chochołowską , Suchą Horę (Słowacja) ewentualnie wyjazd na południe Tatr.

ps.Trzeba było się ruszyć ze 200 metrów w pola. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.