Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, straszną zazdrość wywołują u mnie opisy Waszych wypadów. Nie dość, że blisko gór, to jeszcze ładna pogoda. Ja wczoraj miałem okazję na kilkanaście minut pogody z zasięgiem gołym okiem do 3 mag, więc też oceniłem kilkanaście zmiennych, ale to było wszystko na co było mnie stać :? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic ująć z relacji Zbyszka. Dodać mogę tylko "prześladujący" :evil: nas pech:

Jerzy zapomniał okularów(?),

Mi "przekręciła"się(puścił gwint) blokada mikroruchów w zenicie, nie mówiąc już o samochodzie bez tylnich świateł

Z "nerwów" nie mogłem odnaleść Epsilona( :twisted: )

Nie mniej "wypad" uważam za dość udany - och..... to niebo na Wałkach( "Siostry" zniewalały........wizualnie(?))

Po awarii, trzymając lewą ręką tubus a prawą starając się wykonać zdjęcia "Łysego" , coś takiego mi wyszło(T R A G E D I A !!!):

http://astromad.friko.pl/o5_6/index.html

 

Dziękuję kolegom za wspaniały "show" i wyrozumiałość.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie ma nic, dla jednego "NIC" dla innego dużo.

Masz możliwości(tak deklarowałeś) to zrób własna stronę o grupie Tarnów(?).

Może będzie lepsza.

Staram się zapewnić jak najwięcej przestrzeni na stronke, bo "ruszyliśmy z kopyta"(materiału będzie przybywać), szkoda ,że jesteś sporadycznie z nami.

Nie szukaj zwady :shock:(pozostałe fakty - bez komentarza- nie na forum)

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie ma nic, dla jednego "NIC" dla innego dużo.

Masz możliwości(tak deklarowałeś) to zrób własna stronę o grupie Tarnów(?).

Może będzie lepsza.

Staram się zapewnić jak najwięcej przestrzeni na stronke, bo "ruszyliśmy z kopyta"(materiału będzie przybywać), szkoda ,że jesteś sporadycznie z nami.  

Nie szukaj zwady :shock:(pozostałe fakty - bez komentarza- nie na forum)

 

 

Pozdrawiam

 

Ej nei szukam zwady..tylko zapytalem czemu tak!

Nie szukaj tam podtekstow czy tez jakiegos ataku bo go tam nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis Antyqjona jest dokładny i wyczerpujący, ogólnie impreza sie udala.

. Olek ! - Twój okular 9 mm który pozyczylem, został w moim teleskopie. Mielismy wracając zatrzymac sie po drodze na innej polanie i zapolowac na Saturna. Oddam Ci go przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, straszną zazdrość wywołują u mnie opisy Waszych wypadów. Nie dość, że blisko gór

 

Ale my akurat wybraliśmy sie w przeciwną strone, nie w góry. Baliśmy sie kraksy niesprawnym samochodem Madola. Wadą lasów na równinie jest niestety mgła która zaparowuje sprzęt i ogranicza widoczność. W górach mgła nie tylko nie szkodzi, ale nawet pomaga, bo opada w doliny i tłumi ewentualne oswietlenie. Nie wiem czemu nam zazdrościsz, wiem ze okolice Słupska są słąbo zaludnione za to mocno zalesione, nie to co przeludniona wieś galicyjska. Chociaż teren jest korzystny, to gesta zabudowa i mania oswietlania wsi, powoduje ze cieżko znalesc dobre miejsce na obserwacje w poblizu miast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pragnę poddać "pod rozwagę" pomysł stworzenia indywidualnej galerii zdjęć na naszej stronce. Pierwsze kroki już poczyniłem(organizacja strony) a i "miejsca" sporo mamy.

Proszę kolegów z tarnowskiej grupy(i okolic) o wyrażenia opinii na ten temat.

Wiem, niektórzy mają już własne stronki , jednak mój pomysł polega na tym, aby to "skupić" w całość.

W razie pozytywu, proszę o przesyłanie zdjęć(opracowań, etc.). Bedziemy to segregować , dostosowywać do "warunków" stronki( z zachowaniem autorstwa).

Drugi aspekt to zbliżające się zaćmienie Księżyca. Każdy z nas będzie wykonywał fotografię w tym czasie ( różnym sprzętem, odmiennej jakości ale mam nadzieję na wspólnym "zlocie") i dobrze by było , aby po przegladzie "w gronie" fotek, wybrać tą najlepszą, która weżmie udział w konkursie "Astroforum"(wzorem konkursu "z tranzytu Wenus"). Sugerował bym ( o ile będzie zgoda grupy) wybrać tą "NAJLEPSZĄ" i autorowi ufundować niedrogi gadżet, książkę( wiem, że niewszyscy mają, np. "Niebo na weekend"), czy coś podobnego..........!!!

Czekam na "werdykt" i ocenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiecie jestem dopiero przed zakupem sprzętu obserwacyjnego. Co prawda mam aparat i lubię "cykać" zdjęcia, ale z astro się jeszcze nie zmierzyłem. Przymierzając się do zakupu teleskopu bardzo poważnie brałem pod uwagę możliwość robienia fotografii i w tym celu konsultowałem się nawet z Panem Januszem P. Na razie nie zmierzyłem się z astrofotografią, ale zdjęcia "z ręki" to chyba tylko księżyc w pełni. Niemniej pomysł uważam za bardzo trafny. Jak tylko będę miał swoje zdjęcia, to chętnie je udostępnię.

Co do drugiego pomysłu - nagrodą jest już wybranie najlepszego zdjęcia, niekoniecznie musi być jeszcze książka (ale to jest tylko moja opinia, niech wypowiedzą się inni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że "bractwo" zaakceptowało " ideę :D

W kwestii umieszczania zdjęć astro w "galerii" stronki, prosił bym o przesyłanie tych fotek, z których sami jesteście zadowoleni i uważacie za dobre oraz przesyłanie ich drogą elektroniczną. Mogą to być fotki już publikowane lub też( z jakiś technicznych względów) jeszcze nie. Format dowolny, ale zalecał bym wysokiej rozdzielczości

Jedyną moją"ingerencją" będzie dopasowanie "niestandartowych" formatów do formatu większości nadesłanych.

Tu też jeszcze, musieli byśmy się zastanowić nad sposobem

"szczególnego" wyróznienienia w galerii ( po "grupowej konsultacji") - tej(tych) NAJLEPSZYCH :Kwiatek::buzi: ........ ( nic tak nie pobudza do działania jak współzawodnictwo).

W sprawie fotek z zaćmienia Księżyca, sugerował bym, jako podstawową kategorię - fotki wykonane za pomocą "zespołu" lornetka+aparat.

Dlaczego???

Ano dlatego, aby wyrównać szansę tych co nie dysponują teleskopami. Oczywiście, podczas wspólnej obserwacji zaćmienia, teleskopy będą do dyspozycji całej grupy i będzie możliwość wykonania zdjęć za ich pomocą własnym aparatem.

I wtedy, ewentualnie, po przeglądzie jakościowym zdjęć "teleskopowych i lornetkowych" zdecydujemy : What next.....!!!

Mam tylko cichą nadzieję, że koledzy z innych grup, wybaczą nam styl i jakośc wykonanych zdjęć, no ale cóż: "tak krawiec kraje jak mu materiału zostaje".

Walczymy tym co mamy.

 

Co do drugiego pomysłu - nagrodą jest już wybranie najlepszego zdjęcia, niekoniecznie musi być jeszcze książka (ale to jest tylko moja opinia, niech wypowiedzą się inni).

 

To była tylko moja, niezobowiazująca, sugestia na sposób "wyróżnienia" TYCH najlepszych. Oczywiście możemy poprzestać na :Wave: i :flower: lub :notworthy: ,

:Beer: .................................... :Cheers: :salu:

 

PS. Mile widziane inne sugestie i rozwiązania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda w tym tygodniu jest "łaskawa" i .............

zapowiadają się gwieżdziste, choć mrożne, nocki przez najbliższe doby.

Proponowany termin "wypadu" grupy:

- 13/14(środa na czwartek)

- 17/18( niedziela na poniedziałek) - przy zachowaniu pogody w tych dniach.

Proponowane miejsce to : Jamna - choś niekoniecznie :D

 

Przy okazji ustalimy miejsce wyjazdu na "zaćmienie".

 

 

PS. Powyższe - ustalone po kontaktach z Jerzym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo chętnie tylko nie mam z kim jechać chyba żę ktoś mnie zabierze?

A pozatym w tygodniu napewno nie bo ja musze się uczyć i rodzice nie pozwolą.

 

A związku z zaćmieniem chyba sam będe obserwował bo znowu nie ma mnie kto zabrać.Trudno!!

 

Chyba że ktoś do mnie przyjedzie!!Zapraszam mam piękne niebo,cherbatka będzie jak coś to na gg lub emaila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!!Zapraszam mam piękne niebo

 

To moze w srode zwalimy sie do Ciebie, skoro masz takie ciemne niebo. odległość podobna jak na Jamną, tyle że ja nie wiem gdzie dokładnie są Bogucice i gdzie potem Ciebie szukać. Na Jamną możemy pojechać w niedzielę, musiałbyś tylko dojechac pociagiem do Tarnowa ( lub do Mościć). Mam tylko pytanie, czy jest to płaski teren czy wzniesienia i jak jest z nocną mgłą, bo ostatnio właśnie mgłą wychodząca z lasu skróciła nam obserwacje na Wałkach. Tylko uzgodnij z Rodzicami czy się zgadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

!!Zapraszam mam piękne niebo

 

To moze w srode zwalimy sie do Ciebie, skoro masz takie ciemne niebo. odległość podobna jak na Jamną, tyle że ja nie wiem gdzie dokładnie są Bogucice i gdzie potem Ciebie szukać. Na Jamną możemy pojechać w niedzielę, musiałbyś tylko dojechac pociagiem do Tarnowa ( lub do Mościć). Mam tylko pytanie, czy jest to płaski teren czy wzniesienia i jak jest z nocną mgłą, bo ostatnio właśnie mgłą wychodząca z lasu skróciła nam obserwacje na Wałkach. Tylko uzgodnij z Rodzicami czy się zgadzają.

 

Dziękujemy za zaprosiny.

 

Jerzy, Bartolo zaznaczył, że w środku tygodnia NIE!!! Ale nic nie stoi na przeszkodzie w niedzielę, o ile rodzice i pogoda "pozwolą".

Miejsce( według mnie) może być "oki", ale wg map - jest to teren równinny, blisko Raby(wilgoć):

( http://www.pilot.pl/index.php3?z_city_id=1...1&info=&lang=pl ) , choć dość "ciemny" i pod tym względem interesujący.

 

Faktycznie to można byłoby, w kwestiach poznawczo-odwiedzinowo-obserwacyjnych :D , zorganizować zlot u "Bartolo" ale na zaćmienie, w ramach "alternatywy": nie wiadomo jaka będzie "pogoda" w rejonie Tarnowa z 27/28.10, a może się okazać , że niebo w Bogucicach jest "czyste" a warunki atmosferyczne nie powodują "zawilgocenia" , natomiast w innych naszych miejscach jest "syf" . Przy tym zjawisku nie jest wymagane "bardzo ciemne niebo".

Tu musimy TEŻ dostosować się do zgody,woli i uprzejmości rodziców "Bartola":kwiatek: .

Też należałoby oczekiwać od "Bartolo"(jego rodziców)jednoznacznej odpowiedzi w temacie , np. obserwacji zaćmienia, aby "modyfikować" na bierząco plany grupy.

 

PS. Coś słaby odzew na dzisiejsze "show" !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się ciesze że moja propozycja została tak pozytywnie rozpatrzona.

Oczywiście pogadam z rodzicami i zobaczymy co da się zrobić.Największy problem to właśnie to że rodzice się troche o mnie boją :mrgreen:

Raba nie będzie problemem tylko gróbka która płynie zaraz koło mnie ale jeśli pojedziemy troszke dalej to powinno być oki.

 

Zobaczymy co da się zrobić po rozmowie napisze i ustalimy co i jak.

Ale z tego co widziałem na http://meteo.icm.edu.pl/ to pogoda się psuje ale jak coś to pogadamy.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie doszło dzisiejszej nocy do grupowego wyjazdu w teren, postanowiłem wykorzystac rzadką ostatnio okazje pogodnej i bezksiężycowej nocy do obserwacji w swoim ogródku. Oświetlenie uliczne oraz fasady kościoła powodują że na DS-y nie są to idealne warunki, ale na obiekty jasne i średniie wystarczjące. Poobserwowałem moje ulubione gromady kuliste i gwiazdy podwójne oraz M42 w Orionie, a po 3 w nocy dawno niewidzianego Saturna wraz z gromadką księżyców, który był już dość wysoko nie tylko nad horyzontem, ale i nad wierzchołkami drzew w moim sadzie. Ogólnie noc uważam za udaną, chociaż pod koniec lekko zmarzłem. Poobserwowałbym jeszcze dłużej ale od południa zaczęły się nasuwać chmury, a ja mam widok tylko na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, ta nocka wyjątkowo udana. Miałem rekordowy zasięg w mieście - 5.7 mag. gołym okiem, 9.9 mag. w lornetce. Pierwszy raz oceniałem T Cep gołym okiem, a M31 i M33 robiły spore wrażenie jak na obserwacje miejskie. Neptun, M30 i Helix bez problemów. Oby więcej takich nocy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki obserwacji nie będzie -rodzice się nie zgodzili.

 

 

Dzięki za starania. Szanujemy wolę rodziców .

Pogoda , wbrew oczekiwaniom, jest fatalna tak, że nic by z tego nie wyszło.

Może innym razem :salu:

 

Rozumiem, że i na "zaćmienie" nie mamy co liczyć ???

 

Dla rozrywki :banan: zagadka astro dla chętnych.

Co prawda nie ma "Prima a`Prillis, ale "Co mi tam..." :buahaha: :

Z jakiej części Układu Słonecznego pochodzi ta "twarz"???.

 

Fotka pochodzi z mojej kolekcji, zrobiona jakiś czas temu Newtonem 155/okular 20mm

Odpowiedzi na priva........:buahaha: :buahaha: :buahaha:

01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie Madolo napisał, że na zaćmienie nie jest potrzebne superciemne niebo. Jednak to będzie w drugiej połowie nocy, gdy na nizinach zaczną wyłazić mgły, więc Wałki to chyba odpadają. No i znowu prośba, było to poruszone na spotkaniu w "3S", żeby policzyć (wystarczą przybliżone) azymuty i wysokości Księżyca na ten dzień. Pora już na to, żeby na podstawie tychże danych wybrać ostateczne miejsce obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu prośba, było to poruszone na spotkaniu w "3S", żeby policzyć (wystarczą przybliżone) azymuty i wysokości Księżyca na ten dzień.

 

azymut jest 220 (SW) a wys.45 st na początku zaćmienia. Koniec jest nawet lekko na północ za zachodem 290 st przy styku z horyzontem podczas wychodzenia z cienia. Będąc na wzgórzu można trochę dłużej widziec niż licząc horyzont jako płaszczyzne poziomą w miejscu obserwacji.

 

Pora już na to, żeby na podstawie tychże danych wybrać ostateczne miejsce obserwacji.

 

trzeba wziąść kompas i rozejrzec sie po okolicy. Dobre miejsce powinno tez byc dobre pod względem dojazdu i mozliwosci rozlozenia sprzetu. Moze ktoś ma już jakieś propozycje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.