Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że mnie za to zabijecie ale nie dam rady dziś. Kurdę Vixen już od 2 miesięcy czeka nietknięty, sam jestem wkurzony ale na pewno się nie wybiorę. Odpisuje na forum bo mam padnięte gadu, niestety czeka mnie format dysku. Życze udanych obserwacji i jeszcze raz przepraszam. Macie za to u mnie browara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

Zostaw sobie kompa na jutro, pogoda nie bedzie czekać.

Zobacz przez okno czy są u Ciebie w blokowisku takie żółte pojemniki z napisem "TRANSFORMERS"(lub innym) - ciepnij kompa w "dół" w te pojemniki :D:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam teraz za dużo czasu przy komputerze, więc relację napiszę później wieczór. Piotrek może zapoda na forum listę (pewnie i tak niekompletną ;)) obiektów które obserwowaliśmy :) Ogólnie powiem, że obserwacje były bardzo udane, oby więcej takich nocy, może jakby trochę mniej wiało po północy byłoby jeszcze fajniej :D Więcej wkrótce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć wszystkim.JAN zaproponował bym sie do was dołączył tak wiec jestem. chyba się troszke spuźniłem ale ostatnio mam dużo pracy koniec roku i ranament sie zbliża ale jak cos się będziecie planować chętnie się dołącze. niestety nie mam sprzetu ale niebawem mysle nabyć POZDROWIENIA DLA CAŁEJ GRUPY Z TARNOWA :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj znowu pogoda-żeleta. Ale niestety ja jadę na nocną zmianę do pracy. Myślę że beze mnie też sobie dalibyście radę. Jak utrzyma sie jeszcze jutro, to może bym sie wybral. Ale może inną porą, albo wcześniej żeby polookać Lyrę, Herkulesa, Tarczę i Łabędzia, albo później, zeby załapać się na resztę planet (poza Saturnem) na które nigdy sie nie doczekujemy, bo wcześniej marzniemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, więc zgodnie z tradycją niech relację z wypadu napisze Zbyszek. Ja zapisałem większość obiektów obserwowanych ostatniej nocy. A oto i nasze „osiągnięcia”:

-obowiązkowo Kometa Machholz Q2

-emki: M1, M29, M31, M32, M33, M34, M35, M36, M37, M39, M41, M42, M43, M44, M45, M46, M47, M50, M51, M52, M77, M78, M93, M103, M110

-NGC: 2362, 2392 Eskimos, 869 i 884 czyli chi i ha Persei

Oprócz tego była również Mira Ceti, gromady w Monocerosie, Kasjopei. Obserwowalismy przez 10-cio calowego Meade’a Pana Jurka (Regulusa) galaktyki w Lwie, których nikt jednak nie podjął się identyfikować. Zbyszek upolował Rozetę Taigą 16x80. Widzieliśmy kilka meteorów, z których jeden „wpadł” mi w pole widzenia, gdy oglądałem M31-fantastyczny widok. :shock:

W teleskopie Pana Olka, (Madolo) pięknie widoczny był Saturn z Tytanem, przerwą, Cassiniego i jednym pasem.

Widok M42, z Meade’a nie może się równać z niczym innych po prostu powala, na kolana...

 

Chciałbym wszystkim bardzo podziękować, bo obserwację były wspaniałe. Mam nadzieję, że następne spotkanie pod gwiazdami odbędzie się w jeszcze szerszym gronie.

 

Pozdrawiam Pitter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wlad. Szkoda, że nie zajrzałeś tu wczoraj. Z opisu Pittera widać, że czas nie był stracony. Piotrek i Zbyszek wprost "szaleli". Ja oddałem się raczej "kontemplacji" nieba.

W sobotę wybieram się do Astrokraka. Jakby coś, to daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc piszę :) Nasze spotkanie odbyło się znowu na polanie niedaleko Cmentarza Legionistów, było nas pięciu: Madolo, Regulus, jan, Pitter i ja. Sprzęt był ten sam co poprzednio, czyli dwa Newtony, kilka lornetek i Skylux. Obserwacje zaczęliśmy około 21, niebo było super przejrzyste, za to seeing był dość słaby, toteż tej nocy skoncetrowaliśmy się głównie na DS-ach. Z Pitterem mieliśmy w planach znaleźć kilka nowych M-ek czy NGC. Będę się teraz posługiwał podaną przez niego listą, uzupełniając ją o krótkie opisy tych obiektów, które jakoś mi bardziej utkwiły w pamięci. No więc zaczęliśmy od M42 - ta mgławica w każdym teleskopie prezentuje się wspaniale. W 10'' jasnym Newtonie po prostu piękna, jest jej - mówiąc wprost - "dużo". Potem Saturn, no ale z racji takiego sobie seeingu wyglądał przeciętnie. Dalej będzie niechronologicznie, ale po kolei z listy Piotrka (te obiekty były w Skyluxie albo BPC 20x60, a często oglądaliśmy je równocześnie): M1 - w Skyluxie przy 22 i 35x i BPC po prostu szara, ale jasna plamka. W dużym Meadzie przy powiększeniu ok. 100x dobrze widoczny kształt jaśniejszego "S" wewnątrz trochę słabszej i większej elipsy. M29 - małe to takie, ale regularne. M31, 32 i 110 - super, szczególnie w dużych telepach. M33 w Skyluxie w 22x wygląda niemal identycznie jak w BPC - szara duża mgiełka, nie powiem, jak ją nazwaliśmy ;) Dalej cała seria gromad otwartych w różnych rejonach nieba, od M34 do M41. Te ładnie prezentowały się w każdym sprzęcie. M44 ładnie widoczna gołym okiem - w teleskopach znów podziwialiśmy trzy fajne trójkąciki gwiazdek znajdujące się w tej gromadzie. M45 nie będę opisywał, Plejady pod ciemnym niebem trzeba po prostu zobaczyć... M46, 47 i 50 - znowu seryjka otwartych, 46 chyba najładniejsza. Ta gromadka, na którą przypadkiem natrafiłem w Wielkim Psie to NGC 2354 - sprawdziłem w CdC. M51 - to było już pod koniec nocy, widoczna słaba mgiełka wydłużona w pionie. M52 - cały wysyp gwiazd w Kasjopei. M74 - chyba zapomniałeś ją Piotrek dopisać - słaba mgiełka, widoczna tylko zerkaniem. M77 - wygląda jak gwiazda otoczona delikatną mgiełką, zerkaniem lepiej widać ramiona. M78 - wyraźna mgławica emisyjna, o trójkątnym kształcie (nie mogłem jej odnaleźć w Meadzie, grr...). M93 - mała, ciasna gromada otwarta, 22x i 35x to trochę za małe powiększenia do podziwiania całego jej uroku, 70x było w sam raz. M103 - mała gromadka obok dużo ładniejszej moim zdaniem NGC 663 (to ta u góry - dopisz sobie, Piotrek :) ). To teraz NGC - 2362 to jeden z fajniejszych obiektów tej nocy. To gwiazda 4,4 mag. , dookoła której znajduje się kilkanaście gwiazdek 9-11 mag. - blask centralnej gwiazdy powoduje, że nie jest łatwo na pierwszy rzut oka zauważyć "tło". Mgławica planetarna Eskimos (NGC 2392) w małych powiększeniach wygląda jak po prostu gwiazda podwójna z sąsiednią gwiazdą 8,3 mag. W 70x widać jednak, że ta "gwiazda" jest rozmyta, podczas gdy sąsiadka jest nadal ostra. H+chi Perseusza - to samo co przy Plejadach - trzeba to zobaczyć! Kometa Machholza wyraźna już nawet w szukaczu, nie jestem przekonany, czy zaobserwowałem ją gołym okiem. Raz widziałem tam coś zerkaniem, raz nie. Dwie galaktyki we Lwie, które Regulus odnalazł to najprawdopodobniej para M65+M66. Po północy zaczęło robić się zimno i zaczął wiać wiatr. Nie czekaliśmy już na wschód Jowisza, złożyliśmy sprzęt, powiedzieliśmy sobie nawzajem "dobranoc" i rozjechaliśmy się do domów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis bezbłędny, nie zrobiłbym tego lepiej :salu:

 

Dwie galaktyki we Lwie, które Regulus odnalazł to najprawdopodobniej para M65+M66.

 

Nic nie mówiłem bo nie byłem pewien, ale rano myślałem właśnie o tych dwóch galaktykach. Pamiętam je ze zlotu w Bieszczadach, wtedy po raz pierwszy zobaczyłem je w setce (Tal'e) Oskara.

 

Na następny wypad przygotuję listę jeszcze słabszych obiektów wtedy zobaczymy ile pociągną nasze sprzęty. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wlad. Szkoda, że nie zajrzałeś tu wczoraj. Z opisu Pittera widać, że czas nie był stracony. Piotrek i Zbyszek wprost "szaleli". Ja oddałem się raczej "kontemplacji" nieba.

W sobotę wybieram się do Astrokraka. Jakby coś, to daj znać.

 

No nie, nie wytrzymam :buahaha::buahaha:

:ha::ha:

 

"Wlad" witamy w gronie TG. Nie wszyscy w grupie mają sprzęt tak, że TYm się nie przejmuj.

Zapraszamy na najbliższą obserwację. Kontakt z nami znajdziesz na naszej stronce - stopka podpisu.

Jan_op.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satelitarne foty Tarnowa i okolic - w pola na prawo od obrazka należy wpisać współrzędne geogr. w układzie WGS 84 aby otrzymać nowy obraz wycentrowany w punkcie o podanych współrzędnych.

 

http://geoengine.nima.mil/muse-cgi-bin/ras...nscountry_code=

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis zostalem posiadaczem:

http://www.znak.com.pl/book.php?id=1519

W skrocie:

Bardzo prostym i ciekawym jezykiem opowiadanie o historii Kosmologii i wpolczesnych teoriach rozwoju wszechswiata.

 

W razie czego pozycze chetnym kopie bezpieczenstwa :)

 

PS:

 

Przypadkiem udalo sie mi zlowic rzutem na tasme to tu:

 

http://www.tarnow.pl/konkurs/heller/index.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Łowczówek to jedna z ważniejszych kart Legionów Polskich oraz jedno z bardziej uroczystych miejsc obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. Warto pamiętać o tym wątku z historii naszej Ojczyzny, kiedy jeździmy tam na obserwacje.

Oto fragment polany przylegającej bezpośrednio do Cmentarza Legionistów. W założeniach miało to być nasze miejsce obserwacji. Jednak później Regulus znalazł jeszce ciemniejsze, kilkadziesiąt metrów dalej.

Łowczówek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis zostalem  posiadaczem:

http://www.znak.com.pl/book.php?id=1519

W skrocie:

Bardzo prostym i ciekawym jezykiem opowiadanie o historii Kosmologii i wpolczesnych teoriach rozwoju wszechswiata.

 

W razie czego pozycze chetnym kopie bezpieczenstwa  :)

 

PS:

 

Przypadkiem udalo sie mi zlowic rzutem na tasme to tu:

http://www.tarnow.pl/konkurs/heller/index.html

 

Gratuluję :salu: koledze PIERWSZEJ nagrody..... :Kwiatek::brawo: i wiedzy

Miło sie robi czytając o takich sukcesach :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod samym cmentarzem jest szczegółowa tablica informacyjna i mapka okolicy z zaznaczonymi pozycjami poszczególnych wojsk i kierunkami natarcia. W większej grupie byliśmy tam zawsze w nocy i nigdy pod samym cmentarzem, dlatego tego nie widzieliśmy (oprócz mnie i Jana). Zresztą, nasze inne miejsce - Jamna też ma swoją wojenną historię, była spacyfikowana przez Niemców i są tam pomniki jej ofiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówka roku skłania do reflekcji i podsumowań.

 

Bardzo wiele się wydarzyło w środowisku tarnowskim w tym roku.

W dziedzinie astronomi amatorskiej z perspektywy grupy:

- nieformalne zawiązanie grupy astro-maniaków,

- powitaliśmy w gronie kilku "nowych" zapaleńców,

- wspólne, wspaniałe "wypady" obserwacyjne i rekonesansowe,

- bogata wymiana doświadczeń i wiedzy (wizualnej, teoretycznej i intelektualnej) w

zakresie znajomosci "nieba",

- wymiana pomysłów, projektów, rozwiązań technicznych,

- wzbogacenie grupy o nowe instrumenty optyczne.

 

Równiez w dziedzinie astro-konkursów środowiskowych "drobne" osiągnięcia:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=6508

 

Dziękuję KOLEGOM z TG :salu: . Życzyć należy tak OWOCNEGO 2005 roku.

 

Kolegom i znajomym na tym i innych forach pragnę również podziękować za uwagi, spostrzeżenia, rady ,słowa DOBRE i ZŁE , krytykę i zrozumienie

:salu:

 

Życzę WSZYSTKIM pomyślności, wielu osiągnięć, "czystego nieba" , wymarzonego sprzętu - w przyszłym 2005 roku

 

W ostatnich miesiącach roku TG wzbogaciła się o nowy sprzęt(zakupiony bądź wykonany).

Fotki przedstawą "osiągnięcia" nasze w tym względzie.

 

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU i WSPANIAŁEGO SYLWESTRA!!!

2kellner_soligor.jpg

 

szukaczj.jpg

 

Skylux.jpg

 

Mizar_110_805W.jpg

 

Jan_Orion02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.