Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Czy organizujemy cos na leonidy? Maksimum przypada na 21:50, więc trzeba być z godzine wczesniej. Proponuje Lichwin kolo nadajnika RDN, bo stamtąd jest dobry wschodni horyzont, a w razie potrzeby można się przenieść kilometr dalej skad sa dobre pozostałe. Nie upieram się przy tym miejscu, jeśli ktoś zaproponuje lepsze. Pozostaje uzgodnić czas zbiórki. I tak o wszystkim zadecyduje pogoda.

 

 

P.S. Co prawda temat topicu juz jest troche nieaktualny, ale nie bede zakladal nowego dla jednego posta.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy organizujemy cos na leonidy? ... I tak o wszystkim zadecyduje pogoda.

 

Zapowiadają polepszenie pogody, więc pewno cała zabawa się uda, czego mocno Wam życzę.

Ja niestety muszę się stąd już jutro "zmyć", w miejsce gdzie o dziwo pogoda ostatnio jest gorsza niż u nas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zacznę listę obecności na jutro.

 

1. Janusz

2. Regulus

3. to miejsce czeka na Ciebie, pośpiesz się bo zamykamy listę chętnych

 

 

Proponowałbym zbiórkę o 19, najpóźniej 19:30. Antyqjon wspominał że ma szkołę, ale raz mógłby urwać się godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, że się tak wtrącam, ale może Wam tytuł topika zmienić?

bo jeszcze ktoś pomyśli, że w tarnowskim są dwie pory roku :D

 

Masz rację, topik nieco już nie na czasie. Koniec lata łatwo rozpoznać po tym że "trawa już skoszona, .... " i innych symptomach, musiałem je przeoczyć. Zakończymy wątek na tych Leonidach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Propozycja spotkania od kolegów z grupy kolbuszowskiej:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry211717

jestem "za". Antyqjon i ja byliśmy tam już dwukrotnie i zawsze było super, raz nie było pogody ale poza tym spotkanie było udane. Namawiam kolegów z TG do udziału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Mieszkam o około 25 km od Tarnowa. Znam bardzo dobrze wspomniane miejsca przez was, m.in. Jamna ;). Co tam u was?; jak żyjecie. Czy nadal będziecie organizować zloty. Mam nadzieję, że tak.

 

Pozdrawiam i czekam na wasze odpowiedzi.

 

Adam.

 

p.s pogoda okropna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy... lub może zorganizujemy wspólnie jakiś zjazd.



 

Racja pogoda jest okropna, ale co zrobić. Mam jedynie nadzieję, że na czas całkowitego zaćmienia Księżyca będzie pogodnie.

 

Pozdrawiam serdecznie, Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie co to za zycie....

Wlasnie sie dowiedzialem o zlocie w Roztokach i kolejny raz nie uda sie mi tam pojechac ..... :(

 

Aaa jesli wszystko dobrze pojdzie to bede mial kilka dni urlopu w okolicach majowego nowiu.....- bede chcial go poswiecic na astrolukanie gdzies na poludnie od Tarnowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często jeździmy na obserwacje na górę Wał, której południowe stoki należą chyba do Wróblowic i można stamtąd wjechać. Czy w Twojej najbliższej okolicy są jakieś ciemne miejsca dogodne do obserwacji ? Co do Jamnej to niestety już nie to samo co było kiedyś (pamiętasz a_x nasz pierwszy wypad z joą?), teraz cały teren wokół kościoła i dodatkowo wieżę oświetlają dziesiątki kilowatów i nie można tego wyłączyć. Lepiej jest w sąsiednim Bukowcu, gdzie jest młody probosz, też astroamator. Sledź uważnie ten watek i bądź z nami w kontakcie, jak będzie jakiś wspólny wypad to będziemy radzi gdy do nas dołączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Tarnowie jest jakis sklep optyczny z teleskopami , lornetkami?

 

Z lornetkami niejeden, ale najlepiej skonsultuj się z ekspertem od lornetek, a_x-em, członkiem naszej grupy. Co do teleskopów to tylko jakieś badziewy na stoisku optycznym w carrefour (dawna Hypernowa). Napisz czy dysponujesz samochodem (lub masz możliwość skorzystania) bo często jezdzimy w teren. Niedaleko od Pilzna mam upatrzone miejsce w Głobikowej. Kilkakrotnie spotkaliśmy się z kolegami z Kolbuszowej na wspólne obserwacje w Przecławiu za Radomyślem, w to miejsce miałbyś najbliżej z nas wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie wybiorę się w Bieszczady. Będę w tym czasie bardzo zajęty ;/. A ochotę na wypad mam wielką, ponieważ w Bieszczadach mieszkałem osiem lat. W niektórych miejscach niebo jest przepiękne.

lW wakacje co roku wybieram się w takie miejsce gdzie widoczność gwiazd jest imponująca. Miejscowość w której bywam to Suche Rzeki nad przełęczą Orłowicza. Serdecznie zapraszam was do odwiedzania tego miejsca. Noclegi w schronisku lub pod namiotem. Tanio :).

 

Jeżeli tylko znajdę czas pisze się na spotkanie.

We Wróblowicach jest na północnym wschodzie ukazuje się łuna świateł od Tarnowa do około 10 stopni nad horyzontem. Natomiast od południowego zachodu lekkie zanieczyszczenie światłami z Zakliczyna.

 

Stoki góry Wał z pewnością nie należą do Wróblowic :) lecz miejsce do obserwacji jest bardzo trafne.

 

Pozdrawiam, Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie wybiorę się w Bieszczady. Będę w tym czasie bardzo zajęty ;/. A ochotę na wypad mam wielką, ponieważ w Bieszczadach mieszkałem osiem lat. W niektórych miejscach niebo jest przepiękne.

lW wakacje co roku wybieram się w takie miejsce gdzie widoczność gwiazd jest imponująca. Miejscowość w której bywam to Suche Rzeki nad przełęczą Orłowicza. Serdecznie zapraszam was do odwiedzania tego miejsca. Noclegi w schronisku lub pod namiotem. Tanio :).

 

Schodziłem kiedyś z przełęczy Orłowicza, ale w przeciwną stronę, do Wetliny. Czy w tym miejscu grzbiet połoniny nie zasłania południowego nieba i czy jest do tego schroniska dojazd ? Tam jest piekna okolica, jechalem 2x zamknieta i zrujnowaną droga z Rajskiego wzdłuż Sanu, skrajem Orytu. Sam kilka razy urządzałem sobie prywatne wyjazdy do Tarnawy Niżnej w dolinie górnego Sanu, a stamtąd na obserwacje jezdziłem drogą do Sianek

 

 

Jeżeli tylko znajdę czas pisze się na spotkanie.

We Wróblowicach jest na północnym wschodzie ukazuje się łuna świateł od Tarnowa do około 10 stopni nad horyzontem. Natomiast od południowego zachodu lekkie zanieczyszczenie światłami z Zakliczyna.

 

Na szczycie Wału widać po północnej stronie cały Tarnów a na zachodzie oświetlone wsie w dolinie Dunajca (najbardziej żwirownię w Roztoce). Widać też słabą łunę od N.Sącza. Może na grzbiecie było by jakies miejsce bez tych efektów, bo na drodze dojazdowej (od krzyżówki w Lichwinie) są takie miejca, tylko nie ma jak tam stanąć komuś w polu pod chałupą.

 

Stoki góry Wał z pewnością nie należą do Wróblowic :) lecz miejsce do obserwacji jest bardzo trafne.

 

Pozdrawiam, Adam.

 

Tak mi się wydawało, zjeżdzałem kiedyś na drugą stronę drogą gruntową i zjechałem właśnie do Wróblowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schodziłem kiedyś z przełęczy Orłowicza, ale w przeciwną stronę, do Wetliny. Czy w tym miejscu grzbiet połoniny nie zasłania południowego nieba i czy jest do tego schroniska dojazd ? Tam jest piekna okolica, jechalem 2x zamknieta i zrujnowaną droga z Rajskiego wzdłuż Sanu, skrajem Orytu. Sam kilka razy urządzałem sobie prywatne wyjazdy do Tarnawy Niżnej w dolinie górnego Sanu, a stamtąd na obserwacje jezdziłem drogą do Sianek

Na szczycie Wału widać po północnej stronie cały Tarnów a na zachodzie oświetlone wsie w dolinie Dunajca (najbardziej żwirownię w Roztoce). Widać też słabą łunę od N.Sącza. Może na grzbiecie było by jakies miejsce bez tych efektów, bo na drodze dojazdowej (od krzyżówki w Lichwinie) są takie miejca, tylko nie ma jak tam stanąć komuś w polu pod chałupą.

Tak mi się wydawało, zjeżdzałem kiedyś na drugą stronę drogą gruntową i zjechałem właśnie do Wróblowic.

 

Widzę, że znasz te tereny :). Do schroniska jest dojazd. Co roku odbywają się tam zjazdy harcerzy.

Koło schroniska nie ma dobrych warunków do obserwacji lecz o około 300-400 metrów (od schroniska) znajduje się polanka na małym wzniesieniu.

Połonina nie przysłania zbytnio nieba południowego lecz Smerek może przeszkadzać.

Są w Bieszczadach miejsca do obserwacji astronomicznych idealne.

Jak wybiorę się w tym roku do tych pięknych okolic z szczególnością będę zwracał uwagę na jak najlepsze tereny do prowadzenia obserwacji :).

 

W Bieszczadach niektóre drogi (górskie rzekłbym) są w fatalnym stanie :D, czasami ich w ogóle nie ma.

 

Pozdrawiam, Adam.

Edytowane przez adam_astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.