Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, popełniłem gafę i pominąłem w tym poście Marcina PC, również kolegę z Tarnowa, który ostatnio nawiązał kontakt z grupą. Po prostu niedopatrzenie.

Alez to zadna gafa :rolleyes: pozostaje w kontakcie wiec jak bym mogl to i tak bym sie pojawił - nistety jako "pracus" tez nie bardzo moge w ciagu tygodnia chyba ze bede akurat na urlopie co sie zdarza nawet mnie

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Regulus ze wrzuciłeś tutaj info o tym - w sumie Rzeszowa to nie sprawdzam wogóle

 

Jak chcesz to przeczytaj cały ten wątek rzeszowski, dowiesz się że dość często urządzamy wspólne wypady obserwacyjne z grupą z Kolbuszowej (i nie tylko) na leśną polnę pod Przecławiem. To jest na wschód od Radomyśla, lub na północ od Dębicy (teren niedawnego woj.tarnowskiego), mniej więcej w pół drogi z Tarnowa do Kolbuszowej. Jeden z kolegów (janusz_m) posiada przystawkę bino przez którą kapitalnie obserwuje się Łysego i 10" cassegraina z goto. Dołącza też do nas Ignisdei który na codzień mieszka w Wielkopolsce, ale odwiedza często teściów na podkarpaciu, oraz Vader z Leżajska. Ogólnie spotkania te odbywają się w miłej atmosferze, choć nie zawsze dopisuje pogoda. Już kilka osób wyraziło chęć spotkania we wtorek po Wielkanocy - zapraszam do udziału.

 

P.S. Wyczytałem z Twojej stopki że masz telepa na montażu EQ 3-2. Ja mam mój starszy sprzęt na montażu-klonie Twojego, mianowicie EQ3 Soligora od MT 800/8". Chcę zmotoryzować ten montaż i pytałem tu i uwdzie czy nadają się do niego silniczki z eq3-2. Z DO (gdzie są w ofercie) otrzymałem odpowiedź że tak, ale inni twierdzili że wymagają przeróbki. Czy Ty masz ten swój montaż zmotoryzowany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajna grupa sie zbiera w Przecławiu - oby wszystko dopisało

 

P.S. Wyczytałem z Twojej stopki że masz telepa na montażu EQ 3-2. Ja mam mój starszy sprzęt na montażu-klonie Twojego, mianowicie EQ3 Soligora od MT 800/8". Chcę zmotoryzować ten montaż i pytałem tu i uwdzie czy nadają się do niego silniczki z eq3-2. Z DO (gdzie są w ofercie) otrzymałem odpowiedź że tak, ale inni twierdzili że wymagają przeróbki. Czy Ty masz ten swój montaż zmotoryzowany ?

 

Myślałem o zmotoryzowaniu mojego EQ3-2 ale ostatnio zacząłem się bić z myślami czy przypadkiem nie dać sobie z tym spokoju i kupić lepszy mont pod astrofoto w przyszlosci. W sumie to nie nie podjąłem jeszcze decyzji. W przypadku naszych trójek to taki napęd tylko umili obserwacje ale o jakis fotach DS to według mojej najlepszej wiedzy wyczytanej na tym i innych forach nie ma mowy :(...

W kazdym badz razie osobiscie to chcialbym przetestowac sens takiego napedu przed kupnem o czym i ty pewnie myslisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajna grupa sie zbiera w Przecławiu - oby wszystko dopisało

 

Wszyscy z Tarnowa mogą dołączyć do tej imprezy, na co usilnie namawiam. Można poznać nowych kolegów i ich sprzęcior. W Przecławiu spotykamy się z resztą, a z Tarnowa wyjeżdamy razem, tylko z Wladem spotykamy się po drodze w Lisiej Górze (mieszka w Nieczajnej za Żabnem)

 

Myślałem o zmotoryzowaniu mojego EQ3-2 ale ostatnio zacząłem się bić z myślami czy przypadkiem nie dać sobie z tym spokoju i kupić lepszy mont pod astrofoto w przyszlosci. W sumie to nie nie podjąłem jeszcze decyzji. W przypadku naszych trójek to taki napęd tylko umili obserwacje ale o jakis fotach DS to według mojej najlepszej wiedzy wyczytanej na tym i innych forach nie ma mowy :(...

W kazdym badz razie osobiscie to chcialbym przetestowac sens takiego napedu przed kupnem o czym i ty pewnie myslisz

 

Chyba nie jest tak źle, skoro Soligor fabrycznie wiesza na nim rurę 20cm. A co do astro-foto to zależy jakie. Foty gwiazdozbiorów robione dotychczas standartowym obiektywem (lub krótkim zoomem) nieruchomym aparatem, można teraz wydłużyć naświetlanie z 10s do kilku minut, przy tym dać nieco przysłony (dla ograniczenia winetowania) lub mniejsze ISO (dla zmniejszenia szumów). Dotychczas stosowałem metodę że aparat na statywie stawiałem na platformę eq do dobsa (własność Wlada). Efekty były dość zachęcające, ale myślę że na dość stabilnym i dobrze ustawionym montażu mogą być jeszcze lepsze. Czy widziałeś foty Wlada robione tą metodą w ubiegłocznym wypadzie na Przehybę (są na forum i jego blogu)? Było to w czerwcu i dzięki ujemnemu horyzontowi można było zobaczyć i sfocić całego strzelca, skorpiona i jeszcze cos poniżej, jakby się było daleko na południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich , niestety ostatnio ie jestem czasowy, zmuszonuy jestem dojezdzac 6 dni w tygodniu do Krakowa wiec jeżeli chodzi o wyjazdy obserwacyjne to tylko weekend i to z soboty na niedziele, mam nadzieje że pogoda w przyszły dopisze to uda sie cos zorganizowac. :astro:

 

Jurku dopisze drobne sprostowanie , że by koledzy któzy mnie nie znają , błednie nie mysleli gdzie mieszkam , a mieszkam w Niecieczy :D

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich , niestety ostatnio ie jestem czasowy, zmuszonuy jestem dojezdzac 6 dni w tygodniu do Krakowa wiec jeżeli chodzi o wyjazdy obserwacyjne to tylko weekend i to z soboty na niedziele, mam nadzieje że pogoda w przyszły dopisze to uda sie cos zorganizowac. :astro:

 

Jurku dopisze drobne sprostowanie , że by koledzy któzy mnie nie znają , błednie nie mysleli gdzie mieszkam , a mieszkam w Niecieczy :D

Pozdrawiam :Beer:

 

Wielka szkoda. Ja też dojeżdzam do Krakowa do pracy, ale akurat we wtorek i środę mam wolne.

Przepraszam za pomyłkę, niby wiem dobrze że to Nieciecza, ale ciągle mi się myli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

kożystajac z pogody propouje jutro wyjazd na prehybe dzwoniłem dzis i miejscówki by były.

Antyqujon sie pisze jaknarazie.

Niestety jutro też przebywam w krakowie i zaraz po powrocie musze jechac wiec jezeli ktoś bedzie chętny to albo niech do mnie zadzwoni albo skontaktuje sie z antyqujonem za pomaca internetu.

Piosze w ostatniej chwili bo na pomysł wpadłem godzine temu :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś się jeszcze w ostatniej chwili decydował, to prawdopodobnie będziemy z Władkiem jechać dziś koło 16-17 z Tarnowa :D

... no i nie udało mi się dołączyć <_<

Jak tak wstałem sobie dzisiaj rano i zobaczyłem to lazurowe niebo to tylko pozostało westchnąć. Napiszcie jak wam spotkanie przebiegało. Świadomie chcę się "obejść smakiem" ale przynajmniej wyobrazić wasze obserwacje ... B)

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś się jeszcze w ostatniej chwili decydował, to prawdopodobnie będziemy z Władkiem jechać dziś koło 16-17 z Tarnowa :D

 

 

Mnie nie trzeba by było namawiać, ale przebywałem w tym czasie w Augustowie na 4-dniowej delegacji z pracy (nic wspólnego z modną ostatnio doliną Rospudy). Wczoraj byłem na autokarowej wycieczce do Wilna i Troków na Litwie. Było by super gdyby nie okropna pogoda, nie dość że całkowite zachmurzenie to jeszcze silny, zimny wiatr i przelotnie śnieg z deszczem. Ale warto było. Na Prehybę może zorganizujmy coś w nów majowy.

 

P.S. Po powrocie opiszcie jak było i obowiązkowo foty.

Edytowane przez Regulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie tak tylko krótko na zachętę (jutro może napiszę pełną relację). Padło ponad 100 galaktyk, kilkadziesiąt kulek różnej wielkości i jasności, kilka planetarnych (niektóre kolorowe!), Centaur widoczny gołym okiem i ogólnie walka z deklinacją rzędu -40 stopni. Niebo mimo światła lamp na obiekcie i świecącego schroniska oraz wilgoci było lepiej niż niezłe :) Władka kolej teraz na jakieś zdjęcia - a ja później dopiszę szczegóły :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie tak tylko krótko na zachętę (jutro może napiszę pełną relację). Padło ponad 100 galaktyk, kilkadziesiąt kulek różnej wielkości i jasności, kilka planetarnych (niektóre kolorowe!), Centaur widoczny gołym okiem i ogólnie walka z deklinacją rzędu -40 stopni. Niebo mimo światła lamp na obiekcie i świecącego schroniska oraz wilgoci było lepiej niż niezłe :) Władka kolej teraz na jakieś zdjęcia - a ja później dopiszę szczegóły :D

Po pobycie na Kvaczańskiej polujesz nadal. :notworthy:

Wyobraź sobie teraz obserwacje na Łomnicy. Chyba bym tego nie przyżył. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pobycie na Kvaczańskiej polujesz nadal. :notworthy:

Wyobraź sobie teraz obserwacje na Łomnicy. Chyba bym tego nie przyżył. :D

Polujemy razem z Władkiem, nie ma to jak widnokrąg poniżej horyzontu... Z Łomnicy to musiałoby być dopiero zabawnie - różnica wysokości względem następnych gór na południe nie 200-300 m, ale coś koło kilometra :) Niestety warunki nie pozwoliły na zejście ekstremalnie nisko - a z Przehyby tak można (mój rekord: µ2 Gru, -41 st. 37').

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.