Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

No i znowu prośba, było to poruszone na spotkaniu w "3S", żeby policzyć (wystarczą przybliżone) azymuty i wysokości Księżyca na ten dzień.

 

azymut jest 220 (SW) a wys.45 st na początku zaćmienia. Koniec jest nawet lekko na północ za zachodem 290 st przy styku z horyzontem podczas wychodzenia z cienia. Będąc na wzgórzu można trochę dłużej widziec niż licząc horyzont jako płaszczyzne poziomą w miejscu obserwacji.

 

Pora już na to, żeby na podstawie tychże danych wybrać ostateczne miejsce obserwacji.

 

trzeba wziąść kompas i rozejrzec sie po okolicy. Dobre miejsce powinno tez byc dobre pod względem dojazdu i mozliwosci rozlozenia sprzetu. Moze ktoś ma już jakieś propozycje ?

 

 

A może Lichwin(nadajnik) 500 m npm. Choć od W jest wzniesienie , a od N/W lasek...

Trzeba by wykonać "rekonesans" .....

 

Cytat:  

Z jakiej części Układu Słonecznego pochodzi ta "twarz"???.  

 

 

trzeba ogladac filmy sf, to bedziesz wiedział nie tylko ze to Cydonia z Marsa, ale też co się kryje w srodku.

 

Mhm, Jerzy "pudło" , niestety nie jest to Cydonia - nie moim teleskopem.............takie zbliżenie :shock: , troszkę za daleko..... :lol:

A i ukształtowanie "terenu"( "kanion") oraz kontury nieco inne(załącznik- Cydonia)...

 

Sam się zdziwiłem, że można doszukać się takich "twarzy" na ............ no właśnie!!! Gdzie?

 

Podpowiedż wkrótce.

cydonia.jpg

 

moja_twarz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madolo napisał co następuje:

 

Trzeba by wykonać "rekonesans" .....

 

dzisiaj po południu, w ramach rekonesansu przejechałem drogą z Pleśnej do Piotrkowic (przy trasie tuchowskiej) - górą przez Woźniczną ( skręt w lewo za Relaxem). Jest tam przy drodze na skraju lasu polanka która by się nadawała na rozłożenie sprzętu i ze względu na dojazd i widok na południe. Niestety, widok urywa się na pł/zach a tam właśnie zacznie się zaćmienie. Są przy tej drodze miejsca gdzie widok byłby dobry, przy bocznych drożkach, w które odbijaja w prawo, ale kilka z nich ktore spenetrowałem prowadzą do zabudowań. Może trzeba sprawdzic dokładniej, a któraś okazała by się droga do pola i wtedy szukać miejsca. A może Janusz mieszkający w Łowczowie (czyli po sąsiedzku z Wożniczną i Piotrkowicami) zna jakieś miejsce na górce z widokiem od płd/zach do zach. gdzie mozna dojechac, stanąć, rozłóżyć sprzęt i gdzie nikt by nas nie pogonił bronami ? Jutro jak pogoda pozwoli sprawdze inne pagórki pod tym wzgledem, może coś znajde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Janusz mieszkający w Łowczowie (czyli po sąsiedzku z Wożniczną i Piotrkowicami) zna jakieś miejsce na górce z widokiem od płd/zach do zach. gdzie mozna dojechac, stanąć, rozłóżyć sprzęt i gdzie nikt by nas nie pogonił bronami ?

Od pewnego czasu myślę o wzniesieniu w pobliżu cmentarza Legionistów w Łowczówku. Byłem tam nie raz, ale nie przyglądałem się nigdy dokładnie temu miejscu pod kątem obserwacji astronomicznych. Ogólnie są tam lasy, ale o ile dobrze pamiętam, to jest też polanka. W pierwszej połowie tygodnia zrobię tam zwiad i rozejrzę się nieco, na ile drzewa pozwolą na ewentualne obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie jestem z Jamnej ale pare razy tam bywałem . Z tego co pamiętam to jest tam dobry widok na S SW i W koło samego kościoła (nawet Tatry w tym kierunku widać). Byłem tam ostatnio "za kierowcę " na weselu w bacówce i niebo mnie "zatkało" :) a o mgłach można zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to jest tam dobry widok na S SW i W koło samego kościoła

 

Chyba masz rację, ale na placu koło kościoła są 3 sodówki na jednym słupie. Pytaliśmy księdza i mówił ze nie moze ich wyłączyc, bo tym steruje Energetyka. Może byłeś tam w dzień i nie zauważyłęś. Można też sprawdzić plac koło bacówki. Gdy byłem tam z ax-em i koleżanką na obserwacjach i zdjęciach, ksiądz zaproponował nam lączkę na której planuje cmentarz, w kierunku szczytu Rosulca, tam niedocierało światło spod kościoła i było super.

Jak nie znajdziemy nic odpowiedniego bliżej to pozostanie Jamna, ale trzeba bedzie byc wczescniej i wszystko sprawdzić i uzgodnić.

 

P.S. Skąd jesteś, że znasz te strony ? Jak niedlaleko od Tarnowa to zapraszamy do naszej grupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:oops: Nie zwracałem na to uwagi :oops: Faktycznie koło kościoła byłem w dzień ,ale czemu gdy przyjechałem po znajomych wieczorem było bardzo ciemno. Może trafiłem na jakąś awarię :? Co do terenów obserwacyjnych to polecałbym rozgladać się gdzieś właśnie w tamtych stronach. Między górami jest ciemno, światła Tarnowa wtyle zupełnie nie widoczne,a Nowego Sącza jeszcze nie widoczne. A może rejon Rudy Kameralnej albo Borowej ? Borowa jest na górze dość płasko położona, ale niewiem jak jest nocą. To są dziewicze tereny mało zabudowane. Na Rudzie Kameralnej w "centrum" wsi jest tak ciemno że zasięg gołym okiem powinien byc spokojnie do 6,5 m-nigdy pod tym kątem się nie przypatrywałem ,ale M31 nawet dla zupełnego laika rzuca się odrazu w oko. Proponowałbym jadąc na Jamnę nadłożyć parę kilometrów i skręcić w Zakliczynie w kier. Czchowa a w Filipowicach skręcić na Paleśnicę. Po drodze mija się Rudę i Borową a gdyby nie pasowały to wyjeżdża się w Paleśnicy i już tylko rzut beretem na Jamną. Niestety nie wybieram się tam w najbliższym czasie i niebędę mógł sprawdzić terenu :(

A teraz trochę o mnie. Jestem z Gnojnika tj.około 10 km za Brzeskiem w stronę N.Sącza. Forum czytam regularnie i kibicuję waszej grupie. Niestety czasu wolnego mam jak na lekarstwo -przykro mi, że nie będę mógł być z wami na zaćmieniu -praca na 3 zmiany :( ale gdyby czasem mi się udało zdobyć urlop to z pewnością się odezwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej połowie tygodnia zrobię tam zwiad i rozejrzę się nieco, na ile drzewa pozwolą na ewentualne obserwacje.

 

dobrze by było żebyś to sprawdził z kompasem, jak nie masz to sie umówimy i wpadne na rekonesans.Nie wiem dokładnie gdzie to jest, Łowczówek kojarzy mi się z okolicami stscji PKP w Pleśnej, a tam nie słyszałem o cmentarzu legionistó.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety czasu wolnego mam jak na lekarstwo -przykro mi, że nie będę mógł być z wami na zaćmieniu -praca na 3 zmiany

 

Ja też pracuję na zmiany, w noce i świeta, na dodatek dojeżdżam do Krakowa. Wg mnie jest to korzystniejsze do nocnych obserwacji niz system dniowkowy, zawsze mozna tak sobie ustawic zmiany zeby miec noc i dzień po wolne na jakieś rzadkie zjawisko, a tak zoataje tylko weeken.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze by było żebyś to sprawdził z kompasem, jak nie masz to sie umówimy i wpadne na rekonesans.Nie wiem dokładnie gdzie to jest, Łowczówek kojarzy mi się z okolicami stscji PKP w Pleśnej, a tam nie słyszałem o cmentarzu legionistó.

Właśnie wróciłem ze zwiadu, ale niestety bez kompasu. Polanka nieci osłonięta drzewami, ale to chyba nawet może pomóc, bo zasłania okoliczne zabudowania. A że polanka jest na wzgórzu to tylko trochę horyzontu byłoby zasłonięte. Trudno było mi dokładnie wyznaczyć strony świata bez kompasu, ale najgorzej wygląda chyba strona EW - jest najbardziej zasłonięta drzewami (na pewno ponad 10 stopni). Miejsce ogólnie wydaje mi się dobre na ewentualne przyszłe obserwacje.

Propozycja wspólnego objazdu bardzo mi się podoba - właśnie sam chciałem coś takiego zaproponować. Wszak nie byłem jeszcze na żadnej obserwacji i moje oceny mogą być bardzo subiektywne - nie mam po prostu punktu odniesienia.

Jako miejsce spotkania proponuję mój Łowczów - stąd będzie najlepiej dojechać na wzgórze w Łowczówku. Do Łowczowa można dojechać od Pleśnej jadąc drogą asfaltową wzdłuż torów kolejowych (4 razy przejeżdża się przez tory; uwaga - tylko 1 jest strzeżony). Łowczów jest bardzo mały, a właściwie krótki. Tuż po czwartym przejeździe przez tory trzeba skręcić w lewo, zaraz będzie po prawej stronie sklep spożywczy, a za jakieś 200 m (też po prawej stronie) szkoła. Tam proponuję spotkanie - wsiadamy w mój samochód i ruszamy po górkach. Pozostaje jedynie dogranie terminu. Ja po pracy jestem wolny przed 15, ale czasem jestem sam przy dzieciach - żona pracuje. Czekam na propozycje terminu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje jedynie dogranie terminu. Ja po pracy jestem wolny przed 15, ale czasem jestem sam przy dzieciach - żona pracuje. Czekam na propozycje terminu.

 

Jutro (wtorek) nie moge, ale w srode lub czwartek, jak narazie nie widze przeszkód. Co do godziny dostosuje sie do Ciebie, ale nie moze byc jeszcze ciemno bo nic nie zobaczymy. Na wszelki wypadek wrzuc mi na gg swoj nr komorki, zebym Cie nie szulal dlugo w Łowczowie. Jak zostanie troche czasu do ciemna to moge Ci jeszcze pokazac nasze miejsca na górze Wał w Lichwinie i dwa ewentualne miejsca na zacmienie ktore dzis znalazlem w Dąbrówce Szczepanowskiej, wybierzemy lepsze. Moze to miejsce w Łowczowie okaże się dobre nie tylko na to zaćmienie i stanie sie naszym stałym stanowiskiem obserwacynym, wlasciwie dotad nie znalezlismy blisko miejsca ktore by nas w 100% urzadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najgorzej wygląda chyba strona EW

Ale gafe palnąłem - oczywiście SW

Jutro (wtorek) nie moge, ale w srode lub czwartek, jak narazie nie widze przeszkód.

Ja za to w środę i czwartek nie dam rady. Jak nic się nie wydarzy to będę wolny w piątek od 15, w sobotę od południa i w niedzielę gdzieś od 17. Gdyby ciężko było nam zgrać się w tych terminach, to mógłbym też być do dyspozycji w sobotę do południa, ale musiałbym to wiedzieć do czwartku.

Chętnie zobaczę Lichwin i Dąbrówkę Sz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nic się nie wydarzy to będę wolny w piątek od 15

 

to ja też postaram się miec wtedy czas, z tym ze najlepiej jak najwcześniej, zeby cos jeszcze z dnia zostało, jak mamy w planie objechać też inne potencjalne miejsca. Może ktoś jeszcze się pisze na wspólny rekonesans. A może ktoś ma własne znalezione miejsca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Regulusa (i innych chętnych też):

W takim razie piątek. Ja mogę już czekać od 14.40. Telefon prześlę na gg.

Zapraszam też innych. Parę osób w samochodzie się zmieści... Może wspólnymi siłami wypatrzymy jakieś dogodne miejsce. Górek ci u nas dostatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie piątek. Ja mogę już czekać od 14.40.

 

Czekam na chętnych niezmotoryzowanych o 14:15 na parkingu DT LUX na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Koszyckiej. Proszę o wcześniejsze zgłoszenia. O miejscu decydować będzie kolejność zgłoszeń ( ew.data na stemplu pocztowym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie, Fajna stronka !

Zrobiona we Swish`u i stąd te bajrki z tłem , ale przez to znaczniej więcej "waży" niż zrobiona w czystym html`u.

 

Mam z nią trochę kłopotów jeśli otwieram ją w mojej ulubionej Operze, natomiast w IE wszystko chodzi ok.

 

Pozdrawim i życzę wytrwałości w aktualizacji serwisu :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie brawa dla Janusza za wskazanie jako ewentualnego miejsca na zaćmienie okolicy cmentarza legionistów w Łowczówku. Wybrałem się tam dzisiaj sam wczesnym popołudniem i stwierdziłem że nie tylko sama okolica cmentarza w każdym względzie nadaje się na zaćmienie, ale na trasie znalazłem jeszcze kilka innych super miejsc, jezeli brać pod uwagę warunki dojazdu i pobytu, oraz widoczne horyzonty. W dodatku jest to blisko kilkanaście zaledwie kilometrów.Innym zagadnieniem jest zaświetlenie nieba, ale w tym celu trzeba by sie tam wybrać w nocy w czasie bez księżyca. Musimy wszyscy trzymać kciuki za pogodę 27/28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.