Skocz do zawartości

TARNÓW i okolice nie gorsze...


ax

Rekomendowane odpowiedzi

Obiecana relacja :)

 

Więc od początku: Piętnaście minut przed północą przyjechał po mnie Jurek - Regulus. Wziąłem sprzęt, zapakowałem się do jego forda i ruszyliśmy na miejsce spotkania - parking pod "Luxem" w Koszycach. Niestety wówczas niebo było całkowicie zaniesione tak, że nie można było powiedzieć, gdzie Księżyc ma być :/ Na ów parking wjechaliśmy parę minut przed północą równo z drugim fordem, którego prowadził Madolo, a za pasażerów miał ax'a, Pittera i Justina Sullivana (no i trochę sprzętu, ale o tym później). No to się wszyscy przywitaliśmy i ruszyliśmy do Łowczowa, gdzie czekał na nas w trzecim samochodzie Janusz - jan. Skierowaliśmy się potem do planowanego miejsca obserwacji - wzniesienia koło cmentarza Legionistów (ok. 390 m n.p.m.). Po dotarciu na miejsce około 0:20 wysiadamy z samochodów, ale najkrótsza nawet wizja lokalna kończyła się wnioskiem: mgła/chmura uniemożliwia obserwacje :( Padł pomysł, żeby pojechać na Jamną, kilkadziesiąt kilometrów dalej, ale za to na wyższe wzniesienie w nadziei na wyjazd ponad niską chmurę. Toteż pojechaliśmy tam, lecz po dotarciu do kościoła pierwsze rozczarowanie. Dawniej plac koło kościoła oświetlony był tylko dwiema latarniami i nadawał się jako dobre miejsce do obserwacji. Obecnie natomiast dookoła placu stoi rząd kilkunastu lamp sodowych oraz wielkie halogeny podświetlające wieżę kościoła, łącznie wszystkiego jakieś 8 kilowatów pompowanych w oświetlenie :( No i zaraz drugie rozczarowanie - mgła nadal gęsta jak licho, światło lamp fatalnie rozproszone po całym niebie. Skończyła się kariera tego miejsca jako punktu obserwacyjnego. Na szczęście kilkaset metrów dalej trafiliśmy na polanę, z której nie było widać łuny od strony kościoła i tam się zaczęliśmy rozkładać ze sprzętem. No i właśnie - co to był za sprzęt? Trzy teleskopy typu Newtona - samoróbka 155/1500 Madola, Celestron 114/900 i Meade 250/1300 (nie jestem pewny, czy dobrze podałem ogniskową), oba Regulusa. Z lornetek: dwa Breakery 12x60 mój i Madola, BPC 20x60 Pittera oraz Taiga 16x80 Janusza. Rozstawiliśmy więc sprzęt i od godziny ok. 1:45 zaczęliśmy wyglądać przez niestety wciąż obecną mgłę za Księżycem. Pokazywał się od czasu do czasu raz wyraźniej, raz całkiem słabo, przy czym nie chwaląc się jako pierwszy zauważyłem cień na jego tarczy :) Większość czasu staliśmy w grupie dyskutując sobie na różne tematy, tylko gdy ktoś krzyknął coś w stylu "wyłazi skubaniec!", rozbiegaliśmy się do sprzętu i zerkaliśmy na niego. W tej mgle niemal nie dało się zobaczyć koloru cienia, był on prawie czarny, czasem z widocznymi pomarańczowymi krawędziami. Mgła wokół nas gęstniała, powoli traciliśmy z oczu drzewko oddalone o kilkanaście metrów od naszych stanowisk. Mimo to dało się zauważyć wyraźne pociemnienie nieba narastające z słabnącym światłem Łysego. W pewnym momencie, gdy był już wąziutkim "cieniasem", po prostu zniknął - zaczęło się zaćmienie całkowite. Ponieważ mgła utrudniała już nawet dojrzenie samochodów stojących dwa - trzy metry za nami, zaczęliśmy wygłupiać się z latarkami robiąc smugi na niebie, miecze świetlne z Gwiezdnych Wojen itp... :D No i chyba tymi mieczami "pocięliśmy" trochę mgłę, bo najpierw blisko zenitu pokazała się Kapella, później bliźniaki & Saturn, a potem jeszcze trochę jaśniejszych gwiazdek. Zaczęła się akcja "DS-y przez mgłę" :) W mojej lornetce upolowałem wtedy 7 M-ek (35, 36, 42, 43, 44, 45, 103), h+chi i to chyba wszystko :| Obserwowałem potem część z tych obiektów w Taidze Janusza i całkiem pozytywnie oceniam tę lornetkę. Przy porządnym, nie zamglonym i ciemnym niebie powinna "pokazać pazur" ;) Ta mgła tak raz gęstniała, raz się rozpływała i jeszcze pozwoliła popatrzeć przez chwilę na odkrywającą się tarczę Księżyca. Niestety wkrótce potem zaniosło się na dobre, wschód zaczął się powoli rozjaśniać znakiem nadchodzącego poranka. Złożyliśmy wtedy sprzęt, wsiedliśmy do samochodów i rozjechaliśmy się do domów.

Dzięki wszystkim za fajne towarzystwo, sporo tematów do rozmów, herbatkę/kawkę czy jak to inaczej nazwiecie ;) Dziękuję też Regulusowi za odwiezienie mnie do domu :) Pozdrawiam, do następnego spotkania obserwacyjnego (teraz pora na DS-y, hehe) :D

 

P.S. Z tą kometą to prawda, mamy nawet zdjęcia, pewnie później Madolo je pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wszystkim podziękować za współną nockę obserwacyjną. Atmosfera bardzo miła i wesoła. Pogoda już trochę mniej dopisała, ale pierwszy oficjalny wyjazd tarnowskiej grupy można uznac za udany. Mam nadzieję, że niedługo dojdzie do skutku wyprawa DS-owa :salu: Wtedy zobaczymy co potrafi Taiga 16X80 która bardzo mi sie spodobała.

Czy fotka naszej nowej komety udała się? :?:

 

Ja nie moge sie doczekac jak wreszcie dotre do lozka:>

 

A mi około południa urwał się film w domu :mrgreen: i spałem jak zabity

Fizycznie byłem wyczrpany na maxa - ale za to nie byłem w szkole :mrgreen: :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlag mnie trafia. Przed wczoraj i jeszcze wcześniej była całkiem znośna widocznośc i dzisiaj znowu jest ładna pogoda, Łysy swieci jak lampa, a i gwiazdy widać. A wczoraj na zaćmienie akurat musiała sie zepsuć. To samo na poprzednim zaćmieniu. To jawna niesprawiedliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już doba po zaćmieniu. Wreszcie czuję się wyspany i mogę logicznie myśleć. Ja też dziękuję za mozliwość obserwacji. Zwłascza, że był to mój pierwszy raz. I chociaż sobie ich nie dotknąłem, to jednak patrzenie też było bardzo podniecające (mówię o teleskopach). Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć DS-y.

Wtedy zobaczymy co potrafi Taiga 16X80 która bardzo mi sie spodobała.

Pitter - jak ktoś mnie dopuści do jakiegoś teleskopu, to Taigę możesz mieć na całą noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuję wszystkim za wspaniałą atmosferę "wypadu" mimo panujących warunków pogodowych. Zbyszku - dzięki za relację - zostaniesz "stałym" kronikarzem

pisząc tak po "mistrzowsku" :D .

Niestety mgła a głównie parametry "cyfry" nie dały zadowalajacych fotek.

Są jakie są :evil:

Więcej : http://astromad.friko.pl/aktual.html

Najwspanialej "wyszła", nieoczekiwana przez nikogo :wink: :? "kometa", mimo totalnej mgły :wink: :banan:

 

Pitter - jak ktoś mnie dopuści do jakiegoś teleskopu, to Taigę możesz mieć na całą noc.

 

Hm, .....60% spędzonego czasu telepy "stały" i nie zabardzo było CO(!) ogladać.

Mam nadzieję, że na najbliższej wyprawie będą "czerwone" z przepracowania.

Swoja drogą ,Twoja Taiga "powala ...."

kometa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:mrgreen: :mrgreen:

Niezle DC ma ta kometa :)

A i jakas ciekawa koniunkcja ...tylko z jakim obiektem? A moze to oderwane od jej jadra?:)

 

PS:

Ja dopiero dzis po tym maratonie doszedlem do normalnego stanu.Wczoraj w pracy mialem tez sporo roboty co mnie dobilo i po powrocie do domu (ok 22) zasnalem wczoraj w pozie a'la "czeski film".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znamy i "kochamy" pod prostszym aliasem www.meteo.pl

 

Kurde, nie znalem tego adresu. Nigdy nie moglem zapamietac tego dlugiego adresu i zawsze robilem to w ten sposob, ze wpisywalem "ICM" w Google, po czym klikalem na to co sie pokazalo na 1-m miejscu 8)

Dobrze wiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko się trochę rozpogodzi to wpadnę do Łowczówka sprawdzić, jak wygląda ewentualne zaświetlenie.

 

Daj znac, to moze wybiore sie z Tobą. A może będą też inni chętni. Trzeba tez będzie pojechać dalej, na "szczyt" tego wzgórza. Tylko ze na taki test musi być naprawdę bezchmurnie i bez zamglenia, bo inaczej luna odbija sie od chmur lub rozprasza w zamglonym powietrzu. Jak już tam będziemy, to możemy wpaść jeszcze sprawdziźć miejsce w Żurowej i ewentualnie te miejsca w lesie piotrkowskim o którym wspominałeś..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś można by bylo ocenic ciemność

Kurcze, przeczytałem to dopiero teraz (wtorek rano). Ale cały tydzień wieczorami powinienem być wolny. Daj znać, kiedy możemy się wybrać "sprawdzić ciemność".

 

napisałem że musiała by być super pogoda. Może bedzie jeszce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sprawdzania "ciemności" danego miejsca potrzebna jest przedewszystkim noc bezksiężycowa, nie zapomnijcie o tym bo będą nici z wyników testowania

 

Owszem, ale niekoniecznie trzeba czekać aż do nowiu. Teraz księżyc wschodzi coraz później, a noc robi się coraz wcześniej. Trzeba tylko trafić w pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.