Skocz do zawartości

129 rocznica przedostatniego Całkowitego Zaćmienia Słońca w Polsce


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 19 sierpnia 1887 roku około godziny 5:11 nastąpił moment kulminacyjny Zaćmienia Słońca, które rozpoczęło się jeszcze, gdy nasza dzienna gwiazda była pod horyzontem. Owo Zaćmienie ma dla mnie znaczenie sentymentalne, ponieważ jego linia przebiegała w odległości około kilometra od mojego domu! Pomimo, iż źródła historyczne wskazują na fatalne warunki to ja na swój sposób chciałbym owo zjawisko upamiętnić.

Fakt, jaki wzbudził moją ciekawość, ponieważ posiłkuję się danymi z programu Stellarium to zmiana położenia Słońca na nieboskłonie - 19 sierpnia 1887 roku w fazie kulminacyjnej, czyli o 5:11 nasza dzienna gwiazda sięgała granicy 4 stopni kątowych nad horyzontem, natomiast w 129 rocznicę wystąpienia tego zjawiska według Stellarium Słońce będzie jeszcze 5 stopni kątowych pod linią horyzontu. Chciałbym przede wszystkim dowiedzieć się z czego wynika ta zmiana? Nie jest ona dla mnie decydującym czynnikiem, ale bardzo mnie zaintrygowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Carte du Ciel posługuje się w tym roku (1887) czasem WMT (UT +01:24:00) i dla podanej godziny (5:11) podaje dla Poznania wysokość Słońca pół stopnia nad horyzontem. Ale to nie był moment największej fazy! Znowu wg CdC ta miała miejsce o 4:11 czasu UT, czyli o 5:35 WMT na wysokości środka Słońca 3 stop. 35'. nad horyzontem.

W 2016 roku o 4:11 UT (= 6:11 CET) Słońce będzie 3 st. 9' nad horyzontem.

Różnica 26' wynika zapewne m.in. z przestępności roku oraz precesji osi ziemskiej.

 

Pzdr,

Gajowy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

UT +01:24? fajnie :) to jakiś lokalny czas słoneczny czy co?

w sumie wtedy dopiero wprowadzano czas strefowy, w różnych krajach postępy były różne...

 

Wychodzi na to, ze to lokalny czas warszawskiego południka (Warsaw Mean Time???). To by sie zgadzało, bo 21/15 = 1h 24m :-).

 

Tak googlując natrafiłem jeszcze na krótką historię czasu (w Polsce):

http://www.timeanddate.com/time/zone/poland/warsaw?syear=1850

 

Ot, ciekawostka.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie był moment największej fazy! Znowu wg CdC ta miała miejsce o 4:11 czasu UT, czyli o 5:35 WMT

 

Żeromski pisał o zjawisku, że "O wpół szóstej zaczęło się ściemniać" i teraz to już całkiem się pogubiłem :D

 

no i przecież się zgadza - o 5:35 ciemność więc o 5:30 było już bardzo widać że coś się dzieje

 

zobaczcie opis na stronie PTMA - ze znanych pisarzy oprócz żeromskiego zaćmienie obserwował też prus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

no i przecież się zgadza - o 5:35 ciemność więc o 5:30 było już bardzo widać że coś się dzieje

 

zobaczcie opis na stronie PTMA - ze znanych pisarzy oprócz żeromskiego zaćmienie obserwował też prus :)

Właśnie opisem z tej strony się sugerowałem. :))

 

Wysłane z mojego Che2-L11 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.