Skocz do zawartości

Załamanie


Rekomendowane odpowiedzi

Od zawsze ciągnęło mnie do gwiazd ale jakoś nigdy nie było okazji. W podstawówce jak kumpel kupił lunetkę od ruskich to był szał i obiekt zazdrości.

Potem wpadłem po uszy w chemię i elektronikę, fotografie aż wkodncu koło sie zatoczyło i myśl o astro. Od kilku miesięcy mam teleskop. Najpierw mniejszy i tańszy na próbę. Wciągnęło mnie i kiedy wiedziałem juz co jest 5 sprzedałem wszystko pozostałe i kupiłem swoją pierwszą konkretną tubę na HEQ5. No i co? I właśnie nic. Od kilku miesięcy śledzę pogodę wyglądam przez okno i mialem może 2 sesje. Jedna w plenerze i jedna w domu. Chmury chmury chmury. Juz nawet samoloty zacząłem oglądać i słońce.

Długo szykowałem się w tym roku na Perseidy i co? Od 2 dni i conajmniej dwa następne nawet jak w dzień słońce to na wieczór przychodzą chmury i to tak gęste ze często zaczyna padać.

I jak tu się nie zdenerwować.

Czasu mało bo w marcu narodziny dziecka a zaraz będzie zimno i z domowych obserwacji nici. Na wypady za miasto mogę pozwolić sobie raz w tygodniu a biorąc poprawkę na żonkę:) to maks dwa razy w miesiącu.

Wiec siedzę przed Stellarium, sączę drinka i patrzę sobie na to co mógłbym zobaczyć gdyby było niebo.

Znalazłem przy okazji projekt Gloria i mogę sobie dwa razy w tygodniu po 15min po podłączyć się do teleskopów w innych krajach i chociaż mieć namiastkę obserwacji.

Kiedy sie wypogodzi?!

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na ostatnie pytanie - kiedy słońce zacznie wschodzić na zachodzie :) Nie ma się co załamywać. Chmurwy to rzecz naturalna, też obserwuję niebo od okolo roku i zebrałem podobne doświadczenia... Może czas zacząć nauczyć się je nazywać? :) ja swoim nadaje już łacińskie nazwy z języka potocznego :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz auto to dowiedz się która autoryzowana stacja obsługi Twojej marki jest godna zaufania i zleć jej przegląd techniczny auta i pokombinuj jakiś wyjazd na południe. Nie wiem czy Austria czy Chorwacja ale koleżanki i koledzy na pewno coś ci sensownie podpowiedzą.

Winę za sporą chmurwność w Polsce ponoszą sprawcy globalnego ocieplenia czyli USAńczycy i Chińczycy.

Obecnie ono kradnie wilgoć z rejonów cieplejszych (okolice morza Śródziemnego) i przenosi ją ku nam.

Będą tornada, ulewy, powodzie i upały.

No i zawsze, na otarcie łez, pozostaje nam Łysy. Łysy ma potencję której nie doceniamy ...

astroobserwacyjną ma się rozumieć.

 

Pozdrawiam

p.s.

EXAMPLE of uroki Łysego:

 

http://astropolis.pl/topic/49242-ksiezyc-w-sztuce-i-innej-tworczosci-ludzkiej/page-2?do=findComment&comment=635140

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

nie dramatyzujmy , w prawie wszystkie nowie mam co najmniej jedną pełną nockę , a i w trakcie miesiąca kilka jeszcze się znajdzie i to pomimo tego ,że pracuję w systemie dyżurów całodobowych. Jest gorzej , niż przed laty , ale jeszcze nie beznadziejnie. Brakuje ciągów dobrej pogody .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my w astrobazie musimy się borykać z takimi problematycznymi sprawami od naszych mieszkańców jak na przykład:

- za dwa tygodnie będę w Radomiu - i proszę rezerwacje na nocne obserwacje nieba...

- jest pochmurne niebo - a ktoś z mieszkańców - dlaczego nic nie zobaczymy przez teleskop?..;)

Choć najczęściej jest zapytań - bardziej roszczeń - że on chce do Astrobazy i musimy chmury jeszcze przegonić...;)

 

Niestety pogoda w te wakacje też jest dramatyczna - ale coś ćwierkają, że w nadchodzącym tygodniu ma być kilka dni prawie bezchmurnych:) - oby - bo wtedy też zarabiam hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, taki klimat. W zależności od regionu jest trochę więcej albo mniej nocy, które dałyby się nacieszyć hobby. Jak widać po forach, w tych mniej korzystnych chwilach koledzy zajmują się stackowaniem, przeglądem materiału, porządkami czy modernizacjami. Ale jak już ktoś trafi na pogodę to cudowne fotki wychodzą i to dla tych chwil warto żyć :)

Ja wyedukowałem swoją małżonkę tak, że bardziej entuzjastycznie patrzy przez zaspane oczęta jak o 0:00 otwieram balkon i wystawiam sprzęt na balkon :) A i o finansowych aspektach już łatwiej rozmawiać i dała się namówić na mój projekt - zakup działki w Hiszpanii na północ od Sewilli - dla sceptyków powiem, ze nie jest to problem finansowy dla "Kowalskiego" ale mentalny - temat obrabiam od kilku lat. Oczywiście planuję postawić kopułkę (może dwie - jedną dostępną z neta), zainteresować chętnych z okolicy (astroamatorów, szkoły...) udostępniać miejscówkę pod zloty astronomiczne dla chętnych z całego świata a szczególnie z Polski :) No bo smutno tak samemu w Andaluzji!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jak policzyłem to od początku Czerwca do teraz miałem może łącznie ze 2 tygodnie możliwości obserwacji w miejscu zamieszkania.

Z tego dwie pogodne noce opuściłem - raz nie mogłem bo było coś ważniejszego do zrobienia, a drugi raz bo byłem za bardzo zmęczony, a zauważyłem że zmęczenie ma bardzo duży wpływ na jakość obserwacji. Wyjątkiem tutaj in plus był wyjazd w Bieszczady na wakacje z sześciu nocy, pięć było bezchmurnych. Takiego ciągu w Kaliszu nie zaznałem.

Ogólnie nie liczę dni z pełnią jak np. kilka dni temu, oczywiście wtedy niebo się wypogodziło na dwa dni, co z tego jak z balkonu gdy "łysy" daje ostro tak naprawdę gówno widać (ups). Na razie nie mam możliwości nacieszenia się moją Syntą 6', jak tak daje pójdzie to uzbiera mi się "okazji" obserwacyjnych ze 2 tygodnie do końca roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszechświecie jest jakaś tam równowaga, i po złym czasie przychodzi dobry. Z pogodą zapewne też tak jest, ale trzeba być cierpliwym. Inna sprawa to, że przy trzech dniach dobrej pogody mamy trzy dni bez snu.

 

Wszechświat operuje okrągłymi wartościami, więc pewnie po 30-50 latach niepogody nastąpi 3-50 lat pogody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mała chmurka Ci nie zaszkodzi to OK :)

Ja ufam Foreca , polecam

 

http://www.foreca.pl/Poland/Masovian-Voivodeship/Warsaw

 

Pozdrawiam

p.s.

Globalne ocieplenie generalnie zmienia sytuację - już nie zadziałają statystyki z ubiegłego wieku.

for.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam meteoblue.com

A w życiu, korzystając z tego dziadostwa można zdołować się jeszcze bardziej. Zrobiłem ostatnio będąc pod wpływem kolejnych niedorzeczności tego portalu ładny przykład ^_^

 

20 min po północy matoły zapowiadają czyste niebo od 1 kiedy na ICM widać to

 

POG.jpg

kierunek chmur oznaczono niebieską strzałką

 

o 4:30 matoły nadal widzą czyste niebo gdy ja siedząc i coś robiąc do rana gwiazdy ani jednej nie widziałem. Dla przykładu zrzut

 

POG1.jpg

 

Takich przykładów mógł bym mnożyć na pęczki.

 

Unikać jak ognia, samodzielnie intepretować animacje z SAT24 oraz prognozy z ICM.

 

Pocieszające ^_^

Rozumiem, że dla każdej osoby liczone osobno? :D

No ba ^_^

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie namawiam nikogo do korzystam z zakładki Astronomical seeing którą pokazuje HAMAL bo to tylko dodatek do mb i tam faktycznie jest niedokładnie, tylko do korzystania z ogólnej prognozy pogody i zdjęć satelitarnych. Ja planując obserwacje korzystam z mb, bo sprawdza mi się najbardziej, jest łatwa i czytelna, ale też sam interpretuję zdjęcia satelitarne z animacji z okresu kilku godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.