Skocz do zawartości

Fastron vs EQ3 do astrofotografii - pytanie


Wukasch

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Od pewnego czasu zachodzę w głowę co kupić by zacząć przygodę z astrofotografią.

Niestety mam raczej ograniczony budżet (maksymalnie 1200 zł).

Czy bardziej sensowniejszym jest zakup montażu EQ3 i napędu czy bawić się w składanie Fastrona ?

Która opcja da lepsze rezultaty przy mniejszych problemach przy używaniu ?

Może ktoś z Was miał do czynienia z obydwoma urządzeniami i może doradzić ?

 

Zaznaczam że w przewidywalnej przyszłości nie zamierzam nabywać teleskopu a chcę skupić się na fotografowaniu lustrzanką.

 

Z góry dziękuję za podpowiedź

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można fotografować samą lustrzanką lub przy pomocy teleskopu.

Moim zdaniem najbardziej uniwersalnym teleskopem byłby Sky-Watcher 80 ED APO 80/600

ale jest konieczny stabilny montaż co najmniej EQ5 :)

link: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=1525&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_80_ED_APO_80/600_OTAW_Black_Diamond_+_szukacz_+_z%B3%B1czka_k%B1towa_2_cale

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najbardziej uniwersalnym teleskopem byłby Sky-Watcher 80 ED APO 80/600

Edek uniwersalny z DSLR.... Wątpię! Chyba że z czasami ok 60s, a potem wylazi PE.

 

Cześć kolego.

 

Znam FASTRONy. Ostatnia, najlepsza wersja 8T pozwoli Ci na sesje długości ok 70min. Starczy Ci? Jest patent jak to zwiększyć to wielokrotnosci 70 ;-).

Z obiektywem nie więcej niż 200mm przy b. porządnym ustawieniu na biegun pociągnie nawet 2, a może 4min.

Pamiętaj że tu potrzebujesz jeszcze szukacz kątowy i stabilny statyw. Do poniższego urządzenia tylko statyw.

 

Alternatywa dla w/w urządzenia jest na pewno SW Adventurer. O ile z podanym wcześniej obiektywem wyniki SW mogą być (powinny byś) słabsze, o tyle jest on łatwiejszy i szybszy w obsłudze dla początkującego, niż sprzęt Janusza.

Szerokie kadry wychodzą znakomicie z obu urządzeń.

 

Odnośnie fastrona to poszukaj na fb "strona wszystkich użytkowników fastrona" (jakoś tak) i profil Janusz Wiland. On robi tylko z fastrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Fastrona.

Dawno temu, jak nie było jeszcze astrosklepów a w TV często królował Gierek sam coś takiego zrobiłem.

Dwie deski, zawiasy, śruba mikrometryczna i silniczek z przekładnią zębatą i głowica fotograficzna. Pamiętam swoją satysfakcję i radość jak to zaczęło działać i wywołałem pierwsze zdjęcia.

Fastrony Janusza Wilanda to Mercedesy w porównaniu z tym moim. Kup i składaj, wiele się nauczysz, co Ci się na początek przygody z astrofotografią przyda. I nie mając budżetu nie celuj w ED tylko właśnie lustrzanka + ruskie albo enerdowskie tele 135 lub 200 mm f4

Powodzenia.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam wrażenie że nie czytacie dokładnie postów ;)

Czy bardziej sensowniejszym jest zakup montażu EQ3 i napędu czy bawić się w składanie Fastrona ?


Zaznaczam że w przewidywalnej przyszłości nie zamierzam nabywać teleskopu a chcę skupić się na fotografowaniu lustrzanką.

 

A w pierwszej odpowiedzi link do teleskopu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu mogę powiedzieć, że złożyłem sam coś a'la Fastron, wyszło mi ok. 100zł za wszystko + szukacz, który już miałem, i nie korzystałem ze statywu tylko z krzesełka :) Ale do początku zabawy jak najbardziej wystarczy, przede wszystkim do nauczenia się podstaw. Pod ciemnym niebem i z dobrym (jasnym obiektywem) powinny być naprawdę satysfakcjonujące efekty, choć bez elektrycznego napędu to droga przez mękę (obracasz montaż przez cały czas naświetlania ręcznie). Elektryczny napęd to pewnie dodatkowa stówka, ale super wygoda, i z dobrym oprogramowaniem praktycznie początek automatyzacji całego procesu. Pozdrawiam!

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i z dobrym oprogramowaniem praktycznie początek automatyzacji całego procesu. Pozdrawiam!

Dodam że fastrona nie można podpiąć pod laptopa. Jedynie aparat, a to już i tak b. duże udogodnienie.

Do Canona masz np APT.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że fastrona nie można podpiąć pod laptopa. Jedynie aparat, a to już i tak b. duże udogodnienie.

Do Canona masz np APT.

 

Jeśli ktoś sam zrobi sterownik silnika krokowego na Arduino (lub tańszym klonie tegoż) to jest szansa podłączyć całość do laptopa, oczywiście zakładając pewne zdolności elektroniczne, no ale w sumie można trochę znaleźć materiałów w necie :)

Co do Canona - można Magic Lantern zastosować, co odejmuje nam jeden kabelek, choć pewnie i tak najlepiej do lapka podłączyć :)

Notabene: dobry sterownik do Fastrona, nawet bez podłączania do kompa, oraz Magic Lantern pozwalają uzyskać - moim zdaniem - dość wysoki stopień automatyzacji jak na początek przygody. Moim zdaniem możliwość zostawienia sprzętu nawet na 20 minut bez opieki to już duży plus.

EDITED:

Zapomniałem podkreślić największy plus Fastrona: cena. Nie jestem zwolennikiem stawiania wielkich kroków i kupowania na początek sprzętu docelowego. Fastron + jakiś obiektyw na M42 + ciemne niebo pozwolą uzyskać sporo doświadczenia i zachęcające wyniki a przede wszystkim za niedużą cenę będziesz mógł zweryfikować swoje zapatrywanie na astrofotografię jako całość; pozwolą odpowiedzieć na pytanie: czy chcesz w to dalej brnąć? :)

Pozdrawiam!

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś sam zrobi sterownik silnika krokowego na Arduino (lub tańszym klonie tegoż) to jest szansa podłączyć całość do laptopa,

Troche OT. Projekt odwrotny: konwerter USB - port ST4. Dzieki niemu mozna rozpracowac protokol komunikacyjny, by korzystac z gotowego sterownika ASCOM dla autoguidera. Wlasciwie, to w

http://github.com/kevinferrare/arduino-st4/blob/master/ArduinoCode/ArduinoCode.ino

mamy gotowy parser danych z UART i wystarczy przerobic klase Axis na sterowanie korektami napedu Fastrona.

Kontroler mozna zrobic na ESP8266, nadal programujac w Arduino. Dzieki temu zamiast laczyc sie z Fastronem kablowo - cale sterowanie autoguiderem moze odbywac sie po WiFi. Z drugiej strony NodeMCU ma bardzo kiepskie pingi, wiec moze to dzialac z opoznieniem, co pogorszy prowadzenie. Byc moze jednak inne uklady, np oparte na nowszej wersji ESP-12F sa bardziej zwawe.

 

Sa programy, ktore tworza wirtualny port COM ze zdalnej lokalizacji w sieci.

"bidirectionally forwards COM (serial) communication through a TCP/IP connection."

Taki wirtualny port nalezaloby ustawic w programe autoguidera.

Pod Linuksem

sudo socat pty,link=/dev/ttyV0,raw tcp:adresIP:port

Dla Windowsa:

http://sourceforge.net/projects/combytcp

http://sourceforge.net/projects/tcpcom32

 

Notabene: dobry sterownik do Fastrona, nawet bez podłączania do kompa, oraz Magic Lantern pozwalają uzyskać - moim zdaniem - dość wysoki stopień automatyzacji jak na początek przygody.

Sterownik do FASTRONa mozna zintegrowac z wywalaczem do aparatu, np tym opisanym tutaj:

http://groups.google.com/forum/#!topic/pl.sci.kosmos/Sz3tFsyOh4c

 

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 lat później...

Chciałbym przedstawić swój projekt bazujący na wersji Fastronika, który składa się z poniższych elementów.

 

- Fastronik (stara wersja z sklejki, nowa z aluminim)

- Sterpwanie silnikiem krokowym ESP8266 + BYJ28-48 5V + ULN2003

- śruba trapezowa z hamulcem

- pentax K-r

 

Zasilanie dostarczam za pomocą powerbanka. Aparat pentax podłączam do PC za pomocą kabla USB.

Do wykonywania zdjęć używam pakietu pktriggercord, który zapisuje zdjęcia na dysku PC.
Za pomocą skryptu można skonfigurować, żeby oznaczał klatki jako DARK, BIAS, itp.

 

https://github.com/MosEisleyPL/AstroPlatform4Fastronik/wiki

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 17.05.2023 o 14:30, MosEisley napisał(a):

Chciałbym przedstawić swój projekt bazujący na wersji Fastronika, który składa się z poniższych elementów.

 

- Fastronik (stara wersja z sklejki, nowa z aluminim)

- Sterpwanie silnikiem krokowym ESP8266 + BYJ28-48 5V + ULN2003

- śruba trapezowa z hamulcem

- pentax K-r

 

Zasilanie dostarczam za pomocą powerbanka. Aparat pentax podłączam do PC za pomocą kabla USB.

Do wykonywania zdjęć używam pakietu pktriggercord, który zapisuje zdjęcia na dysku PC.
Za pomocą skryptu można skonfigurować, żeby oznaczał klatki jako DARK, BIAS, itp.

 

https://github.com/MosEisleyPL/AstroPlatform4Fastronik/wiki

 

 

Mam pytanie,będzie ten silnik krokowy pracował gdy dam mu napięcie 5V bezpośrednio do sterownika ULN2003?Czy trzeba zbudować układ taki jak kolega podał na stronie internetowej.Srube napędową można ręcznie cofnąć do pozycji startowej.Nie zależy mi na sterowaniu nim z poziomu pilota czy też sterowaniu lustrzanki.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Miesilmannimea napisał(a):

Nie.
Układ potrzebuje jeszcze sygnałów STEP/DIR. ULN to tylko układ wykonawczy, któremu nadrzędny układ musi wydać rozkazy :)

Tak przypuszczałem,że podłączenie napięcia bezpośrednio do sterownika nie załatwi wszystkiego.Dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,mam pytanie.Chodzi mi o podłączenie diody Led.Na poniższym zdjęciu płytki od strony lutowania jeden z przewodów od diody jest połączony przez rezystor ze złączem GND,co by się zgadzało.Chodzi mi o podłączenie drugiego przewodu,ze zdjęcia wnioskuje że jest on podłączony do złącza D4 płytki Node MCU,co odpowiada złączu D0 na module radiowym. Powinien być podłączony chyba do złącza 3.3V na płytce?Dodatkowo według danych napięcie zasilania modułu radiowego to 5V,na zdjęciu płytki jest on podłączony do napięcia 3.3V.Będzie on działał na zaniżonym napięciu?Sory za dziecinne pytania,z elektroniki cienki Bolek jestem.Pozdrawiam.

zlozonyZestaw5.jpg

Edytowane przez Jacek160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.