Skocz do zawartości

ZWO ASI1600MM-Cooled - Testy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, sorry nie masz do końca racji. Zasilana matryca pokazuje zawsze o kilka stopni więcej od ambientu. W wypadku STL jest to 3-5 stopni, w wypadku ATIKa 9 - 6 do 8 stopni. A delta jest podawana FROM AMBIENT TEMPERATURE. Jeśli byśmy tak liczyli jak proponujesz to STL by schładzal do -45 stopni, a tak nie jest :) . No ale w naszych warunkach atmosferycznych to może nie jest takie istotne...

Naprawdę sądzisz, że podałbym tę temperaturę, jeżeli nie wiedziałbym jaka jest temperatura otoczenia? Aha, no to będę musiał żyć z taką opinią :) Trudno.

 

Swoją drogą ASI się aż tak bardzo nie nagrzewa. Podnosi się o ok. 1,5 stopnia - jeżeli używasz ją bez chłodzenia (choć to akurat spekulacyjna opinia, bo nie badałem tego w szczególności - po prostu kilka razy rzuciłem okiem na włączoną kamerę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - np. druga moja kamera (178MM-C) już nie jest w stanie utrzymać takiej temperatury. Nie testowałem jej jakoś szczególnie, ale na oko różnica między nimi to jakieś 5 stopni. Nie wiem jeszcze, czy to jest rozrzut parametru między egzemplarzami, czy ASI1600 ma lepsze chłodzenie od 178.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje od jakiegoś czasu, że z chłodzeniami kamer to ogólnie jest wolna amerykanka, obserwowałem w swoich ATIKach jak różnie się chłodzą zależnie od zasilaczy i wydajności prądowych (zalecanych i ponad) więc te fabryczne wskazania np. kamer bez regulacji temperatury są bardzo przybliżone.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najdziwniejszy bias jaki w życiu widziałem :)

 

Adamie jeśli to nie problem to skontaktuj się z Pavel'em Pech'em (Konihlav na cloudynights). Niech rzuci okiem na klatki kalibracyjne i przy okazji uzupełni sobie bazę danych o kolejny wpis, bardzo jestem ciekaw jak w rzeczywistości wyglądają szumy w tych kamerach.

 

Też takiego nie widziałem :) Czy tylko ja widzę taką delikatną siateczkę/pattern? Czy to jest specyfika tego CMOSa? To oczywiście jest na rozpiętości zaledwie paru ADU, więc nie ma żadnej możliwości, żeby się uwidoczniło w czasie fotografowania, ale nie mniej - wygląda inaczej niż w innych kamerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje od jakiegoś czasu, że z chłodzeniami kamer to ogólnie jest wolna amerykanka, obserwowałem w swoich ATIKach jak różnie się chłodzą zależnie od zasilaczy i wydajności prądowych (zalecanych i ponad) więc te fabryczne wskazania np. kamer bez regulacji temperatury są bardzo przybliżone.

 

Zejdą oponie od innych właścicieli, to będzie wiadomo. Myślę, że będzie dobrze, jak każda da się schłodzić 40 stopni poniżej otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę sądzisz, że podałbym tę temperaturę, jeżeli nie wiedziałbym jaka jest temperatura otoczenia? Aha, no to będę musiał żyć z taką opinią :) Trudno.

 

Swoją drogą ASI się aż tak bardzo nie nagrzewa. Podnosi się o ok. 1,5 stopnia - jeżeli używasz ją bez chłodzenia (choć to akurat spekulacyjna opinia, bo nie badałem tego w szczególności - po prostu kilka razy rzuciłem okiem na włączoną kamerę

Daj spokój Adam, chodzi mi tylko o doprecyzowanie, a pytam bo naprawdę to jest problem na wyjazdach w cieplejsze strony. Ja w ubiegłym roku miałem zamiar trochę uwiecznić Perseidy niechłodzoną ASI 120 MC i liczba hotów była taka , że gwiazd nie było widać a temperatura matrycy była na poziomie 29 stopni. To się do niczego nie nadawało, dlatego mam bzika na punkcie precyzyjnego określenia skuteczności chłodzenia. Np. teraz celuję w SBIGa na wyjazdy bo ATIK zupełnie się nie sprawdził.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Też takiego nie widziałem :) Czy tylko ja widzę taką delikatną siateczkę/pattern? Czy to jest specyfika tego CMOSa? To oczywiście jest na rozpiętości zaledwie paru ADU, więc nie ma żadnej możliwości, żeby się uwidoczniło w czasie fotografowania, ale nie mniej - wygląda inaczej niż w innych kamerach.

 

To od razu rzuciło mi się w oczy, jak przybliżysz to cały bias sprawia wrażenie jakby składał się z 3, 4 wartości tonalnych. To jest dziwne szczególnie, że to kompozycja 100 klatek. Wrócę z pracy to pobawię się tym w fitsworku, rzuciłem tylko okiem przed pracą. Podejrzewam, że to konsekwencja tego że każdy piksel w cmosach ma swoje przetworniki. Bias uśrednia odczyt niezależnie dla każdego piksela, a nie jak w ccd gdzie jest jeden przetwornik dla całej matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej, przy małym szumie odczytu pewnie przy 100 klatkach staje się bardzo regularny, a same piksele mają jakiś taki swój pattern, który jest przez to dobrze widoczny. Mam wrażenie, że po 1000 klatek zobaczyłbym tam szachownicę ;)

 

A patrząc trochę szerzej na temat, to póki co, nie wydaje mi się, żeby robienie biasów w tej kamerze było do czegokolwiek potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój Adam, chodzi mi tylko o doprecyzowanie, a pytam bo naprawdę to jest problem na wyjazdach w cieplejsze strony. Ja w ubiegłym roku miałem zamiar trochę uwiecznić Perseidy niechłodzoną ASI 120 MC i liczba hotów była taka , że gwiazd nie było widać a temperatura matrycy była na poziomie 29 stopni. To się do niczego nie nadawało, dlatego mam bzika na punkcie precyzyjnego określenia skuteczności chłodzenia. Np. teraz celuję w SBIGa na wyjazdy bo ATIK zupełnie się nie sprawdził.

 

Rozumiem i się zgadzam, choć nie wiem, po co od razu pisać "nie sorry, nie masz racji". Moja wina, bo powinienem napisać definicję delta schładzania kamer, a wydawało mi się, że to jest oczywiste - mówimy o różnicy między schłodzoną matrycą, a otoczeniem. Po co komukolwiek inne rozumienie tego parametru?

 

Poprawiam się i podkreślam, że mierzyłem od temperatury otoczenia. Mam nadzieję, że nie muszę tego dokumentować kamerą, bo wolałbym ten czas przeznaczyć na inne parametry? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - np. druga moja kamera (178MM-C) już nie jest w stanie utrzymać takiej temperatury. Nie testowałem jej jakoś szczególnie, ale na oko różnica między nimi to jakieś 5 stopni. Nie wiem jeszcze, czy to jest rozrzut parametru między egzemplarzami, czy ASI1600 ma lepsze chłodzenie od 178.

 

gdzieś widziałem opis 178MM-C, z którego wynika, że do chłodzenia potrzebuje 0,8 A więc na pewno układ chłodzenia jest inny niż w 1600MM-C

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynają pojawiać się zdjęcia od osób, które mają jakieś doświadczenie i powiem szczerze, że teraz to i ja jestem zaskoczony.

Tak się składa, że kilka lat temu zrobiłem zdjęcie NGC6888, które uważałem za bardzo udane. Pochodzi z zestawu bardzo premium, bo FLI ProLine 16803, ASA10", DDM85, etc. Inaczej mówiąc, budżet 6 cyfrowy.

http://astropolis.pl/topic/38797-ngc6888-na-gleboko/

 

Dzisiaj przyuważyłem podobne zdjęcie z ASI1600MMC i trochę mi szczęka opadła. Co więcej, autor wrzucił surówkę (1 klatkę) więc dał mi wyjątkową okazję do porównania z moją surówką z powyższego zestawu. Do tego zrobił je także newtonem 10", choć już nie premium. Abstrahując od porównania optyki chciałem tylko sprawdzić, czy z moim ProLine z tak jasnego newtona złapało się dużo więcej fotonów w trakcie 10 min (on też ma 10 min. sub). No i wygląda na to, że nie - tzn. na jego zdjęciu widać minimalnie więcej fotonów z halpha. Zadziwiające.

 

Zdjęcie przeskalowałem tak, żeby do siebie pasowały. Skala pomiędzy moim, a jego zdjęciem jest - NIEPORÓWNYWALNA.

 

To jego zdjęcie: http://astrochonum.com/Astro/CP/Nebuleuses/NGC6888-2016/NGC6888_full.jpg

 

A tu gif porównujący (kliknij w niego, żeby zobaczyć animację):

NGC6888Ha-camparitionASI1600_FLI.gif

 

Wątek na CN: http://www.cloudynig...50-and-asi1600/

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.