Skocz do zawartości

ZWO ASI1600MM-Cooled - Testy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jest - zobaczcie na tło ciemne (w ASI zarejestrowały się ślady fotonów, których w FLI nie widać) - w astrofoto jasne partie nie są istotne. Zdjęcia mają tak dodane levelsy, żeby uwidocznić tło - przez co ścięty jest histogram po jasnej stronie (do tego są trochę różnie potraktowane - nie ma tu maxima). Myślałem, że nie muszę tego pisać :) Przecież obydwa mają 100% dynamiki i żadne elementy nie się prześwietlone. Jest oryginalny fits w linku. Zobaczcie.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest - zobaczcie na tło ciemne (w ASI zarejestrowały się ślady fotonów, których w FLI nie widać) - w astrofoto jasne partie nie są istotne. Zdjęcia mają tak dodane levelsy, żeby uwidocznić tło - przez co ścięty jest histogram po jasnej stronie (do tego są trochę różnie potraktowane - nie ma tu maxima). Myślałem, że nie muszę tego pisać :) Przecież obydwa mają 100% dynamiki i żadne elementy nie się prześwietlone. Jest oryginalny fits w linku. Zobaczcie.

A racja. Tylko, że w ASI jakieś takie rozwiane się wydaje ;) A może tylko mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest - zobaczcie na tło ciemne (w ASI zarejestrowały się ślady fotonów, których w FLI nie widać) - w astrofoto jasne partie nie są istotne. Zdjęcia mają tak dodane levelsy, żeby uwidocznić tło - przez co ścięty jest histogram po jasnej stronie (do tego są trochę różnie potraktowane - nie ma tu maxima). Myślałem, że nie muszę tego pisać :) Przecież obydwa mają 100% dynamiki i żadne elementy nie się prześwietlone. Jest oryginalny fits w linku. Zobaczcie.

 

W takim razie robiłeś to zdjęcie pod naprawdę marnym niebem, bo u mnie się to rejestrowało. Miasto 3 tys mieszkańców, z ładnie oświetlonym rynkiem, 2 kościołami i w odległości 300m skład budowlany w kierunku południowym ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne ma te gwiazdy, oni chyba nigdy się nie nauczą jak zapewnić optymalne warunki akwizycji

 

Gdyby foto RGB dawało tak spektakularne zdjęcia jak HST królową by była kamerka pokroju ASI224.

 

Dla przykładu jedna moja klatka z tej kamerki, porównajcie skalę i gwiazdki z jego, mam krótszy czas, ale już teraz doświadczone oko wyłapie różnicę z tym co można uzyskać dalej.

 

NGC6888-UHCS-ASI224MC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A racja. Tylko, że w ASI jakieś takie rozwiane się wydaje ;) A może tylko mi się wydaje...

 

Dlatego, że moje jest widocznie ostrzejsze. To jest surówką i publikują ją tu dla osób, które wiedzą, co na nich "czytać". Nie ma to nic wspólnego z tym, co można zrobić z tego zdjęcia (jasność, kontrast, dynamika, etc. - to wszystko jest potem poddawane subiektywnej prezentacji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszne ma te gwiazdy, oni chyba nigdy się nie nauczą jak zapewnić optymalne warunki akwizycji

 

Gdyby foto RGB dawało tak spektakularne zdjęcia jak HST królową by była kamerka pokroju ASI224.

 

Dla przykładu jedna moja klatka z tej kamerki, porównajcie skalę i gwiazdki z jego, mam krótszy czas, ale już teraz doświadczone oko wyłapie różnicę z tym co można uzyskać dalej.

 

 

Hamal, to wynika z faktu, że ty optymalizujesz parametry zdjęć pod rozdzielczość (krótkie ekspozycje). W przypadku prezentowanego zdjęcia celem było zebranie jak największej ilości fotonów, nie rozdzielczość (długie ekspozycje). Trudno ulec pokusie robienia długich ekspozycji. Może kiedyś będę miał możliwość testu i zrobienia takiego zdjęcia z 5 sek. sub-ekspozycji. Ostrość powinna być duuużo lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam porównaj sobie jaka jest różnica poziomów między tłem, a tymi mgiełkami wodorowymi u Ciebie i na zdjęciu z ASI. Face robił to zdjęcie chyba ze środka pustyni ;) Wyraźnie widać ogromną różnicę w poziomie jakości nieba. 2300ADU przez filtr wodorowy? Gdzie robiłeś to zdjęcie?

 

@HAMAL 10 minut

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :)

 

Kamera dla początkujących i średniozaawansowanych będzie całkiem niezła, nikt się nie będzie doszukiwał tego wszystkiego o czym piszecie. Myślę, że większym problemem będzie zgranie wszystkiego optycznie, czyli kolimacja, redukcja komy, płaskość pola.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlatego, że moje jest widocznie ostrzejsze. To jest surówką i publikują ją tu dla osób, które wiedzą, co na nich "czytać". Nie ma to nic wspólnego z tym, co można zrobić z tego zdjęcia (jasność, kontrast, dynamika, etc. - to wszystko jest potem poddawane subiektywnej prezentacji).

 

No właśnie to pewnie przez ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam porównaj sobie jaka jest różnica poziomów między tłem, a tymi mgiełkami wodorowymi u Ciebie i na zdjęciu z ASI. Face robił to zdjęcie chyba ze środka pustyni ;) Wyraźnie widać ogromną różnicę w poziomie jakości nieba. 2300ADU przez filtr wodorowy? Gdzie robiłeś to zdjęcie?

 

@HAMAL 10 minut

 

Pod Warszawą. Poziom jasności tła możesz ustalić znając offeset/biast. Dla przykładu moja ASI ma bias na poziomi kilkunastu ADU (zależnie od ustawień oczywiście). FLI PL miała gdzieś na klikuset ADU, jak nie 1500ADU chyba. Muszę sprawdzić - sorry, nie pamiętam, ale wysoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sprawa z seeingiem?

 

Wiele osób wchodzących w dużą skalę obarcza winą seeing a prawdziwą przyczyną są złe nawyki z małej skali, Na gotowym zdjęciu nie odróżnisz jaka jest przyczyna miśkowatych gwiazd, musiał by człek być przy sesji. Pamiętam jak kiedyś zachwycałem się zdjęciami Adama że ma dzięki DD takie świetne małe słabe gwiazdki (nadal się zachwycam) ale teraz na średnich gwiazdach dostrzegam nieogarnięty problem ciepłego powietrza. Ironią losu jest fakt, że pisząc to, sam robię najbrzydsze zdjęcia ^_^ ale ja walczę jedynie o detal, tak się pocieszam :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Warszawą. Poziom jasności tła możesz ustalić znając offeset/biast. Dla przykładu moja ASI ma bias na poziomi kilkunastu ADU (zależnie od ustawień oczywiście). FLI PL miała gdzieś na klikuset ADU, jak nie 1500ADU chyba. Muszę sprawdzić - sorry, nie pamiętam, ale wysoko.

 

To przytnij levelsami przynajmniej do 1500ADU i zobaczysz że zarejestrowało się przynajmniej tyle co w ASI, pisząc że nie ma tam śladów fotonów naginasz fakty. Gdybyś skalibrował to zdjęcie to byłoby łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to umieszczam surówki. Przypomne jeszcze raz, że zdjęcie, które tu zamieściłem zrobiłem kamerą, za którą zapłaciłem równowartość 10x ASI1600. Po prostu jestem zaskoczyny tym, co widzę, bo zupełnie nie tego oczekiwałem. Zrobiłem w weekend pierwsze strzały w gwiazdy, ale... przyszły chmury i totalnie pozamiatały sesję zarówno w piątek, jak i w sobotę :( No nic - może we wtorek uda się coś zrobić. Szkoda, że nie mam u siebie filtra halpha, bo nabrałem chęci na taki test.

 

PS. Ma ktoś może pożyczyć 2" halpha baadera? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dotarłem do domu, więc mogę na spokojnie pooglądać te klatki. Jeżeli chodzi o sprawność to są bardzo dobre. Zauważ tylko, że Twoja matryca to smok w halpha (sprawność ponad 65% QE w tym paśmie, a w sumie w peak'u QE prawie 75%). Do tego paliłeś klatki 900 sek. więc nie dziwne, że masz na nich najwięcej sygnału ze wszystkich przykładowych.

 

414EXvs314L.jpg

 

Dla porównania osławiona kamera SBIG 2000XM w halpha ma ok. 30% QE.

 

Ile ma ASI1600? Tego chyba nie wie nikt. W każdym razie do wczoraj uważałem, że do halpha się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest sens wyciągać jakieś daleko idące wnioski z tych dwóch klatek, nie wiedząc w jakich warunkach były robione.

Poniżej moje podejście do tego materiału. Dość mocne podciągniecie tła (mniej więcej do wyrównania jasności tych słabych struktur) przy zachowaniu detali w światłach.

Trzeba kliknąć w miniaturke - animowany gif.

 

NGC6888_anim.gif

 

Jak widać klatka z FLI ma praktycznie taką samą ilość detalu w tle, ale już stosunek sygnału do szumu jest zdecydowanie na korzyść ASI.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, wiemy już że przy pomocy kamery możemy zebrać fajny materiał.

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa, to jak z jej szczelnością i w jaki sposób wymienić desicant ? Drugie, ale to pewnie musimy poczekać kilka lat - to ile elektronika wytrzymuje ? No i trzecie, jak z jej serwisowaniem i gwarancją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, wiemy już że przy pomocy kamery możemy zebrać fajny materiał.

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa, to jak z jej szczelnością i w jaki sposób wymienić desicant ? Drugie, ale to pewnie musimy poczekać kilka lat - to ile elektronika wytrzymuje ? No i trzecie, jak z jej serwisowaniem i gwarancją ?

 

1. Wygląda na to, że ASI poszła inną drogą - zamiast ekstremalnie ją uszczelniać to uprościli wymienianie tabletek (w zestawie jest ich kilka, potem można dokupować). Nie wiem, czy to dobrze, czy źle. Wyjdzie w praniu.

 

ASI-Cooled-Cameras-15-1024x768.jpg

 

2. Tu już sam sobie chyba odpowiedziałeś. Nie wiem, co to znaczy "wytrzymałość elektroniki"?

 

3. Gwarancja od importera 24 miesiące - jeżeli kupisz ją w PL oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.