Skocz do zawartości

ZWO ASI1600MM-Cooled - Testy


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna próbka - 13 klatek po 120 sekund, czyli w sumie 1560 sekund (26 minut). H-alpha. Niestety nie pamiętam, czy guidowane, ale chyba tak.

 

Cała klatka:

Pacman_Ha_13x30_ff.jpg

 

Zbliżenie na samego Pacmana:

Pacman_Ha_13x30_crop.jpg

 

PS. Zdjęcie trochę odszumiane. Pokazuje, co można zrobić w krótkim czasie.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna próbka - 13 klatek po 120 sekund, czyli w sumie 1560 sekund (26 minut). H-alpha. Niestety nie pamiętam, czy guidowane, ale chyba tak.

 

Cała klatka:

attachicon.gifPacman_Ha_13x30_ff.jpg

 

Zbliżenie na samego Pacmana:

attachicon.gifPacman_Ha_13x30_crop.jpg

 

PS. Zdjęcie trochę odszumiane. Pokazuje, co można zrobić w krótkim czasie.

 

 

A jaki był (tym razem) seeing?

 

Pytam bo jest szansa porównać globulę Boka z Hamalem ;)

 

http://astrofotografia.republika.pl/bright_dark_nebulae/NGC281.htm

 

Tych najmniejszych gwiazdeczek już na globuli nie widać ale z 3 x mniejszej apertury to może i dobrze, że nie widać (bo by fizyka skrzeczała).

W tym kontekście wydaje się OK.

 

Pozdrawiam

gb.jpg

hml.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to chyba jest "ultimate". Test 120 sekundowych ekspozycji w h-alpha. Zanim to obrobię wrzucam stacka + ddp przesadne, żeby sprawdzić, czy coś się w tle zarejestrowało przy tak krótkich czasach. Hmmm...

 

Lecę do obserwatorium :)

Adam, to foto jest przed ED'ka czy przez TS 100Q F5.8 Q?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W ilości sygnały być może, ale na pewno nie w miękkości. Zrobię test, choć dzisiaj mam ostatnią noc, bo muszę oddać montaż. Może ktoś chciałby pożyczyć jakieś eq6 dla dobra narodu? :P

Adam, sądzę że mógłbym pożyczyć Ci mój EQ6, ale zastrzegam, jest to egzemplarz nieregulowany, nietuningowany, niepaskowany i nie itp. no i jeszcze ma jakieś tam defekty jeśli chodzi o ustawienie na polarną. W zamian za pożyczkę chciałbym tylko opinię czy on do czegoś się jeszcze nadaje i szczere info o tym co pomorze mu być lepszym EQ6 niż jest w tej chwili ;-). Pozostanie też do uzgodnienia sprawa transportu. Daj znać na pw jeśli jesteś zainteresowany. Montaż mógłbym udostępnić w przyszłym tygodniu, ponieważ muszę przytargać ze wsi statyw do niego. Jeśli bez statywu to sprawa jest do dogadania nawet w tym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jednak do dupy kamerka. W jedną nockę można całą półkulę obfotografować. Cztery nocki w roku i zaliczone wszystkie obiekty. I gdzie tu fun? Gdzie martyrologia nieprzespanych nocy i chrząkających obok zestawu dzików? Adam ma rację. Wystarczy byle szkiełko przez okno wystawić i nawet pod największym LP można strzelić w Ha super fotkę. Zamiast podziwiać, że ktoś Simeisa świecił bóg wie ile godzin, ludzie się będą śmiać, bo Asi wystarczy smarknąć set klatek po 5 sekund i pozamiatane... Koniec panowie elitarnego klubu astrofotografów. Tera każdy da radę :)

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jaki był (tym razem) seeing?

 

Pytam bo jest szansa porównać globulę Boka z Hamalem ;)

 

http://astrofotografia.republika.pl/bright_dark_nebulae/NGC281.htm

 

Tych najmniejszych gwiazdeczek już na globuli nie widać ale z 3 x mniejszej apertury to może i dobrze, że nie widać (bo by fizyka skrzeczała).

W tym kontekście wydaje się OK.

 

Pozdrawiam

 

To raczej kwestia ogniskowej i czasu naświetlania. Przypominam, że u mnie to zaledwie 20 min. Gdybym wsadził mu jakiś barlow, to na pewno te gwiazdki by się złapały, a i może po prostu przy dłuższej sesji też by coś zamajaczyło.

 

W tej chwili w obserwatorium leci sobie h-alpha i już wiem, że będzie miazga. Na 1 klatce 5 minutowej widać już piękne obręcze dookoła M27. Zapodałem oczywiście 30 sekundówki, choć wg przyzwyczajeń kusi ustawianie 10 minut na subekspozycję ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, sądzę że mógłbym pożyczyć Ci mój EQ6, ale zastrzegam, jest to egzemplarz nieregulowany, nietuningowany, niepaskowany i nie itp. no i jeszcze ma jakieś tam defekty jeśli chodzi o ustawienie na polarną. W zamian za pożyczkę chciałbym tylko opinię czy on do czegoś się jeszcze nadaje i szczere info o tym co pomorze mu być lepszym EQ6 niż jest w tej chwili ;-). Pozostanie też do uzgodnienia sprawa transportu. Daj znać na pw jeśli jesteś zainteresowany. Montaż mógłbym udostępnić w przyszłym tygodniu, ponieważ muszę przytargać ze wsi statyw do niego. Jeśli bez statywu to sprawa jest do dogadania nawet w tym tygodniu.

 

Byłoby świetnie. W ramach rewanżu zrobię Ci przegląd i tuning tego montażu (pewnie przyda się wymiana łożysk na ślimakach). Odezwę się na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu tak mało te pliki zajmują 4,57mb? Moje z asi zajmują 32.

 

W nagłówku fits jest napisane - subframe. Nie chciałem przy tym teście generować kilkanaście GB danych, tym bardziej, że dookoła M27 nic ciekawego nie ma. Laptop którego mam podłączonego do kamery właśnie skrzeczy z braku miejsca (w ogóle ma dysk niecałe 40GB :P). W weekend postawię tam nowego kompa, bo serwer obserwatoryjny po prawie 3 latach stania i nic nie robienia umarł i nie chce wstać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, przypuszczam, że nie stosujesz reduktora ogniskowej, czyli te fotki faktycznie są z f5.8. Jeśli tak, to czapki z głów jak dobre efekty można uzyskać przy krótkich czasach.

 

Tak się zastanawiam. Czy przepaść między lustrzanką a taką kamerką (pomijając chłodzenie) wynika z faktu, że tam jakieś producenckie "czary-mary" czy może raczej z tego, że lustrzanka ma maskę Bayera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, przypuszczam, że nie stosujesz reduktora ogniskowej, czyli te fotki faktycznie są z f5.8. Jeśli tak, to czapki z głów jak dobre efekty można uzyskać przy krótkich czasach.

 

Tak się zastanawiam. Czy przepaść między lustrzanką a taką kamerką (pomijając chłodzenie) wynika z faktu, że tam jakieś producenckie "czary-mary" czy może raczej z tego, że lustrzanka ma maskę Bayera?

 

To zupełnie inna matryca, tzn. to nie jest CCD, ale CMOS, który charakteryzuje się inna budową. Przekłada się to na ekstremalnie niskie szumy odczytu (c.a 1,5e- vs 15e- w mojej poprzedniej kamerze). Dlatego tak wiele fotonów rejestruje się na krótkiej ekspozycji, bo łatwo im "wyjść ponad szum odczytu", który jest killerem słabej energii w CCD (tam trzeba wydłużać subekspozycje jak się da).

 

A co do porównania z lustrzanką, no to niewiele tu można porównać. Brak maski, inna elektronika, chłodzenie.

 

PS. Teleskop bez żadnego reduktora. Skala w tym zestawie 1,3" kątowej na piksel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ilości sygnały być może, ale na pewno nie w miękkości. Zrobię test, choć dzisiaj mam ostatnią noc, bo muszę oddać montaż. Może ktoś chciałby pożyczyć jakieś eq6 dla dobra narodu? :P

 

Z tym również jestem zmuszony polemizować.. Może to wina tego że nowe icx'y sony są tak dobre w porównaniu ze starymi kaf'ami, ale widzę ile szumu jest na mojej pojedynczej klatce przez filtr wąskopasmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tym również jestem zmuszony polemizować.. Może to wina tego że nowe icx'y sony są tak dobre w porównaniu ze starymi kaf'ami, ale widzę ile szumu jest na mojej pojedynczej klatce przez filtr wąskopasmowy.

 

To jest po prostu inna technologia. CMOS zupełnie inaczej zachowuje się w temacie szumu. Nie sądzę, żeby były większe różnice przy długich ekspozycjach, ale przy krótkich - jest przepaść. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ta matryca ma piksel 3,8um, a CCD przy tej wielkości wydaje się znacznie słabsza. Już sam nie wiem... Przyznaję, że to trochę konsternujące.

 

Widzę Twoje klatki 900 sek. i szum jest znaczny, ale nadal - mniejszy niż w KAF'ach (np. 8300). Porównując się do tych moich klatek nie zapominaj też, że masz:

1. 4x większy powierzchniowo piksel

2. 10" teleskop vs 4" mój

3. jasność f4,8 vs f5,8

 

Mam nadzieję, że pamiętasz o tym ;)

 

Tu 5 minut halpha surowa klatka:

https://www.dropbox.com/s/ntk7fck0iatuxmf/m27-001_300.fit?dl=0

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie pamiętaj też że newton ma obstrukcję zasłaniającą część światła a refraktor nie, skale mamy praktycznie identyczną więc argument o rozmiarze piksela (większy jest niecałe 3 razy) do mnie nie trafia :) Czy średnica ma jakieś znaczenie? Musze jakoś kompensować dłuższą ogniskową i większy piksel ;) Podeśle Ci po pracy M27, porównasz ze stackiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to się zgubiłem z celem Twojej polemiki (i z puentą). Jaka jest Twoja teza, ocena?

Jeżeli dla Ciebie 4" f5,8 refraktor to ekwiwalent reflektora 10" f4,8 to trudno będzie nam dyskutować. Policz sobie proszę efektywność zbierania światła odejmując powierzchnię obstrukcji i potem wróć i podaj tą różnicę w wątku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze możemy od tego miejsca uznać że podpisuję się pod stwierdzeniami które tu już padły, że możemy wszyscy wyrzucić ccd. Milknę już, jestem całkowicie osamotniony po tej stronie barykady i trochę szkoda mi wysiłku na zaciąganie ręcznego hamulca w hype train'e :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest po prostu inna technologia. CMOS zupełnie inaczej zachowuje się w temacie szumu. Nie sądzę, żeby były większe różnice przy długich ekspozycjach, ale przy krótkich - jest przepaść. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ta matryca ma piksel 3,8um, a CCD przy tej wielkości wydaje się znacznie słabsza. Już sam nie wiem... Przyznaję, że to trochę konsternujące.

 

Widzę Twoje klatki 900 sek. i szum jest znaczny, ale nadal - mniejszy niż w KAF'ach (np. 8300). Porównując się do tych moich klatek nie zapominaj też, że masz:

1. 4x większy powierzchniowo piksel

2. 10" teleskop vs 4" mój

3. jasność f4,8 vs f5,8

 

Mam nadzieję, że pamiętasz o tym ;)

 

Tu 5 minut halpha surowa klatka:

https://www.dropbox.com/s/ntk7fck0iatuxmf/m27-001_300.fit?dl=0

 

Adamie,

 

nie mogę otworzyć tego FITSa ani w Maximie ani w Images Plus, może kompresowałeś plik ? Możesz zamienić na otwieralny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nareszcie konkret!

Marek, pozwolisz że będę niezłośliwie krytyczny, ale to dla dobra sprawy:

1. Jeśli odszumiałeś - to za dużo bo zostały artefakty

2. Jesli odszumiałeś - to za mało bo jest szum w tle jak cholera. Może za mało materiału?

Poza tym wygląda to bardzo dobrze.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie pamiętaj też że newton ma obstrukcję zasłaniającą część światła a refraktor nie, skale mamy praktycznie identyczną więc argument o rozmiarze piksela (większy jest niecałe 3 razy) do mnie nie trafia :) Czy średnica ma jakieś znaczenie? Musze jakoś kompensować dłuższą ogniskową i większy piksel ;) Podeśle Ci po pracy M27, porównasz ze stackiem.

 

Popieram. Z punktu widzenia ilości światła padającego na piksel liczy się światłosiła (realna) i skala obrazu. Moim zdaniem tylko tak przeprowadzone porównania kamer mają sens. Newtona spowalnia obstrukcja i jakość luster (i nie jest to pomijalne). W refraktorze transmisja przez soczewki. Nie ma znaczenia średnica lustra (nie wprost). Oczywiście do małego piksela musi być odpowiednio lepsza optyka dla uzyskania odpowiedniego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku to z ED 120 ?

 

Nie to CT10 z korektorem.

 

 

No nareszcie konkret!

Marek, pozwolisz że będę niezłośliwie krytyczny, ale to dla dobra sprawy:

1. Jeśli odszumiałeś - to za dużo bo zostały artefakty

2. Jesli odszumiałeś - to za mało bo jest szum w tle jak cholera. Może za mało materiału?

Poza tym wygląda to bardzo dobrze.

 

Dzięki, wprawne oko wyłapie wszystko :-)

Zrobiłem szybką obróbkę i oszumianie z Astronomy Tools, a ponieważ wyglądało to nieciekawie to dodałem 1% szumu. Na spokojnie poprawię i podmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.