Skocz do zawartości

FireCapture i rozmiar zdjęcia


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Używa ktoś z Was FireCapture? Zauważyłem dziwną rzecz: gdy próbuję robić zdjęcia w pełnej rozdzielczości mojej kamery ASI290MM (1936x1096 pikseli) FireCApture na wyjściu daje mi zdjęcia o rozmiarze 1920x1080 pix. Raczej nie jest to obcięcie fragmentu fotki, a jej skondensowanie (zamiast teoretycznych 0.29"/pix wychodzi mi 0.31). Obawiam się, że mogę w ten sposób tracić na jakości.

Spotkał się ktoś z takim zachowaniem FireCapture?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek a udało Ci się może nagrywać pliki avi z ASI za pomocą FireCapture? Bo u mnie jest możliwość wyboru formatu wideo tylko SER (nie wiem czy to ma znaczenie dla jakości materiału), oraz zapisu pojedynczych klatek fits i tiff.

 

Przepraszam za malutki offtop :)

 

U mnie też nie było problemu z nagrywaniem avi w FC. Może masz zaptaszkowane 16bit w górnej części programu?

2016-08-19_132703.jpg

 

Tu masz program specjalnie do plików ser. https://sites.google.com/site/astropipp/ser-player

Edytowane przez Alien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AVI nie potrafi przechowywać plików 16-bitowych? Jeśli tego nie zaznaczę, to znaczy, ze FC zapisze piksele na 8 bitach, degradując możliwości kamery?

Nie będzie degradować bo astrofotografia planetarna normalnie nie jest w stanie wykorzystać więcej niż 8 bitów. FireCapture ma opcję pokazywania SNR obecnego obrazu - czasami na Księżycu czy Słońcu da się uzyskać na tyle dobry SNR że można włączyć nagrywanie na pełnym zakresie (SER) - 12 lub 14 bitowe dane w zależności od kamery (wtedy znacznik SNR w trybie 8-bitów jest czerwony).

 

Przy fotografii DS poręczniej będzie raczej zapisywać FITS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz włączoną opcję ROI i przycina?

 

Włączonego nie mam:

 

FC1.png

 

Ale (zapis z logu):

 

FC2.png

 

Znaczy się, FireCapture mnie ignoruje? ;)

 

Edit: Próba ustawienia ROI na 1936x1096 nie udaje się (wtedy FC ustawia ROI na 1920x1080).

Klatki 1936x1096 mogę generować innym softem, więc to nie ograniczenia kamery.

 

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja usiłuje zainstalować ten program od 2 lat robiłem 3 podejścia i nadal mi się nie udaje. Albo on jest nienormalny albo ja ^_^ Jak widzę tutoriale/porady autora jak coś grzebie w miejscach do których normalny użytkownik nie powinien nigdy zaglądać to się zastanawiam skąd on się urwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już wiem ^_^ ale czemu mi nie widzi moich ASI -ek? Robię wybór producenta kamerki i bryndza. :uhm:

 

Może jutro napiszę dokładnie z czym walczę to mi pomożecie :)

 

Do tej pory używałem SharpCap ale odkryłem coś co na łapaniu 100 klatek na sekundę nie przeszkadza ale w DS już tak, a mianowicie gnida kiedy kończy naświetlać klatkę to nie wyświetla tej najnowszej lecz poprzednią, mało tego ma często wahnięcia, dana klatka, następna klatka i ponownie pojawia się i zapisuje ta pierwsza, lub zacina się na 4 klatki zapisując identyczne. Ma dziad sporo takich dziwadeł które dyskwalifikują go do użytku DSowego na długie czasy, stąd powrót do tematu FC.

 

Nie wiem jeszcze na ile winna tego bajzlu jest ASI120MM, bo ona widzę jest wyjątkowo w takich zagrywkach, z 224 nie ma aż tylu problemów.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo brak drivera natywnego. Może masz tylko ASCOMowy zainstalowany?

 

A jak to ustalić ?

 

Mam najnowsze sterowniki ASI ze strony, te same też mam na kompie stacjonarnym tylko że 64bit i wszystko ruszyło od razu. Na lapka pobrałem FC wersję 32 naturalnie. Zawsze sprawdza się jedna metoda, kombinować na wszelkie sposoby aż się uda ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć zainstalowane ASCOM i camera drivers z zakładek ze stronyhttps://astronomy-imaging-camera.com/software/

 

 

ASICamera ASCOM Setup V1.0.2.13 i zakładce Camera driver masz pakiet zbiorczy dla wszystkich oprócz asi 120, 034, 130

 

 

Ja tak miałem i wszystko śmigało.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Musisz mieć zainstalowane ASCOM i camera drivers z zakładek ze stronyhttps://astronomy-imaging-camera.com/software/

 

 

ASICamera ASCOM Setup V1.0.2.13 i zakładce Camera driver masz pakiet zbiorczy dla wszystkich oprócz asi 120, 034, 130

 

 

Ja tak miałem i wszystko śmigało.

Po 3 latach uzytkowania Sharpcap i 38 próbach ^_^ uruchomienia na astrolapku FC udało się :D Pośrednio pomógl post Aliena a przyczyną okazał się brak FrameWork3.5 Piszę bo może komuś się przyda. Program próbował się odpalać ale nie widział kamer ASI, teraz śmiga. ASCOM nie był potrzebny ale wołał o FrameWork 3.5 i to mnie naprowadziło.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.