Skocz do zawartości

Odkrycie gwiazdy φ Aqr przez Księżyc - 20 sierpnia 2016 roku


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dzisiaj niedługo po północy obserwowaliśmy zakrycie i odkrycie gwiazdy φ Aqr przez Księżyc. Ten znajdował się niedługo po pełni, dlatego odległość od jasnego brzegu podczas odkrycia była naprawdę niewielka. Ale się udało, dlatego zapraszam do obejrzenia powtórki z dzisiejszej transmisji internetowej ;)

 

Co do zakrycia, to materiał zostawię sobie. Niby widać stopniowe zanikanie gwiazdy, ale pod względem estetycznym wygląda kiepsko :)

 

Parametry: GSO 8" na NEQ6, kamera Altair GPCAMV2 IMX224, gain 100/5000 (minimum), czas 30ms, prędkość 30 FPS.

 

Powtórka (wyższa jakość):

 

Fragment z transmisji:

https://youtu.be/Ww65A-u9Xf0?t=21m5s

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo skokowo .... nie ma ... jest. :o

Możesz to jakoś skomentować? Bywa inaczej? Od czego to zależy? Czy wynikło tylko z tego, że 30 FPS - może dojaśń co to znaczy 30 FPS (wszystkim czytelniczkom i czytelnikom).

 

Pozdrawiam

p.s.

A mogła przeca pełgać ... to by dopiero było :flower:

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem dokładność kiedy nastąpiło do pojawienia się gwiazdy. Moment odkrycia o godzinie 00:30:37.840 (+/-0.01 sek) :)

Byłoby dokładniej, tylko kamera przy takiej rozdzielczości pozwoliła nagrywać w 30 FPS.

 

A skąd brałeś czas? To dobry sposób na przetestowanie dokładności swojego zegara. Ja ostatnio zainstalowałem sobie program Dimension4 do korygowania czasu systemu operacyjnego wg zegarów atomowych. Niestety, dochodzę do wniosku, że zegar w Windows 10 jest skrajnie niestabilny - przy korygowaniu czasu co 30 minut mam i tak różnice do 0.4 sek :-|. W innych odmianach Windowsa pewnie nie jest lepiej.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda ma małą średnicę kątową, dlatego faktycznie mamy tutaj do czynienia z nagłym skokiem. Pojawienie się trwało pewnie nie dłużej niż 2ms, ze względu na ostry kąt. Na 30 klatkach na sekundę mamy czas naświetlania 30ms, a to jest aż 0.03 sekundy. Na szczęście na pierwszej klatce gwiazda jest dość słaba, dlatego można sugerować, że odkrycie nastąpiło pod koniec ekspozycji (między XX:XX:XX.820 a XX:XX:XX.850). Do dokładniejszych pomiarów wymagana byłaby większa ilość klatek na sekundę (sama lustrzanka oferuje mi 50 FPS). Kiedyś patrzyłem ustawienia i najwięcej wyciąga 110 FPS przy 320x240 pikselach, ale dbałem jeszcze o efekt wizualny dla widzów.

 

Gajowy, zegar miałem zsynchronizowany z time.windows.com. Zawsze jakieś porównanie do innych źródeł, nawet jeśli nie mają tam dokładnego czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazda ma małą średnicę kątową, dlatego faktycznie mamy tutaj do czynienia z nagłym skokiem. Pojawienie się trwało pewnie nie dłużej niż 2ms, ze względu na ostry kąt. Na 30 klatkach na sekundę mamy czas naświetlania 30ms, a to jest aż 0.03 sekundy. Na szczęście na pierwszej klatce gwiazda jest dość słaba, dlatego można sugerować, że odkrycie nastąpiło pod koniec ekspozycji (między XX:XX:XX.820 a XX:XX:XX.850). Do dokładniejszych pomiarów wymagana byłaby większa ilość klatek na sekundę (sama lustrzanka oferuje mi 50 FPS). Kiedyś patrzyłem ustawienia i najwięcej wyciąga 110 FPS przy 320x240 pikselach, ale dbałem jeszcze o efekt wizualny dla widzów.

 

Gajowy, zegar miałem zsynchronizowany z time.windows.com. Zawsze jakieś porównanie do innych źródeł, nawet jeśli nie mają tam dokładnego czasu :)

 

Tam mają dokładny (w Win możesz też wybrać inne wzorcowe zegary), tyle tylko, że synchronizacja (przynajmniej u mnie) trzyma jakieś kilka minut maks, do tego sama w sobie nie daje gwarancji wysokiej precyzji. Ciekawe by było porównanie tego z efemerydą zjawiska. Ruch Księżyca jest na tyle dobrze poznany, ze można zegarki regulować ;). Szkoda, że przegapiłem zjawisko :-|.

 

Edit:

Tak wygląda wykres czasu względem zegara atomowego (długie proste, to zcas, gdy komputer pozostawał wyłączony):

Zegar.png

 

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to właśnie bardzo mnie zaciekawiło, bo Stellarium podało odkrycie o minutę wcześniej (!). Potem aktualizowałem czas ponownie i bez zmian. Jak widać, problem z inserterami czasu jest duży. Pomimo dużej dokładności momentu zjawiska (przy 100 FPS da radę nawet do 0.005 sekundy) i tak bardziej niedokładna będzie synchronizacja. Jeśli w przyszłości będziemy uczestniczyć w jakiejś akcji obserwacyjnej, to na pewno jakoś to poprawimy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy Stellarium to dobry punkt odniesienia. Z tego co widziałem, nie korzysta z zaawansowanych efemeryd (opcja DE430 jest opsiana jako eksperymentalna i nieaktywana). Wyślij mi na PW swoje współrzędne geograf. plus wysokość to przeliczę to w Occult4.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.