Skocz do zawartości

Wenus 2016/2017


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Jowisza, zauwazylem przez lornetke o godz. 19;40, ale pewnie mozna wczesniej. Chwile mi zajelo rozstawienie statywu i podlaczenie obiektywu do aparatu, wiec udalo mi sie na 3 fotkach uchwycic jedynie Jowisza, Wenus juz byla za chmurami, ktore jak zwykle sa nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LibMar. Super Wenus.

Ja fociłem wczoraj (dzisiaj tylko oglądałem) - też mi jakieś tam chmurki majaczą:

 

S9.25E; Barlow GSO 2x 2''; ASI290MM. L - około 1500 klatek oraz po 500 na rgb.

20160826_1904_Venus_LRGB.jpg

 

I jeszcze wersja z registax kanału R - widać przebarwienia (zakładam, że to chmurki).

 

20160826_1911_Venus_R_canal_Inverted.jpg

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

I jeszcze wersja z registax kanału R - widać przebarwienia (zakładam, że to chmurki).

 

post-29017-0-52194800-1472333309.jpg

To nie jest "wersja z registax kanału R" tylko maska warstwy Vavelet settings :)

 

Znowu się czepia ... ;) ale nikt w tym wkładu edukacyjnego nie dostrzega :P

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NEQ6 miał być początkowo pożyczony na niecałe dwa miesiące. A ponieważ to się przedłużyło, rozpoczęła się akurat "wieczorna" (a w zasadzie dzienna) widoczność Wenus (elongacja około 22 stopni). Dlatego początkowo nie rozważałem zakupu takiego filtra. Nie spodziewałem się również żadnych detali, a ponieważ coś jakby majaczyło, to starałem się to wydobyć.

 

Przez dłuższy czas będę musiał pracować już na EQ5 (do 2018?), dlatego stawianie na niego GSO 8" nie uśmiecha mi się :) Prędzej wymienię tubę na coś mniejszego, bo kolimacja teleskopu f/4 coraz bardziej mnie przerasta. Już nawet śrubki do lustra wtórnego przydałoby się wymienić, bo trochę uszkodziły się od ciągłego kręcenia śrubokrętem...

 

PS: Kamerka też jest sprzedana :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerkałem ostatnio na Wenus przez Synte 8 i wyglądał jak jakiś płomień świecy. Bywały jedynie takie 1 sekundowe chwile, kiedy mogłem dostrzec, że ma z jednej strony wcięcie. Wiadomo, że jest nisko, ale u Was przecież jest nie wyżej, a nie ma szans aby u mnie otrzymać chociaż kształt planety ;) Zastanawiam się, czy to nie przez dachy okolicznych domów.

 

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem łapać detal dopiero po wyjęciu filtra z przed matrycy .

 

W obecnie posiadanej ASI120MM też wyjąłem , ponieważ jest to kamera B/W i używam filtrów , więc z kolorem nie ma problemu.

 

Szybka przed matrycą to prawdo podobnie Ir-Cut ? , nie wiem , wiem jednak że detal bez niej uwidacznia mi się lepiej .

 

Do Wenus filtr UV wymaga dużej jasności teleskopu , bo jest bardzo ciemny , ogniskowa musi być tak dobrana żeby dało się ustawić ostrość .

Mój poprzedni teleskop nie był zbyt duży , ale dzięki dobremu seeingowi , dobrej ostrości i kolimacji udało mi się złapać niezły detal.

 

Po dodatkowej obróbce w WinJupos można złożyć 2-4 fotki i dzięki de rotacji uzyskać na prawdę ostre i pełne detalu zdjęcie Wenus .

Potem można złożyć je z innymi filtrami i uzyskać kolor , sztuczny lub w miarę naturalny jak na moim zdjęciu powyżej (żółto-białe zdjęcie)

Ja kręcę co najmniej po 10 000 klatek na kanał UV i po 3 000 kl. na RGB .

Trzeba też delikatnie wyostrzać RGB , a UV dość mocno , dlatego tak duża ilość klatek nie zdegraduje nam obrazu i nie wprowadzi artefaktów .

 

post-1607-0-68835800-1416777762.jpg

 

Janusz, ta Wenus to z SCT 8'' i ASI120 ?

Jak tak to bardzo ładna :)

 

Jaką ekspozycję ustawiłeś przy UV (ile ms)?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz mogłeś od razu napisać - gdzie i za ile :)

 

 

Wrattena 47# kupisz praktycznie w każdym sklepie astro za jakieś 45zł :)

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3014&lunety=Filtr_GSO_1,25%27%27_#47_fioletowy

 

Trochę trudniej jest z BG39 - ja kupiłem w UK w UQG Otpics i wyniosło mnie to z przesyłką i cłem 30 funtów (jakieś 160zł). Do Polski przywiózł mi go Peather podczas ostatniego zlotu :)

 

http://www.uqgoptics.com/catalogue/Filters/SCHOTT_SHORTPASS_FILTERS.aspx

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wszyscy skupili swoją uwagę na właściwym zakresie widma to zaraz braknie fioletowych wrattenów ^_^ Ale ciężko będzie Wam coś dobrego uzyskać bo Wenus nisko jest, UV lepiej robić w dzień, i to taki, gdy góruje wysoko.

 

Spoko, sezon dopiero się zaczął. Pod koniec stycznia będzie górować ponad 40 stopni nad horyzontem :)

Teraz jest dobry czas żeby potestować ustawienia i ogarnąć warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.