Skocz do zawartości

Wenus 2016/2017


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli wiatr wieje w ten sposób że nawiewa ci ciepło bloku wtedy taki jest efekt, kiedy wieje tak ze zabiera ciepło bloku za plecy to masz seeing lepszy niż z pola. Wiele lat tego doświadczałem, będąc uzależnionym nie tylko od pogody ale i kierunku wiatru <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko razem , gdzie stał teleskop i ile ?

 

Leszku szacun dla ciebie ale żeby teleskop był wystudzony musi stać na balkonie cały czas mój tak stał w Warszawie w samym centrum miasta 1 km od pałacu Kultury , obrazy miałem czasami w SCT 8" bardzo dobre bez pływów , ale był tam cały czas nawet w lecie w czasie upałów i w zimie przy minusowych temperaturach , ale ja również miałem kilka metrów od MC Dolanda do 22:00 grzały kominy i można było oglądać podobne obrazy , to może być kumulacja u kolegi

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko stwierdzić czy nawiewał czy zabierał. Balkon mam na ostatnim (drugim) piętrze o ekspozycji W, więc przy dominacji wiatrów zachodnich chyba mi nawiewa. W dodatku wszystkie domki w kierunku W są podobnej wysokości, zatem może to być faktycznie ciepło dachów plus dymy z pieców.

Edytowane przez Przemo23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni dzień lutego. Wenus ;). Ju ż bardzo fajny sierp widoczny ładnie wczoraj (na szybko bez rozkładania się ze sprzetem do ftoto), dzisiaj zdążyłem. Jak zawsze EQ3-2, sct 5", point grey firefly, AS2 i Imageshack wersia bez barrlowa i ponizej z barlowem 2x. Seeing do dupy niestety. Stąd z barlowem tak sobie wyszło. Miał być jeszcze uran, ale jakiś syf od zachodu nadszedł i poza wenus nie było nic widać.

 

wenus28.jpg

 

conv_avi6_g3_b3_ap1b.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus na szybko, bardzo szybko i bardzo prosto (wiem, to profanacja fotografii planetarnej, ale nie mogłem się powstrzymać :P ): C60D + DK 210/3540 z nieruchomego statywu 1x1/1000s ISO1600 skala 1:1, środek kadru, godz 18.30, seening fatalny,+11*C.

WENUS.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wenus z wczoraj - miałem okienko pogodowe :)

Jest już coraz bliżej Słońca więc coraz trudniej o dobry seeing i kontrast. Wczoraj było bardzo przeciętnie.

 

Planeta jest już "sierpikiem" poniżej 10% fazy :) Zaczyna się okres kiedy coraz lepiej będzie można obserwować jasny pierścień atmosfery okalający czarny okrąg planety w nowiu. Coś pięknego...

 

Sprzęt:

 

Newton 400/1800 + barlow Edmund Scientific 2,5x + Baader "U" + ZWO IR 850

kompozycja bicolor - zdjęcie z 08.03.2017 + uzupełniona mozaika

 

venus final  08 03 copy.jpg

Venus - size and phase final 08_03.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, mam prośbę. Możesz pokazać jak wygląda samo IR? Mam filtr ProPlanet 742 i chciałem zobaczyć czy w ogóle warto próbować łapać jakieś kontury chmur, oczywiście jak będzie więcej tarczy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, mam prośbę. Możesz pokazać jak wygląda samo IR? Mam filtr ProPlanet 742 i chciałem zobaczyć czy w ogóle warto próbować łapać jakieś kontury chmur, oczywiście jak będzie więcej tarczy..

 

Proszę, samo Ir - tyle, że to jest 850nm

Od biedy powinno być coś widać ale nie przy takiej dużej fazie. Tarcza musi być taki minimum 25-30%

 

Poprzednio też używałem 742nm Astronomika - nigdy nie złapałem żadnego detalu chmur w tym paśmie :(

 

ir.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można próbować także w IR. Rejestracja jednak jest tam trudniejsza i wyniki bardziej subtelne. Na kilkadziesiąt przypadków fotografowania Wenus udało mi się w IR zarejestrować dwukrotnie, przy czym w jednym przypadku obraz był więcej niż satysfakcjonujący. Zwróćcie uwagę aby stosownie dobrać filtr do czułości/efektywności kamery(chipu) w tym zakresie widmowym. Nie mam możliwości zaprezentowania tamtej fotki, gdyż awaria dysku pozbawiła mnie znacznej części moich prac (od tamtego czasu mam dwa dyski z archiwum ;)) jednak możecie popatrzeć na różne przypadki rejestracji w IR m.in. na tych stronach

http://www.danielegasparri.com/Inglese/venus_.htm

http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?category=4

W UV na pewno jest łatwiej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.