Skocz do zawartości

Wenus 2016/2017


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Można próbować także w IR. Rejestracja jednak jest tam trudniejsza i wyniki bardziej subtelne. Na kilkadziesiąt przypadków fotografowania Wenus udało mi się w IR zarejestrować dwukrotnie, przy czym w jednym przypadku obraz był więcej niż satysfakcjonujący. Zwróćcie uwagę aby stosownie dobrać filtr do czułości/efektywności kamery(chipu) w tym zakresie widmowym. Nie mam możliwości zaprezentowania tamtej fotki, gdyż awaria dysku pozbawiła mnie znacznej części moich prac (od tamtego czasu mam dwa dyski z archiwum ;)) jednak możecie popatrzeć na różne przypadki rejestracji w IR m.in. na tych stronach

http://www.danielegasparri.com/Inglese/venus_.htm

http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?category=4

W UV na pewno jest łatwiej.

 

Nie no generalnie masz rację :) Niektórym się udało.

 

Ale ja w tym roku próbowałem Newtonem 400/1800 z filtrami IR 680, 742, 850 i 950nm

oraz z kamerami PG Chameleon3 i ASI 120MM

 

i się nie udało - czasem coś tam było widać ale to raczej były artefakty z ostrzenia niż detal chmur.

 

Nie wiem... może to ten polski seeing :(

Wg mnie do chmur to tylko UV - szkoda zdrowia i nerwów żeby próbować w IR :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój nowy filtr podczerwieni już po pierwszym świetle. Nie wiedziałem, że Wenus może być różowo-fioletowa w podczerwieni. Obraz norlamnie był czarno biały
Wenus, Altair Astro IMX224, ZWO IR850nm, Barlow 2x, ogniskowa około 3200 mm, MAK 127
20% z 1600 klatek

infraredvenur3rp.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografujesz kolorową kamerą z filtrem podczerwieni?

Tracisz dużo sygnału powyżej 850 nm

 

IMX224 Sensor Spectral Response Graph.JPG

 

 

No a stack faktycznie jakiś walnięty...źle złożony?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fotografujesz kolorową kamerą z filtrem podczerwieni?

Tracisz dużo sygnału powyżej 850

IMX224 jest bardzo czuła w IR więc ma to sens :) Najlepsze fotki Neptuna powstały wlaśnie w IR przy wykorzystaniu ASI224

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografujesz kolorową kamerą z filtrem podczerwieni?

Tracisz dużo sygnału powyżej 850 nm

 

attachicon.gifIMX224 Sensor Spectral Response Graph.JPG

 

 

No a stack faktycznie jakiś walnięty...źle złożony?

Moim zdaniem nie tracę dużo, filtr daje mi 100% transmisji (czułość piksela pokrywa się z transmisją filtra).

A stack to niestety wina kolimacji :/ Składam a AS!2, w newtonie problemu nie ma, poza tym pierścień dyfrakcyjny w MAKu wygląda nieciekawie ;) wczoraj go skolimowałem, ale już chyba nie ma szans na Wenus wieczorną

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale już chyba nie ma szans na Wenus wieczorną

 

Jest, jest :)

Do 22 marca warunki wieczorne wciąż będą lepsze od tych porannych więc z filtrem IR spokojnie można próbować wyłapać fazę około 1,5% jeszcze na niebie wieczornym :)

 

A maksymalną fazę 1,004% łapiemy 25.03 około 17:50 - bardzo nisko nad horyzontem (4*) ale przecież chodzi tylko o złapanie sierpika więc jest to możliwe (w IR)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest, jest :)

Do 22 marca warunki wieczorne wciąż będą lepsze od tych porannych więc z filtrem IR spokojnie można próbować wyłapać fazę około 1,5% jeszcze na niebie wieczornym :)

 

A maksymalną fazę 1,004% łapiemy 25.03 około 17:50 - bardzo nisko nad horyzontem (4*) ale przecież chodzi tylko o złapanie sierpika więc jest to możliwe (w IR)

Bardziej mam na myśli warunki pogodowe :) Może jakoś między chmurami jeszcze się uda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ten marny avik nie może równać się z Waszymi fotografiami, ale... jestem z niego na tyle dumny, że postanowiłem opublikować go na YouTube. Jak by nie patrzeć, po raz pierwszy uwieczniłem cokolwiek przez teleskop.

 

Nie wiem tylko, czy tytuł zgadza się z rzeczywistością. Powinienem sformułować go inaczej. "Prezentacja niewychłodzenia tuby, refrakcji atmosferycznej i kiepskiego seeingu" zamiast "Moja pierwsza WENUS" brzmiałoby lepiej i byłoby bardziej zgodne z prawdą. :D

 

Mimo wszystko, miłego seansu! Szczegóły w filmiku i opisie.

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że ten marny avik nie może równać się z Waszymi fotografiami, ale... jestem z niego na tyle dumny, że postanowiłem opublikować go na YouTube. Jak by nie patrzeć, po raz pierwszy uwieczniłem cokolwiek przez teleskop.

 

Nie wiem tylko, czy tytuł zgadza się z rzeczywistością. Powinienem sformułować go inaczej. "Prezentacja niewychłodzenia tuby, refrakcji atmosferycznej i kiepskiego seeingu" zamiast "Moja pierwsza WENUS" brzmiałoby lepiej i byłoby bardziej zgodne z prawdą. :D

 

Mimo wszystko, miłego seansu! Szczegóły w filmiku i opisie.

 

 

No jak masz już filmik to aż żal stacka nie zrobić :)

Do Autostakkerta go i będziesz miał też pierwszą fotkę Wenus :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No jak masz już filmik to aż żal stacka nie zrobić :)

Do Autostakkerta go i będziesz miał też pierwszą fotkę Wenus :)

 

Kurczę pieczone, nie mam pod ręką komputera z Windowsem. :( Spróbuję zestackować ten film w weekend. Dam znać jak poszło. :)

Edytowane przez Snejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.