Skocz do zawartości

TELESKOP + MONTAŻ + OSPRZĘT


BODEK91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów !

Nazywam sie Bogumił , dla znajomych BODEK . Jestem tutaj nowy jak widzicie . Mam nadzieje ze w końcu znalazłem forum z doświadczeniem i poradzicie mi troszkę :)

A więc:

Chciałbym zakupić ( jak w temacie ) Teleskop + montaz + akcesoria

A więc .. od zawsze interesowalem sie Astronomia .. juz od dzieciństwa .. Miałem wczesniej "małą " lunete bo teleskopem tego nie mozna nazwac chodz wygladalo ( haha ) kazdy pewnie od podobnego zaczynal .. teraz na całe szczęscie mój budżet pozwala na zakup czegoś konkretnego .. ogolnie teleskop ma mi posluzyc do Astrofotografii i obserwacji wizualnych ..

To co zamierzam kupić :

Montaż - SkyWatcher Synta NEQ6 GoTo SynScan PRO

Tuba ( tutaj mam najwiekszy problem ) :

1)
Sky-Watcher-N-300/1500-(BKP300/1500)-OTAW-Dual-Speed

2) Tuba_optyczna_GSO_N-254/1000_M-LRN_OTA

3) Tuba_optyczna_GSO_N-305/1200_M-LRN_OTA

Wiem ze rożnica w cenie jest czasem spora ale nie chodzi mi o to , proszę mi powiedzieć czy z tuby w pierwszym wariancie będę o wiele lepiej zadowolony niz z pozostałych ...

Aparat : BEZLUSTERKOWIEC SONY ALPHA 6000 ( prosze mi nie pisac ze sa aparaty specjalne do astrofot tylko czy ten podoła i czy da mi ladne fotki )

Soczewki :

Soczewka_Barlowa_GSO_2x_2%27%27_ED

Filtry :

Filtr_GSO_1,25''


Proszę o jakieś konrety :) No i czy jak kupie tube w 1 wariancie to czy przeciwwagi wystarcza te ktore dostane czy musze dokupic dodatkowo ..


Licze na szybkie odpowiedzi

Pozdrawiam


BODEK

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wymądrzać, bo jest tu wielu z większym doświadczeniem niż ja. Moje zdanie jest następujące:

montaż neq6 to dobry wybór - mocny montaż za rozsądną cenę. Sam taki posiadam i do pewnego poziomu z pewnością będzie wystarczający.

CO do tuby optycznej to wymienione przez Ciebie tuby spokojnie możesz wykorzystać do obserwacji wizualnych.

12 calówki są już trochę ciężkie ale do wizuala (barloł, kątówka, okular) neq6 powinien dać radę.

Chociaż osobiście nie wyszedłbym poza 10 calówkę.

DO astrofotografii są za ciężkie, a na dodatek duże (jeśli nie masz obserwatorium to każdy podmuch wiatru będzie powodował drgania)

Z tych tub, które wymieniłeś lepiej wybrać 10".

Osobiście polecałbym Ci (jeśli koniecznie ma to być Newton):

Tuba optyczna Sky-Watcher N-200/1000 (BKP200/1000) OTAW Dual Speed

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bogumile.

 

To co Ci napisał Jarek jest dobrą propozycją na początek.

Dobrze by było, jak byś coś więcej napisał o warunkach w jakich będziesz prowadził obserwacje.

Miasto czy wieś itd. :)

 

Pozdrawiam.

Stanisław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to bardzo trudno połączyć wizuala z astrofoto. Już nawet nie chodzi o sprzęt. Nocy brakuje. Sam pomyśl. Chmurwy się rozwiały, noc piękna. I co? Pół na obserwacje a drugie pół na astrofoto? No sorki. Jeśli tak planujesz, to chciałbym Cię z błedu wyprowadzić. Pewnie, że się tak da, tylko sensu nie ma. Jeśli będziesz miał większe parcie na astrofoto, to będzie Ci szkoda nocy, bo materiał trzeba zbierać, a jeśli mniejsze, to na ciul było wywalać kasę na zabawki do nocnej fotografii.

 

Gdybym chciał pogodzić obserwacje z astrofoto to IMHO rozwiązanie jest następujące: na paralaktyku odpalasz sesję astrofoto, a na dobsonie obok prowadzisz sobie obserwacje w czasie gdy zbiera się materiał. Podumaj nad takim rozwiązaniem.

 

A co do aparatu, to najmniej kłopotu i przyzwoite zdjęcia wyjdą z Canona. Najlepsze fotki z dedykowanej astrokamery. Czy da się z Sony - nie wiem. Zaprzedałem się Canonowi lata temu. Popatrzyłem na test Soniaka, niestety nie chwalą go pod kątem szumu i długich ekspozycji, więc nie wróżę dobrych rezultatów. Dodam, że o dobry rezultat w astrofoto generalnie trudno. Dużo trzeba się napracować, żeby dojść do przyzwoitych. Do dobrych nie doszedłem, więc nie mnie oceniać.

Edytowane przez Loki
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki wszystkim za odpowiedzi !

 

Może jestem uparty ale chyba jednak które eq6 pro + 12" sky watchera .. zamierzam obserwować wizualnie i czasem astrofoto .. pewnie mi się spodoba to przerzuce się całkiem na astrofocenie bo w końcu sprzęt będzie jak najbardziej odpowiedni .. nie chce dobsona ..

 

Co do Alpy 6000 to właśnie oglądałem zdjęcia kolegi i jestem zadowolony jak najbardziej z takich fot .. wiec nie będę zmieniac specjalnie aparatu .. może będę pierwszym Polakiem co robi foty Alpha 😂

 

Co do miejsca obserwacji ...

 

Mieszkam w Monachium .. ale tutaj nie mam zamiaru obserwować .. będę wyjeżdżać poza miasto ( 30 - 40 km ) niebo tu jest przepiękne ...

 

Mam nadzieje ze je zrobię błędu kupując ten zestaw .. ?

 

Ps: Do czego służy w dosłownym znaczeniu regulacja komy ?

Edytowane przez BODEK91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na to, że te zdjęcia, robione były z użyciem małego refraktora ES 103 f/2.

Tylko zdjęcia planet robione były reflektorem 102/1300 Maksutov Cassegrain

 

Po ludzku to korektor komy służy do korekcji/usunięcia zniekształceń obrazu na brzegach kadru polegających na tym, że gwiazdki są rozciągnięte.

Korektor komy usuwa to zniekształcenie lub znacznie ogranicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

witamy na forum.

 

Widzę, że jesteś pełen energii - to doskonale :-) Zacznijmy od tego, że poprę to co napisał Loki - połącznie astrofoto i wizuala to niezwykle ciężkie zadanie - jak zbierasz materiał to nie oglądasz, jak oglądasz to nie zbierasz materiału. Ogarnięcie i przygotowanie zestawu do zbierania materiału zajmuje trochę czasu i zazwyczaj wtedy odechciewa się tracić czasu na obserwacje, które odbywają się kosztem cennym minut materiału. Chyba, że wizual pochłonie Cię bez reszty wtedy bardzo szybko pozbędziesz się paralaktyka i kupisz dobsona, chociaż teraz mówisz, że go nie chcesz.

 

Jedyny rozsądny wybór jeśli chodzi o teleskopy, które przedstawiłeś to ten 1) 300/1500 f/5 jednakże 12" teleskop newtona na EQ6 do astrofoto? To trochę nieporozumienie, wiesz o tym? W takim wypadku proponuję zmianę montażu na coś lepszego... np Paramount czy np ASA. Od razu zarezerwuj kasę na guiding, bo bez guidingu to co najwyżej zjesz własne nerwy. przy teleskopach newtona f/4 raczej nie ogarniesz kolimacji, która jest kluczowa w astrofotografii. Rozumiesz również, że taka ogniskowa to praktycznie nadaje się tylko i wyłącznie do galaktyk, w przypadku mgławic będziesz kadrował zaledwie część tych, zazwyczaj rozległych obiektów. Myślałeś co chcesz w ogóle fotografować? czy na razie jest to etap "wszystko"? Jeśli wszystko to zrezygnuj z takiej ogniskowej i idź w bardziej uniwersalną 750mm (Sky Watcher 150/750).

 

Napisałeś, że lubisz konkrety - a napisałeś, że kupujesz filtr GSO 1.25" - napisz coś więcej co to za filtr? wodorowy? tlenowy? siarkowy? a może po prostu Luminancja czy np kolor czerwony? do czego ma Ci służyć?

 

Tak więc oprócz tego co napisałeś, dodaj jeszcze:

- kolimator (do kolimacji teleskopu newtona)

- korektor komy (wyżej już CI wyjaśnili koledzy)

- teleskop do guidingu (czy to przerobiony szukacz czy np. SW 80/400)

- kamera do guidingu

- mnóstwo czasu by to wszystko sztywno połączyć razem

- wszelkie złączki, kabelki, przedłużki i takie tam.

 

Co do bezlusterkowca to się nie wypowiem - ale patrząc na opinie to również (podobnie jak Loki) nie wróżę mu przyszłości w astrofoto.

 

a czy nie zrobisz błędu - to zależy od Ciebie. Astrofotografia to wymagające cierpliwości zajęcie (bardzo dużo cierpliwości).

Moja propozycja jest taka - zanim wydasz pieniądze na coś co się uparłeś, to poczytaj trochę forum, pogadaj z ludźmi z doświadczeniem i wybierz coś co spełni Twoje oczekiwania - lepsze to niż wydanie kasy "na emocjach" a potem żałowanie - po co ja kupiłem ten filtr czy tego barlowa, jak za tą kasę mogłem zakupić coś innego.

Na forum są ludzie (włącznie ze mną), którzy podzielą się swoim długoletnim doświadczeniem w tej materii i doradzą coś z czego będziesz zadowolony.

 

Jak masz pytania to pytaj :-)

Paweł

 

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zróbmy inaczej ... bo chyba nie do końca sie rozumiemy .. ;)

Fajnie doglebnie mi wytlumaczyliscie o co biega . ale .. ja to wszystko wiem .:) Chce wam tylko powiedziec o co mi chodzi i zebyscie mnie tez zrozumieli . :)

A wiec :

Do dyspozycji założmy mam 10tys zł .

Chciałbym kupić "coś" czym będę mogl obserowowac niebo .. ( planety , ksiezyc , mglawice i galaktywki ) tak.. wszystko :D Nie oczekuje nie wiadomo jakiego poziomu ... chce po prostu wszystko zobaczyc ... chcalbym tez astrofocic stad paralaktyk ... nie chce by to byly fotki na niewiadmo jakim poziomie .. chce by byly po prostu " w miare " dobre zebym sie mogl czasem pochwalic :)

Moze wy teraz podacie co byscie wy kupili do kwoty 10tys zł na moim miejscu .

rzypomne jeszcze raz . Jetem innym typem czlowieka chyba niz wam sie wydaje . Zawsze dąże do celu... mam dużo cierpliwości .. nie jestem narwany i glupi ze mysle ze w 1 noc zobacze juz mglawice na takim poziomie jak fotki tutaj zamieszczane ... Prosze to zrozumiec i wziac pod uwage i po prostu postarac sie pomóc :)

Wiem .. jestem nowy i juz pewnie macie mnie dość bo marudze :D No ale taki juz jestem .. chce zawsze wszystko wiedziec co i jak sie z czyms ma itd itd ...

CHce to po prostu potraktowac jak Hobby z ktorego bede mogl czerpac przyjemnosc i sie " od chamic "

Czekam na odpowiedzi ...

Sprzęt chciałbym kupić jak najszybciej .. zanim tutaj napisalem sporo czytlem i sie interesowalem tematem ale widze ze w koncu mam do czynienia z ludzmi ktorzy maja o tym pojecia a nie z gosciem co na sile mnie przekonuje zebym kupil od niego uzywke ktora jest tak super ze zobacze przez nia czarna dziure < hahaha > :rofl:

Pozdrawiam i życze miłego dnia ! :albert:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zróbmy inaczej ... bo chyba nie do końca sie rozumiemy .. ;)

 

Fajnie doglebnie mi wytlumaczyliscie o co biega . ale .. ja to wszystko wiem . :) Chce wam tylko powiedziec o co mi chodzi i zebyscie mnie tez zrozumieli . :)

Wszystko wiesz a jednak pominąłeś absolutny must do teleskopów newtona jakim jest kolimator i korektor komy, o guidingu nie wspomnę.

 

Ale skoro tak piszesz, to znaczy, że tak jest.

 

A wiec :

Do dyspozycji założmy mam 10tys zł .

Chciałbym kupić "coś" czym będę mogl obserowowac niebo .. ( planety , ksiezyc , mglawice i galaktywki ) tak.. wszystko :D Nie oczekuje nie wiadomo jakiego poziomu ... chce po prostu wszystko zobaczyc ... chcalbym tez astrofocic stad paralaktyk ... nie chce by to byly fotki na niewiadmo jakim poziomie .. chce by byly po prostu " w miare " dobre zebym sie mogl czasem pochwalic :)

Moze wy teraz podacie co byscie wy kupili do kwoty 10tys zł na moim miejscu .

Sprzęt chciałbym kupić jak najszybciej .. zanim tutaj napisalem sporo czytlem i sie interesowalem tematem ale widze ze w koncu mam do czynienia z ludzmi ktorzy maja o tym pojecia a nie z gosciem co na sile mnie przekonuje zebym kupil od niego uzywke ktora jest tak super ze zobacze przez nia czarna dziure < hahaha > :rofl:

Pozdrawiam i życze miłego dnia ! :albert:

Ok, skoro wszystko wiesz to wiesz również to, jak ukarzą Ci się w okularze (chyba o nich nie wspominałeś w swojej liście) np. mgławice - obiekty o bardzo niskiej jasności powierzchniowej. Nie zobaczysz takich mgławic jak fotki umieszczane na tym forum - bo to są fotki, a w okularze wygląda to inaczej.

Ale nie będę drążył tematu.

 

pytasz się co bym kupił, już piszę:

 

wersja "nie zależy Ci na efektach"

- EQ5 + używanego canona + obiektyw do niego - do robienia zdjęć

- ew. HEQ5 + posadzony na nim DSLR + obiektyw do zdjęć

- 10-12" dobsona z okularami (+ kolimator) do obserwacji

- cała możliwa kabelkologia.

 

jeśli natomiast chcesz się skupić na czymś konkretnym to:

- EQ6

- Newton 150/750 + kolimator + korektory komy (ew. refraktor ED80)

- używanego canona (np 40D) lub tańszą dedykowaną kamerę CCD/CMOS

- szukaczoguider przerobiony by można było wpiąć/wkręcić kamerę do guidingu

- kamerę do guidingu (np QHY5)

- złączki i kable by to ogarnąć

 

ew. Dużą aperturę na dobsonie + dobre okulary - to jeśli pójdziesz ścieżką obserwacji

 

Pozdrawiam i również życzę miłego dnia :-)

Paweł

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie trudno będzie Ci pogodzić dwa skrajne zastosowania (astrofoto i wizual).

W efekcie będziesz miał zestaw, który będzie pewnym kompromisem i tak na prawdę nie będzie ani (w ramach tego budżetu) zoptymalizowany pod jedno ani pod drugie zastosowanie. Dlatego trudno jest odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Uważam, że propozycje Pawła są bardzo rozsądne.

Upierasz się przy dużej aperturze pewnie ze względu na wizuala ale na tym montażu ona raczej wykluczy astrofoto.

Więc jak chcesz kupić dużą aperturę (300 lub 250) to zakładasz, że będziesz raczej obserwował, a dodatkowo będziesz mógł robić zdjęcia planet i czasem jakąś galaktykę :D

 

Pozdrawiam,

Jarek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem skąd się bierze błędne myślenie. Wychodzisz z założenia "mam 10 tys. - na pewno wystarczy na wszystko." Nie starczy. 10 tys. to za malo na astrofoto, a Ty jeszcze chcesz sprzęt obserwacyjny do wszystkiego. Czyli potrzebujesz zestaw do astro, zestaw obserwacyjny do DS-ów, zestaw obserwacyjny do planet. Proponuję dorzucić jeszcze teleskop słoneczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie trudno będzie Ci pogodzić dwa skrajne zastosowania (astrofoto i wizual).

W efekcie będziesz miał zestaw, który będzie pewnym kompromisem i tak na prawdę nie będzie ani (w ramach tego budżetu) zoptymalizowany pod jedno ani pod drugie zastosowanie. Dlatego trudno jest odpowiedzieć na Twoje pytanie.

 

Astrofoto na sprzęcie do wizuala to wyższa szkoła jazdy, którą opanowało niewielu. Jeżeli już chcesz mieć i jedno i drugie to do wizuala - tak jak mówisz - Newton. Do astrofoto - jakiś Canon, + dobry obiektyw L która posadzony na paralaktyku da więcej radości niż bezlusterkowiec podpiętu do Newtona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to, co proponował Paweł dwa zestawy :)

Jeśli koniecznie ma być jeden to trzeba iść na jakieś kompromisy.

To tak jakby chcieć kupić super sportowe auto i terenówkę w jednym...

Wyjdzie SUV... czyli ani to ani to.

No chyba, że ktoś ma nielimitowany budżet to może ;)

Moim zdaniem łatwiej złożyć zestaw do astrofoto i wykorzystywać go do wizuala niż odwrotnie.

Stąd propozycja mniejszego newtona na paralaktyku (z guidingiem itp. powinien zmieścić się w 10k)

Jednak duża apertura, której chce Bodek stawia bardzo duże wymagania jeśli chodzi o astrofoto.

 

Ja dlatego zaproponowałem newtona 200/1000 (paweł proponuje 150/750 jeszcze lepiej), bo można już nim sporo zobaczyć, a przede wszystkim można nim robić zdjęcia i nie wymaga to doktoratu z astrofotografii... Na dodatek nie jest drogi więc po pewnym czasie można podjąć decyzję, w którym kierunku chce się iść.

 

Piszę to wszytko, bo sam przeszedłem podobną drogę... Chciałem i to i to. Jednak Gdy zacząłem focić to już nigdy nie przekonfigurowałem zestawu żeby robić obserwacje wizulane. Ostatecznie zdecydowałem się na foto i wymieniłem Newtona na APO. ( mógłbym wymienić też newtona z wyższej półki ale to inne pieniądze, a do tego jak Proponował Paweł musiałbym wymienić montaż, a to jeszcze większe pieniądze) ;)

 

Nie wiem, czy udało nam się coś Ci doradzić ale odpowiedź na Twoje pytanie wcale nie jests prosta i oczywista i zależy od tego w jakim kierunku rozwiną się Twoje zainteresowania. My jedynie możemy podzielić się własnymi doświadczeniami.

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest prosta nie jest .. dlatego tu także jestem :)

 

Chyba jednak kupie Newtona 150/750 tak jak proponował Paweł lub tego co ty 200/1000 ..

 

Mam nadzieje ze obserwacje wizualne przyniosą mi radość i astro foto także będzie na w miarę dobrym poziomie ?

 

Teraz mi powiedzcie jeżeli to nie problem co dokładnie potrzebuje do tej tuby .. jaki montaż , soczewki , quid itd itd . Wszystko żeby był komplet . Najlepiej z linkami .. lub przyczynajmniej całymi nazwami .. wiem wiem jestem maruda i w dodatku wymagam no ale jak już radzicie tak to proszę o dokładne info :)

 

PS : podjąłem decyzję ze z Sony zostaje ...

 

Pozdro Astro Świry :)

 

Bodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinieneś do tego kupić następujące elementy (mogą być oczywiście inni producenci itp.):

korektor komy: http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2011&lunety=Korektor_komy_2%27%27_do_teleskop%F3w_Newtona_(GSO)

jakiś guider scope np. taki: http://teleskopy.pl/Luneta-do-guidingu--60-mm-f-=-210-mm-/-1,25--+-T2-z-opraw%C4%85-regulowan%C4%85,-dovetailem-i-mikrofocuserem-teleskopy-3158.html

kamerkę do guidingu: http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2099&lunety=Kamera_QHY_5_(mono,_CMOS,_do_guidingu)

kolimator: http://teleskopy.pl/Kolimator-laserowy-do-teleskop%C3%B3w-Newtona-1,25--(GSO)-teleskopy-2692.html

 

do tego przydałby się laser lub okular z krzyżem. No i pewnie przejściówka do Twojego aparatu oraz hub usb, kable itp.

 

Jeśli chodzi o wizual to nie podpowiem ale pewnie koledzy, którzy dużo obserwują chętnie pomogą :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Sory za zwłoke ale musialem przemyśleć kilka kwestii bo juz mi taki mętlik w głowie zrobiliście ze każdy by zgłupiał :D

Więc "chyba podjąlem " decyzje choc jeszcze nie jestem przekonany ..

Montaż ( na 99% ) - http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1460&lunety=Monta%BF_SkyWatcher_Synta_NEQ6_GoTo_SynScan_PRO_(g%B3owica_+_tr%F3jn%F3g_polowy_stalowy_2%27%27)_NEQ-6

Tuba ( tutaj jeszcze niestety nie jestem przekonany ) - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_328&products_id=1525&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_80_ED_APO_80/600_OTAW_Black_Diamond_+_szukacz_+_z%B3%B1czka_k%B1towa_2_cale%C2%A0

lub

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2068&lunety=Tuba_optyczna_GSO_N-254/1000_M-LRN_OTA

lub

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2361&lunety=Tuba_optyczna_GSO_N-305/1200_M-LRN_OTA

lub

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2463&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_N-300/1500_(BKP300/1500)_OTAW_Dual_Speed

Wiem , wiem , upieram sie jak glupi do 12 calowek .. ale .. podjalem decyzje ze bede ogladac narazie wizualnie i od czasu do czasu cykac zdjecia po zakupie gwintu T2 .. nie mowcie mi teraz ze jak wizual to dobson .. bo w inncyh tematach nie mieliscie problemu z paralaktykiem jak ktos sie pytal ;)

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1634&lunety=Pier%B6cie%F1_T2_(M42x0,75)_do_Sony_NEX_(mocowanie_Sony_E)

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1749&lunety=Soczewka_Barlowa_GSO_2x_2%27%27_ED

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3009&lunety=Filtr_GSO_1,25%27%27_#11_zielono_-_%C5%BC%C3%B3%C5%82ty

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2011&lunety=Korektor_komy_2%27%27_do_teleskop%F3w_Newtona_(GSO)


I teraz pytanie , czy warto zainwestowac w kolimator laserowy .. te 200zl + oge przeznaczyc ..

Do tego czy montaz i tuby posaidaja juz torby do transportu czy trzeba je kupowac osobno ?

Pozdrawiam ASTROMISIE :D



BODEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jedno pytanie - czy wiesz ile waży OTA 300/1500? Proponuję zapoznać sie z tym aspektem astrnomii i astrofotografii amatorskiej.

Koledzy zapomnieli wspomnieć o oprogramowaniu do zabawy w astrofoto - pozycja niebagatelna i niezbędna.

Powodzenia!

Acha, to się gdzieś przewinęło ale nie zapomnij kupić drabiny do wizualnych obserwacji na paralaktyku.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.