Skocz do zawartości

Pentacon 5,6/500


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Tą ciężką kolumbryne typu Petzwala, chyba tylko do astrofoto???

Jak mi wpadnie w rece to dam znać 8)

Obecnie mam Rubinary 500/5.6 z lepszą korekcją oraz kilkakrotnie lżejsze i krótsze od tego wiekowego już Pentacona, wiesz ile on waży ??? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A kto Ci takich bzdur nakładł do głowy ???

Rubinar 500/5,6 to wspaniały astrograf z płaskim polem i wspaniałą korekcja w całym polu widzenia, lekki, zgrabny poręczny ale wymagajacy bo ma maleńkie krążki rozproszenia i wymaga prowadzenia jak "soczewkowa ogniskowa" rzędu 1000 mm ;D ;D ;D

Robię nim fotki Astro od początku jego produkcji czyli ponad 10 lat i nie miałem jak dotąd powodu narzekać na jakość dawanych w astrofoto obrazów!!!

Ma multispektralną korekcją chromatyczną której nawet APO mogą mu tylko pozazdrościć :-*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszku:)

 

astrofotografia takich cudów o jakich piszesz nie wymaga ;D

ja fotam głównie rosyjskimi obiektywami soczewkowymi i jest super!

a ruminar się ciągle rozjeżdża i ustawić w nim ostrość tak na 100% to nie lada sztuka. Pomijam fakt ,że rubinar jest strasznie czuły na temperature a to mnie denerwuje. Nie mogę pozwolić sobie na coś takiego, że np. planuje zrobić fotkę Laguny z 40min exp. i potem po wywołaniu okazało sie, ze nie ma ostrości albo temp. się zmieniła ::)

Sorry, ale coś takiego mnie nie bawi ;D

A Na moim Tairze (4,5/300) raz ustawiłem ostrość na stałe i bez względu czy jest -20 czy +15 nie widać różnicy (testowałem) ;D

 

pozdrówko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli zadowala Cię średnica krążków rozproszenai Taira na poziomie 50 mikronów to proszę bardzo i życzę powodzenia a ja pozostanę przy trudniejszym do uprowadzenia ale z o wiele lepszą korekcją Rubinarze 500/5,6.

Z ogniskowaniem poradziłem sobie robiąc fotke przy minus 17 stopniach i przy plus 20 i wyznaczyłem różnicę ogniska w nastawach, wszystko w środku to zwykła rozszerzalność liniowa materiału i banalny wykres, metryczka do stosowania dla dowolnej temperatury ;D ;D ;D

Kalka milimetrowa (i kropla lakieru nitro dla zabezpieczenia jej przed wilgocią) pod wskaźnikiem ostrości pozwala ustawić pierścień ostrości z dokładnością do 0.3mm co zupełnie wystarcza do prawidłowego zogniskowania obiektywu ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszku ;D

 

można by gadać ale ja jestem zadowolony z takiego krążka i z takich zdjęć:

rosetta.jpg

w tym przypadku jest to exp 30min dlatego gwiazdy są troszkę rozlane i obiekt kadrowany.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ja też byłem na pewnym etapie zadowolony z takich obrazów gwiazd ale apatyt rośnie w miarę jedzenia i już nie jestem :-*

Zdjęcie jest superzaste a ?Rozetta to nie najłatwiejszy obiekt zimowego Nieba ale brakuje mu rozdzielczości co mnie trochę już przeszkadza ;)

To może moje designerskie, optyczne skrzywienie zawodowe w dążeniu do perfekcji optyki i nie przejmój się tym zabardzo bo robisz naprawdę piękne foty na które ja teraz nawet nie mam czasu :-[ :- :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;D

Jak na ogniskową 300mm to rozdzielczość jest bardzo dobra zważywszy na to, że obraz ten jest kadrowany a po 30min naświetlania gwiazdy w emulsji sie rozlewają - nie jest to CCD.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

dzięki za pomoc i jestem zainteresowany raczej tym:

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...;category=12878

 

ale aukcja kończy się 1.06 i jak by sie udało tak do 130-150euro z przesyłką to było by dobrze.

czy są jakieś koszty poza przesyłką?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.