Skocz do zawartości

ASI178MM-C i próby fotografii DSO


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiedziałem czego się spodziewać więc ostrożnie podszedłem do chłodzenia matrycy. Nie chciałem aby akumulatory rozładowały się w połowie sesji. Mam jeszcze ponad 20 takich akumulatorków więc zrobię porządny zasilacz, który wytrzyma chłodzenie na maksa przez wiele godzin

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiałem się nad tym i doszedłem do zaskakującego wniosku, że nie ma znaczenia jaki stosujemy gain jeśli tylko nie przepalimy jasnych obiektów. W końcu liczy się tylko sumaryczny czas naświetlania, a tym samym ilość zebranych fotonów. Aby mieć dostęp do pełnej pojemności studni gain powinien wynosić 0. Stąd już prosty wniosek, że najlepiej stosować mały gain i ekspozycje, które nie spowodują przepalenia jasnych gwiazd. Następnym razem sprawdzę to w praktyce. Jedyne ograniczenie w moim przypadku to maksymalny czas w jakim gwiazdki nie będą jeszcze poruszone. Z drugiej strony spróbuję wysokiego gainu i wiele krótkich ekspozycji. Powinno wyjść na to samo

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba właśnie gain = 0 nie odpowiada pokryciu całej studni kamerki, tylko tą wartość trzeba dobrać doświadczalnie. Tayson miał fajny link o tym, może poda :)

W kamerach 16 bit tak to właśnie działa, że się ustawia tak, żeby cały zakres był pokryty i git. Ale na mniejszej ilości bitów obawiam się, że przy ciemniejszych obiektach może być koniecznie podniesienie gainu, bo po wyciągnięciu w obróbce obiektu, który miał np jasność 128 ADU, okaże się że mamy obiekt zapisany na 7 bitach, więc na zdjęciu wynikowym pojawią się gradienty. Podniesienie gainu rozciągnie obiekt na pełne 8 bitów lub więcej i nie będzie już tego problemu.

A z tym nieprzepalaniem jasnych gwiazd to raczej przesadzona sprawa, bo przy takim poziomie jasności zdjęcia obiekt zginie, będzie prawie czarny. Gwiazdy na zdjęciu są nieporównywalnie jaśniejsze i żeby sensownie naświetlić obiekt trzeba je przepalić. Tak to wygląda np w moim Atiku 383 - zawsze jaśniejsza część gwiazd jest przepalona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba właśnie gain = 0 nie odpowiada pokryciu całej studni kamerki, tylko tą wartość trzeba dobrać doświadczalnie

 

wykres ze strony ZWO wyjaśnia sprawę

https://astronomy-imaging-camera.com/products/asi-cooled-cameras/asi-178mm-cool/

dla przetwornika 14 bit i studni 15ke gain 0 niemal dokładnie odpowiada pokryciu całego zakresu dostępnych wartości (ilości elektronów)

wzmocnienie np. 4x (gain=100) oznacza 14-to bitowe próbkowanie (około 16k różnych wartości) 4250 elektronów czyli w rzeczywistości mamy rozpiętość około 12 bitów

dokładnie to samo możemy zrobić programowo bez wprowadzania dodatkowych szumów od wzmacniacza odczytu

jeśli jakiś element fotografowanego obiektu naświetli piksel tak, że znajdzie się tam 16 elektronów to nawet jeśli pomnożymy je przez 100 uzyskując ADU 1600 nie zwiększymy ani odrobinę rozpiętości tonalnej. 1 elektron to będzie ADU=100, 2 dadzą ADU=200 itd. Nadal będziemy mieli rozpiętość 4 bitów tylko każdą wartość pomnożoną przez 100

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZbyT

 

"Jedynym programem jaki mam do akwizycji jest FireCapture 2.5 beta. Niestety nie znalazłem możliwości sterowania chłodzeniem kamerki. Chłodzenie pracowało ale temperatura matrycy schodziła tylko o około 5oC poniżej otoczenia

 

(...)

 

ktoś podpowie jak sterować chłodzeniem kamerki nie posiadając Maxima?"

 

 

W FC jeśli przyciśniesz przycisk "Gamma" to rozwiną Ci się pozostałe - mi.in. "Target Temperature".

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki dawać więcej zdjęć!

 

Tamron 70-200/2,8 ogniskowa 200

pojedyncza klatka 60 sekund gain=12

obróbka to tylko krzywe

zdjęcie zrobione w warunkach miejskich. Zasięg w zenicie około 3,2 mag

wczoraj zapomniałem o filtrze UV/IR cut ale dzisiaj już będzie z filtrem :)

zrobiłem około 100 takich zdjęć ale mam jakiś problem ze stackowaniem i dlatego na razie tylko jedna klatka

 

_60s_12g_20160907234729328_188.png

 

pozdrawiam

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ustrzelił ktoś coś z około 750 mm ogniskowej?

 

MAK127 ma ogniskową 1500 więc z reduktorem 0,5x wychodzi 750 mm

wcześniej masz fotki z tego zestawu

zastanawiałem się nad Makiem 180 z reduktorem ale to już wyjdzie 1350 mm co da skalę 0,4"/piksel

 

pozdrawiam

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no cóż , ale w linku teleskopy service , który podałem na poprzedniej stronie stoi IR blocking filter built in - no additional IR-cut filter necessary

i w kolejnym opisie piszą o kolorze , więc może pomyłka

 

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, czy masz możliwość sprawdzenia jak kamera radzi sobie z foto Słońca w h-alfa? Na forum Solarchat znalazłem info, że coś jest nie do końca jak trzeba: http://solarchatforum.com/viewtopic.php?f=4&t=20998

Jeśli to się potwierdzi to moje zamówienie z akcji Adama nie będzie miało sensu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obawiam się, że nie złapię ostrości w pestce. Musiałbym dodać Barlowa, a wtedy może wyostrzy

jeśli jutro będzie słonecznie to sprawdzę

 

 

no cóż , ale w linku teleskopy service , który podałem na poprzedniej stronie stoi IR blocking filter built in - no additional IR-cut filter necessary

i w kolejnym opisie piszą o kolorze , więc może pomyłka

 

 

na stronie ZWO było napisane, że filtr UV/IR mają kamery kolorowe, a mono mają zwykłe szkiełko

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe. Sądziłem, że przy kamerkach sprawa ostrości to wyciąg i odpowiednie złączki i przedłużki. Czy kamerka sama w sobie może robić problemy z łapaniem ostrości i jedyne co można zrobić, to kupno innego modelu, czy może to zależy od tego jak została wykonana, przez konkretną firmę i ta sama matryca w kamerce innej firmy będzie działać prawidłowo?. Jeżeli Ktoś może to wyjaśnić, to proszę o komentarz.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.