Skocz do zawartości

ASI178MM-C i próby fotografii DSO


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

Zbyszku, czy masz możliwość sprawdzenia jak kamera radzi sobie z foto Słońca w h-alfa? Na forum Solarchat znalazłem info, że coś jest nie do końca jak trzeba: http://solarchatforum.com/viewtopic.php?f=4&t=20998

Jeśli to się potwierdzi to moje zamówienie z akcji Adama nie będzie miało sensu...

Kurcze, ja też o niej myślę do Słońca...

 

A to ciekawe. Sądziłem, że przy kamerkach sprawa ostrości to wyciąg i odpowiednie złączki i przedłużki. Czy kamerka sama w sobie może robić problemy z łapaniem ostrości i jedyne co można zrobić, to kupno innego modelu, czy może to zależy od tego jak została wykonana, przez konkretną firmę i ta sama matryca w kamerce innej firmy będzie działać prawidłowo?. Jeżeli Ktoś może to wyjaśnić, to proszę o komentarz.

Tu chyba chodzi po prostu o to, że ognisko jest za głęboko w tym teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta kamera ma spory backfocus i to w dodatku z gwintem T2 lub tuleją 2". Do Coronado muszę założyć przejściówkę na 1,25" co jeszcze oddali matrycę, a nawet z Chameleonem miałem problem z uzyskaniem ostrości. Wszystko przez mały zakres ogniskowania w PST

gdy założę Barlowa to uzyskam f/20, a to bardzo dużo jak na piksel 2,4um

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku, czy masz możliwość sprawdzenia jak kamera radzi sobie z foto Słońca w h-alfa? Na forum Solarchat znalazłem info, że coś jest nie do końca jak trzeba: http://solarchatforum.com/viewtopic.php?f=4&t=20998

Jeśli to się potwierdzi to moje zamówienie z akcji Adama nie będzie miało sensu...

Ostatnie moje zdjęcia robiłem tą kamerą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maro czemu taką ostrość masz?

Ciekawy szyk zdania . Wracając do meritum , to nie jest moim zdaniem kwestia ostrości . Ustawiam na maskę Bahtinova i nie sądzę ,aby zmieniała się w trakcie . Podobny objaw miałem w sct z reduktorem 6.3 , kiedy był źle ustawiony backfocus . Aśka nie ostrzy z ts 65Q bez dodatkowej przejściówki , wyciąg jest wysunięty na 37mm i dodatkowo 40 mm przejściówka t2 .To na razie teoria , być może gwiazdy robią się plackowate z uwagi na wysoki gain .pozdrawiam

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dla wielkości ampglow ma znaczenie temperatura sensora? Przy jakiej temperaturze naświetlane były powyższe klatki? Jak się uda to może dziś pociągnę też takie klatki testowe u siebie.

Na razie próbowałem tylko max 120 sekund przy -15 stopniach i tam nie widziałem ampglow. Poniżej M51 20x120 zmniejszone x2 z APO80 f/4.74 na warszawskim zaświetlonym niebie - gwiazdki pojechane bo biegun był nawet bardziej na ucho niż na oko (nie widzę północy z balkonu ;).

 

m51 20x120.jpg

 

Edytowane przez Mik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Darki też masz bin2?

 

Śliczny Ampglow, pierwszy mój odruch był taki ze przecież tam nie ma tak jasnej gwiazdy ^_^ potem do mnie dotarło ze to przecież temat o 178 :hmmm:

 

Aż otworzyłem mapę nieba, bo zwątpiłem w swoją znajomość tego obszaru nieba :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dla wielkości ampglow ma znaczenie temperatura sensora?

Ma znaczenie, dokładnie takie samo jak widoczność hotów, czyli z grubsza jest to proporcjonalne do temperatury.

 

Czyżby darki nie potrafiły zredukować ampiglow przy bin2 , bo przy bin 1 nie było problemu , walczę już od dwóch godzin i nic, pewnie robię coś źle.

Przy bin2 ampglow będzie 4x silniejszy. Ja miałem problem z ampglow za czasów focenia Nikonem. Też był bardzo mocny, choć nie zajmował tyle miejsca. Darki nie wyrabiały. Sytuację poprawiło przestawienie opcji stackowania darków z average na maximum w DSS. Wiem, że to trochę głupie, ale efekt był dużo lepszy. Szczątkowy ampglow można na koniec zredukować sztucznym flatem, ale to nie na każdym obiekcie. Nie mam pojęcia, dlaczego ampglow na darkach jest jakby za słaby w stosunku do lightów, bo skoro nie redukuje się całkiem, to tak chyba jest.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.