Skocz do zawartości

ASI178MM-C i próby fotografii DSO


ZbyT

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem fajnie wyszło chociaż jak dla mnie za duży kontrast.

Wczoraj próbowałem się z M101 ale tylko 300 sekund ale na niebie było jakieś mleko plus fociłem pod lampy na parkingu i ampglow mimo że wyszedł to był przez cały ten badziew słabo widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj znowu trochę się pobawiłem Aśką i po północy na balkonie pojawił się Crescent więc spróbowałem w Ha. Obróbka w nocy na szybko na laptopie więc totalnie zwalona ale jak dla mnie źle nie jest. 20x180 sekund tubka APO80 f/4.74. Nie mam darków więc na razie crop z centrum i zmniejszone 2x, chamsko odszumione bo wyłazi mi dużo hotspotów - próbowałem wczoraj nauczyć się ditteringu (Maxim) ale muszę chyba dokładniej montaż na polarną ustawić bo wariował guiding tak, że zrezygnowałem.

 

[EDIT] W weekend podpiąłem kamerkę do małego Lunta35 i niestety nie da się złapać ostrości - matryca jest za głęboko (albo to wyciąg Lunta jest za długi ;) - swoją drogą czy da się w Luncie wymienić wyciąg z niewygodnego helikalnego na inny?)

 

 

NGC6888 3.jpg

Edytowane przez Mik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z pracy to wrzucę całą klatkę - mam tam dokładnie takiego samego "ładnego" ampglowa jak u Ciebie ;). Gain ustawiłem na 100 na próbę - nie wiem czy z gainem = 0 byłoby inaczej ale na pojedyńczych klatkach było ok więc zostawiłem.

 

Przed NGC6888 bawiłem się w różne ustawienia gaina ale niestety nie pamiętam jakie były. Poniżej cropy ze zmniejszonych 2x klatek M27 10x180 Ha i Orzeł też w Ha 10x180 - dosłownie przetaczał się nad sąsiednimi blokami ale widać, że coś tam się łapie (ale tu ostrość uciekła bardzo).

 

M27 10x180 h-alfa.jpg

 

IC4703 halfa 10x180.jpg

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cała klatka (choć zmniejszona 2x bo skala jest i tak dużo za duża). Dopstrykałem 10 darków i "jasna gwiazda" z prawego-górnego rogu zniknęła ale nie jestem pewien czy to pojaśnienie po prawej to zebrane fotony czy jakiś artefakt po ampglow. Szum jest wszechobecny - pewnie przydałoby się ze 3 razy więcej materiału.

 

NGC6888+dark.jpg

 

[EDIT] Ok, znalazłem przyczynę pojaśnienia i pewnie innych artefaktów. To źle zrobione darki. Robiłem je w pokoju i światło wpadało jakoś do tuby - mimo że zakręcona i dodawało różne efekty.

Edytowane przez Mik
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze ja dodam coś od siebie, bo dzięki Adamowi też stałem się szczęśliwym posiadaczem.

Testowa fotka zrobiona wczoraj wieczorem na polanie tuż pod Warszawą. Księżyc oczywiście prawie w pełni, w bliskiej odległości od obiektu, więc mega jasno było, dodatkowo M33 jest po wschodniej stronie, czyli cała poświata Wawy też tam była ;), ale się tym nie przejmowałem, w końcu to test w trudnych warunkach.

WO Star71 + UHC-S. 40x120s + darki, gain 200, -15st. Szybka obróbka w PS, nie ciągnąłem nic dalej na siłę, bo za mało jednak materiału i przy próbach dalszego wyciągania już drastyczny spadek jakości jest. Spodziewam się lepszego efektu jak zrobię coś na spokojnie na ciemnym niebie i zbiorę dużo więcej klatek.

 

Wszystkim szczęśliwcom używającym ASI życzę wielu ciemnych nocy, czystego nieba i ekstremalnie satysfakcjonujących efektów! :)))

 

post-26136-0-50525100-1473927133_thumb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu "poległeś" w walce z ampglowem? Darki go nie usunęły?

Powyższa fotka mi się podoba - super szeroki kadr i jak się trochę levele poprawi to całą pętlę ładnie widać. Wiem, że za mało materiału ale ja bym trochę mniej tła wycinał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darki nie dały rady dopiero w fitsworku podmieniłem tło , ale konieczność zastosowania maski powoduje nierównomierność tła w okolicach mgławicy.Jutro metodą prób i błędów wyznaczę na darkach maksymalny czas naświetlania i gain , bo szkoda nocy na nierówną walkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie kupiłem tę kamerkę ze świadomością takiego ampglowa ale lubię foto planet do czego ta kamerka jest stworzona (na razie tylko Łysego fotografowałem) ale widziałem, że można się pobawić też w DS, lucky imaging itp to dla mnie była to optymalna opcja. Co prawda myślałem o ASI1600 ale cena mnie jednak powstrzymała. Jak zrobię prawidłowe darki to sprawdzę jak to u mnie wychodzi - na razie z tym materiałem co mam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, stworzyłem wersję obrobioną hardkorowo, co jak na ilość tego materiału jest krokiem wyciągającym za uszy na maksa. Może nie jest poprawnie, ale na pewno jest inaczej :)

Więcej już nie kombinuję, bo nie ma sensu, zrobiłem to raczej z ciekawości. Jak uzbieram porządniejszy materiał, to wrzucę efekt, nie jako test, ale jako finalny wynik.

Pozdrawiam wszystkich miłośników hibernacji..... eee, sorry, pomyłka, to nie ten film..... miłośników ASI ;)

post-26136-0-13996500-1473974093_thumb.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem na forum firmowym o moich problemach z amp glow i dostałem odpowiedź od admina z zwo

"yes, 178 has amp-glow but darks can calibrate

you'd better take darks after lights
and the offset and gain and exposure time of dark should match the light frame"

 

gain to oczywiście ustawiam, ale offset ? gdzie to się ustawia w astrolive usb?

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze moje zdjęcie z H-alfa

nie mogłem dojść do ładu z ostrością i w końcu nie trafiłem dokładnie w punkt

43x120 sekund ale kilkanaście ostatnich przez zaparowany obiektyw

Tamron 70-200/2,8 przy ogniskowej 70 mm

bez klatek kalibracyjnych

temperatura sensora -20oC, gain 300

 

veil_43x120sek_res_2.png

 

pozdrawiam

Edytowane przez ZbyT
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gain to oczywiście ustawiam, ale offset ? gdzie to się ustawia w astrolive usb?

Offset to parametr, który definiuje jak histogram jest przesunięty jako całość. Czyli go nie rozciąga jak gain, a przesuwa w lewo lub prawo "względem okienka histogramu". A gamma to jeszcze inny parametr. Nie znam Twojego programu, ale przykładowo w programie od DSI II Pro był suwak od gainu i offsetu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze moje zdjęcie z H-alfa

nie mogłem dojść do ładu z ostrością i w końcu nie trafiłem dokładnie w punkt

43x120 sekund ale kilkanaście ostatnich przez zaparowany obiektyw

Tamron 70-200/2,8 przy ogniskowej 70 mm

 

attachicon.gifveil_43x120sek_res_2.png

 

pozdrawiam

 

a jakie parametry , darki, ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.