Jump to content

Błądzenie wśród gwiazd w poszukiwaniu "podwójnych".

Hagen
 Share

Recommended Posts

Lenistwo nie pozwolilo mnie się wyrwać z domowych pieleszy aby uciec gdzieś pod ciemniejsze niebo, ale z braku laku i balkon dobry. No to TS na statyw, krzesełko, trochę muzy Jarre'a i oczy w okulary a że była godzina gdzieś około 22,30 wiec już było gwiazdy dobrze widać. No i tak sobie powoli czesałem gwiazdki od Wielkiej niedzwiedzicy, Wolarza, Lutni, Łabedzia, Orła itp itp. Nie zwracałem uwagi specjalnej na "kulki,kłaczki czy mgiełki". Odstawiłem też atlas na bok, słowem pełen luz niewiedzy czy to jakaś alfa, beta czy omega. Podwójnych na niebie jest sporo, zastanawiałem się tylko czy to podwóne wizualnie czy fizycznie. Jak trafiłem na Albireo czy Mizara wiadomo było od razu z czym to się je i w jakim kącie nieba tym bardziej jestem, aż trafiłem na "Dawida z Goliatem" takie naszło mnie pierwsze skojarzenie. Po chwili zastanowienia wiedziałem co to za układ, Serce Karola, alfa Psów Gończych! Oderwałem oczy od lornety aby to potwierdzić i dalej przytuliłem oczy do okularów. Wiecie co!? Nie mogłem lornety oderwać od tej podwójnej, jakbym odkrył ją na nowo, nawet nie zauważyłem kiedy muza się skończyła, jakby zauroczenie! Czasem warto poleniuchować tak z niewiedzą wśród gwiazd goniąc za podwójnymi!!! Ciemnego nieba i pozdrawiam wszystkich!!! Wiesiek.

• Like 8

Guest Bellatrix

Hagen, bardzo miło, ze doceniłeś urok gwiazd podwójnych, w tym również Cor Caroli.

Jaki masz sprzęt? Pytam, bo mogę podesłać Ci kilka ciekawych przykładow gwiazd podwójnych do obserwacji. Od parmetrów sprzętu zależy, jakie stopnie searacji będziesz w stanie rozdzielić. Tutaj jest mój artykuł o układach złożonych:

http://astropolis.pl/topic/53709-wybrane-najciekawsze-gwiazdy-podwojne-i-wielokrotne/?hl=%2Bwybrane+%2Bpodw%F3jne

Do obserwacji gwiazd podwójnych (ale chyba też wszystkich innych) warto jest przygotować sobie plan obserwacji (narysować małą mapkę nieba ze wskazówkami jak znaleźć obiekt, danymi gwiazdy etc). Jeśli chcesz, mogę Ci na priv podesłać wskazówki, jak zaczać ze szkicami. To nie jest trudne, a pozwala w piękny sposób dokumentować swoje badania.

Pozdrawaiam.

Moim sprzętem do astro jest lorneta TS 15x70 MX Marine. Znam jej zasięg, możliwości i ograniczenia. Do obserwacji pomagam sobie atlasem, mapami i tabelami "podwójnych", które są w zasięgu i dają się rozdzielić przy pomocy 70 mm szkieł. Lubię też powalczyć ze Słońcem. Wczoraj wieczorem tak dla luzu podeszłem do zagadnienia. Pozdrawiam Bellatrix i dziękuję bardzo za pomoc!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 44 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.