Skocz do zawartości

Columbus 500


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Piękności :)

 

Z ciekawości - jaka waga całości oraz oddzielnie samej celi z lustrem na płozach?

 

Zmobilizowałeś mnie do zakupu baterii do wagi :)

 

Jeszcze jednego nie napisałem - w planach platforma do transportu jednoosobowego. W tej chwili o transporcie jednoosobowym mozna zapomnieć - moze nawet nie ze względu na wagę jak na gabaryty. Dwie osoby, dzięki wyfrezowanym uchwytom radzą sobie już nim wyśmienicie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękności :)

 

Z ciekawości - jaka waga całości oraz oddzielnie samej celi z lustrem na płozach?

 

Uaktualniłem w pierwszym poście, ale podam również tutaj.

 

Waga:

1. obrotnica 10 kg

2. klatka dolna z LG 27 kg

3. klatka górna z kratownicą 7 kg

Całość 44 kg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jak ja bym takiego widział u mnie na montażu ^_^http://astrofotografia.republika.pl/Budowa_montazu_paralaktycznego_jarzmowego.htm

musiał bym tylko szersze jarzmo zrobić, ale co tam ^_^ a że już betonowym krawężnikiem drogowym dla większej bezwładności jarzmo dociążałem wiem, że by sobie poradził.

Nie ma ktoś takiego zbędnego ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj jak ja bym takiego widział u mnie na montażu ^_^http://astrofotografia.republika.pl/Budowa_montazu_paralaktycznego_jarzmowego.htm

musiał bym tylko szersze jarzmo zrobić, ale co tam ^_^ a że już betonowym krawężnikiem drogowym dla większej bezwładności jarzmo dociążałem wiem, że by sobie poradził.

Nie ma ktoś takiego zbędnego ? ;)

 

Prawdę mówiąc po głowi chodzi mi właśnie coś w stylu Twojego montażu. Ale na razie nie mam koncepcji na zamocowanie teleskopu w obecnym kształcie.

Chętnie posłucham podpowiedzi :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Aż trudno uwierzyć, ale prawie rok czekaliśmy na pogodę. Nie na taką, żeby specjalnie pod 20" na taką, żeby w ogóle dało się obserwować :) Obserwacje były prowadzone z okolic Wadowic, czyli podmiejskie klimaty.

Wczoraj  naszym łupem padły:

M51 - widoczne kręgi ramion, M82 w ES9 - pięknie widoczne postrzępione jądro, grupa M82 i M81 w Naglerze 31 zapiera dech w piesiach w okolicy pełno innych galaktyk NGC.

M94 - bardzo jasna, M63 spory galaktyczny dysk, NGC4631 - potężna - faktycznie przypomina wieloryba obok genialnie widoczna galaktyka kij - to chyba druga najładniejsza parka zaraz po M82 i M81.

M3 -  zajmuje całe pole w ES9 można liczyć gwiazdy w jądrze, trudno od niej oderwać wzrok, bo widok lepszy niż na fotografiach! M104 świetnie widoczny pas pyłowy i dolna cześć Sombrera. Galaktyki Anteny - widoczne jako dwie smugi. M97 - widoczne oczy ale bez rewelacji.  Triplet w Lwie w Hamburgerze genialnie widoczne ciemne pasmo pyłowe.  Hickson 44 widoczne wszystkie 4 galaktyki - widać wyraźne różnice w ich kształtach.

Na razie tyle, jak sobie przypomnę kolejne to dopiszę ;) 

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A jaka optyka jest w tym teleskopie? Gdzie stoi na co dzień-w sensie w domu/bloku czy jakimś budynku przy domu? Gabaryty i waga mają wpływ na "chęci do obserwacji"?  Transport "zwykłym" samochodem na miejscówki do obserwacji? Jak wygląda kolimacja?

 

Naprawdę piękny sprzęt.. więc człowiek sobie od razu wyobraża jak by to wyglądało posiadać takowy, ja mam Taurusa 12" i w zasadzie jest podręczny ale w przyszłości posiadając dom myślę będzie przesiadka na większe lustro stąd garść praktycznych pytań:)

 A z czystej ciekawości Jowisza łapałeś teraz skoro są fajne warunki?:)

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maciek Łukasz napisał:

A jaka optyka jest w tym teleskopie? Gdzie stoi na co dzień-w sensie w domu/bloku czy jakimś budynku przy domu? Gabaryty i waga mają wpływ na "chęci do obserwacji"?  Transport "zwykłym" samochodem na miejscówki do obserwacji? Jak wygląda kolimacja?

 

Naprawdę piękny sprzęt.. więc człowiek sobie od razu wyobraża jak by to wyglądało posiadać takowy, ja mam Taurusa 12" i w zasadzie jest podręczny ale w przyszłości posiadając dom myślę będzie przesiadka na większe lustro stąd garść praktycznych pytań:)

Columbus 500 stoi zabezpieczony już na miejscówce obserwacyjnej pod Wadowicami.  Transport polega na jego wyniesieniu przez dwie osoby.  Oczywiście, że gabaryty mają wpływ na chęci obserwacji, bo duże lustro po prostu jest nie do pokonania :)  Kolimacja na zasadzie sprawdzenia tego co jest trwa max 3 minuty - tylko wtedy, gdy faktycznie trzeba ją poprawić. Generalnie duże lustro jest idealnym rozwiązaniem na miejscówkę ze swoim domkiem, ale też na krótkie wypady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest coś takiego jak"starzenie się" takiego sprzętu? Ja mam swój dopiero mniej niż pół roku, chucham i dmucham więc ciekawi mnie jak to po dwóch latach może wyglądać:) a co do  optyki możesz rozwinąć trochę?-krajowa na zamówienie/komercyjna? I jak z tym Jowiszem w tak dużym Newtonie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciek Łukasz napisał:

A jest coś takiego jak"starzenie się" takiego sprzętu? Ja mam swój dopiero mniej niż pół roku, chucham i dmucham więc ciekawi mnie jak to po dwóch latach może wyglądać:) a co do  optyki możesz rozwinąć trochę?-krajowa na zamówienie/komercyjna? I jak z tym Jowiszem w tak dużym Newtonie?:)

Każde urządzenie się zużywa, więc teleskopy też :)  Jak do tej pory tylko lustro było  umyte i żądna inna "konserwacja" czy odnowienie nie miało miejsca. Optyka produkcji krajowej, jak w większości produkowanych dużych Newtonów w naszym kraju. Napylanie w Krk, bezpośrednio  u czołowego usługodawcy w tym zakresie.  Jowisza na razie nie oglądaliśmy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest coś takiego jak"starzenie się" takiego sprzętu? Ja mam swój dopiero mniej niż pół roku, chucham i dmucham więc ciekawi mnie jak to po dwóch latach może wyglądać:) a co do  optyki możesz rozwinąć trochę?-krajowa na zamówienie/komercyjna? I jak z tym Jowiszem w tak dużym Newtonie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.