Skocz do zawartości

Program - Artemis ATK Capture - pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mamy taki program do naszej kamerki planetarnej Atik GP Color (mamy także GP Acquire - robię nim zdjęcia planet).

W najbliższa środę robimy obserwacje i po obserwacjach chce znów popróbować coś pofocić z obiektów głębokiego nieba. Widzę, że moim Eosem 1000D słabo to mi idzie - więc chcę sprawdzić tą kamerkę.

Dziś rano podłączyłem ją i odpaliłem program Artemis.....zrobiłem jakieś tam zdjęcie (wycelowana była na niebieską i żółtą kartkę). Na podglądzie w programie wychodziło kolorowe zdjęcie (tzn kolorowe tło) a jak zapisywałem - wychodzi w skali szarości.

Czy tak powinno być - czy coś źle kombinuje?

W załączniki przesyłam okno programu (to nie jest z dzisiejszych prób robienia zdjęć a z instrukcji obsługi). Widać tam też, że można podłączyć koło filtrowe (takiego nie mamy), ale próbowałem robić też zdjęcia z filtrami kolorowymi wkręcanymi do kamerki i nic - obraz wychodził w skali szarości - czy to na expozycji 0,001 czy 0,01 czy 0,1 czy kilkusekundowe (wtedy to już białe tła wychodziły).

Na podglądzie w programie był kolor.... a zapisany plik jest w skali szarości.

 

Pozdrawiam

 

Przechwytywanie.JPG

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie patrzysz na RAWa. Poczytaj instrukcję. To zdjęcie musisz wrzucić do Artemis RGB i przekonwertować na kolor.

możliwe, że tak właśnie patrzę;)

ale wstawiam zdjęcia jeszcze - jestem w pracy wiec może uda się na bieżąco coś ustalić:)

w załącznikach są dwie próby zrobienia zdjęcia żółtego tła. Na podglądzie wychodzi żółte a po zapisaniu jest skala szarości.

auto 1s.PNG

auto 1 s.png

auto 0,5 s.PNG

auto 0,5s.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wystarczy że odpalisz z Paint, zrobisz paletę RGB, przekonwertujesz na BMP, odpalisz to z PS a tam na warstwie czerwonej wkleisz zieloną i gotowe ;)

 

Zrobiłem klatkę w w *.fit i odpaliłem ją w ArtemisRGB - no i zapisałem jako RGB i wyszło coś takiego:

 

a ciągle fotografowałem żółte tło:)

 

Aaaa i zapomniałem - dzięki Hamal też za pomoc - tylko kurde jak tak miałbym z każdą klatką robić - to maskara.....

Jutro zobaczę jak będzie się zachowywać podczas focenia nocnego nieba:)

fit.PNG

tif.PNG

po.PNG

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ogarnąłem temat:) - chyba:) hehe

Jak tylko w programie ArtemisRGB zmieniłem jedną opcję wyboru (tą w zielonym kółeczku z 0 na 1 przestawiłem) - pojawił się kolor jak powinien:)

Zdjęcia poniżej - pierwsz - ktorą opcje zmieniłem

drugie - podgląd w programie

trzecie - zapisany plik

Dziękuję za pomoc

 

post-30575-0-11729000-1472544174.png

podglad.PNG

po zmianie.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz miałem pisać ^_^ o offsetach ale widzę że sam doszedłeś :)

Hehe tak - na farcie ale doszedłem;)

Dziękuję za pomoc Tobie i Szymoff.

 

Jutro zobaczymy jaka będzie różnica pomiędzy Eosem 1000D a kamerką.

Na pewno nie będę musiał walić 30 sekundowych ekspozycji - chyba...;)

I będę mógł podpiąć filtr UHC-S Baadera:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz miałem pisać ^_^ o offsetach ale widzę że sam doszedłeś :) ale to oznacza że jak pytałem na początku to miałes jednak klatki FIT :P

nie nie - na początku robiłem na tiff-ach/, bo jakiś błąd wczoraj wyskakiwał jak robiłem na Fit-ach

dziś już działało wszystko:)

a w dodatku jak dziś zapisałem w tiffie - to potem w ArtemisRGB nie było różnicy czy RGB czy skala szarości - było szaro:) - w ogóle nie chciał zapisać pliku

 

Widzę, że w Fit-ach muszę fotki pstrykać a potem konwertować do koloru w tiffach ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się pochwalić efektami wczorajszego focenia nieba przy pomocy kamerki planetarnej Atik Color GP.

Niestety lipa - chyba coś źle musiałem robić, bo porobiłem niby ok 100 klatek po 12 sekund każda - ale wszystkie ciemne jak.......;)

nic nie widać - na samym podglądzie jeszcze coś bardzo lekko było widać ale po zapisaniu lipa - poza kilkoma chyba hot-pikselami nic innego się nie zarejestrowało.

Coś robię nie tak i muszę dojść co:)

Problem jest w tym, że nie wiem jak z tego programu Artemis Capture - dostać się do ustawień - pewnie jakby mi się udało gain podkręcić na maxa - to może i by co wyszło:)

Choć jak ustawiałem ostrość na Vedze - to udało się ją normalnie zfotografować i to przy 0.01 sekundy - i na zapisanym pliku była widoczna gwiazda.

A 12 sekundowe naświetlanie m57 - ledwo co było widać na podglądzie. Nawet z ciekawości walnąłem 2 minuty - i wiecie co - praktycznie tak samo jak przy 12 sekundach - więcej szumu było niż samej galaktyki.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy M57 to galaktyka co? ^_^

 

Ty chyba za dużo miałeś do czynienia z webkamerkami ;) To kamerka 16 bit, wszystko co robisz w Artemis suwakami służy jedynie do podglądu ale klatki już zapisują się 16 bit i są często czarne jak smoła, dopiero w PS odpowiednio poziomami lub krzywymi wyciągasz obiekty "rozjaśniając" klatki.

 

Obczaj ;) to

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, spójrz na histogram. Jak chcesz na podglądzie widzieć więcej to rozszerz wyświetlanie wartości pikseli (czerwony i zielony suwak). Natomiast jeśli chodzi o finalny plik to tak zazwyczaj to wygląda po stacku. Tak jak Hamal pisze, dopiero po zastosowaniu warstw dopasowania w PS (krzywe, poziomy) obiekt wyłania się.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, spójrz na histogram. Jak chcesz na podglądzie widzieć więcej to rozszerz wyświetlanie wartości pikseli (czerwony i zielony suwak). Natomiast jeśli chodzi o finalny plik to tak zazwyczaj to wygląda po stacku. Tak jak Hamal pisze, dopiero po zastosowaniu warstw dopasowania w PS (krzywe, poziomy) obiekt wyłania się.

ok dzięki sprawdzę to jak jutro dotrę do Astrobazy.

Wiecie - myślałem, że z kamerką to będzie podobnie jak z lustrzanką:)

trudne początki żółtodzioba;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra aktualizacja - mam jednak na pendrivie pliki - okazało się, że wychodzi coś na wierzch - mocno zaszumione ale coś widać :)
A czy w photoshopie może te wszystkie pliki od razu jakoś rozjaśnić? Bo tak stówkę robić - nie chce mi się ;)

coś w stylu przetwarzania wsadowego jak w infran view

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozszerzysz zakres na histogramie to co widać? Ale to tylko podgląd jest. Informacje o pikselach są.

Do zestackowania możesz użyć DSS (Deep sky stacker). Program daje kilka możliwości alignment'u. Najdokładniejszą jest astrometryczna. Skoro zapisujesz to do FIT to powinno działać bo plik ten powinien zawierać informacje o położeniu obiektów. Jeśli nie ma tej informacji to są tam inne metody.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozszerzysz zakres na histogramie to co widać? Ale to tylko podgląd jest. Informacje o pikselach są.

Do zestackowania możesz użyć DSS (Deep sky stacker). Program daje kilka możliwości alignment'u. Najdokładniejszą jest astrometryczna. Skoro zapisujesz to do FIT to powinno działać bo plik ten powinien zawierać informacje o położeniu obiektów. Jeśli nie ma tej informacji to są tam inne metody.

dzięki pokombinuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.